• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lanci za vaše motorne pile

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
koliko vidim ove teme nema pa evo ja odlučio da pitam koje lance vi koristite? Ja imam Stihl 180ku i 260 koje neću da uspoređujem jer je 180 više igračka nego mašina. no vratimo se lancima.pilam razno drveće,suho,sirovo,voćarice,bukvu,grab,glog itd.... sve ide dok je lanac nov i oštar.ali nakon oštrenja(mašinskog) neide baš kako treba,a ja nisam stručnjak u oštrenju lanaca.

jel ima lanac za kupiti koji nije tako osjetljiv,koji netraži često oštrenje i slično?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
kada odneseš lanac na mašinsko brušenje onda se zubi skinu malo više pa automatski vodjice dođu previsoke
ovo je isto izraženo i pri oštrenju turpijom ali sporije se dešava jer turpijom ne skidaš toliko zub odjednom

znači više puta smo to rekli na forumu , vođice moraju da se skidaju proporcionalno sa zubima
zub mora da bude visočiji od vođice za nekih cca0.6mm

pričam o ovome zazoru
depthgauge.jpg


na većini lanaca imaš označeno dokle se skida vođica i pod kojim uglom , vidiš ovu crticu na lijevoj strani
isto tako odozgo na zubu imaš označeno dokle se skida zub i pod kojim uglom
3007d1195378142-chain-filing-sharpening-chainsaw-sharpen-chain-chain-tooth.jpg


kada kažem vođica , mislim na onaj kontra zub ili čistač kako ga ko zove
 
B

Bobo

Guest
Nikad vodjicu nismo turpijali a lanci se trose do krajnjih granica, dakle skroz do kraja...

jednostavno smo vidjeli da nema potrebe to raditi...


Imam i stroj za ostrenje lanaca i radi super, ako znas sta radis uopce ne mora puno skidati. Strojno ostrim lance svaki 5. put npr, samo da se poravnaju nakon rucnog ostrenja...

nisam nikada ni probao skidati vodjicu, jer se i ovako motorka posteno naradi i izrezuje "rezance" nekad se cak zna i zagusiti, tako da mislim da skidanje vodjice nije uvijek obavezno, da to vise ovisi o karekteristikama lanca...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
obično oni u servisima skidaju malo više zube jer im se neda zezati da skinu minimalno :mrgreen:
lakše im je da skinu pola zuba odjednom :butthead:
 
B

Bobo

Guest
To je istina... on "otprilike" nastima stroj i deri... ja kad susjedima poravnavam lance, posebno stelam stroj za lijevu a posebno za desnu stranu lanca, jer uvijek vise pritiscu turpiju s jedne strane... I za zivocudo ovakav "nejednak" lanac nikud ne zavlaci, sto me zacudilo... Dobro, nije razlika ne znam kakva, al opet, razlika postoji, al lanac ide normaln ravno i reze ko lud.

Kad je stari nosio lance u servis na poravnavanje, poznali su ga, pa su si dali truda i nikad nisu skidali ove vodjice, sto sam zaboravio napisati u komentaru iznad...

Iskreno, ne poznam nikoga tko to uopce u mom kraju radi...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
pa i kod mene slabo ko skida vodjice , zato bacaju napola potrošene lance
ali , gdje bi ja nabavljao lance ako ih ubijedim da skidaju vođice i pravilno oštre lance :mrgreen:

vođica je mekša od samog zuba i ona bi trebala da se troši i sama , ali to nije uvijek u praksi
 
B

Bobo

Guest
Ja ti lijepo kazem da moje obje motorke rade "rezance" s piljevinomi da se cak nekad zna dogoditi da previse zagrize lanac pa se pila zagusi... pobogu, imamo u kuci motorku prije nego sam se ja rodio, i da se to pod obavezno mora raditi, radilo bi se...

Ovisi o lancu, i drvetu te uvjetima rada pile...

Moje dve motorke godisnje naprave oko 30m metraze i nekih 15m izrezemo u furke i bez problema radi tako.

Da skinem cistace jos malo, motorka ne bi mogla rezati, jer bi lanac previse hvatao...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
pa drvosječe sa foruma izsijeku toliko za jedan dan , valjda znaju o čemu pričaju ;)

ali kao što si i sam rekao
Ovisi o lancu, i drvetu te uvjetima rada pile...
 
B

Bobo

Guest
Savo, nisam se dobro izrazio... nema veze da li ja potrosim jedan lanac u dvije godine ili netko u danu potrosi 3 lanca, bitno je kako ih ostrimo i kako ti lanci rezu...

Dakle, koliko god "malo" se koristimo motorkama, nikad nismo skidali taj famozni zubac (ne znam ni kako se zove) i ope su motorke isle fino.

Za vas pojam stihl MS310 i MS 170 su igracke, ali opet tu je 3/8" lanac koji nije mala stvar (govorim za 310) i kolega koji pravi drva za prodaju (oko 200m godienje proda) radi isto sa MS310 motorkom i koristi iste lance kao ija (STIHL) i niti on ne skida taj zubac...

Kazem, svatko neka radi kako zna da je njemu bolje, u to se ne mjesam, ali samo govorim moja iskustva s ovim "problemom"
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Ako brusiš turpijom, onda se taj zubac stigne dovoljno potrošiti u drvu. Ako pak brusiš strojno, prebrzo se potroši zub u odnosu a zubac-graničnik dubine reza.
 
B

Bobo

Guest
Lanac kao takav se ostri turpijom, po potrebi ga stavljam na stroj da se poravnaju kutevi na lijevoj i desnoj strani lanca. zupce granicnike ne diram ni rucno ni strojno i kazem da motorke lijepo rezu i idu u drvo (Bagrem, grab, topola, vrba, hrast (cer), bukva...)
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Vidim da je interesantna rasprava o lancima pa da se i ja uključim.

Seljačić.

Postoje ti Vidija lanci koji se koriste za motorne pile u Vatrogastvu jako su izdržljivi a i skupi dosta. nesmetaju mu čavli, žbuka,Kolega je probao rezati na intervenciji lim na krovu jedne višekatnice da možemo gasiti odozgora i nebi vjerovao i letve colu i lim od 0, 5-6 mm ili tako nešto neznma točno koliko je debeo onaj lim na krovu.

Šta se tiče konjića ili čistača kako ih ko zove(mali zubi) oni služe za istjerivanje piljevine i reznog kanal u drvetu.Njih ako ne skinete zub nemože dovoljno loviti i neće motorka rezati kako treba.A skidaju se toliko ovisno o vrsti lanca:

primjer: za lanac 3/8 Ako zub brusite turpijom 5,2mm onda bi čistač trebao bit niži za 0,5-0,7mm od zuba zavisi od vrste drveta za tvrdo drvo manje a za meko više.Postoje i šablone za skidanje toga al ko puno radi to zna i od oka.

Te brusilice su jako dobre za poravnati zube da budu jednaki jer većina ljudi ne broji koliko put potegne zub turpijom.jer kod ručnog brušenja lanca se krene od najgoreg zuba brusiti i ako se on potegne 6 puta onda i sve druge zube treba 6 puta na ljevoj i desnoj strani jer u protivnom će motorka podrezivati ako su nejednaki zubi.

I nemozete uspoređivati sječu i rezanje na lageru ja u sječi jednom dnevno nabrusim motorku ako pazim a na otpremi (prerezivanju) nemogu prerezat za jedan kamijon trupca jer su puni blata,zemlje i kamena od šlajsa. a sa jednim lancom možete u sječi porušiti jako, jako puno.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Šta se tiče konjića ili čistača kako ih ko zove(mali zubi) oni služe za istjerivanje piljevine i reznog kanal u drvetu.Njih ako ne skinete zub nemože dovoljno loviti i neće motorka rezati kako treba.A skidaju se toliko ovisno o vrsti lanca:

S ovime se potpuno slažem... do sad nisam to radio i bacao lance na pola potrošene, zadnjeg (nakon preporuke savorisa) sam potrošio do kraja (puknuo je :gitarist:)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
pa nije baš pametno tjerati ih do samog kraja zuba , ili otpadaju zubi ili se potroše osovinice lanca i dodje do kidanja lanca što i nije baš bezbjedno

zaboravih reći kada sam rekao bobi da forumski šumari sasijeku 30 metara drva za dan i obrazloženje na šta sam mislio
znači nije isto trošenje vodjica ako lanac sasiječe 30 metara drva i onda se oštri ili sasiječe 1 metar drva pa se oštri
znači ako se sijeku drva koja su ''prljava'' i lanac se često oštri , jednostavno vodjice nemaju kada se se same potroše i MORAŠ da ih skidaš naknadno jer vidjice nemaju kada da se same skinu
isto važi i za mašinsko oštrenje gdje se odjednom skine 20-30% visine zuba i automatski ti je vodjica previsoka
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
maneuverability_3.jpg


Dali govorite o skidanju ovog manjeg zubića, na slici sa desne strane? Ako je on, ja ga kako brusim lanac skidam turpijom (plosnatom). Ne svaki puta, i ne puno, ali povremeno ga skinem, kad osjetim da motorka slabo "grize" a lanac je oštar. Skida se do crtice koja je udarena na njemu, i obično ide paraleno, kad je zub koji reže na zadnjem brušenju, više nema "mesa" onda je taj mali zubić (na slici sa desne strane) došao do te crtice, granice.

Treba paziti da se skidaju svi ti mali zubići jednako, jel ako nisu, onda motorka (vodilica, a to se prenosi na cijelu motorku) poskakuje, stvara vibracije.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
mene sve to buni.naoštrim lanac i mislim da je tup i udr dalje po turpiji kad ono sad taj zub izgleda da je problem kod mene
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
a kako bi bilo da neko sa foruma uzme sebi malko vremena pa nam snimi to pravilno oštrenje lanaca i zuba,konjića ili kako se to već zove
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
kad oštrim lanac ručno obavezno skidam čistače pređem jednom po svakom plosnatom turpijom
 

Najnoviji postovi

Na vrh