• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sad si samo na bočnim skijama? Jesi li ih proširil, jer ovak uske potonu u zemlju? Imaš li sad neke druge probleme prouzrokovane nedostatkom valjka?

Bez valjka je malo nezgodno kod neravnina (valovitosti) poprečno na smjer malčiranja. U određenom trenutku, kad skije dođu u udubine, malčer počinje frezati zemlju. To je moje razmišljanje o funkciji valjka, odnosno malčiranju bez valjka. Jesam li u pravu, ili možda nisam?
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ja nisam nikad sa svojim kinezom imal problema u travi i li draču, ali jesam kod malčiranja kuruznice. Problem je kad zemlja nije suha pa se na valjak nakupi vlažve zemlje (pogotovo ilovače) na koju se onda lijepi zdrobljena kuruznica. Kak je valjak blizu noževa, ta zalijepljena kuruznica prolazi još jedanput kroz malčer. Dakle ne izlazi iznad valjka van. Kad se preveč nakupi onda se osjeti na gasu, padnu okretaji.
Kad je jako vlaga ili rosa treba imati čistač valjka

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,401
Krivo sam se izrazio, izbacio sam valjak sa vanjske strane da ima veći otvor i da ne smeta na izlazu , pokušao sam jednom samo sa bočnim skijama bez valjka i nije dobro.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Ok, ja sam novi sa malčiranjem, tj. imam INO Elite L 160 cca 2 i pol godine. U tomu razdoblju sam vec dosta hektara zemlje izmalčirao te nikad, ama bas nikad nisam imao problema sa valjkom! Znaci valjak mi je od 6 rupa na ove 2 u sredini, te kada malčiram podignem skije 3cm od asfalta (na ravnom ga niveliram, ima plutajuci polozaj kod toplinka) kako pise u uputstvu. Na valjku sa vanjske strane ima traka cca 5-8mm debljine po duzini, koja ga drzi cistim. Radio po mokrem, kisi, blatu, sikarama, baram, prasini, sumi i ne znam vise kakvim uvjetima ne, on se uvjek okrece.
Iako nema ni jedan siljak na njemu mislim da masa od 450kg je dovoljna motivacija za okretanje, a od stopanja nikad nista sve ta traka ocisti, zna se nakupiti na njoj, ali kako se nabija tako i otpada. Gledaj da ti malcer moze dugo radit i da ce biti zahvalan stroj, a ovo sa valjkom zaboravi, INO nije neka premium marka tako da sumnjam da su samo oni uspili pomocu cudnog flaha rijesiti problem No. 1. za malcere ;)

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
MARIETO88,

izmjeri barem približno promjer valjka na svome. Vjerujem da je oko 15 cm, a na kinezima je oko 10 cm. Strugač na kinezima nije napravljen od deblje plosnate trake nego je L profil koji je okrenuti tako da s obodom valjka tvori U profil. Taman da se nabije blato pomiješano s masom.

U svakom slučaju INO to ima dobro riješeno, ali zamjena cijelog valjka je malo veći zahvat (izdatak). Mislim da je rješenje od kolege jocca dobro. Možda čak još malo više potegnuti valjak prema otraga i za strugač staviti flah 60x8. Čim više mase padne na zemlju pred valjak to se manje zemlje zalijepi za njega.

Nadam se da ne razmišljam krivo.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
@puknuti, NH T3040, 55ks no radio je s njim IMT 533 (na kratko malu travu malcirao) te IMT 542 je radio u vecoj travi i kukuruzu bez problema. Ne znam koji traktor imas, ali sa 55ks mozes do 180cm ako ne mislis u teekim uvjetima malcirati. Ja sam uzeo 160cm jel mi je to širina traktora, a i radim cuda sa njim, 60% rada sa njim radim na 540ECO, a to je cca 40ks kod mene.

@iwanho, mislim i da je 15cm, kako god budem izmjerio i slikao. Sto se tice L profila moguce da je i na INO-u.
Slikam, izmjerim, pa javim se.



Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Zbog čega vama gramipovi malčeri nevaljaju tolko, i po čem tolko zaostaju za drugim tkz markiranim strojevima iz eu i kine i ko zna odkuda? Da se radi u njemačkoj ili austriji bio bi br 1, ovak je drek valjda jel je naš proizvod
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mislim da nema idealnog. Barem ne za neke razumne novce.
Susjed je imal manji Gramip malčer (ne znam točno model) i stalno mu se štopal. Sad ima INO i radi bez problema. Inače sam čul da je samo taj model imal problema sa štopanjem, a ostali, veći modeli, nisu imali taj problem.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Štopao je zato šta je vjerojatno bio stari model sa vratima koji je imao četvrtastu cijev između rotora i valjka pa je tu nabijao masu, ovi novi to nemaju više
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Gramip gs55-180, ovako je rijeseno stopanje, nikad nikakvi problemi sa malcerom!
 

Prilozi

  • WP_20160622_15_16_33_Pro.jpg
    WP_20160622_15_16_33_Pro.jpg
    51.8 KB · Pregleda: 239
  • WP_20160622_15_08_54_Pro.jpg
    WP_20160622_15_08_54_Pro.jpg
    70.8 KB · Pregleda: 207

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
u EU su zabranjena zadnj vrata ..zato slovenski prizvođači više nemaju ponudu s zadnjim vratima
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Gramip gs55-180, ovako je rijeseno stopanje, nikad nikakvi problemi sa malcerom!

Jel strugač iz flaha (plosnato) ili iz kutnika? Prema slici se čini da je iz flaha. Može dimenzija?

u EU su zabranjena zadnj vrata ..zato slovenski prizvođači više nemaju ponudu s zadnjim vratima

Jel to zbog mogućeg izlijetanja nekih komada koji se onda ponašaju kao šrapneli od bombe?
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
valjak je 15cm promjera. nisam provjeravao, ali miss da je kutno, a ne ko flah ravno.
p.s. da me ne kamenujete oko čistoće, mjenjao sam ulje nadodao previše, a ima na šarafu da sam izbaci višak.... itd. cijeli malčer zašprican uljem i tako se svaki vrag ljepi za njega :)
46709dfe70fc90c69bdb664b23cd8e04.jpg



Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
u EU su zabranjena zadnj vrata ..zato slovenski prizvođači više nemaju ponudu s zadnjim vratima

A zašto gramip ima model s vratima on nije u eu ili mi kasnimo.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Malčer je opasan stroj, uvijek može pobrati kamenčić i baciti ga velikom brzinom. Ni ona zaštita od naprijed, one metalne zavjese nisu nešto, vidio sam modele koji tu imaju i lance. A zato je i sigurnije da su od iza skroz zatvoreni.
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Nema mi lepše od onog kad mi stanu iza malčera,i velim im maknite,kad oni ma nebu mi nis I onda sitni kamenčić zleti van I pogodi ga v nogu da vidiš kak je mam u čošku negde
 

Najnoviji postovi

Na vrh