• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Stoji ukoso jer imam lufta u polugama :pig: bijela kutija je rezervoar hidraulike a iza žutog lima su multipikator pumpe i razvodnici
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Stoji ukoso jer imam lufta u polugama :pig: bijela kutija je rezervoar hidraulike a iza žutog lima su multipikator pumpe i razvodnici

Pa kaj se te poluge nemreju postelat?
Kaj moras nekaj raskapat da bi to bilo ravno?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ne stvara to nikakav problem osim što ružno izgleda , čak je i bolje sa luftom jer galva malčera bolje prati teren , nemoraš stalno komandom ići za željenom visinom
Kada je ruka ispružena onda je ovako nakrivo , kada je ruka bliže traktoru i nije to strašno
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Savo kako ide upravljanje i preglednost tijekom rada, kabina rusa mi baš ne paše za takav rad...?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Nije ovaj traktor planiran za ovu mašinu , on je samo bio slobodan pa je za njega zakačeno

Ako bi se već improvizovalo onda bi ga najbolje bilo postaviti na sredinu traktora ali šteta bi bilo ovakvu mašinu nešto čačkati i prepravljati
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
gramip ponovno u akciji:




[YT]http://www.youtube.com/watch?v=H49HC9JW9WY[/YT]

kolega priprema livadu za oranje.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@tibor88 zasto kolega nije pokosio pa stavio u zelene bale travu nego malcira kak je zadovoljan sonalikom?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
planirali su pokositi i osusit sijeno, ali posto najavljuju jos kise, nebi stigli kukuruz posijati pa su odlucili ovako. sjenaza im netreba.
sonalika nema puno sati. cini mi se da je kolega rekao 800tinjak ali nisam siguran. uglavnom radi lagane poslove, rasipac, sprica, sjetva i slicno. za te novce su vise nego zadovoljni. iznenadio sam se kako se kako se ponasa s malcerom. nije to jako gusta trava i puno mase, ali ide lijepo..
 

deksonja

Član
Tu od
24 Svi 2009
Poruka
31
Bok,
za dva tjedna krećem u samogradnju malčera pa bih vas zamolio za par savjeta.

Traktor: IMT 533
Širina malčera: 160-170 cm
Tip: 2 x 2 noža

Namjena: Travnjak koji se sada kosi traktorskom kosilicom od 17.5 KS. Namjena ovog je održavanje travnjaka zbog uštede na benzinu, manjeg unistavanja traktorčića, brzine. Znači trava stara maksimalno 2 mjeseca.
Nije potrebno da bude savršeno pokošeno ali opet da ne ostavlja tragove.
znači trava bi se kosila kada bi narasla na 20-30cm.
Površina: 3000 m2.

Zamisao je da malčer nema bočni odmak već da svojom širinom pokriva širinu samog traktora, a možda i cca 5 cm sa svake strane.
Zbog osjetljivosti tla umjesto prednjih sanjki mislio sam staviti kotače.
Isto tako zamisao je da se iza stave 2 kotača umjesto valjka. Vidjet će se (stabilnosti radi) jel ce trebat stavljat jos jedan na sredinu ili na sredinu stavit valjak tipa 50 cm širine.
Iza bi se montirao poklopac koji ne bi dozvoljavao travi da izlazi van.
Isti bi bio na pantima pa bi u slučaju više trave navedeni mogao biti otvoren kako bi trava izašla van.
Doma već imam valjak od 200 kg koji je daaaaaaavnih dana služio za valjanje zemlje.
Imam ideju da bih i njega zakačio iza malčera čisto da poravnava teren.

Reduktor imam, mislim da je 1:3 (stoji pripremljen vec dvije godine, izmjerit cu tocno koji je omjer), nosače imam od starog pluga, kardanski spoj također imam, kardan imam neki stari kratki al bude obavio.
Planiram da bi me ostatak materijala mogao koštati do max 1500 kn.
Majstor će mi za izradu uzeti 1500 kn.

Pitanja.

1.Reduktor - 540 okretaja vratila na 1500 okretaja motora....koji bi bio idealan omjer reduktora za IMT i ovakvu vrstu kose? Na forumu je spomenuta brzina vrtnje od 110 m/s.
2.Jel netko ima kotače na malčeru i kakvim su se pokazali? Da ne kompliciram i uzemem valjak? Ako je valjak u igri jel bitno koji mu je promjer, recimo onaj od 15 cm je bolji od 10 i jel treba recimo 20cm?
3.Visina oplate - budući da će meni malčer služiti za usitnjavanje trave jel potrebno da bude dublji.Koje je preporučena dubina, 15 cm je ok?
4.Udaljenost noževa od zemlje u zavisnosti s rubom oplate - Razmisljao sam da bi noževi trebali biti čim niže, jel 2 cm premalo? Ak je nož na 2 cm dal rub oplate mora biti niži, znači na 1 cm...


Za sada toliko.

Hvala svima na odgovorima.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Znaci sve bu izasizaslo oko 3500kn,za te novce kupis benzina za kosilicu kaj bi to pokosila 4 puta godisnje i tak 10god.
Ja kosim 3500kvadrata vocnjaka na brdu i to dobrom brdu 4h kosnje sa frezom honda f600 i po kosnji potrosim 4l benzina roto je kosa.
Tak vec kosim vise od 10god
 

deksonja

Član
Tu od
24 Svi 2009
Poruka
31
Štos je u tome da traktorsku kosilicu koristim i na vixi na brijegu, plus doma nekih 1500 kvadrata travnjaka koji će se i dalje kosit traktorskom kosilicom.
Ima tu i nešto trimanja, skupi se toga.
Volim kositi travu ali nima i ljepših načina kako provesti dan ;-)
Ovo doma sam jednom uspio pokositi (4500m2) sa 5 litara benge ali uzmimo da je to bilo redovno košeno, ljeto, niska travica. Kada trava raste ko blesava više se ne može kosit u trećoj pa ni u drugoj već u prvoj brzini.
Hm...evo ovaj dio na kojem trava najviše raste je jučer košen treći put, a tek smo u petom mjesecu.
To nosi svoje u gorivu, vremenu, živcima...

Ti si napravio zanimljivu računicu ali isto tako ja gledam dugoročno. Ne opterećujem strojeve više nego što treba, ulažem danas da bih manje trošio sutra. Uostalom neka mi se dogodi da mi traktorčić neko vrijeme bude u kvaru odmah brdo problema.

U blizini imam i parcelu od skoro 7000 m2 koja nije bila održavana godinama. Ne znam koliko godina ali na njoj su uspjele narasti breze od 4 metra. Frajer mi je to izmalčirao za 400 kn pred neki tjedan.
Znači ovaj malčer bi tri puta godišnje mogao i to pomalčirati.


Tko zna, možda usput još nekome pokosim travicu i malo povratim investiciju, bengu.

BTW Pozdrav kolegi Turopoljcu :)
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,726
Jesi razmišljao o malčeru sa čekičima, sa njim bi mogao i zapuštenije travnjake malčirati, i svoje travnjake bi mogao kad je trava veča, znači ušteda na vremenu i nafti, i zašto stroj mora pokrivati trag traktora.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Jesi razmišljao o malčeru sa čekičima, sa njim bi mogao i zapuštenije travnjake malčirati, i svoje travnjake bi mogao kad je trava veča, znači ušteda na vremenu i nafti, i zašto stroj mora pokrivati trag traktora.

I ja se slažem sa ovim , a u svakom slučaju ima traktorčić za ''finije'' košenje
 

deksonja

Član
Tu od
24 Svi 2009
Poruka
31
Malčer s čekićima bi mi uništavao travu, a ja želim da ona bude fino pokošena i usitnjena.
Traktor ima 162 cm širine.
Bit pokrivanja traktorskog traga je da ne želim dva puta proći po istoj vlati trave prije košnje, jer time narušavam samu kvalitetu košnje.
Meni malčer u biti zamjenjuje kosilicu, a to što se s njim dobiva mogućnost košnje svakojake trave i možda sitnijeg granja je plus ali ne i osnovna namjena.

Koju debljinu lima korištenog za kućište bi vi preporučili. 2, 3 mm?

Ovo je reduktor kojeg imam, nemam pojma od čega je, možda netko zna?
Omjer je 1:3.4



 

deksonja

Član
Tu od
24 Svi 2009
Poruka
31
U dućanu je cijena 3mm 10 kn/kg, Ploča dimenzija 2*1m ima 40 kg...znači trebam dvije to je 800 kn za dvije Mislim da ću pronjuškat po otpadu, puno jeftinije mi ispada.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
U dućanu je cijena 3mm 10 kn/kg, Ploča dimenzija 2*1m ima 40 kg...znači trebam dvije to je 800 kn za dvije Mislim da ću pronjuškat po otpadu, puno jeftinije mi ispada.

Ma da na otpad odi jeftinije ces proc i jos ak ima uzmi U profile za ojacanje,i flahove za povezat ili ojacat coske.
 

Najnoviji postovi

Na vrh