• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Napokon dolazi na naplatu moj trud,,,:tongue:
danas se okotila ona koja je prva pripustena, gnjezdo uredno slozenonekih 15-20 cm u visinu uz vanjski rub a ulas ostavljen od sredine gajbe,,,
lijepo se ocupala i malecki samo bibraju u onoj dlaki,,,
nemam ih hrabrosti pogledati iako je mirna i dolazi do ruke kako bi se mazila,,,
previse je bilo promjena u zadnjih mjesec dana i mislim da se jos uvijek nismo toliko zblizili da bi imala beskonacno povjerenje,,,
ostatak prostora je bio također popunjen ocupanom dlakom ali prije obroka sam to lagano sklonio u kut do kotilice pa ako joj usfali dlaka da moze odatle popuniti gnjezdo,,,
nesto slabije danas jede ali pije vise vode nego normalno,,,
odrezao sam joj grmić maslacka jutros i sad opet, samo pucka kako ga tamani,,,
zelena trava im je davana zadnjih tjedan dana (svim trima koje su gravidne),,,

Sljedeca prinova ocekuje se za dva dana nakon ove prve,,,
Sivka mi djeluje da ima osjetno veci trbuh nego je ova imala i svako malo je na boku, cini se da ih dosta nosi, mada to nista ne znaci,,,
No ako Bog da srece za koji dan bit ce opet osmjeh od uha do uha,,,
c015.gif


a304.gif
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Bobiću, Slavo može mrknut bez problema dve tri ženke u jednom danu. A što se tiče ovog sa ženkama , kod mene kad god su se rano očupale ili nisu ostale skotne, ili sam našao mlade razbacane. Imam sad jednu takvu ženku koja je jednostavno razbacala mlade. Ipak sam joj dao drugu šansu jer je prvi put odgojila devet komada bez problema . A sve u istoj gajbi , sa istim muškim i pod istim uvjetima. U jednom leglu po meni može biti jedan ili dva komada za daljnji uzgoj , a ljudi sve ostave i prodaju. Ja već sada vidim od dvadesetak mladih tek dvoje koje otskaču od drugih. Ti idu u posebne gajbe na poseban režim i draganje. Kasnije nije problem takvoj ženki odmah dirat po gnjezdu.

Gle, moje su u zadnjih mjesec dana prosle zaista velike promjene i gotovo da me ne cudi da su i ponasanja nekad neocekivana, odnosno da odudaraju od uobicajenih,,,
Te mlade zenke idu na poklon, ono nije za mene ali opet nebi zelio da sve to skupa ispadne neozbiljno s moje strane, ako vec poklanjam ne mora to biti srot roba ili sto je jos gore da nije bređa a bređu poklanjam,,,
Nekad kad sam imao svoje kunice podmladak se obicno ostavljao od posljednjeg jesenskog legla, to je obicno bilo neka zenka koja mi posebno upala u oko, koja je bila mirna i koja je imala normalne sise koje su se dale opipati i koja ima siruku zdjelicu,,,

Buduci da vec dugo nisam i tim vodama zanima me na koji nacin Vi odabirete zenke za daljnju reprodukciju?
Koje su to osobine koje bi prema pogledu jedna zenka trebala imati?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Ja recimo kad odvojim sa mjesec dana stavim sve mlade u jednu gajbu. Od hrane imaju samo smjesu, sjeno i naravno vodu. Ako tad već nema koja krupnija onda ih držim sve skupa do drugog mjeseca. Pratim koja ie iedinka stalno na kopanji ,koja rado pije vodu, koja skaće , a najviše ih gledam po vagi. Obično takvi budu po 20-30dkg teži od drugih. Moraju biti kad ih uzmeš u ruke nabiti, mišićavi i žilavi. Takvi onda idu u posebne kaveze pojedinačno na pojaćanu ishranu do pet mjeseci. No ni to nije garancija da će biti dobri roditelji.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Da to je istina,,,
meni su, kazem, bili neki orjentiri siroka zdjelica, i izrazene sise,,,
siroki bokovi radi lakseg okota a sise radi toga da moze sto vise mladih nahraniti,,,
mada nisu ni sve jednako dobre dojilje,,,

Nego zanima me radi li itko od Vas palpaciju kod utvrđivanja gravidnosti?

Ja se nadam da cu drugi puta to moci napraviti jer to bi pretpostavljam trebalo biti manje stresno od testa stavljanja kod muzjaka,,,
a i steta bi bilo da moj Slavek ostane bez muda kad vec za njega nemam zamjenu,,,
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Evo danas mi mali izasli iz kotilice.Ima ih 8 komada.Za drugu neznam.

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk
 

mimi504

Član
Tu od
16 Ožu 2015
Poruka
56
Re: Kuničarstvo

Pozdrav!Dali ima ko kakav savjet kako izlijecit zuljeve zecici,ima na sve cetri noge rane....
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Nema tu puno pomoći. Stavi kunića na podlogu od daske sa debelom prostirkom od slame ili sijena. Redovno im mjenjaj tu prostirku da si još više ne inficiraju ako hodaju po zmazanom. Ako možeš nabaviti joda pa probaj ali ne može puno pomoći. Držanje kunića u originalnim gajbama sa žičanim podom nije za sve rase. Novozelandski crveni će sigurno dobiti žuljeve. A takav onda ne može niti pariti jer ne može na zadnje noge. Moguć je i smtni ishod.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Kod mene opet na veliko traju pripreme za okot,,,
Sivka ne zeli slagati gnijezdo u kotilici od kutije,,,
jutros je pocelo cim sam stavio sijeno po pune zube ga je hvatala i nosila u kut na kontra strani,,,
vidim sad i ocupala se dovoljno da moze poceti sa okotnjom,,,
mirna je i vise nego li je bila ona Sarena, reagira kmrkanjem samo ako idem rukom prema novosagrađenom gnjezdu,,,
ne forsiram nista niti je prisiljavam da gnjezdo pocne praviti u kotilici, povjerenje je ono sto moramo izgraditi u skorijoj buducnosti,,,
Vjerujem da se Sarka nebi bunila kad bi ogledao mlade, pokusavam rukom suskati po slami u blizini kotilic ali ne reagira,,,
ne zelim ih jos uvijek doticati niti brojiti da nebi bilo sranja,,,
gnjezdo mi se cini nekoako malo, izgleda da nema puno mladunaca,,,
no vidjet cemo za koji dan,,,:(happy):

Sivka je za razliku od nje osjetno bolje raspustila trbuh a i sad pred okotnju gotovo stalno je na boku, valjda joj tako bolje pase,,,:rolleyes:
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Ljudi imam problem.Jednu ženku sam pripustio dva dana prije okota.Prenjela je 5 dana od termina sad mi je peoblem kada da male odvojim od nje.

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,923
Re: Kuničarstvo

Ljudi imam problem.Jednu ženku sam pripustio dva dana prije okota.Prenjela je 5 dana od termina sad mi je peoblem kada da male odvojim od nje.

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk

Ovo ne bi riješio ni Bobićev Anjštajn.Kako si ju mogao pripustiti dva dana prije okota. Ako je bila skotna valjda se prvo treba okotiti da bi ju pripustio. Probaj upotrijebiti onu formulu haiku na kvadrat puta 45minuta.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Ovo ne bi riješio ni Bobićev Anjštajn.Kako si ju mogao pripustiti dva dana prije okota. Ako je bila skotna valjda se prvo treba okotiti da bi ju pripustio. Probaj upotrijebiti onu formulu haiku na kvadrat puta 45minuta.

Ništa čudno!
Ja sam jedno vrijeme imao neku "domaću" koju sam zamjenio navodno kao muzijaka, a okitio/-la se nakon 5 dana! Nisam niti kontrolirao spol pošto je trebao biti za lonac! Ta zečica je bila najvjerojatnije nimfomanka jer bi primala uvijek, ali baš uvijek zecana! Nikad nije rekla ne, a gnijezdo je pravila 1/2 sata prije kočenja!
Znači - moguće je da primi i dva dana prije kočenja, ali to je jednostavno mučenje životinje!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

I moja se Sivka okotila,,,:icon_mrgreen:
ali placa danak jer to nije napravila u kotilici,,,
dođem jutros hranit ih kad ono imam sta vidjeti, petero njih izvan gnjezda, ona jos sa tragovima krvi na zadnjim nogama, daje se gladit ali kmrka na svaki pokusaj da se mladunci stave u gnjezdo,,,
ali dobro da imamo dvije ruke :icon_mrgreen: pa se jednom gladi a drugom malecki skremaju u gnjezdo,,,
buduci da jos nije zavrsila ne zadrzavam se previse, dam im malo maslacka i odem,,,
vratim se nakon sat i kusur kad oko jedan opet van gnjezda, ne mice se, gotov je reko,,,
idem ga izbacit iz gajbe kad se on premeskolji malo, hladan ko led, pas mater kaj sad,, nista uzmem ga u ruke i topim, mice se sve vise ali i dalje je hladan, nista s rukom u dzep da ga utoplim, i meskoli se Miki, meskolji sve bolje, nakon 15-20 min vec je postigo zavidnu temperaturu, nista s njim u gnjezdo nema druge,,,
otarem ga o njenu dlaku dam da ga onjusi i stavim u gnjezdo,,,
da nebi opet izlazili van gnjezda uzmem dvije cigle jedinice i stavim onako da ogradim kut,,,
koji su to problemi bili, htjela to zubima maknuti al neide,,,
ostavim ih u miru,,,

sad maloprije ih obiso, sve ok, cigle na mjestu, gnjezdo na mjestu pokriveno,,,
izbacena i kotilica (citaj plasticna gajbica),,,
alaj je bilo kmrkanja kad sam na to mjestogurao slamu i sijeno da nebudu gole daske,,,
tamo gdje je imalo dlake bilo odmah je kod ruke kmrka ali ne grize niti pokazuje da bi napala,,,
ima valjda povjerenja,,,

danas sam zavirio i u gnjezdo Šarke, ne obazire se vise, ali ne usudim ih se jos uvijek dirati, bit ce vremena i za to,,,
kazu strpljen spasen,,,


Nego imam sad jedno pitanje, moze li uzgojiteljeva ostati skotna prije nego se okoti?
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Ja mislim da je radi testa parenj nije primala niti 3 ni 14dan od kocenja.

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Bobic...
Normalno NE može, ali kod ovih modernih hybrida me ništa ne bi čudilo! Kako ih opisuju i hvale, imam osjećaj da se kote skotni!!
:-o
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Ja mislim da je radi testa parenj nije primala niti 3 ni 14dan od kocenja.

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk

Ja mislim da ti sve nas za..bavaš, a prvenstveno te svoje kuniće!
De prijeđi na uzgoj glista!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Kod mene stanje pod kontrolom, primirila se totalno, vise se ne bori sa ciglama prihvatila ih valjda,,,
Mladunci samo bibraju unutra ali im ne prilazim,,,:)

Ove moje travu mlate ko blesave, 2 do 3 puta dnevno im uberem za saku, obicno i malo maslacka jer njega nekako najprije pohvataju,,,
uglavnom dajem toliko koliko u 10 min mogu pojesti ne vise od toga,,,

Stari kruh im vise ne dajem a niti zitarice jer su mi pocele ostavljati kukuruzu,,,

Ceka se na Šananu da javi kad mogu doci po zob,,,:icon_mrgreen:
mozda ce nju vise htjeti,,,
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kuničarstvo

Danas sam nakon 10 dana ponovno izvago svoje hajkome i mužjak je dobio 250 grama jedna žemka isto 250grama druga ženka 300grama a treća 350grama. Hranjeni 50%paleti 50% ječam, tritikal, zob.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Bobić oprez sa svježom travom prošle god u ovo doba sam zbog svježeg maslačka liječio jednu kunicu od proljeva. Isto ne velike količina a ono sr....:(envy):
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Hvala Entuzijast, nastojim ih pri svakom obroku pratiti,,,
Stolica im je vlazna ali ne proljvasta,,,
Poksavam im davati sijena u dovoljnim kolicinama da bih izbjegao bas te probleme vezane uz meku stolicu,,,

Zadovoljan sam dosadasnjim stanjem,,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh