• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

Njemački šarac isto kao belgijski orijaš su vrlo osjetljive rase kunića. Treba dosta truda i znanja da bi ih se uspješno držalo. Sad odjednom svi patite koji će kunić dati više kila mesa a ne gledate utrošeno vrijeme i hranu koju ste potrošili da dođete do te kilaže. Počelo se sa razno raznim križanjima da bi se dobilo više mesa pa zar nije onda jednostavnije uzeti panonce ili neku drugu rasu koja je stvorena za tov i koja puno koti mladih a ako netko želi imati lijepog kunića da se dobro koti lako uzgaja tada će si uzeti kalifornijske, novozelanske, bečke plave itd. Uvijek sam da se drži rasni kunić jer je veća korist od njega nego od križanaca. Imaš meso ako su dobre kvalitete možda kojega prodaš za rasplod pa su ti odmah smanjeni troškovi držanja. Ja svake godine od prodanih kunića za rasplod uspijem pokriti hranu za sve kuniće i one što pokoljem za sebe dobijem besplatno i ja sam zadovoljan.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Ljudi,molim savjet!Planiram nabaviti par čistokrvnih orijaških(njemačkih) šaraca,ali čitam da su prilično osjetljivi pa se dvoumim.Prije dvije godine imala sam mužijaka šarca i ženku križanu ( šarac-belgijski orijaš) i dali su odlične mlade sa kojima sam bila zadovoljna.Nažalost,nju mi je udavio pas lutalica pa sam i njega morala u lonac.Razmišljala sam da kupim mužijaka belgijskog i ženku šarca,jer mi se čini da je dobra kombinacija,s obzirom da od mužijaka zavisi krupnoća mladih.Sad sam i sama sebe zbunila,ne znam šta uraditi.Nekako se ovdje kod nas svi lože na belgijske,valjda što je ogroman,mada se meni čini da ta njegova težina najviše ide na glavu i krzno?Eto,oprostite na tušenju:x:

prvo razmisli zašto držiš kuniće

ako ih držiš isključivo radi mesa onda ne vidim razloga zašto bi nabavljala navedene rase,isplativije ti je držat neku tovnu pasminu,pa čak obične domače kuniće koju su koliko vidim izuzetno podcijenjeni
a i sama si rekla da si bila zadovoljna s njima

ako baš želiš neku od dvije navedene vrste moj glas ide šarcima al čistokrvnim , ženke imaju velik broj mladi i puno su bolje majke
osobno nisam imao problema sa uzgojem "osijetljivošču" šaraca
kako je bosko naveo u prijašnjem postu ako imaš kvalitetnog čistokrvnog kuniča možeš ga i prodat pa nešt i zaradit

...e sad ti odlući...
 
Posljednje uređivanje:

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Imam domaće kuniće i kada ih pokoljem planirala sam uzeti šarce.Koristim ih za svoje potrebe,a o čistokrvnim sam razmišljala jer ih je lakše prodati,pa ću probati i to.Ne ulažem puno u ishranu,sijeno i trava su miji,žitarice uglavnom dobijem,a i sa peletima prođem dobro.Zaista ne trošim na njih.Nabavila bih ja i druge rase,ali vjerujte da sam samo na jednom mjestu, i to stotinjak kilometara od mog grada,vidjela preko oglasa da se prodaju panonci i kalifornijski.Kod nas su uglavnom zastupljeni domaći,belgijski i šarci.Sasvim malo se konzumira meso kunića pa ih uglavnom drže iz hobija i radi prodaje.Usput,držim ih napolju u debelom hladu,preko zime ih ne parim,čekam proljeće.Kao što sam rekla,držim ih zbog mesa za svoju kuću,pa mi broj i nije toliko bitan.Hvala vam!
 

huzjak

Novi član
Tu od
3 Stu 2013
Poruka
29
Re: Kuničarstvo

Ekipa dal neko poznaje čovjeka koji drži kalifornijske i hyla kuniče na području zagreba i okolice ovo sve kaj sam do sad našo je dalkeo da idem zahvaljujem vam unaprijed.
 

matimar

Novi član
Tu od
29 Sij 2014
Poruka
27
Re: Kuničarstvo

Imaš u Sesvetama, Markovo Polje Hyla kuniće više krvnih linija kod gosp. Kovačić Josipa, ja sam kod njega nabavio kuniće i zadovoljan sam, broj telefona ne znam ali imaš broj telefona na internetu pod ( Zečji Raj )
 

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

radi sve kao i sa novoz...
sumljam da oni na farmama kunića drže mlade 6tj.-to bi im bilo ne isplativo
Evo uspio sam je napariti. Čim sam odvojio mlade sve je bilo u redu i sparila se bez problema. Ubuduće ćemo tako.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Pozz društvo.. Evo jučer sam klao 30 kom tovljenika imali su od 3 mj do 3mj i 10 dana kilaža je bila očišćenih od 1,6 kg do 1,9 kg tovljenici su bili Kalifornija i šarci hranjeni istom hranom i mogu reći da su mi šarci bili po kilaži za 200 grama teži od Kalifornije razlika u starosti je bila oko 10 dana ,sve u svemu sam zadovoljan ja i čovjek koji je otkupio kuniće... Nego pitanje za iskusnije kunićare na jedno 5-6 komada imali su na jetricama bjele plikove ,na kunićima se nije moglo primjetit da su nešto manje jeli zbog toga ili nešto,pa me zanima dali je kod nekoga bio takav slučaj i što bi to moglo biti?
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Davao sam zeleno svaki dan su dobivali listove stočnog kelja,ali od njih 30 imalo je samo njih 5-6 ostali su imali zdrava jetrica ,a ona su mi također važna,jer ovaj što kupuje od mene meso uzima i jetricu...Dali je to moguće kako spriječit ,neki lijek možda iako ih nevolim šopat baš sa lijekovima...?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

po meni nemoguče je sprijećiti jer bi to značilo šopanje lijekovima skoro od prvog dana,a onda se postavlja što davati i dali če baš to dijelovati...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
Re: Kuničarstvo

bez ljekova protiv metilja nemožeš rješiti za ovce ,koze i goveda su distoli a da li bi pomogli kod kuniča nisam probao jer nisam imao tih problema
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Re: Kuničarstvo

Slikaj jetrica drugi puta da vidimo o čemu se radi, jer uz metilj može biti i kokcidioza u pitanju koja na jetri izgleda ovako
 

Dini

Novi član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
7
Re: Kuničarstvo

Pozdrav!

Imam priliku nabaviti par domacih kunica, musko i zensko. Zanima me mogu li oni cijelo vrijeme biti zajedno? Citao sam da nakon sto zenka okoti mlade da treba muzjaka maknuti, sto se dogodi ako muzjak ostane? Znam da moze majku napariti opet, hoce li ona tada odbiti male koje vec ima i pripremati se za novo leglo?
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Slikaj jetrica drugi puta da vidimo o čemu se radi, jer uz metilj može biti i kokcidioza u pitanju koja na jetri izgleda ovako

Da baš ovako je izgledalo... Znači to je kockidioza jetre? Što je uzrok toga?
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Re: Kuničarstvo

Nitko to ne može reći da je 1oo% trebalo bi napraviti još neke pretrage. Meso je ok ali jetra nije za konzumaciju. Najčešće je uzročnik EIMERIA STIDAE koja parazitira u žučovodu
-Kao popratni simptom može se javiti ikterus (žutica)
- Liječi se sulfonamidima u vodi
- Za kuniće je karakteristična MRAMORIRANA JETRA – prošireni žućni kanalići ispunjeni parazitima i propalim epitelom
KLINIČKA SLIKA
- Crijevna kokcidioza – krvavi proljev, mršavljenje, može doći do uginuća
- Jetrena kokcidioza – koprološka pretraga (metoda flotacije), nalaz oocista – kod kunića je povećana jetra i trbuh zbog toga što su im crijeva puna plina
PROFILAKSA
- Redovito čišćenje, briga o higijeni, odvajanje odraslih od mladih
- Za perad – vakcina
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Ma kod mojih nije bilo uoće nikakvih naznaka da imaju to na jetrici bili su jeli sve što im se dalo nije im ostajalo po izgledu su bili potpuno zdravi čak su bili očišćeni oko 1,8 kg sa 3 mj...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Pozdrav!

Imam priliku nabaviti par domacih kunica, musko i zensko. Zanima me mogu li oni cijelo vrijeme biti zajedno? Citao sam da nakon sto zenka okoti mlade da treba muzjaka maknuti, sto se dogodi ako muzjak ostane? Znam da moze majku napariti opet, hoce li ona tada odbiti male koje vec ima i pripremati se za novo leglo?

pozdrav

kažeš da si nešto ćitao -pročitaj ponovno s razumijevanjem
mužijak i ženka ne mogu biti zajedno...
mužijaka treba maknuti čim se spari s ženkom,ako ostane odu mu j... a čak i glava ovisi o ženki,ako se ženka okoti on može uništiti leglo...
-evo ukratko

postoji način da budu zajedno ali sumljam da imaš uvijete za to...

Da baš ovako je izgledalo... Znači to je kockidioza jetre? Što je uzrok toga?

Kokcidioza je bolest kunića koju uzrokuje jednostanični organizam poznat kao protozoa. Kokcidioza je veoma česta bolest kod kunića. Uzrok ove bolesti su mikroskopske protoze koje se veoma teško liječe. Postoje dvije vrste kokdidioze, jedna koja napada crijeva i druga koja napada jetre kunića.

Kokcidioza jetre kod kunića uzrokovana je samo jednom vrstom, točnije Eimeria stiedae. Mladi kunići su najosjetljiviji, a ozbiljnost same bolesti ovisi o količini oocista (mikroskopsko jajekoje se razvije u unutrašnjosti zaražene životinje).
Glavni simptom je nemogućnost pravilnog rasta i razvoja, što je u rijetkim slučajevima smrtonosno, no u naprednim kroničnim slučajevima kunić može razviti „lončasti trbuh“ koji je zapravo uzrok povećanjem jetre, biti anoreksičan i imati oštećenja na krznu te na kraju umrijeti. Smrt nastupa veoma brzo.

Lječenje neće biti uspješno ukoliko se istovremeno ne poduzmu „sanitarne mjere“. Kavezi i okolina gdje borave kunića moraju se DETALJNO OČISTITI. Svaki rub i žica kaveza, zdjelice i pojilice. Kada se zaraženi kunić odvoji od zdravih kavez se mora ribati sa žičanim četkama na dnevnoj bazi kako bi se razbio životni ciklus protozao. Amonijak (10%) je smrtonosan za oociste i najbolji je izbor za dezinfekciju kaveza i ostale opreme koja je bila izložena fekalijama.

PS.Imo si sreće ako nisi imao uginuća kunića
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dini

Novi član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
7
Re: Kuničarstvo

Znaci nikako par drzati zajedno, steta.
Hvala na odgovoru.
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

:=-:Zašto kažeš šteta ??? U čemu je problem ?:^):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh