• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: malčeri

kad budem opet malčirao poslikat ću tad nubude tak visoka trava ali to bi ti moralo biti isto kao kod obične kosilice nižu travu ljepše razbaca ne ostaju slogovi kao kod višje, a i bitni su i noževi što su oštriji ljepše se obrije :lol:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,086
Re: malčeri

Taj stroj lijepo izgleda, nema kaj. Imam nekoliko pitanja, pa ako ti se da da odgovoriš.
Kam se vrte rotori (tj. na koju stranu)?
Koliki je prijenosni omjer između ulaza i izlaza , tj. koliko se vrte noževi pri 540rpm kardana?
Obično su prijenosni omjeri reduktora napisani na njima samima. Pretpostavljam da su Comer.
ovaj spoj između reduktora: pretpostavljam da je tu unutra jedan dvostruki kardanski zglob ili je kaj drugo?

Već dugo imam ideju za nekaj takvoga napraviti, no nije mi jasno jel ovakva konstrukcija ima dovoljnu zamašnu masu rotora za razbiti deblje stvari (poput manjih stabala) ili je samo za drač i kupine.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: malčeri

pozz...
da vas pitam nešto... jel malčeri služe samo za uništavanje korova i slično ili se s njim može i kositi trava za sijeno,za baliranje?? :scratch hvala..
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: malčeri

Malcer bez problema, dapace, pjevajuci usitni travu jedino ne znam kako se to moze pokupiti, odnosno dali balirke ili samoutovarne prikolice vec usitnjenu travu mogu pokupiti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,086
Re: malčeri

Mrki88 kaže:
pozz...
da vas pitam nešto... jel malčeri služe samo za uništavanje korova i slično ili se s njim može i kositi trava za sijeno,za baliranje?? :scratch hvala..
Može, no on dosta razbije travu, pa je upitno šta ostane od nje (samo stabljike). Ako ovakvim malčerom želiš kositi sijeno, trebal bi imati jedan kotač iza, i jako podignutu (za 20-tak cm) zadnju stranu, tako da ne melje travu, već da ju odmah izbaci van. Noževi moraju biti jako oštri (jer su puno deblji nego na roto kosilici) i nesmiješ šparati gas.
To ide u nuždi, ipak je kosilica bolja za košnju.
 

MAX

Član
Tu od
9 Ožu 2008
Poruka
126
Re: malčeri

To je tu negdje jer sam čuo da u italiji koštaju oko 300 eura.
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Vrag me odnio ako na mom malceru nije isti reduktor kao na prvoj slici s BARECO stranice... "40HP - ball bearring"
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: malčeri

ZJ @ rotori se vrte prema van u smjeru kretanja ako me razumiješ tlocrtno gledajuči u smjeru vožnje desni se vrti u smjeru kazaljke na satu, a lijevi obrnuto. mislim da bi se kad bi okrenuo srednji multiplikator vrtilo prema unutra kao npr. rotokosa. mislim da je ono prvo bolje rešenje jer tragove traktora na neki način podiže da se bolje izmalčira.
za prijenosne omjere ti baš neznam bum pogledao sutra ali mislim da je to standardno kao i kod svih drugih
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,086
Re: malčeri

jozek kaže:
ZJ @ rotori se vrte prema van u smjeru kretanja ako me razumiješ tlocrtno gledajuči u smjeru vožnje desni se vrti u smjeru kazaljke na satu, a lijevi obrnuto. mislim da bi se kad bi okrenuo srednji multiplikator vrtilo prema unutra kao npr. rotokosa. mislim da je ono prvo bolje rešenje jer tragove traktora na neki način podiže da se bolje izmalčira.
za prijenosne omjere ti baš neznam bum pogledao sutra ali mislim da je to standardno kao i kod svih drugih
Tak i treba. Hvala ti puno.
Još kad bi bi izvukel prijenosne odnose...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: malčeri

posto se radi o manjem precniku rotora trebala bi biti veca brzina
bar 1400 rpm odokativno

za ovu svrhu (ako mislis na samogradnju) najbolje bi "legla" konzola od neke stare rotacione kosacice :scratch :scratch
imas kutne prenosnike i ulaz u reduktor remenjem , prilagodis remenice-brzinu , prepravis umjesto bubnjeva stavis ove nosace nezeva i opici

a najlakse bi bilo sa necim originalnijim ,naravno

ljudi ja sam sad u pregovorima da uzmem neki malcer samo me zeza to so se bojim da ce mi biti veliki za moj traktor ,zahvat 225cm sa cekicima
trazi cojek 1000e za njeg ,stanje odlicno
ako to ne pazarim vjerovatno ide samogradnja "helikoptera"
 

deksonja

Član
Tu od
24 Svi 2009
Poruka
31
Re: malčeri

Bok dečki,
nov sam na ovom forumu pa vas odmah sve pozdravljam :D

Za početak pitanje ili dva.

Imam IMT 533 i razmisljam da si kupim roto kosu -malčer, a čovjek mi nudi roto kosu -malčer za tomu vinkovića, 100 cm širine kao novo za 3000 kn pa me zanima da li je to dobra cijena i što je još bitnije da li ja priključke za TV-a mogu zakačiti na moj IMT533?
Malo mi je preuzak ali čini mi se povoljan, da li će kotači gaziti travu, da li znate da li se moze sloziti bočni pomak tipa 20-30 cm?


U prilogu fotka tog malčera:




-Koji je to uopće proizvodjac? Iskustva?

Hvala na odgovorima!

Lp,

Dex
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: malčeri

To je domaci rad ..napravljeno od starog diferencijala .
Po meni ne vrijedi 3000 ..za još tri kupiš malčer renomiranih hrvatskih proizvođaca .
savoris kaže:
traktor ,zahvat 225cm sa cekicima
trazi cojek 1000e za njeg ,stanje odlicno
ako to ne pazarim vjerovatno ide samogradnja "helikoptera"
Ako ti je cijena povoljna ...kaj ti je problem skinuti nekoliko cekica s jedne strane ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: malčeri

puknuti kaže:
To je domaci rad ..napravljeno od starog diferencijala .
Po meni ne vrijedi 3000 ..za još tri kupiš malčer renomiranih hrvatskih proizvođaca .
[quote="savoris" traktor ,zahvat 225cm sa cekicima
trazi cojek 1000e za njeg ,stanje odlicno
ako to ne pazarim vjerovatno ide samogradnja "helikoptera"
Ako ti je cijena povoljna ...kaj ti je problem skinuti nekoliko cekica s jedne strane ;)[/quote]
I širine koja tebi odgovara na traktor.
Jer ovo je preusko za 533..
 

deksonja

Član
Tu od
24 Svi 2009
Poruka
31
Re: malčeri

...ma uletio mi čovjek na oglas pa sad gledam.

U biti nikako da se odlucim izmedju traktorske kosilice i malčera.
Situacija je da doma imam dva ajmo reći travnjaka reda veličine 1,5 h košnje (svaki) običnom 53 cm kosilcom.
Sa strane imam malo grbaviji travnjak za koji mi također treba sat i pol (taj bi kosio malčerom).
Ostaje mi jos nekih 2000 m2 zemlje koja je trenutno preorana, istanjurana i više nije ravnana koju sam pomalčo ili je susjed pokosio roto kosom.
Imam na vikendici izmedju vinove loze povrsinu koju kosilicom kosim cca 2,5 sata......


E sad......što kupiti....

Malčer ne moze na fini travnjak ni na viksu, traktorska kosilica mi ne može na viksu, tj. mogla bi prek susjedovog ;-)

Imam samohodnu kosilicu od 5 KS, trimer koji sad to odrađuju ali više mi je pun kufer da većinu slobodnog vremena provodim u košnji (volim ja košnju ali kaj je previše je previše).
S druge strane imam imt 533 koji gotovo i ne koristim.

Eto, sada sam se izjadao pa da čujem kaj vi mislite :)


Po trenutnoj ponudi mislio sam možda ubosti ovo što opet nije tema ove diskusije.

Motor: Briggs&Stratton
snaga:17.5 KS
visina šišanja 36-96 mm
širina reza 108 cm
mjenjač 7 brzina
cijena 10 800 kn

 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: malčeri

Ako ti to sada kosiš kosilicom od 53 cm onda je za tebe traktorcic sa slike idealan .Ali ako ti kosiš (održavaš) to 2 x godišnje onda je malcer po meni bolja opcija .
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: malčeri

ja sam imao priliku voziti sličnu kosilicu i mogu reći da je odlična za manje voćnjake i uže vinograde gdje je sa traktorom malo teže manevrirati... mali je ko zvrk,okretan, reže travu do metar visine bez problema, nema nekih problema sa krtičnjacima i neravninama i dosta brzo ide.... i još je imala 10ks,a ne 17.5 ko ova... ako ti je samo za to kositi, ja bih ti je preporučio..
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: malčeri

reže travu do metar visine bez problema, nema nekih problema sa krtičnjacima i neravninama i dosta brzo ide....

s ovim se ne bi nikako složio, ja imam mtd kosilicu već 6 god i nema šanse da brije veću gustu travu pogotovo ako je malo vlažnija to je kosilica za održavanje travnjaka i za to je odlična, ja sam je kupio kad sam posadio prvi ha oraha pa sam s njom to kosio prvu god, onda sam uzeo malčer od 135 cm, a jesenas sam ovoga prodao i uzeo orsi 1,60 i to je neka gornja granica za ferca, ako imaš vremena za kosit svaki drugi tjedan uzmi kosilicu i nećeš se pokajat jel će ti dobro rješavati problem
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: malčeri

a dobro, ne baš metar.... ali koliko je traktorčić visok sigurno kosi bez problema....
 
Na vrh