• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

moji veliki zecevi
 

Prilozi

  • 11733413_10204681794193936_873951505_n.jpg
    11733413_10204681794193936_873951505_n.jpg
    53.1 KB · Pregleda: 77
  • 11737110_10204681794433942_27180546_n.jpg
    11737110_10204681794433942_27180546_n.jpg
    40.2 KB · Pregleda: 94
  • 11739647_10204681794033932_1637493755_n.jpg
    11739647_10204681794033932_1637493755_n.jpg
    45.7 KB · Pregleda: 90

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Na slikama su panonski kunići od točno 2mjeseca i križanci između kalifornijskog i novozelandskog stari točno 3 mjeseca. Hranjeni i uzgajani potpuno isto.Evo zašto držim panonce.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Danas bi mogli otvoriti novu temu.Zanima me kako se snalazite za sijeno.Gdje kosite,čime,kako dovozite ,sušite,spremate...Ja sam konkretno spremio već pola količine koja mi je potrebna do iduće godine.Kosim uglavnom kosom ručno i to po jednom velikom voćnjaku.Imam još jednu livadu na rubu šume koju mi ljudi daju samo da im badava pokosim.Sve to vozim u tačkama kući na tavan.Što se tiće sastava trava to je ponajviše ona visoka gruba trava koju kunićiprebiru a šta ne pojedu zgaze.Uglavnom pazim da se dobro osuši i ne pokisne.Ove sam godine nadokupio i pet bala djeteline ali nisu baš bili oduševljeni s njom .Mislim da je jako važno da nije košeno uz cestu i po parkovima di su psi.Ako neko zna kakvo je to planinsko sijeno i pošto je neka se javi.Navalite.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

ja sijeno kosim na nasipu uz rijeku odru koji je zaraso i ima puno mlade trave kosim ju sa trimetom i nozem znaci ne sa strunom nego sa nozem,travu susim 3 dana u ta 3 dan idem po jednom na dan i preokrecem ju,kad se osusi uzmem motore i prikolice i idemo ja i brat po to sa motorima i dovozimo i baliramo sa rucno napravljenom balirkom
evo link kako napravit tu balirku ja sam sad vec negdje s njom napravio 40 bala
https://www.youtube.com/watch?v=aN0radpONn8
i balirka u radu isto link
https://www.youtube.com/watch?v=MJSliRcpTB4
za neke ce ovo bit glupost al meni su sad praznici i ja se imam vremena s tim zaje*****
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Vidio sam taj ruski sistem baliranja.Mislim da to nije glupost nego snalažljivost.Kunići više vole lisni dio nego stabljiku.Gdje je bolja trava nju odvojim i posebno posušim.Nju dajem uz suhe koprive samo ženkama koje kote.Zimi svaka slamka dobro dođe.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

Za sada priredio oko 70 rolo bala,do kraja sezone biti ću na oko 150,valjda će im biti dosta :) Meni su kunići nusproizvod ,svu hranu pripremam za konje ,tako da ove ni ne računam.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Dobra tema! A i zanimljiva balirka!
Ja sam za svoje kuniće (tokom godine ih bude oko 300 komada) uvijek pripremao 50 bala sijena od toga 20-22 budu lucerna, a ostalo livadno sijeno! Bale budu oko 15 kg i susjed mi balira/-o po 4 kune za komad! Meni je to uvijek bilo dosta za godinu dana!
Uz to sam uvijek sušio ručno pokošenu koprivu i vezao u strukove i to koristio samo za zečice sa mladima....
Sijeno je ipak najvažniji prehrambeni proizvod za kuniće i toga im ne smije nedostajati!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Upravo tako.Sjeno je jako važno u uzgoju kunića.Mi koji držimo samo kuniće na okućnicama toliko iz zadovoljstva i što pretekne za druge ,a nemamo "poljoprivredu",borimo se kako znamo i možemo.Nemamo zemlje ni poticaje nego kokošarimo kakostignemo.Nočas je padalo i pokisla mi je jedna tura već suhog.Sad to moram ponovno presušit,odvojit i metnut posebno samo za štraju.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Imam jednu livadu ispred kuce koju kosim da vlasnik ne mora al to mi nije dosta,naravno kosim rucno.
Prvi otkos su vec pojeli,uskoro cu skinut drugi...
U petak sam dovezao sijeno(auto prikolicom,stane do 15bala) 11bala,5kn.komad i kad budem napravio mjesta idem po jos.
Preferiram livadsko sijeno
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Meni dosta ljudi nudi da odvezem i posušim travu.Ali to em je košeno,samljeveno flaksericom,em je iz vinograda koje špricaju i po desetak puta.
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

znam da je kopriva zdrava,razmišljao sam već da kosim i sušim,pa sameljem za konje,za kuniće mi iskreno nije palo na pamet,da li se samo osuši i da ,ili nekako još obrađujete?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Ja za svoje potrebe sebi osušim koprivu za čaj i osušenu stavim u škarnicle.Za kuniće uberem onu najžešću i to sa korjenom i jedno deset do petnaest stabljika svežem o buket i tako objesim u garažu.Suše se u hladu.Toliko sam već naućen da mi ne trebaju rukavice.Postoji neka caka da se takve koprive namoće u zimi i takve davaju životinjama.Ako neko zna kako i jeli možda davao kao ledeni čaj mislim da to nebi bilo loše.Isto ako imamo kojeg lovca da nam objasni kako se skuplja zelen za divljač.To su razne suhe grane sa lišćem.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Upravo tako.Sjeno je jako važno u uzgoju kunića.Mi koji držimo samo kuniće na okućnicama toliko iz zadovoljstva i što pretekne za druge ,a nemamo "poljoprivredu",borimo se kako znamo i možemo.Nemamo zemlje ni poticaje nego kokošarimo kakostignemo.Nočas je padalo i pokisla mi je jedna tura već suhog.Sad to moram ponovno presušit,odvojit i metnut posebno samo za štraju.

Robelar...nije ti sijeno dobro za stelju/štraju jer strašno upija vlagu isto kao i zobena slama! To sijeno malo dulje prosuši i posoli sa običnom kuhinjskom soli i ne će mu biti ništa!
Kunići će ga slatko pojesti!
Sve ostalo podržavam što si rekao u vezi prehrane!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Može i tako.Važno da se posuši i da poslije kad ga pospremim ne razvija temperaturu i ne kvari drugo sjeno. .Ako ima netko tko pravi plast na starinski način nek nam to opiše.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Ja imam u dvorištu cca 2000qm posijano djeteline i tu mi na žalost ne može ući traktor pa sam prisiljen raditi na "starinski"!
Ali prvo sam napravio postolje na četiri "noge", tj.iskoristio sam četiri klade koje sam međusobno povezao sa "štaflama" tako da dobijem nešto slično stolu! Kroz sredinu imam jedan "kolac", iliti po slavonski "stožinu" oko koje slažem sijeno! Cijela konstrukcija je visoka nekih 3,5-4 metra, a od zemlje sam podigao tako da mi sijeno ne povuče vlagu iz zemlje! Svoje sijeno, tj.lucernu uvijek solim radi spriječavanja plijesni! Pogotovo kad ga slažem u plast, tad ga moram prekriti s najlonom da ne pokisne, a trava uvijek ima dovoljno vlage te bi mi se upljesnivilo, tj.upalilo da ne posolim!
To koristim tokom ljeta i jeseni dok balirano tokom zime jer mi je s tim lakše raditi po snijegu i blatu nego izvlačiti sijeno iz plasta na minus 10 stupnjeva celzija!
Na žalost ne mogu postaviti slike preko mobitela, ali na mom profilu mogu pa si možeš pogledati tu konstrukciju...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Zato sam i pitao u vezi plasta.Moj susjed je na dno stavio palete, nije ništa solio ni pokrivao najlonom i donji dio mu se pokvario.Sad sjeno nareže sjekašem i stavi u papirnate vreće od brašna na tavan.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

To Sa paletama isto može, ali je prenisko! Moj nosač je cca.pola metra od zemlje, 2x2 metra i kroz sredinu ide stožina svojih 4 metra visine! Sve mi je prekrito najlonom jer uložim previše truda u plastiranje da bi dopustio da se sijeno pokvari!
A sol je zato zašto sam naveo jer ispod najlona uvijek imaš kondenzata tako da se ne upljesnivi...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Evo konačno sam uspio složiti ekipu za budući rasplod.Imam tri mužjaka i tri para sestara.Neovisni su jedni o drugima osim sestre međusobno.Kasnije ću selekcijom od njih ostaviti još kojeg u rasplod.Radi se o mladim kunićima oko 4 mjeseca tako da kad prođu vrućine mogu startati.Ako sve bude u redu miran sam jedan duži period.Radi se naravno o panoncima.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Prije tri dana okotila mi se v. činčila bas kad sam dosao s posla oko23h idem im dati vode i čujem lagano cijukanje. Okotila ih širom i u kotilici i van nje pa sam ih lijepo pokupio složio gnijezdo pregledao i prebrojao 9 kom. Jučer opet sve pregledam i izbacim dlaku od zečice pošto ih je zatrpala kao da je -10 i opet prebrojim 9 super.Danas vidim po jednog par puta van kotilice pa odlučim izbaciti višak sijena koje je zečica navukla u kotilicu i time podigla razinu poda do ulaza pa mladi lako ispadnu van i opet prebrojim a ono sad 10! Prebrojim još jednom 10 čini se da je jedan svo vrijeme bio van kotilice negdje u sijenu i zečica ga lijepo hranila kao i ostale.:icon_eyes:
Sad kako će pregurati ove vrućine to ću tek vidjeti.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Po meni je najvažnije da ženka ima svježe vode koja nije ugrijana.A hranu što god da daš ionako neće po ovoj vrućini.Moji su jedni stari 17 a drugi 12 dana.Svu sam dlaku i materijal već bacio,očisto i svakima stavio samo po šaku slame.Da su ostali onako mislim da bi se skuhali.Inaće ženkama dam malo kore od lubenice,jabuku,šljivu tek toliko da se osvježi.Kruh i kukuruz sam izbacio.
 

Najnoviji postovi

Na vrh