• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koronavirus

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
877
Carevo novo ruho
Jednom davno u jednoj dalekoj zemlji živio je jedan car koji je jako volio lijepu odjeću. Najviše od svega volio je kupovati nove odjevne predmete i kititi se, pa čak i ako je to značilo davati silni novac za odjela i nakit. Cara uopće nije zanimala umjetnost, lov ili vojska, bilo mu je važno samo lijepo se obući i takav se pokazivati svom narodu. Više vremena provodio je u garderobama i kod krojača, nego u vijećnici sa svojim podanicima.

Jednog dana, u grad kojim je car vladao, došle su dvije varalice. Svima su se predstavili kao tkalci na svijetu govoreći da je tkanina koju proizvode najljepša i najfinija koju su ikada vidjeli. Rekli su da njihova tkanina ne samo da ima najljepše boje i najneobičnije uzorke, nego je i toliko fina da postane nevidljiva svima onima koji su nesposobni i glupi.

Za dvojicu ovih posebnih tkalaca čuo je i sam car. Odmah se zainteresirao za tu posebnu tkaninu i zaključio da bi odjeća od nje bila odličan test da provjeri tko je u njegovom kraljevstvu glup, a tko pametan. Odlučio je odmah naručiti odijelo od te tkanine. Dvojici varalica ponudio je velike novce, samo da mu naprave tu čarobnu tkaninu od koje će njegovi kraljevski krojači sašiti odijelo.

Dvojica varalica odmah su postavila tkalačke strojeve na kojima su se pravili da rade. Od kraljevih podanika naručili su najfinije svile i najčišće zlato, tvrdeći da se od toga radi ta tkanina, a zapravo su sve trpali u svoje torbe i odnosili kući.

Kralj je bio strašno nestrpljiv. Pitao se kako li će izgledati to njegovo posebno ruho. Malo mu je bilo žao što glupi ljudi neće moći vidjeti kako dobro izgleda i bio je uvjeren da je on dovoljno pametan da vidi tu tkaninu. I ostali građani pitali su se kako će izgledati novo carevo odijelo, a najviše su priželjkivali saznati koji su to njihovi sugrađani toliko glupa da je neće moći vidjeti.

Kralj je bio toliko nestrpljiv da je odlučio poslati jednog svog ministra da provjeri kako napreduje tkanje. Ministar je otišao do tkalaca, ali kada je ušao u sobu gdje su radili, nije vidio nikakvu tkaninu. Sav se zaprepastio. Nije mogao vjerovati da je on sam toliko glup da je ne vidi. Tkalci su tobože uzeli tkaninu sa stroja pa je pokazivali ministru, ispitujući sviđa li mu se boja i šare. Ministar je odlučio zatajiti da ne vidi ništa, kako ne bi pomislili da je glup, pa je samo uzvratio da tkanina prekrasno izgleda, ima divne uzorke, a boja je baš pogođena! Varalicama je bilo drago, pa su nastavili opisivati izmišljene uzorke, a ministar je sve pomno slušao da bi mogao prepričati caru.

Car je bio zadovoljan kad je čuo da sve teče po planu. Ali i dalje je bio nestrpljiv pa je poslao drugog ministra da ispita koliko još dok tkanina ne bude gotova. Ni drugi ministar nije ništa vidio kada je došao vidjeti tkaninu, ali ni on nije htio ispasti glup, pa se pretvarao da je vidi i caru prenio da sve teče po planu i da će uskoro biti gotova.

Uskoro je cijeli grad brujao o prekrasnoj tkanini. Svi su bili uzbuđeni i jedva čekali vidjeti je, a pogotovo jer će tako saznati tko je glup među njima, a tko ne. Čak ni kralj više nije mogao odoljeti, pa je odlučio i sam ići provjeriti kako izgleda tkanina od koje će mu sašiti novo odijelo.

I tako je kralj sa svojom svitom otišao k tkalcima, a kad su mu ovi pokazali tkaninu – ostao je zaprepašten. Nije je mogao vidjeti! Kralj nije mogao vjerovati da je i sam toliko glup da ne vidi tu prekrasnu tkaninu o kojoj su mu pričali ministri. Bilo ga je sram pred svojom svitom i tkalcima, pa je i sam oduševljeno pohvalio tkaninu. Kako bi dokazao da misli ozbiljno, odlikovao je varalice i naredio da mu što prije od nje naprave odijelo.

Cijelu noć varalice su se pretvarale da šiju caru odijelo od čarobne tkanine. Ujutro su došli pred kralja i rekli da je njegovo odijelo spremno. Car je uz pratnju svojih najodanijih slugu došao isprobati odijelo. Varalice su se pravile da mu dodaju hlače, košulju i plašt, govoreći da je sve to lagano poput paučine, pa car neće ni osjetiti da nešto ima na sebi. Nitko od slugu nije ništa vidio od te odjeće, samo golog cara kako se gleda u ogledalo, ali nitko nije htio ništa reći da ne odaju da su glupi.

Nakon što su varalice dovršile oblačenje cara, napokon se mogao predstaviti svijetu. Car je još jednom upitao sluge kako izgleda, a svi su odvratili da mu novo odijelo savršeno stoji. Neke sluge čak su se pretvarale da mu nose plašt i popravljale mu kragnu.

Car tako krene u procesiju. Skupio se cijeli grad da vidi cara i njegovo novo odijelo. Nitko nije ništa vidio, ali nitko se nije ni usudio reći da vide golog cara. Ljudi nisu htjeli priznati da su glupi, pa su se svi pretvarali da se dive caru i njegovom novom ruhu.

Uzdahe navodno oduševljene gomile prekinuo je jedan dječji glasić. Djetetu nije bilo jasno čemu se svi dive, kada je car gol! Drugi ljudi čuli su dijete i njegovo nevino priznanje, pa su i sami počeli vjerovati da car nema nikakvog odjela na sebi. Gomila se počela meškoljiti i na kraju su svi vikali da je car stvarno gol.

A car nije znao što bi. On se doista osjećao kao da je gol, ali nije smio ništa priznati, pa je nastavio ponosno koračati niz gomilu u svečanoj povorci.

Možda netko ovu priču može povezati sa temom u kojoj je napisana
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Dragi članovi, širenje zaraze korona virusom sve nas je dovelo u čudno stanje.
Ograničeno nam je kretanje i sve više ova situacija uzima danak u gospodarstvu, prvenstveno uslužnim djelatnostima i turizmu, a posredno u svim ostalim segmentima društva, uključujući i naše privatne živote.
Ovaj podforum nije otvoren da bi kukali i zapomagali ili okrivljavali bilo koga, već da razmijenimo znanja i iskustva te damo jedan drugom podršku i ako treba pomoć.
Svaka vrsta komunikacije je dozvoljena osim razglabanje o teorijama zavjere jer to nikud ne vodi.
Želim vam svima da nadolazeće razdoblje provedete mirno i da ga iskoristimo za neke prioritete koje smo zbog konzumerizma stavili u zapećak. :)
Poslužio sam se za uvod prvim postom ove uništene i jadne teme. Između kupanja u Selcu bili smo i kod naših krsnih kumova u Bribiru. Imali su prošle godine sudar s koronom. Kum je tek pred par tjedana ponovo počeo raditi bravariju. Čovjek od preko 100 kg, koji je bio pun života, prštao od optimizma, odjednom se više nije mogao popeti iz prizemlja obiteljske kuće, na kat do spavaće sobe. Patio se mjesecima, sada napokon izgleda normalno i radi. Mlađa mu kćer jedva da je koronu osjetila, a pregrmila. Unuci još i manje, hvala Bogu da je tako prošlo. Pitanje je da li unuci sad zato što nisu ni osjetili trebaju sve oko sebe uvjeravati da je korona izmišljotina, planska epidemija itd., ili mogu vjerovati poštenju i iskustvu vlastitog djeda koji se jedva oporavio? Treba li mlađa mu kćer sada vjerovati da je sve laž ili prihvatiti da joj se otac mučio s tom bolesti mjesecima i jedva se nekako izvukao i oporavio? Trebamo li svima oko sebe iz vlastitog neznanja, ili obijesti za vrat natovariti probleme i bolest s nepredvidivim posljedicama. Ako je suditi po par turboaktivnih forumaša moj kum je totalna zaluđena budala, koja je glumila posljedice... Ja ipak vjerujem mojem kumu i njegovoj obitelji, družimo se više od 42 godine... Moj otac je imao koronu i nije niti bio svjestan niti ju je osjetio, dakle ona ne postoji...
Zaista sam sada pogazio svoju riječ, jer sam išao usprkos svemu ovo napisati.
PS
Kolega Bratko fulao si temu, postoji i tema za bajke, ali nije ova. Iako si jako dežuran ne očekujem tvoj konstruktivan odgovor, hvala unaprijed, ne treba mi.
Lp
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
848
Poslužio sam se za uvod prvim postom ove uništene i jadne teme. Između kupanja u Selcu bili smo i kod naših krsnih kumova u Bribiru. Imali su prošle godine sudar s koronom. Kum je tek pred par tjedana ponovo počeo raditi bravariju. Čovjek od preko 100 kg, koji je bio pun života, prštao od optimizma, odjednom se više nije mogao popeti iz prizemlja obiteljske kuće, na kat do spavaće sobe. Patio se mjesecima, sada napokon izgleda normalno i radi. Mlađa mu kćer jedva da je koronu osjetila, a pregrmila. Unuci još i manje, hvala Bogu da je tako prošlo. Pitanje je da li unuci sad zato što nisu ni osjetili trebaju sve oko sebe uvjeravati da je korona izmišljotina, planska epidemija itd., ili mogu vjerovati poštenju i iskustvu vlastitog djeda koji se jedva oporavio? Treba li mlađa mu kćer sada vjerovati da je sve laž ili prihvatiti da joj se otac mučio s tom bolesti mjesecima i jedva se nekako izvukao i oporavio? Trebamo li svima oko sebe iz vlastitog neznanja, ili obijesti za vrat natovariti probleme i bolest s nepredvidivim posljedicama. Ako je suditi po par turboaktivnih forumaša moj kum je totalna zaluđena budala, koja je glumila posljedice... Ja ipak vjerujem mojem kumu i njegovoj obitelji, družimo se više od 42 godine... Moj otac je imao koronu i nije niti bio svjestan niti ju je osjetio, dakle ona ne postoji...
Zaista sam sada pogazio svoju riječ, jer sam išao usprkos svemu ovo napisati.
PS
Kolega Bratko fulao si temu, postoji i tema za bajke, ali nije ova. Iako si jako dežuran ne očekujem tvoj konstruktivan odgovor, hvala unaprijed, ne treba mi.
Lp
Bez uvrede, ali ni ti ni kum ne vidite prst pred nosom. Danas C19 + puno više trovanja zraka, hrane i vode, a ranije gripa, upala pluća i ostale bolesti što zahvaćaju pluća. Tko nije imao upalu pluća u mladosti, neka se ne javlja. Ja i dan danas nakon nekoliko upala pluća više nemam kondicije kao prije, nakon trčanja 100 m sam mrtav, a zrak tek nakon par godina vježbanja uspijevam držati jedva 3 min. Ako i dalje ne kužiš što se događa, žao mi je.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Bez uvrede, ali ni ti ni kum ne vidite prst pred nosom. Danas C19 + puno više trovanja zraka, hrane i vode, a ranije gripa, upala pluća i ostale bolesti što zahvaćaju pluća. Tko nije imao upalu pluća u mladosti, neka se ne javlja. Ja i dan danas nakon nekoliko upala pluća više nemam kondicije kao prije, nakon trčanja 100 m sam mrtav, a zrak tek nakon par godina vježbanja uspijevam držati jedva 3 min. Ako i dalje ne kužiš što se događa, žao mi je.
Točno... Mark Twain je lijepo rekao: "Nikad se ne svađajte s glupim ljudima,oni će vas spustiti na svoju razinu i onda potući sa svojim iskustvom" !
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Bil sam sad 4 dana poslovno u Austriji pa priča kolega koji radi za moju firmu u Makedoniji. Ima 41 godinu, nikakve kronične bolesti nikad nije imao. Prošle godine u 10. mj dobio koronu. Prvo proljev 3-4 dana, pa nakon toga temperatura 37,5-38 koja je trajala 3 tjedna ali osim toga ništa. Nakon ta tri tjedna jednu noć ode na wc i više se ne može dignut sa školjke, plitak dah i vidi zvjezdice… Uglavnom završil u bolnici sa saturacijom 88%. Na sreću nakon 15 dana bolničkog liječenja pušten doma…
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Lijep pozdrav svima.
Ovako kad čovjek malo razmisli,gledano u nazad,do ove plandemije,ja se ne sjećam da je nešto što je imalo političku kampanju bilo dobro i korisno za obične ljude,uglavnom je to loše završilo po narod,sad bi ja trebao imat povjerenja u ljude koji su sami sebe demantirali stotinama puta,e pa neće ići.
 

Futvač

Dobro znana faca
Tu od
18 Tra 2021
Poruka
208
Bil sam sad 4 dana poslovno u Austriji pa priča kolega koji radi za moju firmu u Makedoniji. Ima 41 godinu, nikakve kronične bolesti nikad nije imao. Prošle godine u 10. mj dobio koronu. Prvo proljev 3-4 dana, pa nakon toga temperatura 37,5-38 koja je trajala 3 tjedna ali osim toga ništa. Nakon ta tri tjedna jednu noć ode na wc i više se ne može dignut sa školjke, plitak dah i vidi zvjezdice… Uglavnom završil u bolnici sa saturacijom 88%. Na sreću nakon 15 dana bolničkog liječenja pušten doma…
I zbog krelaca poput tvog kolege još veći krelci je..u narod već godinu i pol. Pa koliki mamlaz moraš biti da sjediš doma tri tjedna sa temperaturom i ideš kod doktora tek kad skroz malaksaš?
Nije korona njegov problem nego glupost. Sigurno je i hodal naokolo u takvom stanju.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Čovjek se nakon par dana testiral i bil je pozitivan. Pošto nije imal izražene simptome rekla mu je doktorica da bude doma i bude prošlo samo od sebe…
 

Futvač

Dobro znana faca
Tu od
18 Tra 2021
Poruka
208
Aaa... Znači 10 dana temperature koja ne pada njemu nije predstavljalo problem? Pa što se onda javljal doktoru kad nije mogao ustati sa wc školjke? Mogao je još 3 tjedna sjediti na školjki. Možda bi prošlo.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Dajte molim Vas,svi imamo svoj razum pa prosudimo svijesno,kroz medije nam se gura ova pandemija,iskače iz kutije za cipele,ljudi stanimo,okrenimo se oko sebe,pogledajmo tko je u našoj bližoj okolici obolio,tko je na žalost umro,vidjet ćemo da je to uobičajen mortalitet na nivou općine,županije ili države,to če vam najbolje potvrditi pogrebna poduzeća jer znaju koliko su posla imali.
Zapitajmo se što je sa svim drugim bolesnim ljudima koji nisu mogli biti adekvatno lječeni,te im nije pružena odgovarajuća pomoč zbog "pandemije",kakve posljedice za njihovo zdravlje i život je ostavilo to zanemarivanje i kakve posljedice će biti po njih?
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Aaa... Znači 10 dana temperature koja ne pada njemu nije predstavljalo problem? Pa što se onda javljal doktoru kad nije mogao ustati sa wc školjke? Mogao je još 3 tjedna sjediti na školjki. Možda bi prošlo.
A što je trebao napraviti ako mu doktor kaže, budi kod kuće, miruj… Očito ne kužiš kako ova bolest funkcionira. Znam curu od 25 godina koja se dvaput zarazila i dvaput po mjesec dana imala temperaturu 37,5. Naravno, bilo joj je čudno pa je otišla na hitnu, testirali su je ali napravili i sve druge pretrage uključujuči i biopsiju koštane srži. I što su mogli napraviti? Virusno oboljenje se ne liječi antibioticima osim ako se ne radi profilaksa zbog oslabljenog imunološkog sustava. U situaciji kad imš hrpe ljudi sa teškim simptomima da li očekekuješ da će te hospitalizirati “samo” s temperaturom?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
A što je trebao napraviti ako mu doktor kaže, budi kod kuće, miruj… Očito ne kužiš kako ova bolest funkcionira. Znam curu od 25 godina koja se dvaput zarazila i dvaput po mjesec dana imala temperaturu 37,5. Naravno, bilo joj je čudno pa je otišla na hitnu, testirali su je ali napravili i sve druge pretrage uključujuči i biopsiju koštane srži. I što su mogli napraviti? Virusno oboljenje se ne liječi antibioticima osim ako se ne radi profilaksa zbog oslabljenog imunološkog sustava. U situaciji kad imš hrpe ljudi sa teškim simptomima da li očekekuješ da će te hospitalizirati “samo” s temperaturom?
Virus postoji,kako je nastao i zbog čega,u to ne ulazim,ja sam imao simptome i svi moji ukućani osim dvoje djece mlađe od 10g.Imali su ga i najstarij ukućani,od simptoma,temperature 37,5-38,blagi trnci u mišićima itd.najgore je to što stvarno čovjek ostane bez okusa,to je kod nas trajalo cca.3 tjedna.
U to vrijeme kad smo mi imali simptome,imalo ga je cijelo selo,svi su šutjeli o tome iz straha od reakcije drugih ljudi.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Nije imao simptome samo temperaturu 10 dana I nije mogao da ustane sa vc solje 🤣
Kolega -TEŠKE SIMPTOME! Problem je nastao nakon 3 tjedna. Kad su imaš u svakoj bolnici 50 ljudi na respiratoru temperatura se smatra teškim simptomom. Cijelo vrijeme ekipa prica ovde kako je to prehlada a sad je covjek koji ima temperaturu nije visil kod doktora i plakal sad je debil i krelac. Morate odlučiti kakvi su vaši stavovi. Jel to prehlada ili nije? 😉
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh