• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Kaj se tiče tehnosa, masovniji je konstrukcija, međutim kao što su neki rekli, rotor je mekaniji. Nekoliko smo ih balansirali i skoro svi su bili rotori udubljeni, međutim to što je udubljen ne smeta za rad. Uredno su se dali balansirati.

Ali ima jedna stvar koju tehnos jedini u svijetu malčera rade, i to nije dobro u dinamičkom smislu. Napinjanje se na nekim modelima vrši preko opruga. Onaj U komad stoji na dvije opruge, što znači da pogon ima slobodu kretanja, nije fiksan. I to u dinamičkom smislu nije dobro. Ako je sve fiksno, onda i ovo bi trebalo biti fiksno, ako je sve na federima onda bi i to trebalo biti na federina. Postoje kruti ili eleasticni sistemi i tako de projektiraju.

Netko je napisao da mu malčer zvoni, trebalo bi vidjeti, ali vrlo vjerojatno ga treba izbalansirati. Ili je malo nešto popustilo pa ima negdje blizu rezonanciju nekakvu... to bi se dalo provjeriti.

Svak malčer se da uništiti, i oni najskuplji su podložni tome, zavisi kako se radi I što se radi. A ljudi često idu u stvari koje nisu baš namijenjene za te strojeve, a to ostavlja posljedice.
 

KljajoMtz

Novi član
Tu od
22 Sij 2024
Poruka
11
Pozdrav,
Ako može savjet i da podijelite iskustva pri odabiru malčera na ruci, planirali smo kupiti INO MKS PLUS 225 ali nakon čitanja i surfanja po forumu, više nismo sigurni za brend INO....

Malčer na ruci bi služio za:
-malčiranje uz šumu 1-3x godišnje, cca 400m dužine x 6m širine
Šuma polako ulazi u polje pa da ne lomim retrovizore i rotirke, malčiralo bi se granje do debljine 3-5cm većinom....
-održavanje kanala kraj mojih parcela (cca 1,9 km dužine sve skupa), 2-3x godišnje
-održavanje rubova parcela od korova
-malčiranje kukuruzišta (cca 8ha godišnje)
-['moguće' malčiranje pokrova/zelena gnojidba (cca 10ha godišnje)]
Traktor:
JD 5100r (4cil), 6t (s utovarivačem)

Ovi su nam ušli u uži izbor pa ako tko ima iskustva nek podijeli, sviđa nam se i Tehnos al neki ovdje kažu da je mekan itd


Koliko teže čekići konkretno kod ovog INO malčera i koliko ima remena?



Kakvi su sto se tice održavanja, zamjene potrošnih dijelova itd..
Hvala unaprijed :)
Lp!
Pozdrav ...neki dan sam išao pogledati malčer neki kineski 175cm zahvat tip trazi 2300eura za njega.malčer je kao nov ..održava masline sa njim ali meni za Rusa je pretežak i nezgrapan jer ne želim na ruci malčer .pa sam našao i kupio drugi(ovaj zeleni na slici)..ali ovaj što sam prvi gledao je čovjek doradio odnosno zaštitio je čekiče od naglih udaraca u panj ili kamen to mu je netko profesionalno bario i balansiran je friško u istoj radioni negdje u Karlovcu čini mi se sad rotor izgleda kao da je od šumskog malčera .. mislim ako kupuješ polovi ovaj je zanimljiv ..mogu proslijediti br..a isti čovjek prodaje ganc. Novi seppi 223 -9-etka na njuskalu je oglas .traži za njega 13ts eura a na internetu su takvi od 18-20ts ovaj moj zeleni čini čuda u šumi... samo mi slab traktor odnosno lamela loša..pozdrav
 

Prilozi

  • 17064344326987959378743919229960.jpg
    17064344326987959378743919229960.jpg
    34.6 KB · Pregleda: 52
  • 17064345137853808655630552784214.jpg
    17064345137853808655630552784214.jpg
    24.7 KB · Pregleda: 52

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Imam INO Elite malčar, zanima me da li ima potrebe mijenjati ulje i na koji način to napraviti, budući da nigdje nema čepa za ispuštanje.
Pa nije valjda da se mora cijeli prijenos skinuti s malčara, nagnuti naopačke da se ulje istoči.
Ima li neki pametniji način?
Nemam pojma jel postoji igdje otvor za ispust.
Ako ne postoji možeš ulje izvuči pomoču vakumirke.
Nije bog zna kaj ali posluži za male posliče.

 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Imam INO Elite malčar, zanima me da li ima potrebe mijenjati ulje i na koji način to napraviti, budući da nigdje nema čepa za ispuštanje.
Pa nije valjda da se mora cijeli prijenos skinuti s malčara, nagnuti naopačke da se ulje istoči.
Ima li neki pametniji način?
Skini zastitu kardana i tamo bi trebao biti donji vijak.
Ja svog imam 5-6 godina i nisam jos mjenjao ulje, ni ne mislim jos toliko. Ako u mjenjacu trakora izdrzi 1000 sati onda mora i u obicnom reduktoru.
 

KljajoMtz

Novi član
Tu od
22 Sij 2024
Poruka
11
Ja imam ino i dobar je ali mislim da je ipak tehnos bolji jer je malo masivnije napravljen. Jedan dečko ima 225 mks plus i class atos ja mislim od 100 konja. Malo je nagli pa dok malčira cvile remeni kako brzo ide a traktor se guši. Ali malčer je kod njega već 3 godine pa nije imao kvarova(osim remena koje je skuril svojom krivicom).Hidroing (vodo pripreda) koji kose i održavaju potoke imaju tehnos i koliko sam videl dečki ga ne šparaju a dalje ide bez problema. Mashio imaju na općini za održavanje puteva i dosad je dobio rupe na trupu od šudra ali se je dosta naradio. Puknut je na par mjesta i tako. Uglavnom sva tri su Vam dobra i vjerojatno će isto trajati samo ima nešto malo i o operatoru koji s njim radi…
Ja imam neki talijanski.. dvoumio se u trgovini novi kinez ili plovni talijan sav popucao isavijan izbušen kao da je prošao vukovar 90-ete.. jedino tražio od trgovca da mi garantuje sa rotor nije savijen ...platio ga 1100 e plus novi noževi 160 plus kardan 100 bolcne ..i topling 65 i sutra dan novi ležajevu 240.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Ja imam neki talijanski.. dvoumio se u trgovini novi kinez ili plovni talijan sav popucao isavijan izbušen kao da je prošao vukovar 90-ete.. jedino tražio od trgovca da mi garantuje sa rotor nije savijen ...platio ga 1100 e plus novi noževi 160 plus kardan 100 bolcne ..i topling 65 i sutra dan novi ležajevu 240.
Da li je rotor savijen može se vidjeti kad se rotor gasi, treba pratiti kretanje remenice. Ako remenica ide u 8, znači da je rotor savijen.

 

KljajoMtz

Novi član
Tu od
22 Sij 2024
Poruka
11
Ma mislim ...nemoras gledati remenicu osjetiš a tek kad otkineš čekič...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
78
Imam INO Elite malčar, zanima me da li ima potrebe mijenjati ulje i na koji način to napraviti, budući da nigdje nema čepa za ispuštanje.
Pa nije valjda da se mora cijeli prijenos skinuti s malčara, nagnuti naopačke da se ulje istoči.
Ima li neki pametniji način?
Svakak bi trebal promijeniti ulje nakon 50 rh ako je malčer novi pa se razradil
a dalje nakon 500rh ili svake 2 godine ovisno kaj prije dojde a svakih 5 sati mast u mazalice na rotoru
Kak ti je kolega NEWHOLLAND već rekel imaš na reduktoru zaštitnu plastiku nju skineš budeš videl šaraf na dnu (gledaš od strane kardana prema kutiju s remenima) i na njega ispustiš malo je zenuto napravljeno ali da se,kad skineš plastiku tam budeš videl šaraf za kontrolu ulja ak se ne varam do kud trebaš nalijati.ISto tak trtebaš ispustiti ulje iz osovine to si valjda videl šarafe za naljevanje i kontrolu.Ulje ti ide SAE 90 oko 2 litre
 

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
78
A kak ispustiti ulje iz osovine kad imam samo šerafe za kontrolu i nalijevanje?
I spustiš na ovom za kontrolu pa kolko ide. Kod mene je izašlo tak van i nalijal sam novo dok nije počelo cureti van. Meni su rekli da ne nalijevam previše ulja(u odnosu na mjerač) jer se ulje hoće zapjeniti pa more semeringe izbit. Ako griješim nek me netko slobodno ispravi.
 

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
78
Ima za ispustanje, pogledajte. Bar moj ima
Moj nema za ispuštanje na osovini šaraf ima za nalijevanje i kontrolu.
Pa izašlo je samo kaj je bilo viška ....Ne kužim.
Nisam siguran jel se ulje iz osovine preljeva u reduktor ili ne (u uputama ne piše). Možda da si prvo ispustil iz reduktora pa onda odšarafil na osovini onda bi videl jel curi iz osovine. Kolko se sjećam ja sam nakon kaj sam ispustil kolko se dalo malo dotočil ulja u osovinu dok nije počelo cureti van a u reduktoru još na čepu imaš mjerač.
 

Scukaf

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2022
Poruka
108
neki dan sam na svom malčeru (Tehnos MU220) mijenjao ulje u getribi i osovini. E sad, po uputama piše da ide ~ 1.5l u getribu, a ~ 1l u osovinu. I toliko koliko je pisalo za osovinu, zbilja sam i natočio. Na kontrolnom šarafu je počelo curiti kad sam ulijao 950 ml ulja pa sam još i tih 50ml ulio, ne bu se niš dogodilo. Ali ono kaj me zabrinulo je kaj mi je na kontrolnom šarafu od getribe počelo ulje curiti isto nakon 1l. Reko ok, idem pustiti malčer u rad, možda ulje "treba sjesti na mjesto" pa će još stati cca. 1/2l. Međutim ne. Kad sam ponovo želio nasipati ulje, prvo sam otvorio kontrolni šaraf i dalje je curilo. Tak da nisam više niš sipao. Valjda je to ok. Doduše, stavio sam jače ulje za teže uvjete rada (isto prema uputi), ali litra je litra majku mu...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
U uputama gotovo svih strojeva ima hrpa netočnih podataka: od količine ulja do mase...
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Ma mislim ...nemoras gledati remenicu osjetiš a tek kad otkineš čekič...
To što osjetiš ne znači da je rotor svinut. Može biti i lokalno deformiran, nekakva udubljenja, razlika u težini noževa i sl.

A da se osjeti kad otkineš čekić, isto zavisi i od konstrukcije i od vozača. Išao sam u Njemačku radi balansiranja, prevalim put od 1000 km, a čovjek dođe bez dva čekića 😀

sve je moguće i ono nemoguće
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
neki dan sam na svom malčeru (Tehnos MU220) mijenjao ulje u getribi i osovini. E sad, po uputama piše da ide ~ 1.5l u getribu, a ~ 1l u osovinu. I toliko koliko je pisalo za osovinu, zbilja sam i natočio. Na kontrolnom šarafu je počelo curiti kad sam ulijao 950 ml ulja pa sam još i tih 50ml ulio, ne bu se niš dogodilo. Ali ono kaj me zabrinulo je kaj mi je na kontrolnom šarafu od getribe počelo ulje curiti isto nakon 1l. Reko ok, idem pustiti malčer u rad, možda ulje "treba sjesti na mjesto" pa će još stati cca. 1/2l. Međutim ne. Kad sam ponovo želio nasipati ulje, prvo sam otvorio kontrolni šaraf i dalje je curilo. Tak da nisam više niš sipao. Valjda je to ok. Doduše, stavio sam jače ulje za teže uvjete rada (isto prema uputi), ali litra je litra majku mu...
Pa jesi li siguran da je svo staro ulje izašlo? Mislim malo je i glupo pitanje ali opet ....
 

Najnoviji postovi

Na vrh