• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Jimmy reci dal si možda kod tih kunića pregledao jetru? Evo ja već kod dvoje ,jučer i danas pronašao jetru svu posipanu bijelim pjegama, to ioš nisam vidio.Više bijelog nego crvenog izvana.Sumnjam na sijeno_Ova godina je bila kišna i nije se dobro posušilo.Jako se praši i ima dosta plijesni.Na bijelim kunićima kod nosa im se skupi sve zeleno.Znam situaciju sa kunićima hibrida ,ali ni ostali po deset dana ne dobe ni gram.

Jimmy, ja jučer klao tri šarca (u njemačkoj, ne u RH), i imao baš isti slučaj!! To su ti zubi u pitanju! Zubi im se usijecaju u zubno meso, pa prestaju jesti zbog bolova!!
Najbolje ti je dati im tu i tamo koju granu od vočke ili vrbe! Ili, ako se ne bojis da će se previše udebljati, daš im tu i tamo klip kukuruza!!
Moja sva tri imala taj problem jer sam to totalno zanemario, ali dobro da su na vrijeme bili za klanje...

Možda su u srodstvu a da i neznaš.Recimo uzmeš mužjaka iz Bj.,a ženku iz Sk.iste rase ,a oni su oboje iz istog legla od ćovjeka iz St.Vjerojatno će imati vampirske zube i nikakvo granje ni kukuruz im ih neće istrošiti.Normalni kunić uz normalnu hranu ima normalne zube i normalno napreduje barem pola kile na mj.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Moji nisu sigurno u srodstvu pošto imaju papire, a i tetovirani su! Dolaze iz dvije različite savezne države!! Kukuruz su jeli redovito, ali sam vidio da su im gornji sjekutići duplo duži nego normalno!! 100% neki vampiri....
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Jutros odem da nahranim kuniće i primijetim da ženka pravi gnijezdo,a danas joj je 32. dan od parenja.Pomislim kako se priprema nekoliko dana ranije(misleći da je ostala skotna na kontrolnom parenju) i ostavim je u njenom poslu.Tri sata kasnije primijetim krv na zadnjim šapama i pogledam u ćoše.Maleni se vrte,ne znam koliko ih je,a nisam se puno ni zadržavala,jer se bojim da nešto ne pokvarim.Čula sam da se znaju okotiti danju,ali da je to rijetkost.Baš sam se obradovala,samo da uspiju:icon_pray:
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Pozz društvo nisam se javljao dugo ,ali kad god stignem pročitam što ima novo... Imam za nekih 20 dana klanje oko 30 kom tovljenika,pa sam čitao nekoliko stranica prije da su neki članovi radili kobasice ,neki su sušili kuniće ja nisam još probao niti jedno niti drugo pa bi pokušao pa eto trebao bi pomoć da mi netko da dobar recept za kobasice od kunića ... I u vezi sušenja kunića jel takvog kunića koristite za gulaš ili pečenje ?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Jimmy reci dal si možda kod tih kunića pregledao jetru? Evo ja već kod dvoje ,jučer i danas pronašao jetru svu posipanu bijelim pjegama, to ioš nisam vidio.Više bijelog nego crvenog izvana.Sumnjam na sijeno_Ova godina je bila kišna i nije se dobro posušilo.Jako se praši i ima dosta plijesni.Na bijelim kunićima kod nosa im se skupi sve zeleno.Znam situaciju sa kunićima hibrida ,ali ni ostali po deset dana ne dobe ni gram.

Jesam,gdije koja bijela točkica,neka jetra potpuno čista...
Kod tebe se radi o jakoj zarazi "parazitima"i zbog toga znaju ne napredovati ak prežive,gdije koja točkica neigra ulogu.
Definitivno se kunići zaraze prko trave,sijena...
Jesi li imao kakvih uginuća?

Pozz društvo nisam se javljao dugo ,ali kad god stignem pročitam što ima novo... Imam za nekih 20 dana klanje oko 30 kom tovljenika,pa sam čitao nekoliko stranica prije da su neki članovi radili kobasice ,neki su sušili kuniće ja nisam još probao niti jedno niti drugo pa bi pokušao pa eto trebao bi pomoć da mi netko da dobar recept za kobasice od kunića ... I u vezi sušenja kunića jel takvog kunića koristite za gulaš ili pečenje ?

Recepte za kobase i sušene imaš na prijašnjim stranama,ja sušene stavim u kiseli kupus,grah...uglavnom u jela ukoja ide i suha ,dimljena svinjetina
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Jesam,gdije koja bijela točkica,neka jetra potpuno čista...
Kod tebe se radi o jakoj zarazi "parazitima"i zbog toga znaju ne napredovati ak prežive,gdije koja točkica neigra ulogu.
Definitivno se kunići zaraze prko trave,sijena...
Jesi li imao kakvih uginuća?
Uginula su mi dva kunića kupljena sa strane i to nakon 3 tjedna.Ono kaj se izleže doma to i preživi samo je metiljavo i slabo napreduje.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozz društvo nisam se javljao dugo ,ali kad god stignem pročitam što ima novo... Imam za nekih 20 dana klanje oko 30 kom tovljenika,pa sam čitao nekoliko stranica prije da su neki članovi radili kobasice ,neki su sušili kuniće ja nisam još probao niti jedno niti drugo pa bi pokušao pa eto trebao bi pomoć da mi netko da dobar recept za kobasice od kunića ... I u vezi sušenja kunića jel takvog kunića koristite za gulaš ili pečenje ?

Ja suseno isto kao i jimmy, samo u ona jela u koja ide i dimljena svinjetina!! Sarma, punjena paprika, grah, kiseli kupus,....

Jutros odem da nahranim kuniće i primijetim da ženka pravi gnijezdo,a danas joj je 32. dan od parenja.Pomislim kako se priprema nekoliko dana ranije(misleći da je ostala skotna na kontrolnom parenju) i ostavim je u njenom poslu.Tri sata kasnije primijetim krv na zadnjim šapama i pogledam u ćoše.Maleni se vrte,ne znam koliko ih je,a nisam se puno ni zadržavala,jer se bojim da nešto ne pokvarim.Čula sam da se znaju okotiti danju,ali da je to rijetkost.Baš sam se obradovala,samo da uspiju:icon_pray:

Neka samo napreduju....
Ako zečicu pripuštaš dopodne, najčešće se kozi po noći, a ako je primila muzijaka popodne, onda se kote danju! To su moja iskustva, a i dosta kolega uzgajivača ima ista takva iskustva!!!
Najbolje je da se kote po noći, jer je mir i ništa ih ne ometa...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Neka samo napreduju....
Ako zečicu pripuštaš dopodne, najčešće se kozi po noći, a ako je primila muzijaka popodne, onda se kote danju! To su moja iskustva, a i dosta kolega uzgajivača ima ista takva iskustva!!!
Najbolje je da se kote po noći, jer je mir i ništa ih ne ometa...

Moguće da je tako,nisam imala iskustva ranije.Izbjegavat ću koji dan nepotrebno zadržavanje pored kaveza,za svaki slučaj.Pozzz
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

I kakvi su kunići kao sušeni ,dali su možda tvrdi kad se tako suše?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

I kakvi su kunići kao sušeni ,dali su možda tvrdi kad se tako suše?

Ma nisu,još kad ih prokuhaš u kupusu,grahu...budu odlični.
Ja ih osobno sa 2-3 dima stavljam u zamrzivać,znaći ne sušim ih dalje na zraku kao npr.šunke...
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Znači samo 2-3 dima bez sušenja na zraku,baš budem probao 2-3 komada ... Jimmy koliko soli stavljaš po jednom komadu kada ih spremaš za salamuru?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Pa malo jesu tvrdi, ali takvi i trebaju biti! Nisu namjenjeni za "sirovu konzumaciju" već ih koristiš za kuhanje!
Meni šmekaju savršeno, čak bolje od dimljenih pilićih prsa!
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Znači samo 2-3 dima bez sušenja na zraku,baš budem probao 2-3 komada ... Jimmy koliko soli stavljaš po jednom komadu kada ih spremaš za salamuru?

šaka- dve soli ovisi koliki je onak sve dobro utrljaš kao kod šunke
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Dali ga 24 sata držiš u mokroj ili suhoj salamuri? Dimljeni zeko mi se čini da bi mogao biti fin ali volim se prije svega dobro informirat da nešto ne zeznem...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Dali ga 24 sata držiš u mokroj ili suhoj salamuri? Dimljeni zeko mi se čini da bi mogao biti fin ali volim se prije svega dobro informirat da nešto ne zeznem...

suhoj,nemožeš puno zeznit,lako sve popraviš sa malo slanine :icon_e_biggrin:
 

LONE81

Član
Tu od
30 Stu 2012
Poruka
61
Re: Kuničarstvo

Pozz društvo nisam se javljao dugo ,ali kad god stignem pročitam što ima novo... Imam za nekih 20 dana klanje oko 30 kom tovljenika,pa sam čitao nekoliko stranica prije da su neki članovi radili kobasice ,neki su sušili kuniće ja nisam još probao niti jedno niti drugo pa bi pokušao pa eto trebao bi pomoć da mi netko da dobar recept za kobasice od kunića ... I u vezi sušenja kunića jel takvog kunića koristite za gulaš ili pečenje ?

Pozz,na 10 kg zečetine staviti 2-2,5 kg svinjske masnoće(s leđa ili carskog mesa npr)
1,8 % soli,0,3 % bibera,ljute paprike(ovisno o kvaliteti-ljutini)0,3-0,5 % ako voliš ljuto,ako ne onda 0,5% slatke(npr.Šafranovu delikates ili ako ima u kraju domaće kvalitete provjerene)-po želji bijeli luk(samljeti cca 200 g i naliti tople vode 1l dan prije da pusti svoju aromu,sipati tu procijeđenu vodu u smjesu,a može i i voda i luk,dobro izmiješati,malo nek ostoji i udri po punjenju!preporučujem deblji Fi crijeva!!!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,925
Re: Kuničarstvo

Nikako nemogu dobiti crveno bijele mlade.Stalno se kote između crvenih i bijelih nekakvi crnkasti.Zna li netko dobitnu kombinaciju,
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Jutros sam našla četvero mrtvih mladih van gnijezda,jedno do drugoga.:=:)Izbacila sam ih napolje i provjerila gnijezdo i čini mi se da ima još četvero.Da li su oni uginuli pa ih je kunica izbacila ili je ona uzrok njihovog uginuća,ne znam.Mislim da ih nije mogla iznijeti slučajno_Onda je stavila u usta pregršt sijena i popravila gnijezdo,bolje ih je zaštitila.Pustila sam,pa šta bude.Tako sam se razočarala da mi je odmah pokvarila dan,ali eto,nadam se da će ove ostaviti.Prvi joj je okot pa valja svašta očekivati.Zanima me,ukoliko ih sve potamani,da li da je pripustim mužijaku 14.dan od koćenja ili 21.?Zaboravila sam kako su to drugi radili.Okotila se 30.11.Hvala unaprijed!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Nera, između 3. i 5. dana, 15.-18. te 31.-33.!
Ti sama odluči, ali ja mislim da će ih uspit odgojiti...

Robelar....
Ja znam, ali za ove rase koje ja imam!! Križam njemačkog šarca u havana-bijeloj boji sa žutim orijašem! I dobijem žuto-bijele šarce!, tzv.nizozemca!! Takve imam u njemačkoj, i takva rassa je čak i priznata u belgiji i nizozemskoj...
Možda ako križaš kaliforniju sa novozelandskim crvenim?, važno da bijeli kunići imaju nekakav "dominantni "palež" tamne boje, koji u slijedecoj generaciji blijedi dodavanjem "tople boje"!!
Samo prijedlog, nije sigurno!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Jutros sam našla četvero mrtvih mladih van gnijezda,jedno do drugoga.:=:)Izbacila sam ih napolje i provjerila gnijezdo i čini mi se da ima još četvero.Da li su oni uginuli pa ih je kunica izbacila ili je ona uzrok njihovog uginuća,ne znam.Mislim da ih nije mogla iznijeti slučajno_Onda je stavila u usta pregršt sijena i popravila gnijezdo,bolje ih je zaštitila.Pustila sam,pa šta bude.Tako sam se razočarala da mi je odmah pokvarila dan,ali eto,nadam se da će ove ostaviti.Prvi joj je okot pa valja svašta očekivati.Zanima me,ukoliko ih sve potamani,da li da je pripustim mužijaku 14.dan od koćenja ili 21.?Zaboravila sam kako su to drugi radili.Okotila se 30.11.Hvala unaprijed!

... da se to sesilo kad temperature nisu oko nule malci bi ti preživili, smrzli su se.
nije kunica kriva,ona če samo pokušat napravit dobro gnijezdo,ali kad izađu van gnijezda ona ih ne zna vratiti nazad,nije to mačka da nosi svoje mlade...niti če uginule vaditi iz gnijzda..
mislim da sam več komentirao da su izgledi za preživljavanje mladih slabiji u ovo doba godine.
ako ostanu unutar gnijezda imaju velike šanse da prežive
 

Najnoviji postovi

Na vrh