• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lazi,lazi,lazi me... cijena mlijeka

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Jel netko možda zna nešto više o ovim pregovorima oko otkupa mljeka, nigdje nema nikakvog pojašnjenja ni o stalno spominjanom kodeksu ( što on točno donosi), dogovorena je cijena mljeka od 2,43 jel to po istim parametrima bilo je riječi da bi se parametri mogli mijenjati.
Ministar najavljuje neku pomoć od države u iznosu od 1,40 kn, što to točno znači, jel to dosadašnjih 0,50 lipa po litri plus 0,90 još dodatne neke pomoći, od kada to vrijedi.
Nigdje nikakvih informacija.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Očito te jako zanima kad se u dva dana ne mičeš sa foruma. Takve ko ti slušam svaki dan. Ako te stvarno zanima onda oprosti, ali čisto sumnjam da je to tako. Ako te stvarno interesira ja vjerujem da postoji i u poljo i u privredi dobri ljudi da dođeš do njih da ti objasne. Ovaj forum je napravljen za poljoprivrednike. Uostalom ne kužim što ti trebaš naučiti, jer ti provjeravaš i odobravaš sve što se tiče poljo i privrede pa bi valjda trebao i sve znati, a ne da te uče neuke seljačine koje nemaju škole ko ti. Oprosti, ali iz tvog stava ne mogu naslutiti da bi ti htio nešto naučiti. Ne trebaš mi odgovarati, jer me ne interesiraš. Uostalom sam si reko ja sam daleko od poljoprivrede pa bi završio.
 

fitomedicina

Novi član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
15
Krešo nemoj se uzrujavat...
Ne napadam nikoga, ne dolazim pametovat, niti vrijeđat, dosao sam s naumom da proširim vidike da naučim od prve ruke, zato sam i tu...
Sva ta situacija mi je malo zbrkana jedni govore jedno, drugi drugo, bas zato bi volio znati.
Ako te bas zanima nisam padobranac koji radi u drzavnoj sluzbi pa pametuje seljacima i jedino znanje mu je s nekih trecih foruma. Itekako sam povezan s poljoprivredom, ali to je najmanje bitno.

Nisam imao nikakav poseban stav (ako jesam nije mi bila namjera), samo sam htio pitat zašto ne zadruge do sad?
I zašto ti veliki krediti za podizanje velikih farma koje se u slucaju smanjejna cijena ne mogu isplacivati?
To je ono što je mene osobno zanimalo i to sam došao pitati vas direktno zbog iskljucivo vlastitog znanja. Nisam jedan od onih koji osuđuju, niti zaključuju na temelju novinskih članaka i sličnih koji iste komentiraju. takve stvari me ne zanimaju.
 
Posljednje uređivanje:
L

lidija

Guest
Jel netko možda zna nešto više o ovim pregovorima oko otkupa mljeka, nigdje nema nikakvog pojašnjenja ni o stalno spominjanom kodeksu ( što on točno donosi), dogovorena je cijena mljeka od 2,43 jel to po istim parametrima bilo je riječi da bi se parametri mogli mijenjati.
Ministar najavljuje neku pomoć od države u iznosu od 1,40 kn, što to točno znači, jel to dosadašnjih 0,50 lipa po litri plus 0,90 još dodatne neke pomoći, od kada to vrijedi.
Nigdje nikakvih informacija.



Da, mene isto to zanima. To zvuči jako dobro zvuči ali sve se bojim da će to biti samo na papiru ali ništa na računu.

Neznam kako Lažovina može reći da su avansno isplatili premiju za mlijeko!!??a kasne pola godine...gdje su kamate??
 
L

lidija

Guest
E. a ono da će se mlijeko oporezivat, jel to samo trgovini ili i nama u otkupu? Možda je to za njega "više plaćeno mlijeko"!!
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
E. a ono da će se mlijeko oporezivat, jel to samo trgovini ili i nama u otkupu? Možda je to za njega "više plaćeno mlijeko"!!
Sad će mljeko i kruh oprorezovati pa će cijene poskupiti u trgovinama, sad kad se lopov Linić odlučio na porez kruha i mljeka sad lažovina neviče da građani nisu spremni na povećanje cijena.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
eto država je intervenirala na način da pokuša ujedinit proizvođače i na taj način dala određenu pregovaračku moć proizvođaču da uvjetuje količinom proizvoda.
Sve ovo se moglo odavno riješiti da su se organizirale zadruge preko kojih bi postali konkurentni i mogli diktirati otkupnu cijenu, imali jeftiniji repromaterijal, dijelili strojeve, imali koje kakve beneficije itd.
Od uvijek sam se pitao zašto mljekari ne naprave zadrugu, zašto količinom ne uvjetuju prerađivače? Ako mi netko može iz prve ruke odgovorit zašto nisu bio bih zahvalan....
Još me jedna stvar zanimala....
Na koji su to način sklapani krediti i zašto nije napravio kalkulaciju prije nego se netko upusti u taj megalomanski projekt. U kalkulaciju se uvijek uzima i mogucnost pada cijena, turbulentnost tržišta, osobito u vremenima globalne i lokalne krize, ako mi netko i to može pojasniti molim vas....

ne znam, nisam veliki proizvođač i nemam kredit, al mislim da nije na proizvođačima individualno da se ujedinjuju jer, što bi trebao "Štef" ić po selu i tražit ljude da se učlane, i onda u drugom selu "joža" istu stvar radi. sve loše u našem mljekarstvu je loše odozgo bilo iz izvršne vlasti, bilo iz drugih tijela poput HPK koje su bez ikakve strategije i plana i na kraju bez ikakve svijesti o tome što bi se stvarno moglo događati na terenu pustili ljude da se ko muhe bez glave zadužuju ili čak im krivo sugerirali što je dobro za njih. prva stvar uvoz selnih junica, po meni najveća glupost koju je itko od mjerodavnih mogao preporučiti hrvatskome mljekaru. to je moje mišljenje

nadam se da će ti se javiti netko od velikih i kreditno zaduženih i odgovoriti ti na pitanja.
imaj na umu da nemamo dugogodišnju tradicu poslovanja u mljekarstvu na način na koji se od nas sada traži, u svakom smislu. AU i DE imaju 50godišnju tardiciju unapređenja genetike i racionalizacije proizvodnje i sad se mislilo da ćemo ih mi stići za 10, ne bih rekao, a naročito ne kad ni ovi odozgo nisu znali što treba i nisu znali usmjeravati ljude onamo kamo treba, bilo je bitno samo da uzimaju kredite, jer, hebig, bankama je trebalo novih klijenata

plus, ako bi te zadruge funkcionirale kao što sve u RH funkcionira još bi na kraju plaćali i skuplji repromaterijal, jer, netko bi morao namaknuti nešto u svoj džep jel?
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Nisam iz HR ali ću pokušati iznijeti neko svoje viđenje ovako "sa strane"
samo sam htio pitat zašto ne zadruge do sad?
I zašto ti veliki krediti za podizanje velikih farma koje se u slucaju smanjejna cijena ne mogu isplacivati?

Zašto ne zadruge to neznam, vjerovatno nije bilo u interesu države da se na taj način ojačaju poljoprivrednici. A iza tih velikih kredita je dobrim dijelom stajala država koja je davala nekakve garancije tim ljudima. Međutim kako se ekonomska kriza produbila i država je, da tako kažem, povukla te svoje garancije, smanjeni su poticaji i ljudi su bili prepušteni sami sebi na milost i nemilost prerađivača. A sa druge strane, u proračunima tih velikih kredita, (dali zbog nestručnosti ili možda namjerno), često nisu bili obuhvaćeni ni svi troškovi na samoj farmi a kamoli mogući rizici uslijed pada otkupne cijene mlijeka ili smanjena poticaja. A u to vrijeme kad su davani ti krediti čovjek bi morao biti teški pesimista pa da predvidi da će se u mljekarskoj industriji i uopšte u poljoprivredi desiti nešto ovakvo.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
pa jbte!! njima je standard 3,7 mast i 3,15 protein i za to dobiju 29-30 centi,

pa to je strašno kod nas je standard od 4,2 i 3,4 znači ja bi tamo imao 50 centi za moje mlijeko
Kod nas je isto 3,7 za MM i 3,2 za proteine.
4,2 je malo previše, jesi siguran da je baš toliko, gdje je onda gornja granica? Kod nas je na 4,5, znači sve preko tog plaćaju kao da je 4,5.
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Gornja granica je 4,3. iznad toga ne plaćaju. Proteine su nekad plaćali do 4,0. kako je sad ne znam, to mi je nedostižna granica.
 
M

MOCO

Guest
Kod nas je isto 3,7 za MM i 3,2 za proteine.
4,2 je malo previše, jesi siguran da je baš toliko, gdje je onda gornja granica? Kod nas je na 4,5, znači sve preko tog plaćaju kao da je 4,5.

kod nas je gornja granica 4,3 za mast i preko toga dobijem kuki!!! ako mi protein pređe 3,9 isto dobijem kuki jer bude "nesukladno" a to sam imao cijelu prošlu zimu jer su mi krave jako dugo bile u laktaciji i sam su ležale i prejedale se i smanjile mlijeko, al su bjel i mm bili visoki od čeg ja zbog načina obračuna nisam imao koristi znači dobijem u izvještaju mast 5 i protein 3,8 ili 4 i pored napišu nesukladno i onda to nemoraju platit nego izvuku neku analizu od prije koja je "bila sukladna" i plaćaju po njoj
zato sam sad u proljeće i ljeto kad su se sve potelile pao sa svime ispod standarda (protein ispod 3,1 i/ili mast ispod 3,4) i bio kažnjen s 18 lipa po litri znači na primjer obračunali su mi cijenu sa bjel 3,0 i masnoću 3,5 ionda to sve skupa još umanjili za 18 lp/lit ma ja se bojim otvorit obračun, da me srce ne strefi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

fitomedicina

Novi član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
15
ne znam, nisam veliki proizvođač i nemam kredit, al mislim da nije na proizvođačima individualno da se ujedinjuju jer, što bi trebao "Štef" ić po selu i tražit ljude da se učlane, i onda u drugom selu "joža" istu stvar radi. sve loše u našem mljekarstvu je loše odozgo bilo iz izvršne vlasti, bilo iz drugih tijela poput HPK koje su bez ikakve strategije i plana i na kraju bez ikakve svijesti o tome što bi se stvarno moglo događati na terenu pustili ljude da se ko muhe bez glave zadužuju ili čak im krivo sugerirali što je dobro za njih. prva stvar uvoz selnih junica, po meni najveća glupost koju je itko od mjerodavnih mogao preporučiti hrvatskome mljekaru. to je moje mišljenje

nadam se da će ti se javiti netko od velikih i kreditno zaduženih i odgovoriti ti na pitanja.
imaj na umu da nemamo dugogodišnju tradicu poslovanja u mljekarstvu na način na koji se od nas sada traži, u svakom smislu. AU i DE imaju 50godišnju tardiciju unapređenja genetike i racionalizacije proizvodnje i sad se mislilo da ćemo ih mi stići za 10, ne bih rekao, a naročito ne kad ni ovi odozgo nisu znali što treba i nisu znali usmjeravati ljude onamo kamo treba, bilo je bitno samo da uzimaju kredite, jer, hebig, bankama je trebalo novih klijenata

plus, ako bi te zadruge funkcionirale kao što sve u RH funkcionira još bi na kraju plaćali i skuplji repromaterijal, jer, netko bi morao namaknuti nešto u svoj džep jel?

Nisam iz HR ali ću pokušati iznijeti neko svoje viđenje ovako "sa strane"


Zašto ne zadruge to neznam, vjerovatno nije bilo u interesu države da se na taj način ojačaju poljoprivrednici. A iza tih velikih kredita je dobrim dijelom stajala država koja je davala nekakve garancije tim ljudima. Međutim kako se ekonomska kriza produbila i država je, da tako kažem, povukla te svoje garancije, smanjeni su poticaji i ljudi su bili prepušteni sami sebi na milost i nemilost prerađivača. A sa druge strane, u proračunima tih velikih kredita, (dali zbog nestručnosti ili možda namjerno), često nisu bili obuhvaćeni ni svi troškovi na samoj farmi a kamoli mogući rizici uslijed pada otkupne cijene mlijeka ili smanjena poticaja. A u to vrijeme kad su davani ti krediti čovjek bi morao biti teški pesimista pa da predvidi da će se u mljekarskoj industriji i uopšte u poljoprivredi desiti nešto ovakvo.

Hvala vam na odgovoru :)

Što se zadruga tiče vidim da povrćari to uspješno rade, zato i pitam. Skuzio sam da Ministarstvo nije ništa napravilo po pitanju poticanja zadrugarstva i to je možda njihova najveća pogreška. A ko zna možda to šo i kaže cowboy nije bilo u interesu određenim lobijima da mljekari budu jači i organiziraniji, neznam, tako mi izgleda na prvu.
A ovo što kažeš da bi netko namakao u zadruzi sebi u đep, sumnjam, zadruge su vlasništvo članova stoga sumnjam da bi im u interesu bilo da sami sebe kradu. Svima bi bilo u interesu da proizvode što više na što jeftiniji način, a vjerujem da bi udruženi to mogli, a ako to iziskuje da štef traži susjede da osnuju zadrugu zašto ne?
Pogotovo za objasnjenje ovo oko kredita. To mi pogotovo nije bilo jasno baš... thx
 
Posljednje uređivanje:

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
kod nas je gornja granica 4,3 za mast i preko toga dobijem kuki!!! ako mi protein pređe 3,9 isto dobijem kuki jer bude "nesukladno" a to sam imao cijelu prošlu zimu jer su mi krave jako dugo bile u laktaciji i sam su ležale i prejedale se i smanjile mlijeko, al su bjel i mm bili visoki od čeg ja zbog načina obračuna nisam imao koristi znači dobijem u izvještaju mast 5 i protein 3,8 ili 4 i pored napišu nesukladno i onda to nemoraju platit nego izvuku neku analizu od prije koja je "bila sukladna" i plaćaju po njoj
zato sam sad u proljeće i ljeto kad su se sve potelile pao sa svime ispod standarda (protein ispod 3,1 i/ili mast ispod 3,4) i bio kažnjen s 18 lipa po litri znači na primjer obračunali su mi cijenu sa bjel 3,0 i masnoću 3,5 ionda to sve skupa još umanjili za 18 lp/lit ma ja se bojim otvorit obračun, da me srce ne strefi
Znači i drugima mljekare naplaćuju kazne za mljeko koje je ispod 3,2mm i proteini 3,0, ja mislio da to radi samo moja mljekara. Meni naplate kaznu od 19 lipa.
Što se tiče ovi parametara za izračun mljeka od 4,2 mm i 3,4 bje. imamo najveće parametre u evropi, neodavno sam po internetu tražio parametre kakvi po evropi ali nisam našao, davno sam negdje gledao te parametre ali se nemogu sjetiti gdje ,možda je i bilo u mljekarskom .Ako možda netko zna gdje se mogu naći nek objavi da usporedimo
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Ako sam dobro razumio, kod vas su osnovni parametri 4,2 % MM i 3,4% proteina. Ako je tako onda ne može gornja granica za MM biti 4,3 %!? :scratch Kod nas su bili osnovni parametri za MM 3,7 % a za proteine 3,2 dok je gornja granica za MM 4,5 % a za proteine 4,0 %. Ranije dok cijena nije bila formirana na osnovu mliječne masti i proteina tj. dok ovi parametri nisu imali velikog uticaja na cijenu, donja granica za MM je bila 3,2 % a za proteine čini mi se 2,8 % ispod ovih granica su odbijali neki postotak od cijene. Međutim tad je kod mene MM obično bila iznad 4 a često i više od 4,5 a proteini skoro uvijek iznad 3,7.
Sad se kod nas cijena formira na osnovu masnoće i proteina i čini mi se da nema više ovih osnovnih parametara i ove donje granice od 3,2 za MM odnosno 2,8 za proteine. Sad je: "koliko masti toliko para" :mrgreen:. Međutim sad kod mene mliječna mast ne prelazi 3,5 vrlo rijetko bude 3,7 ili tek nešto više od toga, ali 4,0 ili preko... to se više ne dešava. :madmana: :madmana: Zato mi se čini da je ova naša "nezavisna" laboratorija pod uticajem mljekare i da namješta rezultate analize. Jer mislim da je gotovo nemoguće da pri istoj ishrani jedne godine MM bude skoro konstantno 4,0 i više od toga a da druge skoro nikako ne prelazi 3,5...!? :confused:

Još jedna bitna stavka kod nas je i tačka mržnjenja koja ne smije biti iznad: -0,520 °C jer tu onda odbijaju neki debeli postotak od cijene. Srećom kod mene je ona uvijek između -0,540 i -0,560 °C tako da s tim nemam problema. Međutim komšija je imao s tom tačkom mržnjenja velikih muka, stalno je bila iznad one dozvoljene granice od -0,520 °C i njemu su, na nekih15-20 lit. koliko je tad nosio, od plate često odbijali po 80 KM (više od 300 HRK).

Kod nas mljekara zakida i otima gdje god može. Npr. jedan uzorak za mikrobiologiju naplaćuju 9,30 KM (35 HRK) !! A obično mjesečno uzimaju 2, nekad i 3 uzorka...

Jedino dobro u svemu je to što plata ne kasni, isplaćuju je uglavnom u okviru mjeseca. Ali zato ministarstvo ne isplaćuje premiju, zapravo ona kasni 6 mjeseci a pitanje je hoće li je i kad će je isplatiti, jer para u budžetu nema! Zapravo u Federaciji je kako sam čuo premija isplaćena, samo kod nas u RS-u kasni :madmana: :madmana:
Ma nek se nose :butthead:
 
M

MOCO

Guest
prosječna cijena mlijeka u Hr određuje se na bazi 4,2% mliječne masti i 3,4% bjel i za mjesec rujan iznosi 2,1534kn/kg

gornja granica za mm je 4,3 i to već dugo nisam vidio na analizi, al sam vidio kako izgleda donja granica i ispod :finga:

točka ledišta pokazuje vodu u mlijeku - zato kazne ( kod mene nema novčane kazne nego obustava otkupa!)
kod nas mjesečno ide 4 uzorka + mljekar uzima svaki dan iz laktofriza za potrebe labosa u mljekari pa ako nešt nije ok dobiješ odmah po tamburi!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Znam da tačka mržnjenja pokazuje vodu u mlijeku. Međutim oni su tu vodu nalazili i tamo gdje je sigurno nema i u nekim sasvim ne logičnim količinama. Npr. kod ovog komšije su jednom u 10 lit. mlijeka našli 6 lit. vode!? Ili kod ovog drugog u nešto više od 200 lit. mlijeka nađu 2 lit. vode. I to ne jednom nego 6-7 puta zaredom. Ne kažem da nema ljudi koji će nasuti vodu u mlijeko ali za ovu dvojicu znam sigurno da nisu!

Što se tiče osnovne cijene mlijeka, kod nas to ide ovako: (%mm * 0,050 KM) + (%bjel. * 0,070 KM). Ima tu još nekih dodataka na količinu i klasu al to moram kasnije pogledati koliko je tačno.
 
I

ihorzic

Guest
Evo sad nakon ovih postova i prijatelja iz BiH ,pomalo mi postaje jasnije od kuda vjetar puše.

Ako je tako da Lactalis i slični preko Bih uvažaju mlijeko u prahu tj , tekuće mlijeko onda nam se crno piše i kad uđemo u EU.

To su jaki lobiji koji ne prezaju ni pred čim pa pretpostavljam da drže za j..a bilo koju Vladu kod nas i oni jednostavno igraju kako mliječni magnati sviraju.

Sad nam može biti jasno kako je Luka Raić sve to prokužio i na vrijeme se povukao.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ako sam dobro razumio, kod vas su osnovni parametri 4,2 % MM i 3,4% proteina. Ako je tako onda ne može gornja granica za MM biti 4,3 %!?

ali vidiš da može
neki dan sem gledel na tv-u da je laktalis i u makedoniji počel raditi čiščenje i navodno mu jako dobro ide
 

Najnoviji postovi

Na vrh