• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bilo bi ga još teže očistiti jer uvijek nekaj ostane zalijepljeno za valjak. Jedino da je na pante pa da se otpre kod čišćenja. Moral bi biti zrolan barem od četvorke lima, ili isječak od cijevi malo većeg promjera nek je valjak.
Dodatni problem je kaj je otvor između valjka i kućišta ionak malo premali.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
jocc, hvala za sliku.

Pretpostavljam da je mjera L ~ 20 cm.
Koliki je sad otvor između valjka i kućišta (kota A)?
Jesi li samo štuknul postojeći nosač ili si napravil novoga, malo debljega?
Veliš da je sad bolje.
Pretpostavljam da više nema štopanja s gornje strane, ali koliko se sad nalovi između valjka i strugača?
Jel se zalijepi više ili možda manje zmalčirane mase na valjak?
Ostaje li večina mase ispod valjka ili podjednak izlazi iznad i ispod valjka?

Ispričavam se ak sam predosadan. Znatiželja.
 

Prilozi

  • jocc_malčer.jpg
    jocc_malčer.jpg
    31.1 KB · Pregleda: 171

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,401
Između valjka i kučišta je sad 6cm gledano okomito od valjka do početka kučišta ili 11 cm od sredine valjka do kučišta, a ova L mjera je 14cm. Nisam štuknul nego sam napravil novi nosač, debljina je ista jer nisam mogao deblje stavit zbog kućišta lagera i samog valjka. ovo je bila sad privremena promjena jer sa tako dugim nosačem gubi se mogućnost nekog podešavanja visine, promjenom za samo jednu rupu na kraju nosača ode valjak jako puno u zrak tako da budem napravio nosač iz dva djela, prvi bude fiksni na malčer a drugi bude vjerojatno opet oni stari komadi da se visina može podesit,i iako ako ne bude vremena može i tako ostati jer radi dobro. Puno mi je bolje sad sa tim jer prije je nakon par redova se to zaštopalo i više smjesa nije izlazila van i morao sam ići u prvoj polako da stigne to izlaziti ispod valjka, dobro je bilo u travi al sve ostalo ne, tko bi ga kopčao na jači traktor vjerojatno ne bi to tolko osjetio al na univerzalu 445 se to osjeti jer puno smjese ulazi a nema kud da ju izbaci. Između valjka i strugača se sad skoro ništa ni ne nalovi, jer kao što se vidi na slici ja sam onaj postoječi odrezao i stavio naopako i stavili smo jače vijke jer oni M6 ne mogu to zadržati, a sad bude još jedan jači flah išao na gornju stranu da mu ne dopusti da se u sredini piga i otvara. Kolko se sječam večina mase je išla ispod valjka jer je valjak dosta izvan bubnja. Nije dosada, ako mogu pomoći meni nije problem, jer ja sam to vidio odmah kad sam ga kupio i to sam na brzinu promjenio jer sam ga kupio u sezoni pa nije baš bilo vremena za druga rješenja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Puno fala na preciznom pojašnjenju. Ja sam na svojem strugač zaokrenul za 45°pa ga sad barem lakše očistim. Upravo zbog savijanja u sredini sam razmišljal o jaček toplo valjanom kutniku.
Na predzadnjoj njivi sam se kod hoda u rikverc naslonil sa strugačem na međaš pa je popustil zavar. Kad sam ga skinul išlo je bolje nego s njim. Doduše bilo je bolj suho nego nekoliko dana prije.
U svako slučaju još jemput puno fala. :drink:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Njoko, fino to ide. Mene najviše smeta kad mi nekaj (npr. grana ili kuruznica) uđe onako između vodilica pa to trebam poslije čupati van. :icon_hang:
Trebali bi malčeri naprijed imati usmjerivač prema dolje.
 

Serafian

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
42
Pozdrav svima.

Trebam pomoć. Pošto mi automehanika nije jača strana može li mi netko reći kako se skidaju poluosovine sa zadnjeg diferencijala? Moram li rastaviti cijeli dif ili se to na neki način odšerafi?
zpxmh.jpg

2n0ovfq.jpg
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Meni to vuće na opelov dif od omege, a tam su šrafane poluosovine isto kao na bmw-u.
f502c74206bd38759f00005f3aa1e75b.jpg


Ako nije šrajfan, onda ima osigurač, tad ste potrebni dvojica, učvrstite nekud, jedan vuče poluosovinu, a jedan sa čekićem nek ju trkne prema van.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Serafian

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
42
Meni to vuće na opelov dif od omege, a tam su šrafane poluosovine isto kao na bmw-u.
Izgledaju jako slično ali mi se čini da nisu iste.

Kaj znači šrafane?

Probat ću ovu tehniku da se vuče a jedan udari sa čekićem.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Imaš ih koje se šarafe kao bmw
09e5232360a383db63dc2dd99d97d0d3.jpg

a imaš koje drži samo zeger, prstenasti osigurać, slično kao na autima sa prvim pogonom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ja koliko znam bmw nema vijke.

A neki imaju segere unutar srca i moraju da se izvade ali prethodno mora da se skine zadnji poklopac.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ajd me onda Savo malo ispravi jer mi stručna terminologija automehanike nije jača strana. Jedni imaju poluos. u komadu koja ide cijela u dif, a bmw ima tu kao "trubu" u difu na koju se onda gore šarafi kao na mojoj slici gore. Neznam kako bi to toćnije mogao objasniti ili stručno nazvati. Pod trubu mislim ovaj zasebni dio na koji sam ja zašrafil kardansku osovinu.
c11f52856bd8a051085f97455228cac7.jpg
 

Serafian

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
42
Hvala ekipa, poluosovina je vani. Čekić je riješio stvar. Sljedeći problem je kako odvojiti poluosovinu od ovog dijela koji ide u diferencijal? To je nekakvi križ ili nešto slično jer se da nagibati.
Gore je nešto što izgleda ko šelna ali nema početka i kraja ko prsten je. Probal sam čekićem udarati svuda ali se nista ne događa.

2iho408.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Kawač, to ti se zove flanđa ili prirubnica.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ispod manšete prvo operi pa češ videt nutra kao seger obruč i uške najverovatnije,jer tak su montirani homokinetički zglobovi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh