• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MASINE ZA CISCENJE SNIJEGA

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
toma84 kaže:
To je pravi stroj sam da ima radni zahvat 2m 8)
hehe , jesil' mozda radio sa takvim strojem ?
zasto 2m dobar je svaki koji nije na guzni pogon pa makar bio i 20cm

kod mene je 175 i dobar , ako ti treba sire a ti prodji 2X
i 3m da nabavis neko bi rekao ''ih da je malo siri mogla bi dva vozlila da se mimoidju'' ;)
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
savoris kaže:
toma84 kaže:
To je pravi stroj sam da ima radni zahvat 2m 8)
hehe , jesil' mozda radio sa takvim strojem ?
zasto 2m dobar je svaki koji nije na guzni pogon pa makar bio i 20cm

kod mene je 175 i dobar , ako ti treba sire a ti prodji 2X
i 3m da nabavis neko bi rekao ''ih da je malo siri mogla bi dva vozlila da se mimoidju'' ;)


jel imaš slike te tvoje selfmade freze.ako je tako mogu nazvati?
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
savoris kaže:
toma84 kaže:
To je pravi stroj sam da ima radni zahvat 2m 8)
hehe , jesil' mozda radio sa takvim strojem ?
zasto 2m dobar je svaki koji nije na guzni pogon pa makar bio i 20cm

kod mene je 175 i dobar , ako ti treba sire a ti prodji 2X
i 3m da nabavis neko bi rekao ''ih da je malo siri mogla bi dva vozlila da se mimoidju'' ;)

Nisam ali bi htio probat :D
Daj mi reci od čega je getriba na tvojoj mašini za čišćenje snijega?
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Pošto sam pročitao sve postove od kako je Savo počeo praviti svoj stroj pa do kraja,zamolio bih tebe Savo i ostale kolege za savjet.

Ja ću postaviti fotke a vi dajte svoje prijedloge kako da riješim i da sklopim sve zajedno.

Vozilo za pogon:pinzgauer 4x4 .

2z6utqd.jpg



ova rolba od motokultivatora ili kako se to već zove:

30kzmsk.jpg


a može i ova doći u obzir pošto je veća:

i1lnw0.jpg



Važno: vozilo nema hidraulike niti ima kardansko vratilo na raspolaganju.imam ja i traktor same 35 ks ali mi se sa istim neradi zbog toga jer nema kabine i nije sposoban za rad na snijegu kao pinzgauer.

Za sve vaše prijedloge i sugestije,kao i savjete sam unaprijed zahvalan.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
jao PINC jao kako bih ga volio imati jao jao , dolazim kod tebe da me provozas :lol: nemoras zvati hehe

ja mislim da ne bi imalo smisla montirati ovako nesto na pinca

1 usko i malo , mislim na ovu turbinu
2 nemas kardan
3 nemas hidrosistem
4 ne vjerujem ni da imas nesto prostora oko motora za ugradnju hid. pumpe , zavisi koji je motor origigi ili si uvalio neki dizel
5 ni u kabini nisi bogat sa prostorom za staviti hidraulicni razvodnik
6 kolika je brzina kretanja najsporija u pinca ? to neznam :scratch

moj ti je prijedlog posto pinc ima i kabinu i jaci je od tvoga sameta a siguran i vecu trakciju da na njega stavis neku kasiku i raspali po brdima i dolovima

jednostavnije je , opet cistis snijeg , manje dijelova za pokvariti . sve se moze popraviti aparatom i brusilicom , jeftinije je , a moglo bi se uraditi i bez hidraulicnog sistema ;)

jao PINC jao jao , imao sam priliku da ga kupim za bagatela pare i nisam , bas sam konjina :madmana: :madmana:
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
ameri masovno čiste onim svojim kamiončićima stavi ralicu diži je električnim vitlom najjednostavnije rješenje.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
savoris kaže:
jao PINC jao kako bih ga volio imati jao jao , dolazim kod tebe da me provozas :lol: nemoras zvati hehe

ja mislim da ne bi imalo smisla montirati ovako nesto na pinca

1 usko i malo , mislim na ovu turbinu
2 nemas kardan
3 nemas hidrosistem
4 ne vjerujem ni da imas nesto prostora oko motora za ugradnju hid. pumpe , zavisi koji je motor origigi ili si uvalio neki dizel
5 ni u kabini nisi bogat sa prostorom za staviti hidraulicni razvodnik
6 kolika je brzina kretanja najsporija u pinca ? to neznam :scratch

moj ti je prijedlog posto pinc ima i kabinu i jaci je od tvoga sameta a siguran i vecu trakciju da na njega stavis neku kasiku i raspali po brdima i dolovima

jednostavnije je , opet cistis snijeg , manje dijelova za pokvariti . sve se moze popraviti aparatom i brusilicom , jeftinije je , a moglo bi se uraditi i bez hidraulicnog sistema ;)

jao PINC jao jao , imao sam priliku da ga kupim za bagatela pare i nisam , bas sam konjina :madmana: :madmana:


mada to je problem,hidropumpa.sve je još original ali kontam neki dizel ubaciti pa vidjeću.
najsporija pincova brzina je 5km/h

za kašiku opet moram imati hidrauliku,za podizanje i spuštanje te lijevo desno okretanje.imam dosta za čistiti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
pa jednostavnije je samo rijestiti podizanje i zakretanje nego i to i pogon za turbinu

za podizanje i zakretanje mozes staviti i neku malu pumpu koja ide na remen , nesto kao u tome vinkovica
razvodnik mozes staviti neki manjeg protoka , manji je i gabaritno
a mozes staviti i elektro razvodnik pa imati komande kao gospodin na dugmice iz kabine

za podizanje i zakretanje ti treba minimalni hidraulicni sistem koji ti je lako za naci i kupiti dok za sistem koji bi napajao turbinu vec bi morao da izdvojis znatno vise novca

recimo razvodnik koji bi tebe mogao da zadovolji za podizanje i zakretanje u Rumi na vasaru nov kosta 80tak evra onaj sa 2 dvoradna izlaza, jest kineski ali za onoliko koliko tebi treba mogao bi da te zadovolji , dok polovan bi mogao naci nesto jeftinije
pumpu bi mogao staviti bilo kakvu samo da je ispravna i da se moze montirati , posto tebi ne treba veliki pritisak za ove dvije operacije , mozda bi imao malo problema posto je benzinac u pitanju sa njegovim dijapazonom broja obrtaja :scratch
ali imajuci opet u vidu minimalni hidraulicni sistem pumpa bi mogla da se stavi neka krilna koje se stavljaju na auta za servo volan , te pumpe rade na oko 80tak bara , i mislim da bi i to bilo dovoljno

u krajnjem slucaju moze da se stavi i cijeli podizni sistem koji se koristi na kamionima koji imaju heblbinu , tu imas i pumpu i i rezervoar za ulje i elektrorazvodnik koji bi se mogao iskoristiti , samo je problem sto to cudeso radi na 24V ;)
vecina takvih razvodnika ima jedan dvoradni i jedan jednoradni izlaz
dvoradni za zakretanje kasike bi mogao da se stavi a jednoradni za podizanje :idea:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
savoris kaže:
pa jednostavnije je samo rijestiti podizanje i zakretanje nego i to i pogon za turbinu

za podizanje i zakretanje mozes staviti i neku malu pumpu koja ide na remen , nesto kao u tome vinkovica
razvodnik mozes staviti neki manjeg protoka , manji je i gabaritno
a mozes staviti i elektro razvodnik pa imati komande kao gospodin na dugmice iz kabine

za podizanje i zakretanje ti treba minimalni hidraulicni sistem koji ti je lako za naci i kupiti dok za sistem koji bi napajao turbinu vec bi morao da izdvojis znatno vise novca

recimo razvodnik koji bi tebe mogao da zadovolji za podizanje i zakretanje u Rumi na vasaru nov kosta 80tak evra onaj sa 2 dvoradna izlaza, jest kineski ali za onoliko koliko tebi treba mogao bi da te zadovolji , dok polovan bi mogao naci nesto jeftinije
pumpu bi mogao staviti bilo kakvu samo da je ispravna i da se moze montirati , posto tebi ne treba veliki pritisak za ove dvije operacije , mozda bi imao malo problema posto je benzinac u pitanju sa njegovim dijapazonom broja obrtaja :scratch
ali imajuci opet u vidu minimalni hidraulicni sistem pumpa bi mogla da se stavi neka krilna koje se stavljaju na auta za servo volan , te pumpe rade na oko 80tak bara , i mislim da bi i to bilo dovoljno

u krajnjem slucaju moze da se stavi i cijeli podizni sistem koji se koristi na kamionima koji imaju heblbinu , tu imas i pumpu i i rezervoar za ulje i elektrorazvodnik koji bi se mogao iskoristiti , samo je problem sto to cudeso radi na 24V ;)
vecina takvih razvodnika ima jedan dvoradni i jedan jednoradni izlaz
dvoradni za zakretanje kasike bi mogao da se stavi a jednoradni za podizanje :idea:


u pravu si,ima tu previše prepreka u startu kao i napon od 24 volta itd...

onda bolje odmah kupiti malog unimoga i piči sa snjegojedom....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
neznam tvoje potrebe i mogucnosti ali znam da unimog kosta puno para :roll:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
savoris kaže:
neznam tvoje potrebe i mogucnosti ali znam da unimog kosta puno para :roll:


nisam budža tako da bi mi jedan stariji polovnjak,dizel,dobro došao mada je to jako teško naći kod nas.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
evo našao sam nešto što bi mi uz tvoju pomoć Savo i pomoć vas ostalih kolega moglo dalje pomoći. Vidi na slici,to je nastavak koji se krije na reduktoru mjenjača (ili tu negdje) i švabe ga zovu (nebenantrieb) tojest neki sporedni pogon. Šta bi se tu moglo nadograditi kako bih ja došao do svog riješenja? Hydropumpa ili nešto slično?



može li ovo da se priključi na ovu spojku gore na slici?:

http://www.zapfwellengetriebe.de/Getrie ... umpen.htm#

pa onda pumpu na to.

neznam šta je sve potrebno da se taj sklop ujedini kako bi sve to skupa radilo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Tu možeš ugraditi pumpu , pitanj je koliko ima okretaja i kako su sinhronizirani s ostalo transmisijjom , Da li radi kad pinc stoji , da li sevrti kontra kad ideš u rikverc i tak.
Ovisno o broju i rasponu okretaja i naravno radnjama koje bi pic radio treba odabrati pumpu .
Hidrostatski pogon freze za snjeg ne preporucam ...izrodilo se bude iljadu muka i problema .
Sama freza traži min. 20 konja za razumnu širinu freze , imaš ih u rezervi?
Pinc je sam po sebi lagan otraga ..s frezom naprijed a imala bude min. 200 kila trebaš zadnji kraj opteretiti sa dodatnih 400 kg ..suma je 600kg - puno , jako puno :scratch
Potrošnja benzina je dodatni problem ..Pic teške ćizme na gasu troši 25 lit. na stotku ..dakle možemo reci min. 25 lit. na sat ..katastrofa .
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
puknuti kaže:
Tu možeš ugraditi pumpu , pitanj je koliko ima okretaja i kako su sinhronizirani s ostalo transmisijjom , Da li radi kad pinc stoji , da li sevrti kontra kad ideš u rikverc i tak.
Ovisno o broju i rasponu okretaja i naravno radnjama koje bi pic radio treba odabrati pumpu .
Hidrostatski pogon freze za snjeg ne preporucam ...izrodilo se bude iljadu muka i problema .
Sama freza traži min. 20 konja za razumnu širinu freze , imaš ih u rezervi?
Pinc je sam po sebi lagan otraga ..s frezom naprijed a imala bude min. 200 kila trebaš zadnji kraj opteretiti sa dodatnih 400 kg ..suma je 600kg - puno , jako puno :scratch
Potrošnja benzina je dodatni problem ..Pic teške ćizme na gasu troši 25 lit. na stotku ..dakle možemo reci min. 25 lit. na sat ..katastrofa .

to dali radi kad pinc stoji to moram provjeriti jer o tome nema nikakvih zapisa.Steyr te podatke nije dao u katalogu,zašto?neznam. Šta ako se nađe pumpa za to? kako dalje? pinz ima 90 konja tako da mislim da ima snage da to sve posluži,freza veća od 150 cm mi netreba,tojest to bi bio maximum. o potrošnji nebih sad ništa htio špekulirati jer je u planu ugradnja tdi motora. Kakva freza bi došla u pitanje ako ne sa hidrostatskim pogonom? za dodatni teret u zadnjem dijelu isto nije problem.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
seljačić kaže:
može li ovo da se priključi na ovu spojku gore na slici?:

http://www.zapfwellengetriebe.de/Getrie ... umpen.htm#

pa onda pumpu na to.

neznam šta je sve potrebno da se taj sklop ujedini kako bi sve to skupa radilo.
Ovo gore može na tvoj izvod ali preko kardana .Dakle prvo na tvoj izvod poklopac sa semeringom , na osovinu s istim uzubljenjem prirubnicu za kardan ..ovak nešto :
db_PRIRUBNICA_TU_16-201.jpg


A u kom smjeru gleda taj izvod sa slike ..?
Pitanje za koliko snage / momenta je napravljen ..to treba vidjeti u manuelu od pinca .
Dalje ... kako montirati ralicu?
On nema šasije ..variti za onu uzdužnu cijev? :scratch ili vješati za karoseriju :?: uff!...
Iz savinog lonca bi to bilo puno jednostavnije/manje pitanja ..pa pricekaj njega ;)
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
oooooooooooo pa ti imas izvod,eh pa to je super,neznam kak oje kod pinca ali kod mene u dzipa nissan patrola na rucici za vuce imam polozaj N sto znaci izbaceno,e kad ubacim u to auto se ne krece dakel reduktor je u neutralnom polozaju......
a taj polozaj sluzi za vitlo,e kad izbacis iz toga to se valjda iskljucuje i nemozes koristit taj pogon,
dakle ako je kod pinca kako je i kod mene to odpada jer se izlaz nece okretat kad budes vozio sa ukljucenim pogonom....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
puknuti je vec postavio bitna pitanja

brzina okretaja ?
okrece li se u leru ?
okrece li se kontra ako ides rikvercom ?
u kom polozaju stoji (gdje se nalazi) ?
koliki je precnik osovine ?

snage pinc ima sa bilo kojim motorom , ako moze vuci 2T moze i neki balast od pola tone ;) to za njega nije problem

a sad moji argumenti zasto bih ti preporucio kasiku umjesto freze
1. mozda ti je brzina kretanja od 5kmh previse za frezu , jer ako radis u vecem rezimu obrtaja normalno i brzina kretanja ti je velika
2. tesko ces rijesiti problem pogona , ne kazem da je nemoguce nego da je nerentabilno
3. cijena izrade je daleko na strani kasike , jednostavnost takodje , za kasinu cak nema ni popravki niti odrzavanja
4. tezina na prednjem dijelu , kasika laksa
5. ako cistis makadamske puteve racunaj da si sa svim komsijama u losim odnosima posto ces im iz freze polupati stakla sa kamenjem kada upadne
6. mokar snijeg jako tesko ide na frezu


prednosti freze
1. NEMA JE NIKO U TVOME KOMSILUKU
2. daleko veca mogucnost manipulisanja snijegom
3. snijeg mozes lako da tovaris u kamion ili nekakvu prikolicu ako radis u urbanoj zoni
4. laksa za gurati , manje treba gripa

ima jos sitnica ali ovo je nekoliko bitnijih faktora kojih sam se sjetio
 

Najnoviji postovi

Na vrh