• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

E

el pibe

Guest
Re: Vladimirec T-25

Roto kosa je roto kosa,malčer je malčer a roto malčer je roto malčer.I Vladimirec je traktor ali nije Zetor.Nijanse prijatelju,nijanse ali treba biti precizan kod izražavanja.Ima masa strojeva sličnih (istih)operacija a opet su tako drukčiji.I drukčije se zovu.
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Re: Vladimirec T-25

Ljudi moji vi se igrate sa pojmovima koji uopće nisu upotpunosti točni
1.Postoji roto malčer sa 2 ili više noževa koji se vrte horizontalno paralelno sa tlom.Prilikom rada sa njim puno manje je opterećenje za traktor jer on praktički ima princip klasične kosilice na guranje.
2.Ono što ja smatram malčerom to je stroj za usitnjavanje biljnih ostataka znači sa Y noževima te on se okreće suprotno od hoda traktora i on sjecka na male komadiće ali nije za nešto teže jer podrobiš noževe.
3. A ono što ja imam ja to nazivam tarupom jer imam batove na glavnoj osovini isti princip rada kao i kod malčera samo što podnosi puno veća opterećenja,ali je naravno potrebna i snaga trakora.
Ja sam tarupirao bagreme i šljive do 5 cm samo mi je bio problem što sam morao stajat i zbacivat iz brzine da bi sašroto neko drvo međutim to je malo trajalo jer tad nisam imao veliki traktor sa kojim sad radim takve stvari.
Inače tarup je smrt za traktor jer se javljaju ogromna naprezanja i povratni udari isto kao i kod drobilice za drvo ili traktorskog čekićara.
Stoga za malog rusa dosta je 140 cm samo za travu jer za više nije sposoban kako bi rentabilno radio a da se traktor ne preopterećuje.
 
E

el pibe

Guest
Re: Vladimirec T-25

4. Ja za krčenje šume i gacije debele od 5 cm.koristim malu motorku :icon_biggrin:probajte puno je lakše a sve sitne komade sredim sa trimerom koji ima šajbu.I kakvi ste to gazde da imate takve silne pustake i prašume da se nemre nutra zajti..Pa ajmo sve riješiti malčerom i drndalom od 30ks.Joj dobro ste me nasmijali.Za takve strojeve kaj moreju to drobiti treba imat lovu puno veću nego te mrdine Ii pustahije vrede.Ja sam napisao kakav malčer imam i koristim ga samo za kuruznicu i eventualno divlju kupinu,koja mi nekontrolirano nadire od nemarnog susjeda.:^):Jednom sam malčirao iz usluge i uvjeravanja da nema ničeg osim trave.Stepo sam panj dobro da nije bilo prikopčano na "ruseka" jer mislim da bi ga doma odneso u vrećici kak je to grunulo.Dva šiljka nisam više nikad našao.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
zar toliko hvaljeni tehnos?
provjeri da ti lezajevi na rotoru nisu lufta dobili. jesu svi cekici na broju? jesi li lupio u nesto tvrdo prije nego je poceo vibrirati? i koliko su jake te vibracije uopce?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Ajd da bubnem. Ili je pomotan rotor ili motike (čekiči) nisu svi isti

Nije pomotan rotor i svi su čekići na broju.

Su svi čekići na broju?

Da, svih 20.

zar toliko hvaljeni tehnos?
provjeri da ti lezajevi na rotoru nisu lufta dobili. jesu svi cekici na broju? jesi li lupio u nesto tvrdo prije nego je poceo vibrirati? i koliko su jake te vibracije uopce?

Da, Tehnos... Lupio sam od panj toliko jako da mi je ugasilo Zetora 6245. Vibracije su toliko jake da ne mogu zavrtiti malčer ni na ler gasu sav se trese. Sutra provjerim dal ima lufta na ležajevima.

Šta da radim?? Balansiranje ili??
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
o pa ti si onda gadno udario , sigurno je pomotalo rotor , a kaj nebi ako si ulovil panj...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
o pa ti si onda gadno udario , sigurno je pomotalo rotor , a kaj nebi ako si ulovil panj...

Da udario sam pošteno. Baš me nešto ne ide s malčerom... Taman sredio onaj protunož i valjak i sad me rotor zeza!

Obavezno javi koliko te koštala promjena rotora u Zdencima

Zašto te zanima koliko dođe promjena rotora?? Imaš sličan problem?? Mene zanima da li se da balansirati ili moram uzimati novi rotor???
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Kojeg imaš, jesi imao kakvih problema?? Ja sam za svog sam kriv, al jbg malo me razocarao i čini mi se da sam ga precijenio...
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Imam 170 mu sa hidrauličnim pomakom, obostranim ramom i reverzibilnim reduktorom. Još nije isproban, čeka traktor do jeseni, na 539 ga nemam volje kopčati jer moram onda rezati kardan i i skoro mu diže prednji kraj na ravnom. Ovak na oko lijepo izgleda :icon_biggrin:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
imao sam takav slucaj na svom gramipu, skinuli smo rotor i odvezao ga je brat u gramip. povarili su 2kg zeljeza gore, izbalansirali ga i vozi dalje. neznam o kojoj se cifri radilo.
moguce da je rotor dobio mada bi morao biti jaci od gramipovog pa mi je to malo tesko za vjerovati..
budes vidio sta ce ti ovaj u zdencima reci na to sve, sta da radis.. probaj potrazit na forumu, neznam koji je nick clana sto se bavi balansiranjem malcera. mozda je dovoljno samo balansiranje..
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
Ja sam sa svojim zanonom par puta isto tako naišao na panj i nema nikakve vibracije ni problema. Do sad sam potrošio,jedne batove ..svaka 4sata mazalica ,,a neki vele da ne kvaliteta za
Meni je bio prije koju god.neko iz vg ako treba da poiskam. Br.mob.
non
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
202
Nije pomotan rotor i svi su čekići na broju.



Da, svih 20.



Da, Tehnos... Lupio sam od panj toliko jako da mi je ugasilo Zetora 6245. Vibracije su toliko jake da ne mogu zavrtiti malčer ni na ler gasu sav se trese. Sutra provjerim dal ima lufta na ležajevima.

Šta da radim?? Balansiranje ili??


Ukoliko je udarac takav, da je došlo do savijanja rotora onda bi prvo trebalo izravnati rotor.
To možete provjeriti na način tako da ga nakratko lagano pokrenete i ugasite te pratite kretanje remenice, ukoliko ona "šlaga" znači da je rotor spigan, tj ležajevi se ne gledaju i balansiranje se može provest međutim to je granica do koje se može izbalansirati. Dodavanjem ili oduzimanjem masa se ne može riješiti problem geometrije već samo debalansa a ove greške, oko ležajeva, remenice kardana i ostalih spojeva određuju granicu do koje se rotor može izbalansirati.

Jedno pitanje, da li na remenici, posotji napinjač? Takvi malčeri su zahvalniji o tom pitanju jer su manje osjetljivi ukoliko dođe do takvih problema.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Nema napinjača posebno.
Napinjanje remena je pomakom getribe i pogonske remenice.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
imao sam takav slucaj na svom gramipu, skinuli smo rotor i odvezao ga je brat u gramip. povarili su 2kg zeljeza gore, izbalansirali ga i vozi dalje. neznam o kojoj se cifri radilo.
moguce da je rotor dobio mada bi morao biti jaci od gramipovog pa mi je to malo tesko za vjerovati..
budes vidio sta ce ti ovaj u zdencima reci na to sve, sta da radis.. probaj potrazit na forumu, neznam koji je nick clana sto se bavi balansiranjem malcera. mozda je dovoljno samo balansiranje..

Znači moram skidati rotor? Sumnjam da sam ga mogao toliko iskriviti jbg radio je 60 ks traktor s njim.

A sto se tiče remena lako se daju naspanati..
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
202
ne treba skidat rotor, balansiranje se može provesti na traktoru osim toga to je i bolje nego da rade u gramipu prihvat za drugi rotor pa onda balansiraju.

Kao što sam rekao, možete ga samo polako zavrtit i ugasit te pratit kako se remencia pomanaša, ako ona šlaga (to treba pratiti kada se rotor zaustavlja) tj malose pomiče, nije u ravnini znači da je rotor savinut. I takva se može balansirat, ali onda se ne zna unaprijed do koje granice se može ići jer rotor osim problema sa težinama ima i problem deformacije koji se riješava ravnanjem...

Ako i to treba mogu dati kontat gdje se to može odraditi, a što se tiče balansiranja to se radi kod vas, bez skidanja rotora...


Inače remen ne bi trebao biti previše stegnut, jer su onda i povlačenja veća. Remen bi trebao biti toliko nategnut da ne proklizi, ovo govorim iz razloga što ako je rotor savinut, onda dolazi do cukanja, pa ukoliko se popusti remen, te sile su manje, a tome još u prillog ide ukoliko postoji i dodatni španer...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh