• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: malčeri

taman imam od MESSIS-a kompletan cjenik pred sobom,,, :) :) :)
meni i treba samo za travu smazati oko lavande, ništa ekstremno,,, za malo teže gaženje zovem ekipu za te poslove :) :)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: malčeri

codexnox kaže:
Dobro uočeno!
jer da dignem vislje znas sta bi se desilo.

znam :mrgreen:
 
L

lanjski

Guest
Re: BUŠILICA ZA RUPE

alo momci imate temu malčeri pa tamo raspalite

znam.
Al jebiga, ne mogu da izdrzim, moram malo da se k....m :)

Evo ga, napravio i radi :)


picture021vh.jpg


picture020u.jpg


picture041al.jpg


picture043ys.jpg
 
A

amir80m

Guest
Re: BUŠILICA ZA RUPE

Dobro si ovo sašišao:) uh bio si zapustio. Čestitam, kako je radio malčer, jel se grijao, aj postavi jednu sliku samog malčera.
 
L

lanjski

Guest
Re: BUŠILICA ZA RUPE

amir80m kaže:
Dobro si ovo sašišao:) uh bio si zapustio. Čestitam, kako je radio malčer, jel se grijao, aj postavi jednu sliku samog malčera.

Srecom nisam ja zapustio.

To je kod drugih, rad za pare, da otplatim malcer :)
Otplatio se prvog dana :)
Evo kako to izgleda kod mene, danas malcirao, visnje, blato al moram, vec pocinje zrenje.

picture048r.jpg


I malcer, jos nedovrseno (farbanje i ostalo) ali sve neophodno je tu i radi.
Da li se grejao?
Pa u onom korovu na prethodnim slikama je radio tri dana, tu je oko 4 hektara onako zapustenog voca, prilicno veliki uspon, a radio sam u dva pravca da bih isekao i u redu. I uz neke normalne pauze (rucak, kafa, ciscenje hladnjaka traktora jer se zapusi uvlaceci travu, cvasti i ostalo posto je korov visi od traktora i traktor pocinje da se greje) malcer (reduktor) se zagreje, ali ja bih to pre nazvao toplo nego vruce. Bez problema se uvek moze drzati ruka na njemu.
evo slika

picture045jm.jpg


picture050k.jpg






ps. izvinjavam se sto na ovoj temi pisem o malcerima ali eto tu poceo, tu saznao bitne stvari pa valjda nostalgija :)
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: malčeri

jesi to travu mlavio sa tim malčerom iza ili sa nekim drugim??? i koji je to ferdžo na slici? pozz!!
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: malčeri

na ovoj travi se nesmije ugrijati,trava je smijeh za malčer,bilo rotacioni ili sa čekičima :D
 
L

lanjski

Guest
Re: malčeri

roko kaže:
jesi to travu mlavio sa tim malčerom iza ili sa nekim drugim??? i koji je to ferdžo na slici? pozz!!

sa ovim na slici.
Napravio ga pre par dana i veruj mi da sam se i sam iznenadio koliko je izdrzao.
A ferdzo je 533, proizveden 1980, jedna generalka tek uradjena, a bas ga ne stedim.
Pod ovim malcerom je hvatao i drugu sporu. Trazio i prvu, jadan, al nije dobio. Dobijao je gasa koliko hoce :)

seljačić kaže:
na ovoj travi se nesmije ugrijati,trava je smijeh za malčer,bilo rotacioni ili sa čekičima
Mozda, ali ja prvi put u zivotu pravim malcer ( a i prvi put radim sa njim, pa kako da znam ) a i diferencijal je star bar koliko i ferdzo:)
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: malčeri

ma nema frke samo ti udri,tebi se čekići neće lomiti ko moji :D
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: malčeri

@ lanjski , ajde daj malo više informacija o tome šta i kako si radio
koliki ti je prečnik rotora , jesi li blokirao poluosovinu ili trkače

i daj malo veće slike malčera brate ja ovdje ništ' ne vidim
 
L

lanjski

Guest
Re: malčeri

savoris kaže:
@ lanjski , ajde daj malo više informacija o tome šta i kako si radio
koliki ti je prečnik rotora , jesi li blokirao poluosovinu ili trkače

i daj malo veće slike malčera brate ja ovdje ništ' ne vidim

rotor je 165 cm, da bi bas dobro pokrivao tragove tockova, a cine ga jedna cev pravougaonog preseka 60x30mm duzine 1100 mm i dva "leteca" noza na krajevima te cevi po 300mm.
Nozeve sam pricvrstio tako da mogu da rotiraju oko osovine kojom su pricvrsceni za 360 stepeni i mislim d aje to dobro resenje. Pricvrsceni su srafom m12 stim sto je rupa na nozu veca i noz se zapravo rotira oko biksne koja je navucena na taj sraf ali je malo duza od debline noza tako da navrtka zapravo priteze biksnu a noz ostaje slobodan da se rotira.
evo ako moze da se vidi taj detalj
picture052r.jpg


jednu poluosovini sam izbacio, cizmu odsekao i zavario "rupu" a trkace jednostavno zavario

zavario sam na obelezenim mestima
picture031k.jpg


a evo i vece slike makine :)

picture045z.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: malčeri

rotor od 165cm si ubrzao 4 puta :shock:
i nocač noževa ti je cijev :scratch misliš li da je to dovoljno

na koliko obrtaja motora radiš ?

i još jedna sugestija , one dvije upore što ti idu sa tačke kačanja toplinka prema reduktoru ujesto njih si mogao staviti lance ili nešto pokretno da bi malčer bolje pratio konfiguraciju terena
ili stavi lanac umjesto toplinka
 
L

lanjski

Guest
Re: malčeri

savoris kaže:
rotor od 165cm si ubrzao 4 puta :shock:
i nocač noževa ti je cijev :scratch misliš li da je to dovoljno

Pa i ja sam se malo bojao toga al radi jbg.
Zaista nikakvih problema nisam imao sa tim.
Recimo dogadjalo se da udari u nesto, neka gomila zemlje koju ne vidim, i udari ta cev. Uvek mi u tim slucajevima prokliza lamela na traktoru (ne vucna vec ona koja pokrece kardah) a cev ostane nedirnuta. A nije losa lamela, u radu nemam nikakvih problema, ne proklizava vec ako je mnogo velika trava "gusi" se motor, nema dovoljno snage.

na koliko obrtaja motora radiš ?

Pa u velikoj travi ne mogfu ni da postignem 1500,( 540 kardana) nema snage, a ako mogu, ako je trava manja, ne prelazim te obrtaje.

i još jedna sugestija , one dvije upore što ti idu sa tačke kačanja toplinka prema reduktoru ujesto njih si mogao staviti lance ili nešto pokretno da bi malčer bolje pratio konfiguraciju terena
ili stavi lanac umjesto toplinka

E da.
Prvo hvala ti z asugestiju.
A i sam sam primetio tu potrebu. mozda jos jedan tocak skroz nazad, lanac umasto onih upora i da se one cevi koje cine krake trougla (ako to kacenje posmatramo kao trougao na cijem vrhu se kaci toplink) na donjem kraju vezu tako da ne bude cvrsta veza vec da se okrecu oko nekog klina.
Tako bi apsolutno kopirao teren i prakticno radio kao vucena a ne nosena masina. Mali problem bi s ejavljao kod transporta jer bi preko nekih neravnina "skakao" , ali i to se moze resiti nekim granicnikom.
Hvala ti jos jednom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: malčeri

to što ti kliza lamela i što nemožeš da ''nabiješ'' veći broj obrtaja motora ti je to doga što ti je redukcija stvarno velika (prevelika)
realno bi bilo možda u vome slučaju maksimalno 1:3 ali maksimalno

ne vjerujem da će skakutati ako staviš lance jer ipak je mnogo daleko teret nazad tako da lanci ne bi imali kada da se olabave da bi trznuli
probaj umjesto toplinka staviti lanac ili nešto slično pa onda odluči šta ćeš raditi . Ili nadji dvije cijevi koja ide jedna u drugu i napravi sebi nešto nalik toplinku i kada ideš u transport ubaciš klin (štift) u rupu koja blokira cijev kroz cijev da nemože ići a kada si u radnom položaju taj klin staviš u duguljastu rupu koju bi prorezao na jednoj cijevi i problem riješen ;)

i ja sam bio napaljen da napravim ovako nešto jednostavno ali sada trenutno razmišljam o opciji sa tri rotora manjeg prečnika , recimo 3X60cm i onda bi dobro uposlio diferencijal pošto bi redukcija 1:4 dobro odgovarala a imao bi i finalni prenos remenom gdje bi mogao preciznije doštelovati odgovaraujću brzinu a remen bi ujedno služio i kao zaštita koja bi bila u stanju da prokliza u slučaju potrebe

ovako nešto slično
singledeckmower_xm600.jpg
 
L

lanjski

Guest
Re: malčeri

savoris kaže:
to što ti kliza lamela i što nemožeš da ''nabiješ'' veći broj obrtaja motora ti je to doga što ti je redukcija stvarno velika (prevelika)
realno bi bilo možda u vome slučaju maksimalno 1:3 ali maksimalno

Verujem, ali nisam imao bas izbora prevelikog.
Ma razmisljao ja i o ladinom menjacu da stavim izmedju kardana i samog srca diferencijala, negde umesto poluosovine pa da tako prilagodjavam brzinu ali malo prekomplikovano jbg :), razmisljao i da ga pomerim malo desno ili levo, da ne ide bas iza traktora pa da nekom remenicom redukujem malo brzinu ali ovo je najjeftinija i najjednostavnija varijanta, mozda bi druga ( sa manjom brzinom) bila bolja, mozda bi ucinak bio veci ali iovo je odradilo a ako ode dodjavola vec se visestruko isplatio pa sledeci mozda bude malo savrseniji.
A ovde cu verovatno da stavim neku remenicu i da montiram tocilo za ostrenje nozeva. Mnogo bolje ide kad su bas ostri a nije problem da se to nabudzi.

A to sa tri rotora jeste zanimljiva varijanta i sa dvec pokusavam da shvatim kako to funkcionise.
Al postavices ti slike vitalnih detalja pa cu mozda i ukapirati :)
 
A

amir80m

Guest
Re: malčeri

savoris kaže:
rotor od 165cm si ubrzao 4 puta :shock:

I meni se cini da je previse 4 puta, kod moga je oko 2,5 puta prenosni odnos. Al uglavnom si radio sa njim i vec otplatio ga;) A sto se tice grijanja diferencijala ne bi trebalo biti problema na relativno povoljnoj temperaturi zraka ipak se stize hladiti, nego ce malo biti problem dok temperatura zraka bude iznad 35 stepeni i plus zestoko sunce, tada ces morat malo vise voditi racuna o grijanju ukoliko kosis jos i jaku travu.
 
A

amir80m

Guest
Re: malčeri

rotor je 165 cm, da bi bas dobro pokrivao tragove tockova, a cine ga jedna cev pravougaonog preseka 60x30mm duzine 1100 mm i dva "leteca" noza na krajevima te cevi po 300mm.
Nozeve sam pricvrstio tako da mogu da rotiraju oko osovine kojom su pricvrsceni za 360 stepeni i mislim d aje to dobro resenje. Pricvrsceni su srafom m12 stim sto je rupa na nozu veca i noz se zapravo rotira oko biksne koja je navucena na taj sraf ali je malo duza od debline noza tako da navrtka zapravo priteze biksnu a noz ostaje slobodan da se rotira.
evo ako moze da se vidi taj detalj
picture052r.jpg




Jos jedan savjet:

Primijetio sam da si stavio ravne noževe, trebao si ih malo saviti (pogledaj slike nozeva na ovoj istoj temi na 18. stranici postavio ih je korisnik Marko355) jer time dobijas manji otpor jer noževi tada sijeku nize od rotora-nosaca noževa. Ne znam da li si me shvatio?
 
Na vrh