• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Honda F600/620

loter

Član
Tu od
13 Lis 2017
Poruka
36
Posto nemam nikakvog iskustva a imam vucnu frezu i nozeve koje idu umjesto kotaca i danas sam proso cca 600 m2 vrta sa obje kombinacije skuzio sam da treba upotrijebiti jedno i drugo. Nozevi bolje kopaju ali ostavljaju velike komade dok vucna bolje usitni. Samo imam problem sa vucnom jer sam skuzio da rupe na prikljucku i na frezi nisu jednake tj razlohane su pa kad jace stosnem na volanu remen freze se otpusto i vrti u prazno trebal ni borerom napravit jednale rupe na jednom i drugom pa i klinove da bude to sve kak spada. Sve u svemj ova moja 620 ubija :) prezadovoljan sam :) dolazim u napast da d preorat jos 500 m2 travnjaka ;) s tim da sam si postavio plastenik od cca 100 m2 a za vikend budem jos jedan.
Problem mi je sa nozevima ( umjesto kotaca) uz rub plastenika jer zna mi jakp rijetko al doduse bacit frezicu na stranu pa se bojim da ne poder najlon. Jel ima neka fora da ide samo ravno :)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
Kad radiš sa kopačicama na pogonskoj osovini, onda mtk nikad ne može ići potpuno ravno (za razliku od vučene freze).
Da bi izbjegao naglije skakanje lijevo - desno potrebno je da radiš sa diskovima, da je ukopaš što dublje, da ti graničnik dubine kopanja bude u najnižem položaju (što je moguće), da taj isti graničnik ima određeni luft lijevo - desno).

Svaka kopačica da bi se postepeno kretala napred potrebno je konstantno kontrolirati na ručkama malo lijevo - desno (jer ako je držiš ravno i stisneš je dole, onda se ukopa i ne ide napred).

Konstantno je držati da kopa na istoj dubini (lakše se je kontrolira).
Potrebno je malo prakse dok ne stekneš rutinu.
 

loter

Član
Tu od
13 Lis 2017
Poruka
36
I ako ima netko plug za f 6xx iz zagreba za posudit kad ce mi trebat bio bih jako zahvalan, da ga ne kupujem bezveze ako nebudem mogao sa njim radit
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,730
Ako nije velika površina, možeš do 15 cm dubine radit sa njim, a to je za vinograde i vočnjake dovoljno.
Za duboka oranja vrtova nemože.
Govorim za plug za vađenje krompira, pomični. Sa plugom baš za oranje nisam radio, ali ne vjerujem da ima neke velike razlike.
 

loter

Član
Tu od
13 Lis 2017
Poruka
36
Da tak sam si i mislio. A vrt mislim stalno okopavat a sa frezicom okolo pa kad izvadim jednu kulturu proc sa plugom i opet frezat. Znaci nebi bilanpretvrda zemlja.
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Samo imam problem sa vucnom jer sam skuzio da rupe na prikljucku i na frezi nisu jednake tj razlohane su pa kad jace stosnem na volanu remen freze se otpusto i vrti u prazno trebal ni borerom napravit jednale rupe na jednom i drugom pa i klinove da bude to sve kak spada.

Ovaj dio nikako ne razumijem što si napisao.
Vučna freza za 620 ima fiksni prijenos preko
metalnog prenosnika u kojem je lanac i prijenos je preko lanca.
Po meni ne postoji nikakva šansa da tu bilo što proklizava
ako je ispravno, i ako imaš originalne dijelove,
niti je moguće bilo kakvo otpuštanje jer lančanici
sjedaju na prijenosne osovine koje su nazubljene.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
Njemu su razdrkane rupe i klin, znači cijela freza se klati na spoju sa mtk, to treba fiksirati da ne mrda.
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Ne kužim i dalje.
Rastavljao sam to, ali se ne sjećam da je spoj
motora i getribe (odnosno ostatka stroja)
povezan bilo kakvim klinom.
Klin postoji samo da se priključci kvače na cijeli stroj,
a opet za proklizavanje ne znači ništa i taman da se miče
jer je prijenos preko lanca.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,730
Vjerojatno mu pogonski remen proklizava kod jačeg opterečenja, tj kad stisne cjeli mtk prema dolje.
Treba motor prema naprijed pomaknit.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

loter

Član
Tu od
13 Lis 2017
Poruka
36
Onda ja ocito nemam orginalnu frezu. Ova koju imam pogonjena je remenom koji se spaja sa desne strane mtk ( na duploj remenici) na frezu. A razjebane su rupe i na frezi i na hvatubprikljucka pa kad stisnem volan remen se olabavi znaci ovaj koji pogoni frezu
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,158
Da tak sam si i mislio. A vrt mislim stalno okopavat a sa frezicom okolo pa kad izvadim jednu kulturu proc sa plugom i opet frezat. Znaci nebi bilanpretvrda zemlja.
To u većini slučajeva ako je manja površina možeš odradit i samo sa kopačicom,samo je više vremena držiš u mjestu i ona će se ukopat dublje nego što možeš izorat :icon_e_surprised:
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Onda ja ocito nemam orginalnu frezu. Ova koju imam pogonjena je remenom koji se spaja sa desne strane mtk ( na duploj remenici) na frezu. A razjebane su rupe i na frezi i na hvatubprikljucka pa kad stisnem volan remen se olabavi znaci ovaj koji pogoni frezu

Da, očito te je neko nasadio, i samom mi se to više puta u životu dogodilo.
Neko je furio taj priključak dok se nije raspao prenosnik lanca,
a onda mu je bilo skupo kupiti drugi ili platiti majstoru,
pa je nasadio remenice i remen i odma na oglasnik....

Moja je pofrezala u svom životu, kad bi mjerio dužinu vinograda, vjerojatno odavde do
sjevernog pola i nazad pola puta.
Isto mi se je raspao ovaj prijenosnik, i koštalo je to nešto kunića,
malo ležajevi novi, malo varenje i tokarenje dosjeda ležajeva,
brtve i semerinzi ...
Al napravio sam to i radi i dalje jako dobro.
Teško to može raditi dobro sa remenom i remenicom,
jer je jako veliko opterećenje na prijenos, pogotovo kad ju nabiješ u zemlju.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
Ta freza nije namijenjena za frezanje vinograda ili njiva, nego da se usitni prethodno iskopano ili već malo grublje pripremljeno tlo.
Znači za manje površine ili plastenike.

Normalno da će se sve raspast i razdrkat, kad se siluje i očekuje da radi kao neka malo jača freza od recimo 10 KS pa na gore.:cool2:
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,730
Malo zelene gnojidbe. Honda-Loncin dobro radi, jedino što gubim ulje iz mjenjača na desnom točku. Biće raskapanja kad prođe sezona, još ima nešta košnje i onda se kreče u rastavljanje.
DSC_0284_1.jpg

DSC_0285_1.jpg

DSC_0283_1.jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
Možda ti ne bude trebalo totalno rasturavanje, ako osovine nisu porozne, ako osovine nemaju puno lufta (u sredini gdje idu jedna u drugu), uvijek se jedna osovina više klapa (i to muška).

Kad sve to ustanoviš i da nigdje ne slini na brtvi, onda samo ovo sa vanjske strane.

IMG_20171020_114926_1.jpg
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,730
Da prvo sam i mislio izvana vidit, bila je osovina malo zajedena zadnji put kad sam stavljao nove semeringe. Držalo je jednu sezonu mislim i onda kad je došlo ljeto iduče godine je procurilo. Mislim da nisam semeringe stavljao u vruču vodu prije montaže, jel to može biti uzrok što je tako brzo procurilo?
Jel taj semering ima duplu zaštitu, što imaš u ruci Brgud?
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
Da to su novi semerinzi, dupli (sa gumiranim prstenom), origi.

IMG_20171022_160121_1.jpg


Ovo su isto novi semerinzi dim. 35x58x7, dolaze u obzir ako uspiješ isčupati prsten u jednom komadu, i ubaciš ova dva semeringa.

IMG_20171022_160432_1.jpg


Ovo je stari prsten koji je preživio demontažu, tu su već bili mjenjani semerinzi (sad je unutra jedan dim. 35x58x10) ali pošto sam kod demontaže strgao jedan prsten, kupio sam nove origi. Iako ulje nije curilo na semerinzima nego na kućištu (oštećena brtva, slika 2 stranice nazad).

IMG_20171022_160615_1.jpg


U kratkim crtama tri različite varijante što se tiče zamjene semeringa.

Djelomični uzrok curenja ulja na semerinzima može biti osovina (istrošenost dosjeda osovina, jedna u drugu).

IMG_20171022_160200_1.jpg


IMG_20171022_160209_1.jpg


Zbog istrošenosti osovina i malog lufta na ležajevima, dolazi do klimanja i slabog brtvljenja na semerinzima.
 
Posljednje uređivanje:

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,730
Da , ali lanac i mjenjač su u istom kučištu, hehe!
Za sedam dana stajanja mi isteče 2 deci ulja.
A da ga skupljam za ponovo sipanje, je prljavo, jer ide preko osovine prljave.
Nije to skakavac, hehe.
 

Najnoviji postovi

Na vrh