• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Sam ćeš nadoći na ono što im je potrebno . Meni je jedan stariji kunićar rekao da je najbitnije da kunići imaju što jednoličniju prehranu , da im se smanji mogućnost probavnih problema. Hrani ih uvijek isto ; sijeno, smjesa, žito, voda. Ja im uvijek ubacim nešto novo , ovisi o sezoni. Njegovi su kunići bili zategnuti, i nikad nisu imali stalno hranu pred sobom. Uzeo sam par panonaca od njega i oba su uginula nakon desetak dana na mojoj izdašnoj prehrani.Njegov bi svaki kunić dobio mjericu u 0,3 čašici u jutro i navećer i to je to. Čišćenje je bilo svaki dan.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Evo danas pripustena jedna od onih tri koje su ostavljene za podmladak,,,
gledam ujutro dok sam ih hranio lomot u kavezu a ona zaskakuje ove druge dvije,,,
ma reko ta je estusu kako bi uzgojitelj rekao,,,:(think):
i normalno, stavim je pod onog u najmu i hop, hop dva puta u 3 do 5 min.
ponovio maloprije jos jednom za svaki slucaj,,,
od te tri jedna ce ostati za mene, jedna ide onoj susjedi i jedna ode jednom susjedu,,,
nadam se dobrom ishodu,,,
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Čitam u biltenu Hrv. saveza udruga uzgajatelja malih životinja apel za spas Hrvatskog velikg opaljnog kunića. To je inaće jedina naša rasa kunića koja još nije priznata u Evropi. Uzgajivaći rasprodaju matična stada i ne žele se baviti sa njima.Država nema interesa da ponudi poticaj kao za kokoš htvaticu pa makar i simbolično. Kao i sve drugo propašće i ovo.Kad bi svako od nas uzeo jedan par možda bi se nešto dalo napravit. Znam da ne rastu brzo i nisu popularni , ali možemo pomoći.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Re: Kuničarstvo

1 - imam zeca i dvije zecice koje su u miru i slozi zajedno sa kozama gdje imaju svoje kucice. U zadnja tri dana jedna zecica stalno tuce drugu. Hrane imaju dovoljno a i prostora, zbog cega je ova postala agresivna prema drugoj. Inace su umiljati i stalno su mi pokraj nogu kada udjem.

2 - Da bih jednu zatvrio koja je naj manja dimenzija kucice sa kotilicom.

Hvala.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Vjerojatno se počela tjerati , ili ti ušla u etus. Ako misliš imati mlade na taj način pazi da ti ih mužjak ne podavi . Za večeg zeca trebaš veću . a za manjeg manju gajbu.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Imam jedno pitanje koje se mnogima neče svidjeti . Je li netko probao hraniti kuniće samo suhim kruhom , sijenom i vodom.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Imam jedno pitanje koje se mnogima neče svidjeti . Je li netko probao hraniti kuniće samo suhim kruhom , sijenom i vodom.

samo kruh,sijeno voda nisam probavao
moji dobiju svakodnevno suhi kruh,to im je kao nekakva poslastica i svi ga vole,osim novopridošlih"haiku" :biggrin: oni ga ne žele niti probati

vjerujem da bi normalno napredovali ak nebi došlo do nekih probavnih problema...samo bi se trebalo davat onoliko koliko pojedu po obroku,jer ono što ostane iza njih namoći se i od njihove sline...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Znam da su mi neki kuniči pokrepavali od suhog kruha u konbinaciji sa travom i žitom. Računam da je kruh ustvari pečeno usitnjeno žito. Kad bi im davao samo kruh i sijeno zar se ne bi tovili recimo kao svinje.Naravno da mora biti skroz suh pa možda i malo prepečen.Blizu mi je pekarnica i imaju suhog kruha.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Ja svojima svaki obrok dajem po jednu snitu kruha, susenog na radijatorima,,,
prema bijelom i pecivima su nesto izbirljiviji ali sve ostale jedu bez problema,,,

Nadam se da dolaskom trave i ovom kombinacijom obroka nec biti problema,,,

dajete li Vi svojima nesto za glodanje?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Ne mislim na davanje kruha kao zabavu za zube , nego kao osnovnu hranu. Za glodanje im nasječem granja pa nek se igraju.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

E sad, ako bi kruh bio kombinacije razeni, od prosa, kukuruzni ili sa raznoraznim sjemenkama mozda bi i moglo ali ovaj bijeli hmm neznam,,,
kazu da zito nije za njihovu ishranu jer takvo brasno zna postati tjestasto kad se malo navlazi,,,
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Žao mi je odvojiti kojeg kunića pa napraviti pokus. U tim vrečama ima raznog kruha i peciva što ne prodaju, i ne mogu birati.Ima i tog sa sjemenkama, a najviše bijelog. Ja dok sušim doma primjetio sam da kukuruzni najmanje vole , a on se i najbrže kvari.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Cuj sad, ako bi kojoj trgovki donio cokoladu ili nedaj Boze bombonjeru i da kazes koju lijepu rijec mislim da bi mogo dobiti vrecu samo sa onim koji tebi najvise odgovara,,,
:(giggle):

Ja sam sad u fazi kad testiram kojeg najvise vole pa cu isti postupak probati odraditi i kod sebe,,,
c085.gif


c065.gif
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Bobiću budi oprezan sa suhim kruhom jer ako im neznaš prehrambene navike , a oni navale m ože biti problema. Ja svojima dajem kruh još dok su takoreći u gnijezdu pa im kasnije nije problem.Samo treba paziti kao što reče Đimi da im kruh ne stoji ako ga ne smažu.Kad ga ubacim samo se čuje kako hrdaju. A malo prije sam im ubacio i grančice od loze koju susjed obrezuje. Neće ih ni ptobat.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Ljudi šta je sa Uzgojiteljem? Poslo sam mu PP i ne javla se. Nije se valjda naljutio.
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Pozdrav ljudi nisam dugo bio na forumu.Napokon mi je krenulo sa kunićima.Ženka kalif,mužjak panonac -10 komada stari 16 dana-28.2 2 ženke mješanke šarca okotnja-napravile gnjezda i 30.2 još jedan okot.Zanima me dali vama ženke nakon što se okote grizu mužjake i nedaju im blizu sebi?Što mislite o kolonijalnom uzgoju kunića-matićnih jedinki- sa stalnim pristupom mužjaka-nešto slično sam vidio u mađarskoj na youtubeu?Sutra stavim slike.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Bobiću budi oprezan sa suhim kruhom jer ako im neznaš prehrambene navike , a oni navale m ože biti problema. Ja svojima dajem kruh još dok su takoreći u gnijezdu pa im kasnije nije problem.Samo treba paziti kao što reče Đimi da im kruh ne stoji ako ga ne smažu.

Ma ne dajem ga ja puno, jedna snita, ako ne pojedu sve odmah izvadim visak, ako nisam tu onda prije hranjenja pogledam ako je ista ostalo nepojeđeno to bacam i smanjim u sljedecem obroku,,,
Do sad su obicno bili hranjeni samo jednom na dan mozda i malo pre oskudno,,,
ja ne forsiram previse zrnjevlje i brikete vec pokusavam prosiriti ponudu na vise sastojaka, sijeno, kruh, zrnjevlje, jabuke, grancice,,,
kad bude trave i ona ce u ponudu, naravno u ogranicenim kolicinama,,,
nastojim ne pretjerivati niucemu a ne zelim niti dozvoliti da gladuju,,,
pokusavam doci do toga da pojedu sve sto im dam ali da sljedeci obrok ocekuju sa zeljom u ocima,,,


Pozdrav ljudi nisam dugo bio na forumu.Napokon mi je krenulo sa kunićima.Ženka kalif,mužjak panonac -10 komada stari 16 dana-28.2 2 ženke mješanke šarca okotnja-napravile gnjezda i 30.2 još jedan okot.

Neka je sa recom,,,
a kaj se boldanog tice de smanji malo,,,
c024.gif
 
Na vrh