• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,216
E ovu sam sliku tražil


picture.php
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
gs55k..

nije los gramip. ima i boljih, ali nije los. sve zavisi sta mislis s njime raditi i koliko ces ga forsirati..

tino, dobra slika :icon_thumright:
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Nije bitno par milimetara sim-tam., ali je bitno ako se radi o centimetrima, a ja do sad nisam uspio nigdje doči do točnih mjera za te noževe več samo nekakva mišljenja . Ako su noževi krači onda to igra na stvari s nagibom tarupa koji se regulira preko hidraulika (radi se o vučenom malčeru) , te je onda sve previše nagnuto naprijed (reduktor i sl.) ,a samim time smanjuješ radno podrućje od ruda malčera do kardana iznad njega itd.
Nadam se da ima netko tko mi bude dao točne mjere od noževa koji zna o čemu govorim.

Ovo me podsjetilo, strojar gleda u mm, građevinac u cm, a geodeta u m.... Stvar je iz kojeg se kuta gleda i kojoj skupini tko pripada hehe...

Šalu na stranu, ukoliko se radi o cm, onda mi je ipak jasnije, u znak male isprike potegao sam neke pitanja, e sad da li je točno ili ne.... ovakav odgovor sam dobio od ljudi koji se bave prodajom istih i sl, ali u ponudi imaju i originalne...

nož tarupa odžaci 60mm širina a dužina 280mm lim 6mm
nadam se da će ti pomoći...

LP
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Te pukotine nastaju uslijed vibracija, a one se pak javljaju jer ljudi stroj teraju da radi u nepovoljnim uvjetima i ne riješavaju problem vibracija. Hrpu malčera smo balansirali, pa vidimo pukotina po cijeloj konstrukciji i onda ljudi kažu da su to popravljali (zavarali, pa ojačali dodatno i sl.) i misle da su riješili problem, nažalost time samo skrivaju manifestaciju, ali problem vibracija i dalje je prisutan...

Ono što se može reći da je da šparaju na materijalu, da su limovi možda tanji, i sl. ali onda takav stroj treba više pazit kako bi radio mirnije i bez vibracije pa će i vijek svih njegovih dijelova biti znatno duži, od ležajeve do cijele konstrukcije bez pukotina. Pukotine su indikacija da se sa konstrukcijom nešto događa, dakle puno prije je već trebalo reagirat na riješavanje problema....

pozz



naravno da popuca od vibracija, al nemožeš staviti reduktor na lim od 2,5mm i tako napraviti malčer, i očekivati čuda.......to je preslabo, da su stavili barem 4mm, samo taj gornji lim koji drži reduktor, to bi već bilo bolje.......i sama izvedba kopčanja, pogotovo kod težih malčera, tu isto popucaju, a nigdje nekog ojačanja.......itd
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Pa zato sam i rekao da štede na materijalu hehe.
Žalosno je ali to je tako, bio sam u tvornici u kojoj su nam pokazali nove strojeve, i čovjek kaže može se napravit i bolje i dugotrajnije, ali onda si izbijaju posao. Prodavači koji naprave neki proizvod idu za tim, da proizvod mora bit funkcionalan određeno vrijeme, vrijeme da je mušterija zadovljna da ga može koristit, ali opet ne smije mušterija biti prezadovoljna jer povaćenje kvalitete kao posljedicu ima dugotrajniji i pouzdaniji proizvod, pa samim time manje potrebe za rezervnim dijelovima, servisiranjima i sl.... Pohlepa čini čuda :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
to me podsjetilo na priču s faksa. imali smo u kabinetu košuljicu brodskog motora, pa je jednom profesor govorio, vidite, ova košuljica je nadživila motor u koji je ugrađena, a danas im je vijek trajanja (ako me sjećanje dobro služi) 7 godina. ima to i svoje prednosti. ako proizvedeš nešto što će trajati max 10 godina, nakon tog perioda krajnji korisnik će morati kupiti novi proizvod. a koliko se neka proizvodnja razvije u 10 godina? osim što si osiguravaš posao, unaprijedio si poslovanje svojih mušterija. to se u brodarstvu pokazalo iznimno korisnim, a i u poljoprivredi, samo što mi nemamo para tj. podršku od države da pratimo trendove.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Hm,kako se najednom pojavila slika kod tine bez editiranja? Nije je bilo,tj ja ju nisam vidio za vrijene pisanja posta. Mozda me komp malo..

Sto se tice namjerne proizvodnje strojeva s odredjenim vijekom trajanja, ima dobar dokumentarac na tu temu.. Mozda sam tu na forumu i naisao na njega:
http://youtube.com/watch?v=vfbbF3oxf-E
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
još malo,pa ce stvari postati mnogo direktnije. Kupiš auto,motor,traktor,malcer,svaki na sebi ima kilu C4 s timerom,i nakon određenog vremena... BUUM! :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
A ne, Gogo, nebu se to dogodilo, ne radi tebe ili mene, već radi lopova pravnika.
Ovo, kak je danas, je savršeno: stroj se pokvari taman nakon garancije i korisnik plaća bezrazložno skupe doknadne dijelove, nestandardnoe lagere, lance i sl.
A ak hoćeš dokupiti garanciju, košta više nego potencijani kvar, a uz to si u garantnom roku prisiljen plaćati ovlaštene servise po nerazumnim cijenama...
 

VFR1

Član
Tu od
2 Lis 2014
Poruka
34
Ovo me podsjetilo, strojar gleda u mm, građevinac u cm, a geodeta u m.... Stvar je iz kojeg se kuta gleda i kojoj skupini tko pripada hehe...

Šalu na stranu, ukoliko se radi o cm, onda mi je ipak jasnije, u znak male isprike potegao sam neke pitanja, e sad da li je točno ili ne.... ovakav odgovor sam dobio od ljudi koji se bave prodajom istih i sl, ali u ponudi imaju i originalne...

nož tarupa odžaci 60mm širina a dužina 280mm lim 6mm
nadam se da će ti pomoći...

LP
Hvala na trudu . A sad samo za primjer da ti objasnim zakaj mi trebaju mjere orginala., jer je to skoro isto ko da tražiš nacrt za bespilotnu.
Kontaktiran tipa u Vojvodini koji radi noževe za tarup Ođaci i zamolim ga za mjere istog , ovaj mi odgovara :dužina 220 mm.
Istovremeno kontaktiram tipa u tvornicu poljostroj Odžaci te nakon nekog vremena mi odgovori :dužina je 250 mm.
Svima sam detaljno objasnio da se radi o vučenom dvorednom tarupu sa bolcnama na noževima debljine 26 mm. I sad ti imaš treču mjeru .Kaj se tiče širine i debljine to je sve ok., samo sa dužinom nikak na čisto.
Nisam siguran jel oni mjere onako po slici kako sam označio u prvom postu ili razvijene dužine ? :icon_scratch:
Trebam nekog iz prve ruke koji ima takav tarup s orginal noževima ili barem jednim da završim tu priču.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Zanimljivo...
Koji je noviji od tih: ovaj koji ima dva noža skupa ili ovaj koji ima po jedan nož?
 

VFR1

Član
Tu od
2 Lis 2014
Poruka
34
Misliš da ljudi imaju orginalne noževe? Vidio sam ih nekoliko i svi su imali neke različite ; uh muke ti ježove . Čovjek mi iz Vinkovaca šalje jedan orginalan iz proizvodnje Poljostroja tak da se nadam da bu stvar rješena.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Koliki zahvat ima taj tarup??
Može li se s tim sečkati ikaj osim kukuruzovine? Trava, npr.?

Vrti li se u smjeru kotača ili suprotno?
Postoje li zadnja vrata, bar kao opcija?
 

VFR1

Član
Tu od
2 Lis 2014
Poruka
34
Koliki zahvat ima taj tarup??
Može li se s tim sečkati ikaj osim kukuruzovine? Trava, npr.?

Vrti li se u smjeru kotača ili suprotno?
Postoje li zadnja vrata, bar kao opcija?

Može se i trava i sl. , brije sve. Zahvat je cca.140.cm i vrti se.u kontra smjeru od kretanja oko 1800 okr/min.
 

Najnoviji postovi

Na vrh