• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,927
Dečki imali mašinu viška 😅
To je bome i teški malčer. 🤔
Al bar ne trebaju kardan, niti veliki gas na traktoru. 👍👍
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Ma nije da se muči s travom, nema zaštitu za remenje, nadalje ovaj gornji motor se napaja iz Kanistra, preko šlaufa, još neke stvari nisu dovršene, ali nisu mogli čekati da isprobaju.

Dečki imali mašinu viška 😅
To je bome i teški malčer. 🤔
Al bar ne trebaju kardan, niti veliki gas na traktoru. 👍👍
Imali su, težak je za teži malčer treba i veći traktor a to sve skupa košta. Tako da su došli na ovu ideju s motorom gore. Ima tu nekih stvari koje treba i budu poboljšali, ali od nečeg treba krenuti. 😁
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,927
Kolko je motor konja? Možda mu taj direktan prijenos i ne odgovara baš..
Zašto su na tak duge ušice išli?

Ma bitno da vrti, sad će se te sitnice posložit i poboljšat.
Iz kojeg dijela zemlje su dečki? 😎🛠️
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,837
Još da im je onaj ruski traktor, gdje prebace sic na drugu stranu volana i nožne komande. Ovak "izčaše" vrat!
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Kolko je motor konja? Možda mu taj direktan prijenos i ne odgovara baš..
Zašto su na tak duge ušice išli?

Ma bitno da vrti, sad će se te sitnice posložit i poboljšat.
Iz kojeg dijela zemlje su dečki? 😎🛠️
A išli su radi obodne brzine, ali da predugačke je to, svjesni su toga, ali navodno rješavaju njive koje su se obrađivale prije par godina. Okolica Slavonskog Broda.

Sad imaju posla da ih to posluži, a onda update :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Kaj taj ima fiksne čekiće?
Koliko vidim, vrti se kontra od standardnih malčera (kao freza, ne diže masu).
Ak su trebali veću obodnu brzinu, ja bi radije išel na cijev većeg promjera. Kruća je i manje sklona dinamičkim vibracijama.

Nego, s kojim to traktorom tjeraju?
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,927
Vjerojatno su fiksni, ko na pravom šumaru.. E sad od čega su i kakvi to samo Hrvoje zna..
Traktor i meni čudno izgleda, čudna felga..
Brzinu su mogli i remenicama povećati, sad su gornja i donja iste..
A ne sviđa mi se ni ovaj španer kod motora, previše lomi remene, trebali su kraću mjeru stavit ili iskoristit originalni kuplung 👍
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Dobro je to, ne brini. Jedino su trebali napraviti "oklop" oko remenice na radilici, da se remen ne skliže po remenici kad nije napet. Ovak su natezačem povećali obuhvatni kut tak da ne treba divljački španati remene.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,927
Misliš da to ne utječe na trajnost remena? Ako su preko pola remenice u zahvatu i još pod tim kutem mislim da ih to može oštetiti, bolje bi bilo da su ih prema "van" našpanali
Neki malčeri koriste tu tehniku treće remenice i špananja prema van..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,906
Definitivno utječe na trajnost remena ali na taj način remeni imaju veči zahvat pa u neku ruku opet dulje traju jer ih ne spali.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,837
Kod pogonskih remena, bilo klinastih ili plosnatih, bitna je površina nalijeganja i otpor trenja.
Kod špananja prema van, automatski se smanjuje površina!
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,927
Smanji se površina nalijeganja ukolilo su predugi. Ako su odgovarajuće dužine onda to i nije tolko izraženo... 🤔
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,906
To je točno, smanji se zbog vibracija.
A ako drugačije ne može onda nije loše staviti "pomočni kotač"
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,906
Tak ima i freza MIO i to šljaka godinama. Čak i uz ove ništ koristi remene.
Ovo prolječe sam stavil novog, a onaj stari je bil tri godine gore, orginalni deset, ako ne i više.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
ako sam ja dobro pohvatao, traktor je neki polovni iz Njemačke došao. Što se tiče cijevi uzeli su koju su imali, ali imaju namjeru napraviti od veće cijevi, s time da ne bi navarivali čepove, već bi osovinu provukli kroz cijelu cijev. Tako da su zapravo radili ono što su imali na raspolaganju, pa ako se pokaže koliko toliko dobrim, onda će ići u preinake. Ovo imaju neki posao za odraditi, pa je bilo sve navrat na nos :D

Vezano za remenice, to sam im i rekao, iz više razloga, bolje je da imaju razliku među njima, jer ovako se sve greške zbrajaju, onako bi bila razlika, pa nema niti utitravanja, ali i možeš znati koja raditi koju smetnju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Ovo s osovinom uzduž valjka unutra ne bu igralo, ako osovina nije upeta bar na sredini {osim ak nije velikog promjera I sa strznim spojem na krajevima)
Rukavci s čepovima na cijevi su o ovakvim "visokoturažnim" primjenama bolje rješenje jer je cijev neusporedivo kruća od tanke duge osovine.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Ovo s osovinom uzduž valjka unutra ne bu igralo, ako osovina nije upeta bar na sredini {osim ak nije velikog promjera I sa strznim spojem na krajevima)
Rukavci s čepovima na cijevi su o ovakvim "visokoturažnim" primjenama bolje rješenje jer je cijev neusporedivo kruća od tanke duge osovine.
Po ideji, upeli bi na par mjesta.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Najnoviji postovi

Na vrh