• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kuničarstvo

Društvo jel može pomoć i savijet?
Uzgajo bih kuniće za svoje potrebe do 30 utovljenih zečeva godišnje.
Zanimame koliko je potrebno zečica zato imat koju sortu zeceva najbolje uzgajat, kaveze dal napravit drvene ili kupit gotove metalne?
Koliko dana se tove do klanja,sa čime ih najbolje hraniti dali preko zime kavezi mogu vani.
Dali neko ima za prodaju mlade rasplodne ženke i zeca, i kaveze?
Puno pitanja odjednom al eto ako je neko voljan pomoći svaki savjet je dobrodošo.
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Društvo jel može pomoć i savijet?
Uzgajo bih kuniće za svoje potrebe do 30 utovljenih zečeva godišnje.
Zanimame koliko je potrebno zečica zato imat koju sortu zeceva najbolje uzgajat, kaveze dal napravit drvene ili kupit gotove metalne?
Koliko dana se tove do klanja,sa čime ih najbolje hraniti dali preko zime kavezi mogu vani.
Dali neko ima za prodaju mlade rasplodne ženke i zeca, i kaveze?
Puno pitanja odjednom al eto ako je neko voljan pomoći svaki savjet je dobrodošo.
Kao da čitam neki sadržaj knjige kuničarstvo i još samo fale racepti . No krenimo redom. 30 utovljenika ti može dobra ženka , ako se na nju namjeriš, izleć za tri i pol mjeseca.Ako imaš tri takve ženke onda za m jesec dana. No onda šta kasnije s njima,ako ne trebaš više mladih. Za četveročlanu obitelj da povremeno imaš kunića za ručak ti je dosta mužjak i dvije ženke.Ženku možeš pripustit svaki put poslije okota 45 dana.Moći će othranit mlade i ponovno se oporavit za nove.Sortu ti neću preporučit da se netko ne naljuti , ali uzmi po meni neku sredjnu rasu ili mješance.Što se tiće kaveza ja imam samo drvene jer su mi kunići na žici imali žuljeve. Najbolje ih je hranit s onim šta imaš tj. šta ne moraš kupovat, ali s time da im to ne šteti. Sijeno , žito, voda, su osnova.Duljina tova ti ovisi o puno faktora a najvažniji su kvaliteta kunića i hrana. Većina bi bila zadovoljna tri mjeseca tri kile ali kako to postić.Neke moraš tovit i pola godine ako hoćeš tri kile čistoga.Preko zime mogu biti vani ali ako hoćeš mlade onda im kavezi ne mogu biti otvoreni sa svih strana.Ovo je na grubo, a ostalo malo proćitaj forum.
 

Victoria08

Novi član
Tu od
21 Tra 2015
Poruka
13
Re: Kuničarstvo

Pozdrav svima :)

Ja svoje kuniće hranim sijenom,zobi,povremeno klip kukuruza,šnita suhom kruha (najviše vole bjeli,raženi malo manje),mrkva i velikima jabuka,ovi manji ne vole jabuke,i naravno voda.
Vidim da svi spominjete brikete,to još nisam probala davat.

Danas sam uspjela pogledat sve malce iz novog legla,ima ih 6 komada,od toga 5 bjelih i jedan crni :)
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Kao da čitam neki sadržaj knjige kuničarstvo i još samo fale racepti . No krenimo redom. 30 utovljenika ti može dobra ženka , ako se na nju namjeriš, izleć za tri i pol mjeseca.Ako imaš tri takve ženke onda za m jesec dana. No onda šta kasnije s njima,ako ne trebaš više mladih. Za četveročlanu obitelj da povremeno imaš kunića za ručak ti je dosta mužjak i dvije ženke.Ženku možeš pripustit svaki put poslije okota 45 dana.Moći će othranit mlade i ponovno se oporavit za nove.Sortu ti neću preporučit da se netko ne naljuti , ali uzmi po meni neku sredjnu rasu ili mješance.Što se tiće kaveza ja imam samo drvene jer su mi kunići na žici imali žuljeve. Najbolje ih je hranit s onim šta imaš tj. šta ne moraš kupovat, ali s time da im to ne šteti. Sijeno , žito, voda, su osnova.Duljina tova ti ovisi o puno faktora a najvažniji su kvaliteta kunića i hrana. Većina bi bila zadovoljna tri mjeseca tri kile ali kako to postić.Neke moraš tovit i pola godine ako hoćeš tri kile čistoga.Preko zime mogu biti vani ali ako hoćeš mlade onda im kavezi ne mogu biti otvoreni sa svih strana.Ovo je na grubo, a ostalo malo proćitaj forum.

žito kao osnova,s tim neznam dal bi se složio,ja svoje ne hranim jedino s njim
kad gledam razno razne "recepte"za prehranu kunića žito ne vidim
zob, ječam ...žito ............................................................................................sušena repa:icon_mrgreen:

e da ,uzgoitelj jesu li počeli jest tu repu
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Možda sam krivo napisao žito , ispravnije bi bilo žitarice . Pod žitom sam smatrao ne samo pšenicu nego raž, ječam, zob , kukuruz, suncokret , tritikale... To sve smatram žitom.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Kupio sam trideset kila smjese za kuniće u tvornici u Zelini , 106kn. Pošto mislim za pet dana odvojit mlade od ženke maknuo sam im svu drugu hranu osim te smjese i sijena. Kak sam nasipo tak i sad stoji i već dva dana ju neće ni okusit. Ne znam u ćemu je stvar.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Kupio sam trideset kila smjese za kuniće u tvornici u Zelini , 106kn. Pošto mislim za pet dana odvojit mlade od ženke maknuo sam im svu drugu hranu osim te smjese i sijena. Kak sam nasipo tak i sad stoji i već dva dana ju neće ni okusit. Ne znam u ćemu je stvar.

Nije to baš ni super jeftino s obzirom da je kupljeno direktno u tvornici!
Ja kupujem "valpovkinu" smjesu, tj.pelete u PRVČA- i i 10 kg košta 41 kunu, a kad plaćam u gotovini dobijem 10% popusta a kunići se doslovce dave u toj hrani!
Nema uopće "prašine" za razliku od čakovečkog peleta kojega sam koristio prije, a samo 1 kunu jeftiniji!
Mlade također hranim samo s peletom (sijeno+voda+slama) i postižem solidne rezultate o kojima sam pisao u prethodnim postovima!
Je skuplja proizvodnja ali neupitno bolja jer ja sa 20 vreća izguram mjesec dana za sve kuniće, q imam ih približno!(moji starci,da ne bi netko rekao da ne znam šta pričam! ;-) )
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Čakovečka ie kod nas na jednom mjestu 37, a na drugom 45 kuna. Ova ipak sadrži kokcidiostatik dok Čakovec ništa. Negdje sam pročitao da po kuniću bi do kraja tova trebalo tri kile smjese. Problem je u tome što se prošla tura u istoj davila a ovi neće ni probat. Razmišljam da ih ishranim samo sa zobi i ječmom al to bu trajalo.
 

JosipO

Član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
58
Re: Kuničarstvo

Kupio sam trideset kila smjese za kuniće u tvornici u Zelini , 106kn. Pošto mislim za pet dana odvojit mlade od ženke maknuo sam im svu drugu hranu osim te smjese i sijena. Kak sam nasipo tak i sad stoji i već dva dana ju neće ni okusit. Ne znam u ćemu je stvar.

POZDRAV ja hranim sa tom smjesom sa kokcikostatikom od14 dana starosti tako da se odmalena uče na nju i nemam nikakvih problema
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Odlično su mi prihvatili paletiranu repu al ne preporučujem davat za tov radi niskog energenskog sastava.I kupio sam jednu vreću smjese za kuniće-kušić-36kn
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kuničarstvo

Što mislite o uzgoju hycole kunića malo sam čitao onjima pasume zainteresirali.
Dali ih netko ima i šta možete reći onjima? Koliko kunić treba pojesti kilograma hrane za kilogram prirasta?
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

U prijašnjem par prijašnjih tekstova kolega g. robelar je napisao 3kg hrane-smjese do kraja tova,haycom su jako dobri kunići ,ali stojim da su bolji panonci-zavisi koju liniju tražite postoje posebne linije za tov,posebne linije za rasplodne ženke,posebna linija za rasplod-prave haykome će te masno platiti ,a ako mislite za svoje potrebe preporučam panonce ili kaliforjiske bijele-imaju dosta visok randman mesa preko 55% i višedok haykomi imaju 65% i više,a panonci slično kao haycomi.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Evo sad sam maknuo i sijeno , tako da ako do jutra ne poćnu jesti samo smjesu ostaće kako mi se čini na samoj vodi.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

U prijašnjem par prijašnjih tekstova kolega g. robelar je napisao 3kg hrane-smjese do kraja tova,haycom su jako dobri kunići ,ali stojim da su bolji panonci-zavisi koju liniju tražite postoje posebne linije za tov,posebne linije za rasplodne ženke,posebna linija za rasplod-prave haykome će te masno platiti ,a ako mislite za svoje potrebe preporučam panonce ili kaliforjiske bijele-imaju dosta visok randman mesa preko 55% i višedok haykomi imaju 65% i više,a panonci slično kao haycomi.

Kako znas da je panonac bolji od haiku :icon_mrgreen kunica,po cemu ?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

De malo razmisli sa 3kg.smjese mislis da kuic dobije 3kg.:icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh