• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

goran.faic

Član
Tu od
6 Lis 2008
Poruka
182
Re: malčeri

Imaš sliku na stranici prije. Valjak je maknut zbog toga jer ljudi vele da ponekad dolazi do zapinajnja istog, da zbog njega dolazi do zaštopavanja, puno ga ljudi sami skinu sa malčera. Ovim principom se dobije velika površina nalijeganja i širina otvora za izbacivanje mase, lakše "plivanje" malčera po terenu, a ujedno zbog lakšeg prebacivanja na stražnju ili prednju hidrauliku, kod koje bi valjak smetao... Mislim da je to budućnost malčiranja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,086
Re: malčeri

Može nekoliko pitanja?
Uglavnom sam na ovakvim malčerima viđal onaj jedan gumeni ili željezni kotač na kraju, koji je okretan. U čemu je njegova prednost/nedostatak u odnosu na valjak. Čemu zapravo služi valjak (jasno mi je da određuje dubinu): da stisne masu ili samo kao oslonac?
Kak to da ni jedan malčer (na slikama) nema lance ili pomične limove na ulazu/izlazu koji bi usporili let eventualno otkinutog noža, kamena ili komada odsječenog drva?
Jel mjerite promjer reza ili širinu traga malčera?
Kolika je redukcija za malčer 150 ili 180cm (tj. kolika je obodna brzina noževa)?

Gorane, ovaj gurani malčer je zanimljiv, no nemaju li prednje skije tendanciju zapikavanja zbog različite geometrije 3t mehanizma pri nailasku na prepreku? I zakaj izbacuje punom širinom: pa sav traktor s donje strane nabije s izbačenom masom.
I još nekaj: ak može i na prednju hidrauliku, trebal bi imati dvobrzinski reduktor, jer nemaju svi traktori iza 540/1000 kardan, a nisam ni jednoga vodel koji naprijed ima 540rpm kardan. Osim toga, na Zetoru se prednji kardan vrti u desno, za razliku od svih ostalih: može li ovaj malčer raditi s bilo kojim smjerom vrtnje noževa?
 

goran.faic

Član
Tu od
6 Lis 2008
Poruka
182
Re: malčeri

Razlika između valjka i kotača, oba dva služe samo definiranju visine obrade, valjak ima veću površinu nalijeganja ali je manji u promjeru, znači teže propadne u zemlju zbog širine, ali i teže prolazi kroz neravnine zbog malog promjera u odnosu na kotač, opet kotač, ako je samookretni, dozvoljava veće manipulacije prilikom skretanja sa malčerom, lakši je ali i slabiji pa ne dozvoljava velika opterećenja u odnosu na valjak. Kad sve skupa zbrojiš ispada 50:50, a dalje prema potrebi. Ima još jedna varijanta sa kotačima koju mi izrađujemo a ona služi međurednoj obradi, gdje bi sa valjkom uništili gredice, tj. plod, npr. kod malčiranja prije branja luka, repice, krumpira...
Što se tiče lanaca, ovaj naš novi malčer ih ima na izlazu baš iz tvog gore navedenog razloga, a ima varijanta sa usmjerivačem mase kada se isti nosi na prednjoj hidraulici, tako da masa ne leti po traktoru. Malčeri sa valjcima ujedno imaju taj valjak radi zaštite od bacanja mase.
Mjerimo u pravilu širinu reza malčera.
Omjer ti se vrti oko 1:9.
Nemože doći do zabadanja malčera jer je on na lancima koji dozvoljavaju "plivanje" po terenu, a ujedno je radijus na saonici veći od drugih valjaka.
Malčeru je svejedno u koju se stranu vrti zbog načina brušenja noževa, a broj okretaja kreće od 540 min-1, pa na više, zavisno od mase koja se obrađuje. Većina prednijh kardana ide preko hidromotora, bar onih koje smo mi montirali, tako se time dobiva široki raspon okretaja.
Iz iskustva ljudi koji rade sa malčerima, sve ih više traži šire otvore, sve ih više skidaju valjke sa malčera i to je jedan od razloga za novi tip malčera. Sa montažom usmjerivača možete dobiti bacanje mase na koji god način želite, ali npr. prilikom košnje kukuruzišta, voćnjaka ili vinograda, tj. svih površina gdje želite izmalčiranu masu ostaviti za kompost, poželjno je istu razbacati čim šire, a ne ju ostavljati u redovima.

Jedan od primjera rada sa novim malčerom:
Nakon branja kukuruza, a prije oranja kukuruzišta potrebno je isto malčirati. Ta se radnja do sada trebala odvijati u dvije faze, prva je bila malčiranje, druga oranje. Sada na prednju hidrauliku zakopčate malčer, na stražnju plug te sa jednim prolazom obavite dva posla. S obzirom da je sam proces oranja puno sporiji od malčiranja, neće doći do usporavanja ukupnog procesa zbog malčera, znači vrijeme obrade se znatno skraćuje, troškovi se znatno smanjuju, sama cijena malčera je znatno niža od ostalih, čista zarada! 8)

Može dalje sa pitanjima.
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Kako ocekujes da netko malcira dok mu je jedna strana traktora u brazdi?

A sto se tice omjera 1:9 Na sto tu mislis? 1 okretaj kardana 9 okretaja elise ili sto?
Kod mene je ovaj omjer 1:2 i ne znam koliki bi to traktor trebao biti da tjera 1:9...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: malčeri

Bobo kaže:
A sto se tice omjera 1:9 Na sto tu mislis? 1 okretaj kardana 9 okretaja elise ili sto?
Kod mene je ovaj omjer 1:2 i ne znam koliki bi to traktor trebao biti da tjera 1:9...
TENK bobo :mrgreen:
nemoguce je da bude toliki odnos

a slazem se sa tri noza ,i moje je misljenje da mirnije radi

kazete radi na 540rpm i vise , e mene interesuje koliko je to vise
dali bi mogao da se stavi reduktor sa odnosom 1:3.88 ili bi to bilo prebrzo :scratch
i dali sa tom redukcijom ici na 2 ili 3 noza ?
koja sirina malcera bi bila realna za taj odnos , pogonski traktor bi bio VLADIMIREC 31KS ?

kardan bi radio na 540 i ne bi imao potrebe da ide do kraja ,smanjila bi se turaza potrebna za rad ako je veci prenos
 

goran.faic

Član
Tu od
6 Lis 2008
Poruka
182
Re: malčeri

Pardon, štamparska greška :mrgreen: , omjer je 1:1,91.
Mi smo sa Vladimircom od 27 HP kosili sa malčerom od 1,5 m. Testiranja na izdržljivost multiplikatora smo vršili sa 1000 min-1, radi ko urica. Sam malčer može izdržati puno veće brojeve okretaja, pitanja je samo multiplikatora. Klizači su konstruirani tako da mogu ići jako duboko, tj. u brazdu, a sam malčer ima toliko miran rad da ga se prilikom rada može nosit na polugama.
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Vec sam napisao da ja malciram pri 700-tinjak okretaja kardana, sto ce reci da malcer radi na otprilike 1400-1500 okretaja i tako radi od prvog dana... Miran u radu ce svaki biti, samo ako su mase na svakom od krajeva elise jednako teske, a tri elise tu svakako imaju vecu prednost nego dvije...

Savo, ravnaj se tako da ti malcer radi na 1500 okretaja, pa ces znati koliko je to otprilike okretaja motora na traktoru. Ako je to vrlo mal broj okretaja, mjenjaj reduktor. Koliko se sjecam da ces staviti diferencijal od nekog kombija?


Kad smo vec temu potakli, na koliko radnih sati bi se trebalo mjenjati ulje u multiplikatoru? Da li je jednom prije sezone dovoljno?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: malčeri

u prospektu koji sam dobio na sajmu za megaing roto-malčer piše da se ulje u multiplikatoru mjenja na 50 sati rada,hipenol 1.3 l
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Dakle, sezonski ce biti dovoljno... Hipenola imam i viska, ali nece jos dugo ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,086
Re: malčeri

Bobo kaže:
Dakle, sezonski ce biti dovoljno... Hipenola imam i viska, ali nece jos dugo ;)
Netreba Bobo. jednom u 5-6g će biti više nego dovoljno.
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

ZJ kaže:
Bobo kaže:
Dakle, sezonski ce biti dovoljno... Hipenola imam i viska, ali nece jos dugo ;)
Netreba Bobo. jednom u 5-6g će biti više nego dovoljno.

Jel ti to ozbiljno?!?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,086
Re: malčeri

goran.faic kaže:
...
Većina prednijh kardana ide preko hidromotora, bar onih koje smo mi montirali, tako se time dobiva široki raspon okretaja.
...
Ovo je potpuno netočno. Nikad još na traktoru nisam videl prednji kardan pogonjen hidrostatikom. Ovo je slučaj na cestarskim ili građevinskim strojevima, no na traktoru nikad (preskupo, preglomazno s prevelikim gubitkom snage).
Pogon je mehanički, kardanom s radilice, jednim parom zupčanika u reduktoru i lamelnom spojkom. Ista je upravljana hidraulički (NH), zrakom (Zetor), električki (Stemplinger) ili mehanički.
I nema varijabilnog broja okretaja, osim promjenom brzine vrtnje samog motora.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,086
Re: malčeri

Bobo kaže:
ZJ kaže:
Bobo kaže:
Dakle, sezonski ce biti dovoljno... Hipenola imam i viska, ali nece jos dugo ;)
Netreba Bobo. jednom u 5-6g će biti više nego dovoljno.

Jel ti to ozbiljno?!?
Najozbiljnije. Ako ulje u Fergusonu mijenjaš nakon 10g (a on ima hidrauliku i puno više zupčanika), kaj se može dogoditi običnom reduktoru s 2 zupčanika?
Pogledaj prikolice za sijeno: Imaju kutni reduktor i pitanje je jeli itko ikad promijenil ulje u njima nakon 30-40g starosti.
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

ZJ kaže:
goran.faic kaže:
...
Većina prednijh kardana ide preko hidromotora, bar onih koje smo mi montirali, tako se time dobiva široki raspon okretaja.
...
Ovo je potpuno netočno. Nikad još na traktoru nisam videl prednji kardan pogonjen hidrostatikom. Ovo je slučaj na cestarskim ili građevinskim strojevima, no na traktoru nikad (preskupo, preglomazno s prevelikim gubitkom snage).
Pogon je mehanički, kardanom s radilice, jednim parom zupčanika u reduktoru i lamelnom spojkom. Ista je upravljana hidraulički (NH), zrakom (Zetor), električki (Stemplinger) ili mehanički.
I nema varijabilnog broja okretaja, osim promjenom brzine vrtnje samog motora.

ZJ, Ford/NH traktori "Genesis" su imali prednji kardan pogonjen hidraulikom i ovo znam kao cinjenicu, a tu se radi o traktorima do 240ks snage, sto nije mala stvar...

Istina, previse gubitaka, ali ocito je da je i taj sistem iskoristiv...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,086
Re: malčeri

Bobo kaže:
ZJ kaže:
goran.faic kaže:
...
Većina prednijh kardana ide preko hidromotora, bar onih koje smo mi montirali, tako se time dobiva široki raspon okretaja.
...
Ovo je potpuno netočno. Nikad još na traktoru nisam videl prednji kardan pogonjen hidrostatikom. Ovo je slučaj na cestarskim ili građevinskim strojevima, no na traktoru nikad (preskupo, preglomazno s prevelikim gubitkom snage).
Pogon je mehanički, kardanom s radilice, jednim parom zupčanika u reduktoru i lamelnom spojkom. Ista je upravljana hidraulički (NH), zrakom (Zetor), električki (Stemplinger) ili mehanički.
I nema varijabilnog broja okretaja, osim promjenom brzine vrtnje samog motora.

ZJ, Ford/NH traktori "Genesis" su imali prednji kardan pogonjen hidraulikom i ovo znam kao cinjenicu, a tu se radi o traktorima do 240ks snage, sto nije mala stvar...

Istina, previse gubitaka, ali ocito je da je i taj sistem iskoristiv...
Moguće, no koliku su snagu mogli predati na prednjem kardanu?
I takav sigurno nije došel k Faiću po malčer.
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Ne znam koliku snagu su mogli dati na taj prednji kardan, ali vjerujem da je bilo ispod 100-tinjak KS, s obzirom na velicinu traktora...

E, je li dolazio po malcer s njime tko ili nije, u to ne ulazim...
 

MAX

Član
Tu od
9 Ožu 2008
Poruka
126
Re: malčeri

Opet ja trebam savjet, to jest preporuku, kupujem malčer ovak nekaj kao Bobin, kaj mi preporučate i gdje je jeftinije, barem 1.5m širine, nemam baš neku šikaru nego ambrozija u orasima i nesto divljih kupina.
 

goran.faic

Član
Tu od
6 Lis 2008
Poruka
182
Re: malčeri

ZJ kaže:
...
Istina, previse gubitaka, ali ocito je da je i taj sistem iskoristiv...
Moguće, no koliku su snagu mogli predati na prednjem kardanu?
I takav sigurno nije došel k Faiću po malčer.[/quote]

Na prednji kardan dobiješ toliko snage koliko jak hidromotor staviš.
Gubici su puno manji kod hidraulike, nego kod mehaničkog prijenosa, zupčanici stvaraju jedne od najvećih gubitaka snage u svim prijenosnicima snage i gibanja, čak do 0,99!
Svi proizvođaći prednje hidraulike, koji nisu vezani uz proizvođaće traktora, rade kardanske izlaze među ostalim i preko hidromotora, jer se sa njima može dobiti uvijek željeni broj okretaja, pouzdani su, jendnostavni za ugradnju, daju velike snage, zauzimaju malo mjesta, mogu se sa njima regulirati udarna torziona opterećenja........
Agronomski fakultet u Zg, Natura agro ( P.Z. Đurđevac ), deseci ostalih PZ-a, Krauthaker, Enjingi....samo su neke od naših referenci.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,086
Re: malčeri

goran.faic kaže:
ZJ kaže:
...
Istina, previse gubitaka, ali ocito je da je i taj sistem iskoristiv...
ZJ kaže:
Moguće, no koliku su snagu mogli predati na prednjem kardanu?
I takav sigurno nije došel k Faiću po malčer.

Na prednji kardan dobiješ toliko snage koliko jak hidromotor staviš.
Djelomično točno, no čime pogoniš hidromotor? Sigurno ne standardnom hidrauličkom pumpom koja se nalazi na traktoru.
Ovo bi vrijedilo za prednji kardan snage do 10-tak kW.

goran.faic kaže:
Gubici su puno manji kod hidraulike, nego kod mehaničkog prijenosa, zupčanici stvaraju jedne od najvećih gubitaka snage u svim prijenosnicima snage i gibanja, čak do 0,99!
Hidrostatika da ima bolji stupanj iskorištenja od zupčanika? Haloooo dečko, razmisli malo!
Eta (stupanj korisnosti) kod zupčaničkih prijenosnika može biti i do 0.99 ili 99%.
Eta kod hidrostatike je maksimalno oko 0.8 ili 80%.

goran.faic kaže:
Svi proizvođaći prednje hidraulike, koji nisu vezani uz proizvođaće traktora, rade kardanske izlaze među ostalim i preko hidromotora, jer se sa njima može dobiti uvijek željeni broj okretaja, pouzdani su, jendnostavni za ugradnju, daju velike snage, zauzimaju malo mjesta, mogu se sa njima regulirati udarna torziona opterećenja........
Za ovo drugo, navedi mi bar jedan primjer prednjeg kardana montiranog na traktor (znači ne ono kaj ide na komunalne traktore, gdje se hidrostatikom vrti malčer na ruci, kakve proizvodi Rasco npr. ), jer ovo kaj si napisal nebi niti pas s maslom progutal.
Primjer:
-Željeni broj okretaja, može, no ne isplati se - može se dobiti i jačinom gasa motora
-Pouzdani su - točno, no manje od klasičnog zupčastog prijenosnika s dva zupčanika i kuplungom
-Jendnostavni za ugradnju - Hmmm, jesu, samo koliko im bi trebalo mjesta???
-zauzimaju malo mjesta - potpuno krivo
-mogu se sa njima regulirati udarna torziona opterećenja - nemogu, već se mogu malo mekše prenositi udarce na motor, no to i mehanički kardani (uglavnom) imaju.

goran.faic kaže:
Agronomski fakultet u Zg, Natura agro ( P.Z. Đurđevac ), deseci ostalih PZ-a, Krauthaker, Enjingi....samo su neke od naših referenci.
Ne poričem vaše reference (na malim snagama traktora), no krivo si me shvatil: netko tko ima traktor od >200ks ne dolazi k vama po malčer, jer vi nemate tak velike proizvode (nisam rekel da ne valjaju). Takvi kupuju Ferri-ja i ostale ozbiljne igračke.

Ako nisi tehničke struke, reci, da ne rapravljamo dalje. I nemoj onda pisati o nečemu kaj nepoznaš.
Ako pak jesi tehničke struke, primi se knjige i ne lupaj gluposti.
 
Na vrh