• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
Mislim da onakva ko na snimci što ju stavlja ja JD-a bi mogla poči gire jedino bi trebalo napraviti čeoni provrt na koljevci za osovinu i naravno nekako preraditi remenicu....naravno da bi bilo lijepo da ima još barem dva dodatna izlaza za hidrauliku ispred neznas mozda zatreba (može i 4[emoji23]) znaci da bi treba posebni razvodnik....pa već mozda sw moze dograditi i još jedna hidraulicna pumpa (nadograditi tandem) da nismo ovisni o hidraulici standardnoj traktora......
Dalo bi se puno toga [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]

Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Bi moglo, ali nebi bilo najbolje, jer bi bilo previše napred, a Dorado ionak ima dugački nos ispred prednje osovine.
Tebi je bar Italija blizu, pa bi mogel potražiti kompletni rabljeni prednji kraj s hidraulikom.
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
Bi moglo, ali nebi bilo najbolje, jer bi bilo previše napred, a Dorado ionak ima dugački nos ispred prednje osovine.
Tebi je bar Italija blizu, pa bi mogel potražiti kompletni rabljeni prednji kraj s hidraulikom.
Skupo brate... Skupo!

Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Oko 15t kn. Kardan je skup. Hidraulika i nije.
Izvode naprijed se napravi provlačenjem crijeva od zadnjih izvoda.

Radil bi bez problema. Može raditi kako god hoćeš.
Može svaki, ali uz nužne prerade (zamjena remenica, okretanje reduktora).
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
ZJ...a i dođemo lako lako na 20 000kn još ako moram mjenjati prednju kokjevku i na 30 000kn neisplativo

Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
374
4340

uglavnom multiplikator na tehnosu ima kardansko vratilo koje je iz komada (znači prednja i zadnja strana se vrte u istom smjeru možeš na slobodnu stranu prikopčat bilo koji stroj i vrtit će se ko i na traktoru) na njemu su dva zupčanika koji se vrte svaki samu u jednu stranu ( jednosmjerna spojka ) . kad jedan radi drugi preskače i tako kontra .
inače sam po zanimanju automehaničar i slažem mjenjače na poslu i to stvarno volim raditi tako da je ovo stvarno tako . nije ni meni baš bilo jasno kako ovo radi ali sam skuzil , uglavnom jako jednostavno i stvarno funkcionalno . zato taj malčer može radit u svakoj mogučoj kombinaciji , na zadnjoj strani traktora a i na prednjoj .
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
4340
Daj stavi mi neku skicu na papir da vidim jer ne mogu razumjeti....

Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Re: 4340

uglavnom multiplikator na tehnosu ima kardansko vratilo koje je iz komada (znači prednja i zadnja strana se vrte u istom smjeru...
... na njemu su dva zupčanika koji se vrte svaki samu u jednu stranu ( jednosmjerna spojka ) . kad jedan radi drugi preskače i tako kontra .
Ak je tak kak si opisal, onda su u multiplikatoru stalno uzubljena 3 zupčanika, a ne dva. Ova dva na ulaznoj (pogonskoj) osovini imaju svaki frajlauf u jednu stranu i cijelo se vrijeme vrte nasuprotno jedan od drugoga, a treći, izlazni, je stalno uzubljen između njih.

Daj stavi mi neku skicu na papir da vidim jer ne mogu razumjeti....
Kad se kosi iza traktora (na zadnjoj hidraulici), prednji zupčanik (onaj kod ulaza u malčer) se vrti desno i vrti izlaznu osovinu.
Kad se malčer preokrene na zadnjoj hidraulici, tak da kosi u smjeru rikverca, okrene se i smjer vrtnje ulazne osovine, pa je sad pogonski zupčanik onaj zadnji (kod izlaza iz malčera) i zato je svejedno kak je malčer okrenut.
To je identična varijanta kak da je ulazna osovina presječena i da je svaki zupčanik kruto vezan za nju (ulazna i izlazna strana bi se okretale nasuprotno), samo je to ovdje riješeno s dvije frajlauf spojke.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo, ja sam pokušal skicirati. Strelice u multiplikatoru pokazuju smjer zubiju na gornjoj strani zupčanika. Crvene strelice označavaju da je u funkciji prolazna spojka, zupčanik se u tom smjeru slobodno vrti u smjeru označenom crvenom strelicom.

ZJ,
i uslučaju dvodjelnog vratila, stalno su uzubljena 3 zupčanika, kaj ne.
 

Prilozi

  • Reverzibilni multiplikator.jpg
    Reverzibilni multiplikator.jpg
    11.7 KB · Pregleda: 87

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Da, i ovdje su uzubljena stalno sva tri.

Lukavo riješeno, nema kaj.
 
Posljednje uređivanje:

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
Znači na pogonskim zipčanicima je ta fralauft spojka (bin reka ja neki hlapac)
Takve reduktore ima samo Tehnos?
Takav malčer na klasicnom prednjem pto ne moze raditi samo na ovom od zetora?

Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Da, jednosmjerne spojke su na svakom od ulaznih zupčanika.
Na tak izvedenom multiplikatoru je svejedno koji je ulazni smjer vrtnje. Izlaz bude uvijek u istom smjeru, dakle može raditi i na prednjem kardanu i lijevom i desnom (Zetor).

Nema razloga da takve multiplikatore ima samo Tehnos, već bilo koja firma koja ugradi istoga.
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
ZJ
Nebim se baš u potpunisti slagao
Takav malčer na prednjem kardanu na zetoru radi tako da je smjer vrtnje rotora obrnutim smjeru traktora a da se takav malcer montira na klasicni pto onda bi ga morao obrnuto zakopcati i onda bi bio smjervrtnje rotora u smjeru hoda traktora.

Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Gledaj gornju Iwanho-ovu sliku.
U smjeru malčera prema naprijed (bilo da je zakapčen iza ili ispred traktora), ak se kardan vrti suprotno od radilice (kak se većina prednjih i vrti), moment prenosi zupčanik 1 (baš kak i kad je malčer iza traktora u smjeru naprijed).
Ak se prednji kardan vrti u smjeru radilice, moment prenosi zupčanik 2 (to je ista situacija kao i kad je "naopak" zakapčen iza traktora, za malčiranje u rikverc).
Naravno, za kapčenje naprijed treba prijenos biti prilagođen za 1000 o/min.
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
Jasno uvjek jedan pogonski zupćnik vrti ( prenodi snagu)
Hm...onda ti ona "fnesto spojka" ne šljaka...
Ako si ja to dobro zamišljam ako je pogonska osovina cijela u normalnim situacijama sa kopčanjem ovako ili onako na zadnju hidrauliku pogonski zupčanik je onaj do traktora e sad ako takav sustav radi na prednjem pto na zetoru recimo da kod čeonog zakapčanja na zetora usto je pogonski zupčanik prvi a kod istog zakapčanja na klasicni pto (recimo jd ili sl.) je pogonski drugi zupčanik....
Takva je teorija...(kontra je smjer vrtnje pto pa prvi preskace radi one spojke ali posto je kontra napravljena spojka na drugome onda ona zakopca i drugi zupčanik "uhvatSam dobro shvatio?

Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
Ali ti ona kontra spojka nešljak jer bi ju na prvom zupčaniku rotor malčera vrtio!!!!!!!!!!

Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za koju opciju pogona tvrdiš? Okretanje prenjeg kardana u istom smjeru kao i zadnjeg ili kontra?
 

Najnoviji postovi

Na vrh