• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Sa pomenutom sortom se nisam susretao tako da nemogu reci nista konkretno.
A sadnice od po 10e, treba dobro o dvagnuti da li se to isplati u danasnjim uslovima :scratch.
A sto se tice ranih sorti, kod njih je dobro to sto kao sto si rekao postizu dobru cijenu, ali opet moraju odmah ici na trziste, sto je opet mana u odnosu na kasne koje mogu u hladnjacu. Tako da treba vidjeti i opet kao sto rekoh dobro odvagnuti, a i imati mjere u svemu

Evo malo podataka o sorti Etrusca:


  • Sorta registirana 1992 godine
  • Selekcija Poljoprivrednog fakulteta, Firenza, selekcioner prof. E. Bellini
  • Križanac CosciaxGentile
  • Rana sorta; dozrijevanje oko 15/7
  • Bujna sorta
  • Oprašivač Abate Fetel
  • Prosječna masa ploda 170 gr.
  • Boja pokožice; zelena sa 30-40% crvene boje
  • Boja mesa: bijela
  • Prosječno šečera; 13 Brix, kiselina 5 meq/100 grama
I na kraju slika:




p.s. Kada već ima pristupu bazi podataka, nadam se da će biti nekome od koristi
 

sarago

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
27
Pozdrav,zanima me dali je netko sadio sortu kruške-Etruska ?To je rana sorta koja dozrijeva u prvom tjednu 7 mjeseca,iznimno rodna i kažu dobrog okusa? Sadnice sam našao u Sloveniji, 10 e/sadnica :shock: U Hrvatskoj ih navodno nema ???
Imam ja tu krušku, kupljenu u Sloveniji (Rast Baznik) i dala je plod već iduću godinu, ali je na podlogi dunje MC, što za moje područje nikako ne odgovara. Ovdje je najbolja podloga BA-29. Imaš Etrusce i kod nas za kupit, Kraš Centar u Osijeku i još negdje(nemogu naći)
 

nenad.k

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
15
I kakav je plod ?Koliko može stajati ubrana,prezrijeva rano?

Imam ja tu krušku, kupljenu u Sloveniji (Rast Baznik) i dala je plod već iduću godinu, ali je na podlogi dunje MC, što za moje područje nikako ne odgovara. Ovdje je najbolja podloga BA-29. Imaš Etrusce i kod nas za kupit, Kraš Centar u Osijeku i još negdje(nemogu naći)
 

sarago

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
27
I kakav je plod ?Koliko može stajati ubrana,prezrijeva rano?

Nije ih bilo puno, pa ih nisam čuvao dugo. Sočne su i slatke, ali ne baš velike. Po mom mišljenju je Tosca bolja od Etrusce, a i samooplodna je i rodi obilno. Plod je veći od Etrusce. E da, sjetio sam se...ovdje http://www.agrobabic.hr/ možeš nabavit mislim većinu sadnica krušaka, povoljni su a nude i Etruscu i Toscu, sve na podlozi BA-29. Imaju u svom rasadniku(licenca za RH) i ostale novije rane sorte(Boheme, Norma, Carmen) ali zasad ne prodaju njihove sadnice(samo za svoje potrebe)
 

nenad.k

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
15
Nije ih bilo puno, pa ih nisam čuvao dugo. Sočne su i slatke, ali ne baš velike. Po mom mišljenju je Tosca bolja od Etrusce, a i samooplodna je i rodi obilno. Plod je veći od Etrusce. E da, sjetio sam se...ovdje http://www.agrobabic.hr/ možeš nabavit mislim većinu sadnica krušaka, povoljni su a nude i Etruscu i Toscu, sve na podlozi BA-29. Imaju u svom rasadniku(licenca za RH) i ostale novije rane sorte(Boheme, Norma, Carmen) ali zasad ne prodaju njihove sadnice(samo za svoje potrebe)

Ok.Nazvat ću ih pa ću provjeriti,koliko vidim da su Brodsko-posavska županija,a to mi odgovara jer imam zemlju pokraj Đakova...! Etruska treba oprašivaća? Toska dolazi nekih 15 dana poslije Etruske,dali ima netko još netko prijedlog koju odabrati ranu sortu kruške?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Biti će čupavo u cvatnji,ako ne dođe kiša,ja već 2 dana poljevam ko lud samo 60-tak m3 vode.
 
V

vocne sadnice

Guest
Sadnice kruske

Smatram da je 10 evra po sadnici bas puno za pocetak prvaljenja nekog veceg vocnjaka, takodje sam cuo da su sadnice jabuke red love 50 evra kao to je nova sorta, a sada cujem da takva sorta postoji odavno nego cisto pustili pricu...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Smatram da je 10 evra po sadnici bas puno za pocetak prvaljenja nekog veceg vocnjaka, takodje sam cuo da su sadnice jabuke red love 50 evra kao to je nova sorta, a sada cujem da takva sorta postoji odavno nego cisto pustili pricu...
Piše gore; Etrusca je upisana u registar sorata 1992. godine. :p
 
V

vocne sadnice

Guest
Ok ali i dalje mislim da je to puno za jednu sadnicu kruske (predhodno sam govorio o jabuci red love):D
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Malo cvatnje i dotjerivanja vrhova vezanjem

Odlicno kolega, vocnjak je za cistu 10 :supz:.
Vidim da su cvijetale ekstara, jos samo da se i oprase dobro i bice ekstra roda
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
meni opet napala rutava buba(cvjetojed)
sinoć špricao i za sat padne kiša,drago mi radi kiše,al odoše novci
evo i slikica od prošle god. kako ih lovim u zamkama:gitarist:

malo pelinkovca i :partyman::finga:



Uploaded with ImageShack.us

:blackeye
 

smog1310

Novi član
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
13
..evo jedan novi voćnjak krušaka od 2 ha u Zagorju...
 

Prilozi

  • IMAG0096.jpg
    IMAG0096.jpg
    31 KB · Pregleda: 249
  • P4080672.jpg
    P4080672.jpg
    68.7 KB · Pregleda: 257

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Krasno ,to je nadosađivano vidim?
Samo neka se čuva kruškine buhe,jer može biti pogubno za mladi voćnjak.
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
maloprije izvršeno prskanje sa insekticidom match protiv prve generacije savijača.najjači let leptira je bio prije jedno 10 dana i sad bi gusjenice trebale početi izlaziti iz jajašaca.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
meni opet napala rutava buba(cvjetojed)
sinoć špricao i za sat padne kiša,drago mi radi kiše,al odoše novci
evo i slikica od prošle god. kako ih lovim u zamkama:gitarist:

malo pelinkovca i :partyman::finga:



Uploaded with ImageShack.us

:blackeye

Što je to; samo pelinkovac i plastična škatuljica (da ne mogu otpuzati van)?
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Što je to; samo pelinkovac i plastična škatuljica (da ne mogu otpuzati van)?

sori bobostar,sad tek vidim pitanje

pelinkovac(tekući) , pelinkovac biljka(opcija), ,šećer , cvijet zumbula , ili eterično ulje đurđice ili zumbula i može i malo insekticida ali nije nepohodno
naime ta buba je jako tupava :rolleyess: i jednostavno se udavi u tekućini
a ovi sastojci tj. mirisi je privlače, i navodno da je bolje sa plavom posudom ali ja nisam primjetio nikakvu razliku
ja ih svako proljeće imam na tone u voćnjaku i mou reći da ovo radi odlično :axe:
evo ko ima problema sa ovim napasnikom neka proba ne košta puno a puno spašava
ja samo poslažem posudice po zemlji , što više komada to bolje
 
A

AnGard

Guest
Zdravo ljudi,
Pratim vas dosta vreme, pa imam i neka pitanja, al s redom :) Sad u jesen zelim sazaditi oko o,5 ha kruske, za pocetak. U ovaj rasadnik sta sam pitao kazu da imaju samo za gusti nasad i to od sorte Pakams Triumf, podloga dunj ...Oni je imaju na oko 4-5 ha i kazu da je dobra !? Nasao sam neke podatke koji kazu da je osetliva na erwiniju, pa dali neko ima od ove sorte,kakva je cena, kako se pokazala, koji su dobri a koji lose osobine ? Hvala unapred .
 

Najnoviji postovi

Na vrh