• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nebitno, bitno da znamo o čemu je riječ. ;)

S obzirom na to da je danas katolički blagdan, nisam išel skidati remenicu, ali sam ipak probal zavrteti bez remena. Nisam prije napisal, ali malčer je postal dosta glasan. Napravil sam snimku vrtnje kardana. Obratite pažnju na zvukove:
1. bez utjecaja na kardan,
2. pritisak kardana prema dolje i
3. pritisak kardana prema gore.

Izvod iz multiplikatora za priključak kardana nema lufta.

 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Bum videl jel bu od freze dosta dugi, barem da mogu probati na prazno. Koliki treba biti min preklop cijevi za zalaufati bez vrtnje rotora? bu 5 cm dovoljno?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Malčer je na klocnama i kardan je tek malo viši na strani malčera. Probal bum dojti s kotačima čim bliže malčeru.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Fala na brigi, ali remeni su skinuti. Vrti se samo multiplikator i gornja remenica, a klocne su pravilni drveni kvadri duljine skoro kao skije na malčeru, a visine i širine cca 20 cm. Nema straha da bu nekam pobegel. Rotor ne bi ni u ludilu tak zavrtel.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Još sam se malo igral. Probal sam zavrteti multiplikator i gornju remenicu kardanom od freze. Imam oštećen sluh i ne primjećujem neku razliku u odnosu kad sam koristil kardan od malčera. Evo oba linka, možda netko primijeti nekaj kaj ja ne čujem.
1. kardan od malčera
2. kardan od freze

Bojim se da zvukovi dolaze iz multiplikatora. :unsure:

Skinul sam remenicu i multiplikator s vratilom za remenicu. Semering je 35-62-8. Zval sam Partner u Krapini, imaju samo debljine 10 mm. :(

IMG_20220527_151659.jpg IMG_20220527_155746.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bilo je već pol pet kad sam išel zvat, a oni delaju do 4. Bum sutra nazval Izbor. Ako nemaju, ima TA u Križevcima SKF-ov.

Trenutno me više brineju zvukovi koji izgleda dolaze iz multiplikatora.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,931
Možda se z frajlauf spojkom kaj desilo.. Znaju se ti valjčeki potrošit, pa padneju van. I nema pogona 🤷
Već kad je tak rastepeno, ja bi pogledal i kak je nutra stanje
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Kako se čini kad ručno okreneš cimaš osovinu možeš li osjetit luft među zubcanicima.
Malo su mi ti reduktori njezni.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ka vrtim za kardanski kroner, u kontra smjeru ide jako lagano, a u pogonskom dio okreta ide lagano kao i u kontra smjeru, a onda se osjeti lagani otpor. Otpor mi se čini normalan za pokretanje zupčanika u ulju, ali jel normalno da dio kruga ide na prazno kao i u rikverc. Kao da mu treba dok uhvati.
Vjerojatno bum moral rastepsti multiplikator.

Ima li tko iskustva s popravkom multiplikatora?
Mogu li očekivati neka iznanađenja, kao npr, iskakanje nekih opruga ili sl?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo mene opet.
Raskopal sam multiplikator. Kućušte multiplikatora i cijev prema remenici su dva zasebna kućišta za ulje. Ulje se međusobno ne miješa. Pokušal sam odvojiti cijev od multiplikatora, ali nekaj fest drži pa sam, s obzirom da ne znam kak je unutra povezano, odustal (barem privremeno). Skinul sam dekl na multiplikatoru.
IMG_20220528_122411.jpg IMG_20220528_125540.jpg IMG_20220528_135525.jpg

Nakon pranja dijelova benzinom, sve sam pregledal i nisam primijetil nikakva oštećenja, ali mi je prilikom pranja ispal manji ležaj s vratila. Kad sam išel isprazniti ulje iz kadice, našel sam u kadici rastojnu pločicu. Pretpostavljam da jebila na mjestu kao na sliki 3. Ako je stavim kao na sliki 2, onda se zupčaniki približe i teže se rukom vrti. Proba je napravljena kad je kućište okrenuto tak da izlaz za kardan stoji u vis.

Kak da odredim dobru zračnost između konusnih zupčanika?

Kad sam veči ležaj vrtim rukom, malo šlaga. Jel to zato kaj nije stisnut. Unutarnji dio slobodno leži na vanjskom pa ga možda pritisak prsta kod vrtnje malo izbaci iz centra, ili ???

Probal sam zavrteti ležaj kad je u njega utaknuto vratilo sa zupčanikom i zvuk je dosta "hrapav". Bum probal napraviti video klip kaj bu jasnije o čemu pričam.
 

Prilozi

  • IMG_20220528_135539.jpg
    IMG_20220528_135539.jpg
    26.4 KB · Pregleda: 23
  • IMG_20220528_140305.jpg
    IMG_20220528_140305.jpg
    22.5 KB · Pregleda: 23
  • IMG_20220528_140754.jpg
    IMG_20220528_140754.jpg
    30.3 KB · Pregleda: 24

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,931
Osovina i kučište su povezane kajlom, h7 dosjed bi trebal biti, pa možda zato ide teže. Ili se kajla zajela..
Hmm odkud je onda dolazil zvuk. Da ne fali još koja pločica, pa zupčaniki mjenjaju zahvat zuba ovisno o opterećenju?
Ako je lager sam opal dole, onda je osovina malo pretokarena.. Možda još negdje ima lufta v kučištu..
A i ravni zubi su, oni su najbučniji, i zato treba tekuću mast deti v kučište..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sklepal sam dva video klipa.
1. vrtnja na jednom ležaju bez zahvata

2. vrtnja u zahvatu bez dekla i drugog ležaja

Matija,
osim dvije kajle na oprugama koje obavljaju funkciju protočne spojke, drugih u multiplikatoru nema.

Mislim da je nutra bil hipenol 90. Tekuća mast bi bila pregusta i preveč bi se multiplikator grijal. Vjerojatno bi mogla dojti u cijev gdje podmazuje samo ležajeve.

Podložna (rastojna) pločica ima na sebi ogrebotine, kao da je strugala po vatilu ili po unutarnjem prstenu ležaja. Normalno bi se sva tri elementa trebala vrtjeti istim okretajima. Bi li trebala još jedna pločica s druge strane pa da onda dekl sve skupa stisne, ne znam. Možda je tak riješeno zbog rastezanja uslijed povišenja temperature.

Nema nikakvih komentara kak je to riješeno kod drugih malčera. Izgleda da sam prvi na forumu koji je raskopal multiplikator.
 

Najnoviji postovi

Na vrh