• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Maline

Milky

Član
Tu od
8 Tra 2008
Poruka
161
Pozdrav svima!

Što je sa temom maline? Nitko od nas više ništa ne piše od 10.-og mjeseca! Radovi su krenuli! Ajmo ljudi malo da vidimo slikice, komentari! Kako su prezimile vaše maline?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
nisam proizvođač malina ali imam za svoju potrebu 100 sadnica koje sam kupovao sad me zanima pošto su se one razmnožile dali te mladice mogu iskopati i zasaditi dali one daju urod ili su to divljaci koje treba počupati
 
M

meeker

Guest
nisam proizvođač malina ali imam za svoju potrebu 100 sadnica koje sam kupovao sad me zanima pošto su se one razmnožile dali te mladice mogu iskopati i zasaditi dali one daju urod ili su to divljaci koje treba počupati

Naravno da može. To je način razmnožavanja. Uradi to što pre.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Naravno da može. To je način razmnožavanja. Uradi to što pre.

hvala na savjetu sad ću ja presaditi to možda se uhvate več su počele puštati listove....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Il je nečiji selektivni herbicid ili si ti smješao neke fungicide i insekticide koji baš i ne moraju zajedno ;) Ništa strašno tjeraj dalje.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Il je nečiji selektivni herbicid ili si ti smješao neke fungicide i insekticide koji baš i ne moraju zajedno ;) Ništa strašno tjeraj dalje.

ma ništa ne koristim na tim malinama,samo bakar prije vegetacije,nema kemije.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
ma ništa ne koristim na tim malinama,samo bakar prije vegetacije,nema kemije.

Malo mi čudno za napisati, ali ukoliko ti se u sredini tog bijelog kruga pojavi točka-probušeno, riječ ti je o šupljikavosti lista. Ukoliko nije od nekog susjeda herbicid. Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Miro 82 čini se kao nedostatak fosofora. Željezo u vodi za zalijevanje, kiselo tlo, manjak kalcij nitrata... Doktor bolje zna o tome.
 
G

goranboncic

Guest
Želim se upustiti u uzgoj malina, pa me zanima dosta o malinama. Ponajviše me zanimaju tuđa iskustva s malina. Da li se isplate, koliko posla ima s njima, i da li je posao unosan?

Svaki komentar je itekako dobro došao.

Ono što sam ja do sada čuo jest to da je posao unosan, čak i više od jagoda, ali kako su maline dosta osjetljive kao bobičasto voće, kažu da je s njima dosta komplicirano....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zigzag

Novi član
Tu od
27 Velj 2012
Poruka
5
Pozdrav ljudi.
Na ovom sam forumu pročitao dosta korisnih stvari o malinama ali nisam našao nekoliko odgovora na pitanja koja me zanimaju.
Mlad sam 22 godine tek i htio bih početi ovo proljeće sa uzgojem malina,za početak kojih 500 do 1000 komada (da li je to puno ili malo za početak).Zemlje imam dosta .Stupova imam nešto betonskih nešto bi napravili drvenih,mehanizaciju imam svu potrebnu.traktore,prikolice,freze...Ali zanima me jedno,vezano za sadnice.Koje su cijene sadnica po rasadnicima i gdi se bi mogle nabaviti po najpovoljnijoj cijeni.Gledao sam negdje da je cijena čak 30 kn za sadnicu,zar nije previše to?Dok neki govore da su oko 10kn a po oglasima vidim da prodaju čak i po 5kn.Jel može kakva preporuka za sadnice i koja je normalna cijena za sadnicu (okolica ZG-a i Karlovca)

Hvala :)
 

zigzag

Novi član
Tu od
27 Velj 2012
Poruka
5
Sadnice posađene.500 komada Wilamet za početak.Stupovi postavljeni sada samo žicu treba razvuć i kako Bog da.Sadnice su kupljene negdje kod Bistre kod Zg-a po 10 kn za komad.:)
 

Mira K

Novi član
Tu od
9 Stu 2010
Poruka
7
Pitanje

Nisam nikada imala malinu u vrtu, evo dobila jednu, kažu da rodi dva puta na godinu pa neznamn koje vrste tu spadaju. Tek sam je sada dobila pa neznam dali da je ostavim u posudi ili da je ipak zasadim u zemlju?
 
C

crv-u-kamenu

Guest
Ako je korijen u posudi u zemlji,slobodno je zasadi u vrt zajedno sa tom zemljom iz posude.Neka zemlja ostane kompaktna sa korijenom.Iskopaj rupu i stavi to u nju.Nakon sadnje obavezno zalij sadnicu.A što se tiče sorte,vjerovatno imaš polanu ili polku.Netreba im podupirač.
 
L

Laki

Guest
Pozz,
na otprikile 0,3 Ha malina, koliko vode bi trebalo predvidjeti ?
(Lokacija - Lika)
i
koje tri sorte biste preporučili, ovako generalno
i uže vezano uz moj područje interesa - koje imaju najviše/najduže cvijeta?
(zbog ispaše pčela)
dakle, primarno me zanima cvijet.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
H

Hanza

Guest
Ako hoćemo da imamo dobar prinos i zdrav rod maline postupimo po ovom uputstvu: (iz knjige "EM-tehnologija biotehnologija XXl veka" izdanje za 2012 godinu)

-Posle orezivanja, grane usitniti, i koristiti ih kao malč ili ih staviti u kompostnu gomilu.
-Pre pojavljivanja prvih pupoljaka, (februar, mart) pri blažim temperaturama, pskati malinu, preparatom Bajkal EM-1, u koncetraciji 1:100.
Kao rezultat ovog prskanja odstranićetete spore gljivica i jaja štetočina.
-U toku vegetacije, malinu obavezno malčirati, bilo kojom organikom, ( kompost, korov, seno)
-Prskati preparatom EM-1, EM-ekstratom, i EM-5 ( 1:1000) jednom nedeljno do meseca Avgusta.
Povećanje prinosa, poboljšanje arome i ukusa, ćete postići veću prvoj sezoni.
 
M

malinaema

Guest
Pozdrav društvo, trenutno sam novi na forumu ali vas vec duže vrijeme pratim. U jedanajstom mjesecu sam zasadio 2100 sadnica maline sorte wilamette,imao sam manju parcelu iza kuće pa reko da ne stoji prazna pa zasadio malinu.

Kako su uspjele maline?ja sam sadila u 9mj,2009 i maline su katastrofa.
malinaema

Pozdrav ljudi.
Na ovom sam forumu pročitao dosta korisnih stvari o malinama ali nisam našao nekoliko odgovora na pitanja koja me zanimaju.
Mlad sam 22 godine tek i htio bih početi ovo proljeće sa uzgojem malina,za početak kojih 500 do 1000 komada (da li je to puno ili malo za početak).Zemlje imam dosta .Stupova imam nešto betonskih nešto bi napravili drvenih,mehanizaciju imam svu potrebnu.traktore,prikolice,freze...Ali zanima me jedno,vezano za sadnice.Koje su cijene sadnica po rasadnicima i gdi se bi mogle nabaviti po najpovoljnijoj cijeni.Gledao sam negdje da je cijena čak 30 kn za sadnicu,zar nije previše to?Dok neki govore da su oko 10kn a po oglasima vidim da prodaju čak i po 5kn.Jel može kakva preporuka za sadnice i koja je normalna cijena za sadnicu (okolica ZG-a i Karlovca)

Hvala :)

samo nemoj kupiti od Fragarie,ja imam njihove i katastrofa su
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Dobar dan svima novi sam na forumu.Imam manji votnjak,oko njega sam mislio da posadim malinu koja ce ujedno biti ograda.Inace zemlja je crvena smonica na juznoj padini.Mene intresuje koja bi sorta tu najbolje uspevala i koji treba da bude razmak izmedju biljaka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh