• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Honda F600/620

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,663
Utvrđivači brzina ti se nalaze u lijevoj polutci (gledano sa zadnje strane), ako pogledaš onu drugu sliku (ispod onog vijka koji nema rupicu), tamo kod poluge izbornika. Ali ako si vadio samo desnu polutku, onda utvrđivači nisu mogli ispasti, moguće je da kod okretanja lanac lupne po kućištu (jer nema zatezač). Poluge spojke sa vanjske strane su zavarene za osovinu, a sa unutrašnje strane je vijak. :D:
 

cape

Novi član
Tu od
24 Sij 2015
Poruka
25
I ja sam to tako skonto,vidim da u deklu nema ni jednog dijela da je slobodan. Pregledau jos jednom kad krenem sklapati,i ako ne nadjem nista ide diht masa,dihtung i sklapanje. A sto se tice listanja, Muha procitao sam sve stranice na temu f 620 za 3 dana. I stvarno ste mnogo stvari utanko objasnili koje su mi dosta pomogle. Hvala vam na tome
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Društvo, jel ima netko sa foruma da je preuredio postojeću roto kosu ili izradio novu koja se kopča naprijed?

Ovo je koma kad se okrenu ručke imam samo jednu brzinu naprijed i jednu unatrag (zbog one sigurnosne plastike na ručici naravno)....

Ja bi čak išal napraviti da se to vozi naprijed, postojeću nebi dirao, radio bi novu...

Možda potegnuti pogon sa motora, ona osmica s remenom mi smeta uh..... radije bi kutni reduktor ili prijenos....

Koliki broj okretaja ima Yanmar L40A na izlazu iz motora? jel treba u tom slučaju reducirati? ili multiplicirati?

Neznam ni koja je brzina vrtnje originalne roto kose kad se kači na remenicu od priključaka... uglavnom malo je prespora...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Prvo ti kopčanje na prednjoj i zadnjoj strani nije isto,neznam jel bi se dalo preselit.
A pogon sa remenice motora bi vjerojatno išel al bi trebalo doraditi i to dosta.
I još pogodit broj okretaja noža i hod freze recimo u drugoj brzini.
Na kojoj ti je remenici pogonski remen freze?
Ja ručicu mjenjača nisam okretal ostala je kak je i kad se trebam brzo vratiti urikverc stavim u 2.ili3 brzinu i deri nazad.
 

Rudar

Član
Tu od
22 Lis 2014
Poruka
39
@mrga,trenutno baš takvu pravim,poslat ću ti slike,ako uspijem jer to još uvijek svladavam.:icon_redface:.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Oficir, sve se da napravit ak se želi, a ti se nemoj igrat s brzim u rikverc jer je tak poginul moj susjed sa poljostroj kosilicom, brzi rikvverc i prešla preko njegovog prsnog koša...

Nebi ja prepravljal postojeću, šteta mi je to rasipati, brži sam ak novu sklepam nije neka mudrost....

Pogon mi je na većoj remenici na motoru, koristil bi manju za pokretanje roto kose...

Razmišljal sam i s remenom doći nekud s kardanske remenice ali to je nemoguća misija
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Znam kaj hoćeš reč.
Ja koristim brzo urikverc ponekad kad moram ubrdo prazan stić brzo,proklizavaju kotaći ubrdo dok ne odignem kosu,tek tada kreće i to radim na malom gasu uz njezno kretanje.

Sve se da prepravit samo je pitanje dali se isplati...?
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Naravno da se isplati.... nebi znal koji je to komfor dok nisam ovu jesen probal onu staru tanjuraču od roto kose koju su prvo delali i ona je naprijed i koristi pogon s motora....isto pogon s motora koristi freza za snijeg...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Onda nemaš kaj čekat nego se upustit u proračun i izradu roto kose prema napred.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Faktor je vrijeme.... i lako je napravit šasiju, treba speljat te remene i ovu glupu osmicu.... bljak... :icon_confused:

treba i proračunati da se vrti brže jer tvornička nije najsretnije riješena, kosi ona al nije to to...

tražim i neki reduktor... i tak.... možda od rasipača umjetnog gnoja? povoljan je samo da li je dosta jak...

Baš gledam AS kosilice, nemaju one nikakvo kopiranje terena kao mio na onoj cijev-u cijevi sistem...

Čak razmišljam da opalim to fixno....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
E vidiš meni kosi puno ljepše i lakše na nižim okretajima,naravno kad je nož oštar.
A ta osmica malo više grije ležajeve al nikada nisam imal problema sa tim remenom,naravno nesmije biti prenapet.
Nož mi je uvjek postavljen na višu razinu rezanja,znaći podignut je.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Viš ja s njom brijem, nož mi je najniže koliko je moguće, zato sam sad na oriđinalu ostal bez njega..... strošil se...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Kuciste od rasipaca nije predvidjeno za te obrtaje i nebih preporucio nikako. Drugo pogonska mala remenica je prilicno malog precnika i to po meni nece biti dobro da prenese potrebnu snagu potrebnu za pogon.Pri vecem opterecenju ce proklizavati i pregrevati se remen .Bar bi precnikom trebala biti koliko je standardna na izlazu menjaca. Ako je za rotacioni noz trebalo bi bar 2000rpm na osovini kosacice dok je kod motornih i do 3000rpm. Sto veca brzina to bolje otprema i sitni samo treba usaglasiti i precnik noza sa snagom i brzinom mkt.Po meni bi bilo najlakse na postojecu remenicu motora dodati jednu od automobila i fiksirati je vijcima za originalnu.Slicno sam pravio meni za pogon pumpe za zalivanje na Kiporu
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Vica ovaj tip rotokose ne melje i ne baca puhanjem travu van nego reže i ostavlja,pogotovo višlju travu,tak da sama brzina noža nije toliko velika kao kod samohodnih malih kosilica.
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Pozdrav svima
Zanimaju me noževi za frezanje koji se montiraju na osovine umjesto kotača.
Dajte savjet kod kupovine -
na što trebam paziti, da li pašu noževi od svih ostalih modela na 620,
koliko ih treba biti sa svake strane (dva ili tri)
da li trebam paziti isključivo na promjer šesterokutnog izlaza sa freze
ili ima još nešto (način učvršćiivanja i sl)?

Drugo pitanje onima koji ovako frezaju - koja je razlika u kvaliteti frezanja
u odnosu na vučnu frezu koja ima pogon preko onog zatvorenog lančanika?
Koje je bolje ili lakše za frezanje ?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,663
Ovo su ti noževi, sa svake strane dođu tri glavčine sa po četri noža i na kraju disk (kojeg na slici nema), oni se mogu još malo razmaknuti (i onda je ukupni radni zahvat 90 cm). Sam nož je dužine 240 mm, debljine 5 mm a razmak rupa je 80 mm, pričvršćen na glavčinu sa vijcima M 10.
Lakše je raditi sa vučenom frezom (ali pod uvjetom da nije tvrdo), a ovi noževi su puno bolji za kopanje (ide dublje, ostane grublje), zavisi što želiž raditi ?:eek::

a4E4pTz.jpg
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
358
Samo noževi tj sklopovi noževa od serije 6XX ti odgovaraju ( serija 4XX ima manji promjer osovine), osobno meni je ljepše frezat sa po tri sklopa sa svake strane , kada su sa svake strane samo dva sklopa noževa voli se zakapat a i zbog širine ti je slaba iskoristivost stroja, po mojem skromnom mišljenju sa noževima na osovinama možeš dublje u odnosu na priključnu frezu ,ostalo će ti reć kolege( forumaši) koji imaju priključnu frezu
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Puno hvala za pojašnjenje, znači kopčaju se samo sa šarafima koji idu kroz osovinu.
Pretpostavljam da je isti princip na svim većim modelima (tipa 400,500,600).
Ma brine me da ne kupim za manji model pa da na kraju nebudu
pasale motike zbog promjera osovine.
Da li za motažu trebaju oni produžeci koji stoje na osovini
kad su montirani obični gumeni kotači ?
 
Na vrh