• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
A to ti je zbog položaja i kuta slike, na slici stari izgleda duplo veci u odnosu na nove:LOL:, izvago sam jedan stari i jedan novi i iste su težine ali samo zbog toga šta su stari vareni,na mjestu montirani novi imaju cca pola čekića preklapanja
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,970
ovak se mogu isto provjerit vibracije.
Ja sam na svoj stavio 19 gedoru. Pala je dole.
Poslje balansiranja je ostala na mjestu.
S tim da kad sam zavrtio rotor bez batova je bilo ok. Čim sam montiral nove batove pojavile su se vibracije.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,077
Pa jesi li balansirao sa ili bez batova?

Ja ovih dana planiram da skinem rotor i nosim na balansiranje.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,970
Ja sam balansirao s batovima. Bez batova nije vibrirao 🤣🤣

Kontaktiraj na fejsbuku balansiranje rotora, tako nekako se zovu. A i naš član s foruma bi možda to radio HrvojeS
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,077
Pa iako je savijen ja vjerujem da bi ga @HrvojeS uspio balansirati bez greške.

Samo što bih ja prije balansiranja sve batove i vijke natjerao na istu težinu da u slučaju gubitka ili oštećenja bata izbjegneš ponovno balansiranje nego samo novi bat opet izvagaš i staviš.
Naravno uvijek je bolje balansirati ali i ovaj metod može pomoći kao improvizacija.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,970
Ako je cijev savijena onda je puno teže doći u zeleno područje. Baš kod kolege bio slučaj..

Savo ti bi brušenjem pokušao doći na istu težinu? Tj da ti svi batovi budu isti?
Za balansiranje ti to nema veze, premale su to razlike u gramaži. A ako ga i izgubiš to sigurno neće biti kad je nov, nego kad pukne šraf ili sam bat.. A onda će već i bat biti potrošen, gdje ćeš pronaći takav
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,188
Pa iako je savijen ja vjerujem da bi ga @HrvojeS uspio balansirati bez greške.

Nisi baš pratio ovu temu. Taj rotor je već jednom balansiran kad me ZJ nagovarao na kupovinu novog. Ja sam se odlučio na balansiranje jer je malčer bio par godina star. Uspio je njega Dabel (nije kolega Hrvoje) dobiti balansiranjem, ali tek nakon 3-4kg utega što je previše. Nakon toga u radu su otpali jedan ili dva utega i pojavile se ponovno vibracije i ja sam pokupio jedan veći panj i tu je onda bio kraj. Da napomenem moj jedan majstor je vario pa eto opet nije držalo. Na kraju kupio novi rotor komplet s batima tvornički balansiran i radimo dalje.
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,820
Milane, popravljati ima smisla dok šteta nije prevelika.
Tvoj je očito bil na granici (ne)isplativosti, no popravil si ga. Na kraju je ipak trebalo mijenjati. To nikad nemreš znati.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,188
Tako je da, ovisi o cijeni rotora. Ali po riječima kolege Hrvoja balansira se do 2kg utega sve preko toga ako je velik disbalans mora na ravnanje.. Po meni čim remenica rotora bježi gore-dolje to nije za balansiranje.

Ovo što se spominje za balansiranje rotora nakon promjene batova je vrlo diskutabilno. Ne deru se svi batovi jednako i tu se pojavljuje problem. Postoji neka shema slaganja batova po težini izvana prema unutra po težini, možda tu netko zna više.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,970
Čim remenica bježi gore dolje a da oko vidi to je već jako savinut rotor..
A dal nastrada cijev u sredini ili se rukavci savinu? 🤔

Po meni badava ti vaganje i raspoređivanje po rotoru kad ne znaš koja strana je "teža"..

Ja sam probao prvo na "lakšu" stranu navarit neke napamet utege, al nisam ništa dobio..
Poslije balansiranja utegi su bili sasvim na drugim pozicijama nego sam zamišljal. Tak da, treba vjerovat kompjuteru 😃
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Dečki bok,
molim Vas preporuku za širinu malčera, eventualno i točan model.
Jednom godišnje malčiram travu, kupinu... što naraste od vegetacije do vegetacije.
Do sada sam radio sa IMT558 na kojeg je išao Gramipov GS180k malčer i to je išlo ok.
Sada sam nabavio Univerzal 1010 od 100ks (širina punog traga 203cm) i nabavio bih veći malčer (polovan naravno), no opet ne bi htio da je preveliko, jer za te jednogodišnje šikare treba snage.
Što mislite da bi bio dobar izbor?
Lijep pozdrav
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,386
Može tokar koji ima veći strug, sa linetom i šiljkom , stegnut, utvrdit gdje je krivina, brenerom zagrijat te sve to vratit u centar i tada nebi trebalo možda ni balansirat. To radim sa kardanima i još niko nije doneo na reklamaciju, iako rade sa mnogo obrtaja.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,188
Dečki bok,
molim Vas preporuku za širinu malčera, eventualno i točan model.
Jednom godišnje malčiram travu, kupinu... što naraste od vegetacije do vegetacije.
Do sada sam radio sa IMT558 na kojeg je išao Gramipov GS180k malčer i to je išlo ok.
Sada sam nabavio Univerzal 1010 od 100ks (širina punog traga 203cm) i nabavio bih veći malčer (polovan naravno), no opet ne bi htio da je preveliko, jer za te jednogodišnje šikare treba snage.
Što mislite da bi bio dobar izbor?
Lijep pozdrav

220cm tjeraš bez problema da traktor nema poteškoća. Koji model malčera gledaš?
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Milan bok,
220 cm bi bilo odlično.
Ništa točno još nisam našao, iskreno od kad sam kupio gramipa od prije caa 10 godina nisam u toku sa malčerima. Bilo bi mi bitno da ima otvor za izbacivanje ostataka, da ima batove i to je u principu to.
Ne znam da li ima neki model koji odgovara tom opisu a da je kvalitetan i ne preskup.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,970
ORSI 220 je prelagan za tu širinu.. Tanki limovi, mali rotor. Evo jedan s kojim he kolega radio, cijeli je pomotan. Rukom možeš kučište savijat. Kopčanje isto neko minijaturno.
Posmak loše izveden.
Ovi ostali u vrhu.. Tehnos možda i najbolji, kolko znam njima se rotor brže od ostalih vrti.. Al velka većina njih nema vrata..
 

Prilozi

  • IMG_20200727_190853.jpg
    IMG_20200727_190853.jpg
    50.7 KB · Pregleda: 33
  • IMG_20200727_190819.jpg
    IMG_20200727_190819.jpg
    66.2 KB · Pregleda: 33
  • IMG_20200727_190840.jpg
    IMG_20200727_190840.jpg
    76.1 KB · Pregleda: 33

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Hvala vam na savjetima. Ovaj ORSI je dobio malo... :(
Da ta vrata pun znače, pogotovo kad se malčira visoka trava ili kad se naleti na mravinjak. Mravinjak mi ugasi 558 sa gramipom od 180. Taj Gramip mi se inače pokazao kao dobar, imam ga već caa 10 godina i samo sam ga jednom balansirao, a nije da ga štedim puno i geometrija mu štima, nigdje da se uvio.

Inače sam našao i ove malčere, čak mi ovako sa slike izgledaju ok, makar to ne znači previše.


Nemaju ime, pa vjerujem da trebaju biti konkurentni sa cijenom. Zvati ću ih sutra da vidim da li se može otvoriti ili je zatvoreni. Cijena su im jako ok caa 3700€ za malčer od 205 cm, a ima caa 650kg.
Po kilama bi rekao da nisu štedili na materijalu i da bi mogao biti solidan.
 

Najnoviji postovi

Na vrh