• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

De malo razmisli sa 3kg.smjese mislis da kuic dobije 3kg.:icon_scratch:

Ja mislim da bi to bilo idealno, ali tad me uhvati neka nelagoda jer shvatim da ja tad potrošim enormne količine koje su mi "nepotrebne"!
Ja za tov jedne ture potrošim cca. 600 kg peleta + ostalo!
Ne- nemoguće je s tri kg-a. utoviti kunića!
Ja znam da "moja rasa" više jede, ali sigurno ne toliko više koliko je ovdje nekima dovoljno...
Bez uvrijede!
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Pod 3 kg smjese nisam mislio da jedu samo smjesu ,mislio sam da im se mješaju druge žitarice i cijeno te stari kruh,žao mi je ako sam vas na krivo naveo.Druga je stvar ako ih hranite samo smjesom onda 1 vreća do kraja tova.
Za panonce sam rekao da se meni više sviđaju ne da su znatno bolji od haykoma -haykomi imaju i svojih prednosti i mana ,a imaju i panonci-Ujedno to je sve slično samo su haykomi francuskog podrijetla ,a panonac mađarskog.Nebi htio da ih zagovaram :D!!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Pa vi pisete ko kad politicari drze govor, nista Vas se ne razumije i za nista Vas se konkretno nemoze drzati,,, :s:
pri tom mislim na rijec,,, :tongue:
Dakle rezimirajmo, za jedan kg priraste potrebno je cca 3 kg briketa + koliko zrnjevlja + koliko sijena?
buduci da se uzgojem bavite vec duze vremena imate valjda neke primjere,,,
ja bih bio zadovoljan i sa onim odokativnim,,,
c007.gif


@uzgojitelj
Za panonce sam rekao da se meni više sviđaju ne da su znatno bolji od haykoma -haykomi imaju i svojih prednosti i mana ,a imaju i panonci-Ujedno to je sve slično samo su haykomi francuskog podrijetla ,a panonac mađarskog.Nebi htio da ih zagovaram :D!!
:s:
Evo jedna molba za sve, da nebude da se ovo odnosi samo na uzgojitelja ali on je zadnji pa cu njega citirati,,,
Ono boldano meni lici na govor politicara, nista konkretno niti argumentirano i uvijek skretanje s teme o kojoj se pise,,,
Ako vec imas nekih spoznaja o jednima i drugima onda ih molim te argumentirano iznesi, napisi koje su to prednosti pojedine vrste a koje su mane u odnosu na drugu vrstu koja se uspoređuje i obratno, naravno,,,

Jucer sam konacno uhvatio malo vremena i poceo sa izradom novog kunicnjaka,,,
buducij je danas kisni dan nadam se da ce se i danas barem nesto raditi na njemu,,,
slike tek kad bude pri kraju ili kad bude zavrsen,,,
Dimenzije onog za kunuce ce biti 120x70x50 d,š,visina,,,
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Pod 3 kg smjese nisam mislio da jedu samo smjesu ,mislio sam da im se mješaju druge žitarice i cijeno te stari kruh,žao mi je ako sam vas na krivo naveo.Druga je stvar ako ih hranite samo smjesom onda 1 vreća do kraja tova.
Za panonce sam rekao da se meni više sviđaju ne da su znatno bolji od haykoma -haykomi imaju i svojih prednosti i mana ,a imaju i panonci-Ujedno to je sve slično samo su haykomi francuskog podrijetla ,a panonac mađarskog.Nebi htio da ih zagovaram :D!!

mislio ovo mislio ono,si mislio na vreče od 5kg ili 20kg,
koje su po tebi prednosti panonca naspram haiku :icon_mrgreen: kunića
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

"Dakle rezimirajmo, za jedan kg priraste potrebno je cca 3 kg briketa + koliko zrnjevlja + koliko sijena?
buduci da se uzgojem bavite vec duze vremena imate valjda neke primjere,,,
ja bih bio zadovoljan i sa onim odokativnim,,,
c007.gif
"


iskreno i mene to zanima,kad bi rekao koliko žitarica,briketa,sijena,potrošim pomislili bi da tovim svinje...

nikad nisam precizno mjerio jer uvijek imam najmanje 15 rasplodnih jedinki,i oni pojedu poprilično tokom godine,dok ih utovim za klanje (3kg.)prodam ih 80-90% pa novi malci tek počeli jest pa ovo pa ono...
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

....
iskreno i mene to zanima,kad bi rekao koliko žitarica,briketa,sijena,potrošim pomislili bi da tovim svinje...

nikad nisam precizno mjerio jer uvijek imam najmanje 15 rasplodnih jedinki,i oni pojedu poprilično tokom godine,dok ih utovim za klanje (3kg.)prodam ih 80-90% pa novi malci tek počeli jest pa ovo pa ono...[/QUOTE]

Sad si ti gori od "političara"...
;-)

Ali odmah u tvom postu da odgovorim i Bobic-u!
Ja ne važem hranu, ali imam mjeru! Za rasplodne zečice dajem 1 jogurtovu čašupeleta + šaku sijena + 1/4 jabuke (prosjek) po porciji i tako dva puta dnevno! 1 jabuku dobiju svaki drugi dan odtuda prosjek!
Mladih u turi imam većinom 55-65 komada i njima dajem jednu kanticu od 2,5 litara vrhom punu, također 2 x dnevno! Normalno da to nisu 2,5 kg, već volumen od 2,5 litara! Ostalo kao i kod zečica! Mužijaci dobiju sve isto samo 1/2 jogurtove čaše peleta po porciji! Ako šta pomaže - dnevno potrošim 1/2 kockaste bale sijena (cca. 12 kg) na sve kuniće zajedno!
Tu i tamo dobiju grane od nešpricanih voćaka i vrbe za zube, te po pola klipa kukuruza, ali to su zanemarive količine!
Zeleno (kupus, salata, trava,...)im nikako ne dajem jer mi se tad napušu pa slabo napreduju,tj.zakržljaju!
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Već smo prije razglabali o hibridima ali nismo ništa zaključili. Ja držim samo panonske kuniće. Isprobo sam i hajkome i mogu reći da su u odnosu na panonce puno osjetljiviji i da traže više pažnje. Dok sam panonce uspio hranit sa 20 posto smjese ovi su morali dobivat obrnuto. Inače samo stoje sa kilažom. Hajkom ženka mi je kotila više nego panonka , ali ni slučajno da je zimi vani jer gnjezdo slabo zaštiti. Ako je okotila 11-12 komada tri su uginula ili bila rahitična.Panonka mi okoti deset i sve othrani ,i svi su ujednačeni. Čak sam i ukrštao ova dva hibrida i nisam tako zadovoljan kao sa čistim panoncem. No sad ono što je najvažnije , a to je da kod jednih i drugih ovisi o kojoj se liniji i generaciji kunića radi . Što se dublje i dalje ide u reprodukciju kopija je slabija. Znaći ,tko ima prvu liniju iz instituta kupi vrhnje.Što vrijedi da kupiš mužjaka iz Pule , a ženku iz Osjeka ako su im roditelji kupljeni od istog čovjeka iz Varaždina. Pokušavam biti realan kao političar.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Iz svih gore navedenih razloga ja držim "starinske rase" i nemam problema sa brojanjem generacija!
Hibrid su super stvar, isto kao i tzv.belgijski orijaši, ali zahtjevaju extra uvjete držanja i posebnu pažnju što je, po mom skromnom mišljenju, jednom hobby-uzgajivaču nemoguće postići! Tome se moraš posebno posvetiti i stalno im "gledati u guzicu"!
I bez obzira koliko bili dobri kunići, niti jednu ženku nije preporučljivo pustiti češće od 6 x godišnje pod mužijaka jer je to tad intenzivni način uzgoja i ženku moraš nakon 20 kočenja micati iz proizvodnje!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

:icon_e_confused: 20 kočenja, hmmm, ako se dobro sjecam ujo nikad nije drzao rasplodne zenske duze od 3 godine i nikad nije imao vise od 3 legla godisnje,,,
no to je bilo samo za njegove potrebe (i ono sto je nama podjelio) jer prodavao nikad nije,,,
danas evo pripustena jedna crnka za susjedu, popodne se mozda odradi jos jedan skok,,,:)
ono sigurnosti radi,,,

"Moje" zenke iako skotne dobivaju mozda pola csice od jogurta jer vise od toga ostave za drugi obrok,,,
mislim da sam vec opisao da prvo dajem kruh, nakon toga zrnje sa briketima a nakon toga sijeno,,,
kruh koji ne pojedu u roku 15-20 min micem a ukoliko znjevlje ne pojedu do drugog obroka u sljedecem im smanjujem porciju,,,

daklem sto se kolicine tice treba naginjati tome da ce u tovu do 3 kg tezine pojesti zrnjevlja i briketa barem 10 kg uz kruh i sijeno,,,
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Bobić..
Sve gore opisano je moje razmišljanje i vlastito iskustvo i nije iz nekih knjiga! Moje ženke se kote 4-5 x godišnje, a držim ih cca.5 godina!
Poslije toga ih pustim na "nebeske pašnjake"!
Tvoj mali je danas sretan bar što se sexa tiče!

Srednja rasa jede dosta manje od orijaških šaraca pa zato i ne čudi razlika u količini hrane...
Sretno...
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kuničarstvo

Šta nema niko od forumaša panonski kunića za prodaju?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Evo konačno poćeše jesti smjesu. Od jutra do sad su imali samo sjeno i vodu. Nemojte barem dest dana prije završetka tova zaboravit smjesu potpuno izbacit da se kunići očiste .
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Mojim muskima veceras izostaje obrok jer sjutra kazu obilniju kisu pa bi oni mogli na izlet po nebeskim pasnjacima,,,
taman ce dva dana paca biti dovoljna za subotu ili nedjelju da se ispecu vgoricama,,,

c065.gif
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kuničarstvo

Danas kaparisane gajbe za zečeve i 3 ženke i 1 mužjak hajkoma stari 3 mjeseca. Budu slike idući tjedan.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Gdije si ih nabavio (hajkome)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh