• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Mogu potvrdit da covjek ima "dobru robu", bar je imao prije dvije godine kad sam bio kod njega. Robelar, odstazirao sam preko nekoliko izlozbi sa sudcima, od ocjenjivaca, do medjunarodnih sudaca instruktora, kao i sto sam sudjelovao i bio u organizaciji u dvoznamenkastom broju izlozbi, stoga se mogu smatrati kompetentnim da kazem, gle, zacudo, ima puno bitnijih i hrpa drugih stvari kod ocjenjivanja i vrednovanja grla, nego sto je sama tezina....tezina je jedna stavka, od njih 10, koje se ocjenjuju. Nigdje, ali nigdje nije navedeno, kod niti jedne rase, da se svaka deka kunica posebno vrednuje. Konkretno, svaki sarac koji je iznad 6 kila, ocjenjuje se maximalnim brojem bodova (10), bio on 6, 6 i pol, 7, 8 kila tezak... nemora nitko bit neki veliki strucnjak, da odokativno prepozna tezinu kunica, pogotovo kod velikih i orijaskih rasa. Deka gore-dole, tak manje bitno, jer je kod saraca, kao i kod ostalih orijaskih rasa, rijetko koji kunic na donjoj granici tezine i stvarno nije tesko golim okom vidjeti, da je kunic tezak 7 ili 8 kilograma i da je daleko od one donje granice od 6 kila.
 
Posljednje uređivanje:

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
I malo ovogodisnjih 3, sto ce reci da sam ove godine napravio i cetvrtu boju saraca 🙂 sive sarce. IMG_20190302_204556.jpg IMG_20190302_203437.jpg IMG_20190224_092451.jpg
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
I jedno pitanje za Robelara, sta mislis koliko kila ima ovaj na slici? Ne moj mali, on je 18 kila 😂, nego kunic? Stoji na tristpet kilnoj faktorici... IMG_20190416_092504.jpg
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ovako decki. Prvo, Toto ne zelim kalkulirati jer nisam toliki strucnjak kao vi da bi mogao pogledom , a kamoli po slici utvrditi tezinu. O tezini ovisi dosta faktora o kojima necu sad govoriti , a ne samo izgled odnosno krupnoca. Sto se tice Tyrkija o kunicu kojeg je donio iz Slovacke na upit koliko je tezak dobio sam odgovor da nije vagao. Reci mi Toto po slici koliko bi mogao imati. Sto se tice kninquina on stalno prica o nekakvih 9kila koje jos nismo vidjeli. Vidi ranije objave. Ako suradjuje sa drugima kako da su onda 6kila .
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Robelar, ja mislim da je tebi u zadnje vrijeme samo do nekakve prepirke, da ne kažem svađe! niti sam ja rekao da su svi moji kunići 9 kg (bilo ih je u mom uzgoju i težih i lakših - sa težim nisam bio pretjerano zadovoljan jer budu tromi i teže se kote!), a niti je turky rekao da su njegovi 6 kg! kako ja, tako i on naveo je samo primjer! Težina najviše ovisi o genetici, a potom o prehrani, ali siguran sam da to i sam znaš! "krupnoća" sa svim tim nema nikakve veze, tj.jako male!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
@robelar nemora nitko biti strucnjak,jer tko god da drzi kunice vidi da je ovaj sa moje slike preso 5,5 kg tezine, sto je jedino bitno kod ovnolikih. Bio on 6, 7 ili 8 kila, tak svejedno. Isto je tako i kod saraca. Tak je isto nebitno kod saraca, dali su 7, 8 ili 9 kila teski, sve ovisi tko sta voli. Ali sigurno se nece nitko zeznut i za kunica od 4 kile mislit da ima 6 ili 7....
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ako ti nikad nisi vidio sarce teske 7,8 ili 9 kila, ne znaci da ne postoje ili da ih nitko nema. Znam najmanje desetak ljudi koji ozbiljno uzgajaju sarce godinama, ima svega, ali bome ima i vrhunskih kunica, kao i onih teskih preko 7,8 kila pa i 9. A i moj stari ih je imao, kao i belgijske orijase jos prije 30-40 godina i dovozio u Zagreb iz Austrije, Njemacke, sa izlozbi putujuci zajedno sa najpriznatijim Hrvatskim medjunarodnim sudcem za golubove Mijom Holbakom. Vjerujem da nisi nikad imao prilike vidjeti pravog orijasa, a ni sarca, kad toliko pljujes po tim rasama. Konkretno, jedan prijatelj uzgaja Belgijske orijase, ima preko 30 grla u rasplodu, ako je i jedan ispod 9 kilograma sa 10-12 mjeseci starosti, rezi mi muda. Odvedem te k njemu, nije tak ni daleko, samo pokazi malo volje i javi se da se dogovorimo pa da vidis sta su Belgijski orijsi i legla po 13,14 pa i 16 kunica, pao bi na guzicu..uzgaja ih u 4 boje, sive, celicne, crne i bijele. I uz to, da vidis da je i kod orijasa moguce uzgojit kunice koji su sa 3-4 mjeseca teski i preko 4 pa i 5 kila. Svojim postovima u kojima vec godinama pljujes i pises ovdje protiv orijaskih rasa, samo pokazujes svoje neznanje, jer ocito nisi vidio nista vrijedno spomena, a kamoli prave sarce ili orijase. Drugo je stvar ukusa, ni meni nisu omiljene rase i nebi ih nikad gajio, ali brate mili, ti stvarno pretjerujes.
 
Posljednje uređivanje:

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Evo malo se radilo na gajbama ovih dana, dimenzije 280 cm je ukupna dužina a svaki boks je 90×70×50 cm. To bude za ženke. Planiram napravit još jednu takvu gajbu za tovilište i za mužjaka. E sad koje dimenzije da stavim za njega, da ne bu premalo a opet da nemora lovat curu previše?
 

Prilozi

  • 20190601_185127.jpg
    20190601_185127.jpg
    160.6 KB · Pregleda: 14
  • 20190603_112344.jpg
    20190603_112344.jpg
    133.9 KB · Pregleda: 14

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Evo i žica stavljena, ko bi rekao da ce za ovakvu gajbu otic skoro 800 kn samo materijala
 

Prilozi

  • 20190604_112256.jpg
    20190604_112256.jpg
    171.6 KB · Pregleda: 14

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kak se bu otvarala.
Sve je danas skupo. Sad kad imas ovakvu gajbu nasmes odustat.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Otvarat ce se i gore i sa strane. Radit cu jos jednu takvu za tov. Zvao sam covjeka za kalifornijske, ima ih u 4 linije i ide po izlozbama s njima tako da cu od njega uzet 2 zenke i muzjaka
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Jel gospodina Robija Kranjcevica iz Koprivnice? Inace, gajba je prva liga, ali mislim da ti je na podu preslaba zica? Koja je debljina zice i velicina "oka"?
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
1*1 cm, debela je 1mm, jedva sam se izborio s njom dok sam postavljao. Da robert se zove jel su uredu njegovi kunici?
 

Najnoviji postovi

Na vrh