• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

K

kakan99

Guest
Re: malčeri

josip123 kaže:
koji malčer imaš i koliko ti je duralo orginalno remenje?

imam malcer od metalka 125cm sirine prvi remeni su negdje 30-40r/h
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: malčeri

ne znam šta bi ti rekao jer ja imam INO 190 koji sigurno ima veće opterečenje na remenje nego tvoj malčer.
svoje remenje nisam nikada mijenjao,a malčer imam nekih 6-7god. znam da je na njemu neko dansko remenje jer sam skidao lim da vidim u kakvom je stanju.
možda ti nešta nije u centru pa ga dere sa strane ili je nekvalitetno remenje.
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Posjedujem zmajev vuceni malcer sirine 140-150cm. Kupljen je zahrdjao s 4 remena koji su kisli i bili pod snijegom dugo godina (remenje bilo zeleno od algi). Dok je covjek pokretao malcer (od stajanja zapekao) remenica je klizala po remenju i malo ih stopila na jednom mjestu, ali se malcer eventualno i pokrenuo. Dan danas to remenje tako stopljeno radi kod mene i svim mogucim i nemogucim uvjetima a malcer samo proslu zimu bio u supi, ove godine nema mjesta za njega. Posto je vuceni, tesko mu mogu visinu rada ragulirati, pa se cesto puta desi da nozevi rade i po zemlji, i uvijek se traktor krene gasiti, prije nego ce remenje prokliziti. Remenje kakvo je na njemu kupljeno, takvo ja i dan danas, a vecina forumasa "sa stazom" zna koliko puno malciram i kakve njive radim usluzno.
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
508
Re: malčeri

kakan99 kaže:
josip123 kaže:
koji malčer imaš i koliko ti je duralo orginalno remenje?

imam malcer od metalka 125cm sirine prvi remeni su negdje 30-40r/h


ja sam najesen malčiral koruznicu i remeni su mi več lagano pri kraju, na proljece budem napravio remont.
Nakon kaj sam ga cca 2 sata tjerao ko vraga onaj lim koji štiti remenje je bil tak vruč da sam se spekel kad sam ga dotaknul, al puknul nije ni jedan....jest da se osjetilo po skurovini... :mrgreen:
Kuhnov malčer....nije bas za preteške radove, al neda se on... i remenje drži...

99,9 % tvornička greška....
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: malčeri

može 190cm ali ti to ne bih preporučio,po meni max 160cm.
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

josip123 kaže:
može 190cm ali ti to ne bih preporučio,po meni max 160cm.

Slazem se. Dovoljno mu je da pokrije trag, MOOOOZDA 10cm sire, al preko toga ne, ako zelis raditi u svim mogucim i nemogucim uvjetima.
 
T

Tomyslav

Guest
Re: malčeri

Pa htio bi malčirati i grane do 5 cm debljine pa zato pitam .Problem mi je što ću s tim od 160 morati ići 3 puta kroz jedan red jer mi ona freza s ticalom za između voćaka pokriva 70 cm.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: malčeri

čuj možeš ti uzeti i 225-icu samo nećeš moći terati pun zahvat.
 
T

Tomyslav

Guest
Re: malčeri

Pa što mi vrijedi onda ako neću moći tjerati pun zahvat.Jel ima malčer od 180 cm?
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: malčeri

ja imam 190-ku i puno puta sam išao malčirati sa IMT-om 539,ali to je za njega smrt jer u većini slučajeva sam morao ići prvom sporom i često ga zadržavati na kvačilu(uvijek kada sam radio trava je bila velika).po meni ti bi mogao malčirati i sa 190-om ali samo manju travu i onda možda takav rad ne bi bio koban za traktor.
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: malčeri

Malo ti je to konja za 190 cm malčer. Ja imam 4911 i INO ELITE 160 malčer i bome se nekad namuči s njim, a to su traktori otprilike iste snage. Stvar je i u nošenju jer se meni uzbrdo diže prednji kraj, a kad je mokro i naiđeš na ilovaču ili meko tlo evo ti veselja jer ti malčeri imaju oko 500 kg.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: malčeri

moj je INO 190 TFZ i ja ga nikako ne bih preporučio za traktor ispod 50ks iako ga uz dosta muke mogu vući i nešto slabiji.i dalje stojim kod onoga da za IMT 549 najveća širina ne bi trebala prelaziti 160cm.
 

cisko

Član
Tu od
8 Ožu 2009
Poruka
38
Re: malčeri

ja sam ti radil sa 549 IMT i malcerom od 160cm, pa mogu ti reci iz iskustva da mu je to puna kapa.
po travi od 3 godine koja je u 8 mjesecu suha i velika do pol traktora mu je max. 2 sporohodna brzina. veci malcer ja nebih kupovao, ja sam htel i uzi ali nisu imali pomak.

kak bi se to ponasalo po maloj travi, to ti neznam.

jos samo da pohvalim traktor 549 kaj se tice hladjena, pod takvim opterecenjem nije se pregrijavao mada je vani bilo 35
stupnjeva. ali ruke otpadaju od saltanja i volan.

malo da potpalim: " deutzu ( nekih 45 ks) je bilo jako vruce i moral je oddustati"
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: malčeri

dali postiji neki omjer ili neka tabela po kojoj se može reći za koji traktor tojest koliko snage toliko širine malčera,nemislim da tabele koje daju proizvođači nego podaci iz iskustva?
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: malčeri

znači ovako kaže tvornička tablica i po njoj bi ti bez problema mogao sa svojim IMT-om 549 malčer 190 cm kW/ks 34-38/45-50
ali po meni bi bilo najbolje da traktor za takav malčer nema manje od 55-60ks
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: malčeri

Još jednom 160 max. Nisku travu možeš malčati i sa 225 cm, ali ako sam dobro pročitao u planu je malčiranje grana od 5 cm, zato pamet u glavu jer bi se traktorčić mogao ubrzo raspasti! :roll: :roll:
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: malčeri

ja sam dosta puta malčirao agaciju ili kako još kažu divlju draču i mogu reći da se tu traktor bolje ponašao nego u gustoj i visokoj travi,vjerovatno iz toga razloga što u agaciji nema baš toliko mase.jedino što u agaciji ponekd zna da uleti stara felga od auta,žice iz zapaljene gume,opruge iz madraca i jedan put bodljikava žica,a tad sam završio i na kirurgiji. :evil: :x
 
Na vrh