• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: malčeri

il ne vidim il nisi napisal!
koliko je to novaca dalo.
 
K

kobac2602

Guest
Re: malčeri

svaka čast !!

jel imaš odozdol kaka pojačanja ili je sve materijala to što se vidi odozgor i koliko ti je debljina lima i ova prednja cijev kolikih je ona dimenzija
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: malčeri

evo sad sam malo se sabirao i oduzimao šta imam od materijala da bi napravio ovakav helikopter
imam diferencijal od lade a i od još nekih vozila , lada zadovoljava
imam lim 200X110cm debljine 4mm , znači dovoljno bi bilo za prečnik 150tak cm (malo mi je to)
imam kojekakve ''L'' profile 50mm , razne cijevi i još 300 čuda ,
ALI nemam vremenaaaaaaaa ;)

sve ovo bi za jedan dan mogao da pretvorim u mašinu ali stvarno nemam vremena za takve poduhvate

mada sam ja razmišljao da uradim nešto na drugačijem principu ali da bude isto helikopter , zahvata oko 180cm sa tri rotora a pogon izmedju rotora da bude remenjem
tako bi prečnik krajnja dva rotora bio recimo 70cm a onoga u sredini 40-50cm
a ujedno ubrzanje diferencijala bi se uklopilo a imao bi mogućnost fine korekcije brzine remenicama
taj malčer bi bio namijenjen ISKLJUČIVO da se sredi voćnjak prije berbe (trešenja i kupljenja) šljive

ovako bi to otprilike izgledalo , pogled odozgo
plavi kvadrat bi bio diferencijal i ova tri rotora bi bila povezana sa 3 remena do diferencijala na kome bi bila troredna remenica
54785870.png
 
L

lanjski

Guest
Re: malčeri

il ne vidim il nisi napisal!
koliko je to novaca dalo.
Posto sam radio po narudzbini tacno znam koliko je kostao materijal, znaci ako je sve novo, lim isecen po meri, nove sve cevi, L profil, lanac...diferencijal naravno nije nov njega sam platio 3000 dinara (oko 30 evra), i sve to skupa sa farbom, ukupno materijal kosta oko 200 evra, nesto malo manje. Ako se radi za sebe sa novim materijalom na to dodati jos nesto sitno za elektrode, brusne ploce, farbu i to je to.
Za sebe sam uradio (ima negde slika ovde) od starog materijala, sakupljao sta sam imao, skoro nista nisam kupovao osim diferencijala, par cevi,srafovi... i taj je kostao ispod 100 evra sa sve potrosnim materijalom (elektrode i sl)
Lim je debljine 3 mm i mislim da je to sasvim dovoljo.
Vaznije od debljine lima je dobro balansiranje nosaca nozeva jer ako on nije dobro izbalansiran onda malcer trese u radu i nema tog lima i tih varova koji nece popustiti.
Prednja noseca cev je debelozidna 7x7 cm. sa donje strane nema ojacanja i mislim da nisu potrebna ako malcer mirno radi.

Hvala za pohvale.

PS

Prednja cev.
Ako mislis na ona dva komada na koje je postavljena piramida za kacenje i preko kojih ona kliza i tako se malcer moze pomerati levo ili desno u odnosu na traktor. to nisu cevi vec pun materijal debljine 30 mm.
E da...to nije uslo u cenu materijala, imao sam ih slucajno i bas su legle, a kad nesto sto nije za to predvidjeno legne bas kako treba nema tih para da plate taj uzitak. To se postavlja i ne pita se za cenu :)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: malčeri

daj nadji sliku tog što si ostavio sebi

kako sam razumio redukciju si ostavio 1:4 , kojim traktorom tjeraš?
kojeg promjera ti je ona cijev , nosač noževa ? i njena debljina stijenke
koje su ti dimenzije noževa ?
i koliko medjuprostora si ostavio izmedju noževa i lima ?
 
L

lanjski

Guest
Re: malčeri

daj nadji sliku tog što si ostavio sebi

Evo je....video si ti to i predlozio da umesto onih upora stavim lanas i vidis kako sam dobar pa te poslusao :)
picture045z.jpg


Kacim ga za ferdzu 533....u velikom korovu i 2 spora nekada, u normalnij travi uglavnom 1 brza sa oko 1000-1200 obrtaja motora a to je oko 400 obrtaja kardana valjda.
Nosac nozeva je 5x5, deblji je zid, ne znam tacno koliko.
Nozevi kod mene na precniku od 165 su duzine 30 cm a na ovom od 140 cm precnika su 25..
To sam odoka ostavio i ne vidim nedostatke ( mozda moze nesto da se poboljsa?)

E da...medjuprostor izmedju nozeva i lima se moze menjati .
Nisam vario vec sam diferencijal za oplatu tj za one grede pricvstio srafovima i poturanjem ili skidanjem podloski se taj prostor moze menjati. Ako bolje pogldeas videces da ispod nosaca diferencijala imaju neke kockice, napravio sam ih izbusio i poturio. Mogu se poturiti tanje (ili izbaciti skroz i taj prostor povecati ili poturiti jos malo i smanjiti.
To bi se odrazilo na sitnjenje mase.

I zaboravih u proslom postu....ojacanje sa donje strane je jedino valjani celik precnika 10 mm koji ide duz donje ivice onog bocnog lima, vertikalne oplate.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Re:

branko kaže:
da, ali to bi trebalo balansirati kad je gotovo tj. s nozevima, a to nemozes napravit na tokarskom stroju vec na balansirki. dovoljno ti je samo da jedan noz nebude zavaren na tocnom mjestu i vec dolazi do vibracija, a i sasvim podnosljive vibracije mogu raditi probleme tj. svako malo odu lezajevi.

vidim da je ovo post iz davnina, ali vjerujem da isto tako ima još uvijek takvih problema i uvijek će i bit, samo jedna napomena, da je točno da se balansirana sa noževima ali nije potrebno nikud nosit, nego se to radi na licu mjesta, čak i je poželjno, jer kada nosite negdje na balansiranje, oni to mraju pripasat, samim time se unose pogreške. Uvijek je najbolje balansirati na radnom stroju, a da od toga ne odlaze samo ležajavi nego i cijela konstrukcija. Imao sam priliku vidjet kako su popucali nosači, pa čovjek zavari, pa popuca opet, pa ojača, ali uzalud..
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
Re: malčeri

Neispravan link obrisan!
pozdrav ! radim nesto poput ovog doma i zanima me dal ce tv420 tjerat 120cm sirine? s time da bi se kosila samo livada do kojih 15cm visine ,tj. svaka dva tjedna
imat ce 3 ili cak 4 noza zbog redukcije 1:1 !?
kolko znam obicno imaju 1:2 pa bi ovo od 1:1 morao lakse tjerat po mom
nebi htio da poslije bude :madmana: pa da moram rezat a bilo bi mi super posto je dosta velika povrsina..
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
Re: malčeri

...Nije bolje 1:1 jer će brzina rotora biti premala pa će ti se najvjerojatnije gušiti i nećeš moći brzo raditi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,082
Re: malčeri

Da vam olakšam muke oko redukcije:
idealna obodna brzina ruba noža na malčeru je oko 100...110 m/s @ 540 rpm kardana.
za kosilice trave (park) poželjna je čak i veća brzina.
(Mala gurajuća motorna kosilica ima oko 80 m/s).
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: malčeri

zjoćko jeste malo 1:1 , ali imaju oni na tomicama brze kardane koliko ja znam ;)
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
Re: malčeri

da,to sam i mislio iskoristit jer sam sa prijateljevom koja ima 1:2 probao kosit na vecim okretajima pa sam mislio da ce poletit... kolko znam on ima onih 540/1000 i 900/1700 pa ako koristim 1000 na redukciji 1:1 to mi je isto ko na ovoj 1:2 540!?
 
K

kakan991

Guest
Re: malčeri

medimurec kaže:
da,to sam i mislio iskoristit jer sam sa prijateljevom koja ima 1:2 probao kosit na vecim okretajima pa sam mislio da ce poletit... kolko znam on ima onih 540/1000 i 900/1700 pa ako koristim 1000 na redukciji 1:1 to mi je isto ko na ovoj 1:2 540!?

kak to mislis da ti ovce poletit moj je sa diferencijalom od lade koja ima omjer 1:4 pa ide ko vura vrtim ga sa ursusom c 335
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
Re: malčeri

ma cijela konstrukcija od malcera je pocela vibrirat na 1000 okretaja kardana...
moguce da nije dobro izbalansiran!?
 
B

Bobo

Guest
Re: malčeri

Decki moji, evo, svrljam po mobitelu i trazim nekih zanimljivih slika, pa evo i dvije koje sam uslikao danas (u biti jucer)

Otac je nesto kosio nasim "helikopterom" i zapeo u rikverc u nesto, te je slomio jedan vijak na valjku iza, te je valjak dosao u doticaj s jednim nozem:



Zivo me zanima kako to da je samo jedan noz lupao po valjku, da bi na kraju izgledao ovako:



Drugi noz netaknut, i nije mu nista...

Sve u svemu, izrajte se s tankim cjevcicama i pravite od njih rotore, a oni sitni vijci koje koristite za drzanje nozeva, njih ne zelim ni komentirati.

Samo cu reci da je moj malcer izrauban vec dobrano, na reduktoru je vec treci semering s donje strane i imam sistem za zastitu semeringa, al ovaj se svejedno nadje na putu nekom drvetu ili kupini koja se namota, pa pravi pizdarije. Sve u svemu, rotor mi je od jakog, debelog zeljeza i od dosadasnjeg rada se vec dobrano izlizao, sto od zemlje, sto od trave, ali sve u svemu ona cjevcica koju je netko stavio da "glumi" rotor, je daleko od dovoljne za kosnju icega visljeg od 10cm na nogometnom stadionu.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Re: malčeri

medimurec kaže:
ma cijela konstrukcija od malcera je pocela vibrirat na 1000 okretaja kardana...
moguce da nije dobro izbalansiran!?

Oće to, samo kad već tako trese onda je to stvarno kritično i pati cijela konstrukcija, ležajevi itd. Već sam rekao da sam vidio malćere čija je konstrukcija popucala, a ljudi su varili i varili kakti pojačanja po njoj, što nije riješenje, nego upravo balansiranje, par dg na rotoru na pravim mjestima i radi ko bubica, naravno uz uvijet da sam rotor nije dobio po tintari, pa da je on možda geometrijski izbačen (spigan) jer kao takav se ne može izbalansirat.... Sutra naime baš idemo jednog zbalansirat tu u okolici V. Gorice, pa mogu stavit tu sliku kakvu ako kog zanima čisto oprema, i to..
 
L

lanjski

Guest
Re: malčeri

ali sve u svemu ona cjevcica koju je netko stavio da "glumi" rotor, je daleko od dovoljne za kosnju icega visljeg od 10cm na nogometnom stadionu.
E bas volim ovako samouverene.
Narocito kad nikako da shvate kako to da dohvata jedan a ne i drugi noz. Ocigledno je da samouvereni zaista mogu da shvate sta se zapravo dogadja ispod oplate.

Tu "cevcicu" sam stavio ja, sa tom "cevcicom" radim usluzno malciranje u vocnjacima, naravno u nekim od njih nikada pre nisam bio pa ne znam gde je rupa , gde kamen, gde neki kanal, gde neka zica, nasip, a trava prelazi visinu traktora i naravno "cevcica" udara li udara. I glumi i dalje. Nema tako jakog materijala koji ce apsorbovati neke velike greske u konstrukciji. Eto, kod tebe je sve jako a opet puklo. I kako sad ?
A evo i kako izgleda ta trava na stadionu od najvise 10 cm. Cevcica odglumila i nju.

picture021vh.jpg


http://img143.imageshack.us/img143/971/picture020u.jpg

Sutra naime baš idemo jednog zbalansirat tu u okolici V. Gorice, pa mogu stavit tu sliku kakvu ako kog zanima čisto oprema, i to..

Molim te postavi...ja radim stap- kanap varijanta ali siguran sam da gresim .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: malčeri

HrvojeS kaže:
medimurec kaže:
ma cijela konstrukcija od malcera je pocela vibrirat na 1000 okretaja kardana...
Sutra naime baš idemo jednog zbalansirat tu u okolici V. Gorice, pa mogu stavit tu sliku kakvu ako kog zanima čisto oprema, i to..

ima nas još zainteresovanih :D
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
Re: malčeri

naravno da nas zanima,samo ti stavi slike gore bit cemo jako zahvalni,pogotovo ja
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
Re: malčeri

evo slike na pola napravljenog malcera,u stvari dok ga zavrsim bi to moro biti.. :roll:



i slike noza,bar kako sam ja odprilike to zamislio.. na slici su samo 2 noza al vjerojatno bum slozil s 3 il 4









nosac noza je flah 60x10 i na njega varen flah 30x20 i sve skupa je spusteno za 20mm sa punim okruglim zeljeznim komadom da noz bude najnize ,a noz bude 300x60x10 s 250 mm reznim djelom!? to je materijal kaj sam ga doma nasel... je i ovaj prihvat za noz je od obicne male kosilice ,to sam samo tak stavio gore,ide tokaren nosac kak se spada... :mrgreen:

kritike???
 

Najnoviji postovi

Na vrh