• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

majkabogova

Novi član
Tu od
12 Lis 2013
Poruka
18
ok..ja sam pročital da se može staviti voda...ali antifriz ??? jel nebude nagrizel gumu ???? možda bolje da si stavil....rakiju..........
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
punili su ovi u servisi i nisu spominjali probleme, ak ne grize gumena crijeva hlađenja onda valjda nebude ni gume
 

majkabogova

Novi član
Tu od
12 Lis 2013
Poruka
18
Eto..upravo sam čitao uputstva za imt 539 i piše slijedeče : u svaku gumu-zadnju- se stavlja 110 litara vode...a ako očeš da bide i u zimi voda u gumi a da ne smrzne onda ide u svaku još 42 kg. soli.....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Bok forumaši.
Novi sam na forumu. Živim na selu u središnjoj Istri i uz posao, koliko stignemo, radimo ono malo zemlje što imamo.
Već neko vrijeme, povremeno, pratim ovu temu na forumu i ima pravih stvari koje se čitajući ga mogu doznati i naučiti.
Želio bih kupiti malčer na hidrauličnoj ruci za IMT 549. Pa imam nekoliko pitanja te vas molim za odgovor ili da me uputite na pravu stranicu ili temu na ovom forumu.
Koja bi težina odnosno masa malčera bila odgovarajuća za taj trakror?
Do sad sam radio sa (običnim) malčerom od 2 m i 400 kg i manevriranje s njim ide bez problema, ali na ruci težište se pomiče unazad pa da li bi oko 400 kg bilo previše?
Znam da treba i doraditi hidrauliku i sviđa mi se ono što je napravio Pjero (svaka čast majstore), te pitanje, da li bi bio isti postupak na 549 kao i na 539 dorade hidraulike? Ono što ja kao laik vidim je da su poklopci hidraulike (ispod sica) na 549 i 539 isti, pa pretpostavljam da i izlaz i povrat ulja bi morati bit na istim mjestima.
Što se tiče malčera, vidim da svako ima svog favorita, ali opet neke marke prevladavaju, pa da li je bolje kupiti polovni malčer tipa ferri, maschio girafetta ili slično ili novi malčer jeftinije marke?
Što mislite o malčerima cortese?
Za sad sam vas dosta gnjavio i zahvaljujem na odgovorima.
Pozdrav.
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Zar nitko ne odgovara.
Dajte ljudi, molim vas, pomorite malo.
Odgovorite bar što mislite o malčerima Cortese, o njima, osim na službenim stranicama, nisam našao ništa.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Sve ti je isto kao na 539 kaj se hidraulike tiče, a kaj se malčera tiče, ako misliš na roto onda možeš uzeti 1.80-2m sa bočnim pomakom a ako bi pravi na batove onda bolje 1.60 i miran si. Moje mišljenje je da je uvjek bolje uzimati rabljeno ali kvalitetno i provjereno nego novi ali kinesko ili ako se ima para, novo neke provjerene marke.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Kawasaki0201, hvala na odgovoru.
Ne bih kupovao rotomalčer već "pravi malčer". Tipa ovog na slici. Međutim, da li bi taj malčer ako ima cca. 400-450 kg, kad se gran produži do kraja bio pretežak za IMT 549 i da li bi hidraulika s tom težinom prebrzo padala? Koliko sam shvatio, kad je ugrađen razdjelink za komandne ručice, hidraulika na IMTu polako prpoada kao i kad se ugasi traktor.
Da li zna neko, koliko dođe prijevoz malčera od recimo Padove do Pazina?


attachment.php
 

Prilozi

  • croppedimage9475-57_2_giraffetta1.jpg
    croppedimage9475-57_2_giraffetta1.jpg
    2.2 KB · Pregleda: 965

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,902
Pada hidraulika i ako mu je pretežak priključak, bez obzira na izvode. Mi smo jednom s 533 vozili veliki sjetvospremač, na svaki dodir kvačila bi pao. A ovo sa slike je previše, mislim da bi mu bio veliki problem podići ga iz kanala. Probaj podići tanjuraču 24 diska s njime, ona ti je teška kao i taj malčer, samo što je ona fiksna i u centru. Zamisli da je izbaciš sa strane i tako radiš...
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Nema na čemu, ja sam te malo krivo razumio sa tim pomakom. Ja sam razumio malčer sa bočnim pomakom, a ti bi na ruku? To mjenja sve iz korjena, Teorecki bi išlo ako bi dodao na tu stranu dodatni kotać i na drugu stranu hrpu utega, ali koliko bi mogao to 542 dugo terati bez havarija nebi znao reći. Za takve poduhvate ipak bi preporučil neki malo jači duplak u slučaju klizanja u kanal ili slično da ipak prednja povuče.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,123
Bok forumaši.

Želio bih kupiti malčer na hidrauličnoj ruci za IMT 549. Pa imam nekoliko pitanja te vas molim za odgovor ili da me uputite na pravu stranicu ili temu na ovom forumu.
Koja bi težina odnosno masa malčera bila odgovarajuća za taj trakror?
Do sad sam radio sa (običnim) malčerom od 2 m i 400 kg i manevriranje s njim ide bez problema, ali na ruci težište se pomiče unazad pa da li bi oko 400 kg bilo previše?
.

Ti pretpostavljam misliš na tip malčer koji sam ja imao , imaš na strani 198 opis i slike
photo0044v.jpg

http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=16140&page=198

Sa njime sam radio i sa 539 bez problema , malo ali samo malo se osjeti nestabilnost traktora kada ispuružiš sasvim ruku do kraja a traktor je naget na desno , znači jedan teg na lijevom točku bi riješio situciju
Malčer neznam koliko je bio težak ali nije puno , radni zahvat mu je bio (70 il i80cm ne sjećam se tačno) , krajnji dohvat ruke je 2,5m i bio je što se kaže u fabričkom stanju
Prodao sam ga usled nedostatka posla a novi vlasnik ga nosi sa AGTom i kaže da je dovoljno stabilan i nema nikakvih problema
 

Mandula

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
32
Hvala svima na odgovorima.
Savoris, radi se o malčeru kakvog je opisao Pjero na 123. str.
Citiram:

Evo da vam prestavim moj novi mačer. Pokretan je u svim smjerovima, radna širina 153cm, ima 48 krivih i 24 ravnih noževa (ukupno72) a pogoni ga IMT 539. Ima 300kg i traktor ga diže bez ikakvih problema. Želio sam namjerno taj tip jer imamo mnogo maslina i vinovih loza a neda mi se čistiti leđnim trimerom....
Na toj strani priložen je i filmić kako to funkcionira. Stvar je jako lijepo urađena i ako čitaš Pjero da li te još vajka malčer dobro služi.
Njegov malčer je Agrimaster od 300kg i kako kaže goni ga sa 539 bez problema.
Ja sam gledao Maschio Giraffetta 140 od 385 kg i Giraffetta 160 od 405 kg.
Pitanje o malčeru sam postavio jer sam pretpostavljao da ovaj od 400 kg bi bio pretežak za 549, ali ovaj od 385 kg mislim da bi mogao bit ok ako na 539 rade sa takvim malčerom od 300 kg bez problema.
U nekim oglasima sam također vidio da se prodaje taj tip malčera koji je zakačen na 539.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Znas ti da takvi malceri stoje dobrih metar i nesto dalje od traktora, plus bocno pomicanje, ima da ti rasturi imt-a ko beba zvecku, kod nas covjek nosi giraffu 160 s fendtom od 80 ks i 4 tone, i na knap mu je...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,284
Ja si nekaj gruntam po glavi za taj pomak na ORSI-ju i 539...Jel se moze na reduktoru stavit jos jedna kardanska osovina,gore pumpa,joystick na traktor i ima pomak?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Gotovo za ovu godinu... :(

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=iUkpB2JTvGY[/YT]
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
ne znam kolko su siroke,to je samo tu da stabljike ne udaraju po haubi kad se malcira rucno pobran kukuruz...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,359
Ni mi jasno kaj tu uopće imaš za malčirati? Pa to se podorje i bez toga.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,282
Malo ga ti previše pazis. Kad ja 6245 nateram sa malcerom u crni trn uopće ne gledam na masku, bitno mi je samo da mi sve gume ostanu citave, ali obično jedna nadrapa..
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Gogo, veliki plus za rad malčera i veliki minus za uzaludnu potrošnju goriva, pa to zaora tomovinković s 8 cola plugom :) bez da mu se jenput zaštopa :icon_super:
 

Najnoviji postovi

Na vrh