• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Nema ga zato jer po pravilima sigurnosni sklop uvijek ide na stranu pogona.
Ali, može se napraviti po zahtjevu ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja bih ovaj s dva sigurnosna elementa postavil tak da šer vijak bude na strani malčera. Time se štiti kardan i traktor, a kod oduzimanja gasa se kardan nek slobodno vrti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
E vidiš ja bih baš kontra , sigurnost na traktor a frajlauf na malčer.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Tak je, Savo ima praf.
Ako zavineš kardan iz nekog razloga, manja bu šteta ak je osigurač na strani traktora.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja bi bil najsretniji da je kardan samopodmazivajuči ..uvjek me ljuti jedna mazalica na 4 ležaja
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala dečki.
Ja sam se vodil mišlju da zaštitim i kardan kod eventualnog udarca, a ne od prevelikog kuta pod kojim bi se kardan eventualno mogel naći.
Mislil sam da bi šer vijak trebal puknuti prije nek se strada kardan, a kad vijak pukne onda više nema prijenosa rotacije s malčera. Zato sam ja mislil postaviti osiguranje bliže prepreki vrtnje, a vi bi bliže izvoru vrtnje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Prijenosa rotacije s malčera neće biti ak je šerbolcn na traktoru, jer bi frajlauf spojka dozvolila trenutno zaustavljanje vrtnje kardana kad isti pukne.
Znači, ak se otkvači malčer i kardan teoretski svije na križu pri traktoru pod 90°, puca šerbolcn i kardan trenutno stane, sprečavajući daljnju štetu.
Ista stvar bi trebala biti na roto kosi, jer ona ima osiguranje od naleta na prepreku zakretanjem u nazad, kad bi se takva situacija stvarno i mogla dogoditi.

U tom bi slučaju (prevelikog kuta na zadnjoj, gonjenoj, strani) kardan bil potpuno zaštićen.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
I ja mislim da je bolje da je zastita sa sarafom na strani traktora, jer ako mucer zablokira kardan ce ionako stati kada saraf pukne, a ako se desi nekakava havarija sa karadanom opet ce djelovati, a da je na strani mulcera nebi.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Mislim da je ovo sve skupa sad zakomplicirano.Frajlauf glava štiti getribu na traktoru od gonjenja od strane malčera, a sigurnosni šaraf od naglih opterečenja i udaraca noža u neku prepreku.kako god okreneš kardan isto funkcionira. Kaj se tiče prevelikog kuta, postavim graničnik na polužju za dizanje hidraulike, kako ne bi previsoko podigao malčer i tada sa šasijom malčera uvinuo kardan.To mu je po mom i največe mana, al eto ni to nije neriješivo. Ovo je moje mišljenje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Uopće mi nije palo na pamet da bi se malčer mogel na jednoj strani otkapčiti i zakrenuti. Kod kose je to normalno, ali i tu postoji teoretska mogućnost. Vrag nikad ne spi.
Znači, frajlauf otraga, a šer vijak pri traktoru. :icon_super: :icon_pidu:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Meni se otkačivalo skoro sve .malčer,roto drljača,freza,plug čak i kosačica.
Najviše me zeznu oni klik-klak osigurači kojeg stabiljka otkači i izbije van.

Za malčer preporučujem one osigurače što izgledaju kao upitnik ?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Za mulcer su naj bolji krabinjeri za osigurace, one klasicne osigurace uvijek skinu grane.
A sto se tice motanja kardana mulcerom, trebalo bi topling skopcati na naj nizu tacku na traktoru i koliko situacija dozvoljava skratiti.
Tako se mulcer prilikom podizanja naginje ka traktoru i smanjuje sansu da zapne
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Mi ove preklopne uvijek vežemo komadom drota.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,115
Meni se otkačivalo skoro sve .malčer,roto drljača,freza,plug čak i kosačica.
Najviše me zeznu oni klik-klak osigurači kojeg stabiljka otkači i izbije van.

Za malčer preporučujem one osigurače što izgledaju kao upitnik ?[/QUOte

Ja sam na svojima na dnu izbušio malu rupicu i privežem sa žicom i nikad mi se poslije nije otkopčalo:icon_e_biggrin:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
`Ovo sa karabinjerima je lakse, a nema sanse da se otkopcaju
 

Najnoviji postovi

Na vrh