• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Honda F600/620

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ovako objasnjenja su dobra ali ima dve vrste nosaca motika za seriju F6xx. nisam ni ja znao dok nisam kupovao nove moticice . Naime zaboravim uzorak i na pijaci u Rumi nadjem hondu f 600 i premerim novu motiku i pasuje na vijke raspon. kad sam dosao kuci nepasuje za skoro 20mm razlike u rasponu rupa pa sam morao nove rupe busiti. i kod mene su 8mm rupe i vijci. Brgud je prikazao izgled moticica i nosaca i nikakvi nastavci tu neidu jer to se koristi na manjim hondama 3xx i 4xx serijama. Ovde se samo pakuju nosac jedan za drugim na osovinu stim da se rupe moraju poklopiti od nosaca i osovine zbog rasporeda motika. I kad menjas moticice menjaj polako redosledom kako su bile da neokrenes jer ima pola levih i pola desnih motika.znaci razlikuju se . za sve ti treba 12 levih i 12 desnih moticica Sad nisam dobro izgleda razumeo oko produzetaka . Na hondi f6xx su sestougaone osovine na koje se pakuju svi nosaci ili tockovi. Retko ko ima te krace sestougaone osovine koje sam i ja skoro nabavio koje su nekih 15cm otprilike duzine. Standardna osovina je nekih 30cm otprilike.Na manjim hondama imaju parcad osovina koje spajaju nosace motika
 
Posljednje uređivanje:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ja sam bio vrijedan i složil željezo na brzinu, no kako dalje?

Imam i remenice od strižne kose s kućištem kao i kućište od jednog mog uratka prije....

Ideje dobro došle...
 

Prilozi

  • gotovo.jpg
    gotovo.jpg
    71 KB · Pregleda: 570
  • remenice.jpg
    remenice.jpg
    64.8 KB · Pregleda: 601
  • SPANER.jpg
    SPANER.jpg
    61.5 KB · Pregleda: 416
  • strizna kosa.jpg
    strizna kosa.jpg
    60.2 KB · Pregleda: 1,823

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,663
Princip je isti, kod (malih i većih), samo je razlika u debljini šesterokutne osovine (koja izlazi iz mjenjača) razlika u šesterokutnim nastavcima i razlika u noževima. Ne idu vijci kroz osovinu ! Vijci drže noževe na glavčini a glavčinu drži na određenoj poziciji štift sa osiguračem. :(
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Pa sam imal problema sa lagerom u kuplung rolici jer je prosviral

Sad je na tokarenju komplet rolica jer se okrenul ležaj u kućištu, a ono je aluminijsko pa je sve požderalo...

Pa da bi skinul španer jer nisam sa radapcigerom mogal skinuti ležaj, skinul sam remenicu na getribi i nagnul onaj limić i imal sam kaj videti, dosjed požderan u nutra do kraja...

Sva sreća pa su uz oriđinale roto kosu isporučili krivu remenicu, a kasnije pravu pa ova paše na zube. sad bu tokar skinul seredinu ispravne (male) i dal na ovu veliku....

I onda bu mi netko pričal o kvaliteti.....
 

Prilozi

  • IMG_0279.jpg
    IMG_0279.jpg
    55.8 KB · Pregleda: 818
  • IMG_0284.jpg
    IMG_0284.jpg
    35.3 KB · Pregleda: 590
  • IMG_0282.jpg
    IMG_0282.jpg
    63.8 KB · Pregleda: 544
  • IMG_0281.jpg
    IMG_0281.jpg
    52.6 KB · Pregleda: 587
  • IMG_0280.jpg
    IMG_0280.jpg
    82.3 KB · Pregleda: 391
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,663
To malo potokariš i napraviti čauru na mjeru i uprešati, staviti ležaj sa gumenom zaštitom (bolje štiti od prašine). Taj ležaj treba mijenjati čim malo počne rikavati (ako ne onda uništava remen).:icon_twisted:
 

Rudar

Član
Tu od
22 Lis 2014
Poruka
39
@mrga,kad budeš vraćao remenicu namaži s masti dobro ozubljenje i neće više "jesti" zube
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Brgude, lako je za remen, problem je da mi je uništilo onaj valjčić-kućište jer se ležaj okrenul u njemu (aluminijski je, a onaj unutarnji dio u ležaju je željezo, pa pametniji popušta).

No sad sam dao izraditi željeznu pa bu remen gorel u slučaju da zablokira.

Inaće je nutra bil taiwanski ležaj... čak ni SKF nisu dali

Ovo sa masti je sjajna ideja, vidiš zaboravio ja to....Rudar hvala....sad dolazi umetak željezni (a ne gus) i cementiran
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Brgude, lako je za remen, problem je da mi je uništilo onaj valjčić-kućište jer se ležaj okrenul u njemu (aluminijski je, a onaj unutarnji dio u ležaju je željezo, pa pametniji popušta).

No sad sam dao izraditi željeznu pa bu remen gorel u slučaju da zablokira.

Inaće je nutra bil taiwanski ležaj... čak ni SKF nisu dali

Ovo sa masti je sjajna ideja, vidiš zaboravio ja to....Rudar hvala....sad dolazi umetak željezni (a ne gus) i cementiran

Znači, sljedeće je da kupuješ osovinu.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Osovinu od španera? Teško, jedva sam skinuo ležaj, moral je na prešu....prije bu remen nadrapal jer bu sve zaštekalo , ali ja se nadam da ćemo sa SKF ležajem i metalnim valjčićem srediti stvar na duže staze
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Mislio sam da se govori o remenici, tak je barem razgovor tekao.:^):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
I meni se činilo da pričate o remenici na getribe.
Još ne razumijem zašto se remenica skidala?
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
jer nisam mogal van sa španerom remena, ima onu osovinicu iza remenice pa sam trebal maknuti....

Sa radapcigerom nisam mogal valjčić skinuti sa nosača jer je tak zapekal ležaj za unutarnju osovinu kaj smo morali s prešom isprešati.... te sam moral komplet španer tj nosač valjčića skinuti....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja to grijem i radapcigerom vadim.
Da ti nisi taj aluminijski valjčić potrgal radapcigerom?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,663
Ako si uspio izvaditi aluminijski valjčić a ostao ti ležaj na osovini španera (ako je zapekao), samo lagano čekićem po prstenu na čvrstoj podlozi i pukne. Nema potrebe tu stavljati neki skupi ležaj, dovoljno je neki prosiječan cca 15 kn sa gumenom zaštitom radi prašine. Vjerojatno nije nikad mjenjan a i nije neki trošak. :icon_wink:
A možda ti je baš taj ležaj krivac da ti je remenica pojela nazubljenu osovinu mjenjača.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Kolko sam shvatio nije mu osovina pojedena, nego remenica. Ja sam vidio več jednom taj slučaj da je se pojela remenica, vjerojatno jer zubi nisu bili podmazivani!
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,663
Da, točno remenica je izglođena na nazubljenu osovinu mjenjača, zanimljivo istovremeno blokiran ležaj zatezača ramena -kvačilo- i uzubljenje remenice ?:(think):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Lezaj moze blokirati za par dana u spaneru ako lose zaptiva i previse prasine okolo. bar se meni tako desilo sa sadasnjim kvalitetnim kineskim lezajima. Po pitanju nutova na remenici mi nije jasno kako se poglodju sem da je suvo i trenje radi svoje. mojoj je 35god i pogotovu sad trpi velika opterecenja i jos uvek je knap , ili sto rekli ko nova ali je podmazana davno jednom T.mascu i nema problema. Ili ako se otpusti centralni vijak na remenici pa zbog toga se rasklima jer neznam zbog cega bi se toliko zajela
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Ma tu se najvjerojatnije radi ono kaj je Mrga sam rekao,loša izvedba. Kod klinastih vratila postoje dvije izvedbe. Unutarnje centriranje spoja-znači vratilo i remenica su centrirani po promjerima, dok među zubima postoji zračnost. Naravno s vremenom profili se razbiju. To je jeftinije i gotovo sigurno je takvo centriranje na Hondi.
Postoji Centriranje po bokovima zubi-s obzirom da je vrlo mala radijalna zračnost na dodoru bokova profila, takvi spojevi su baš namjenjeni za udarna i izmjenična opterećenja. Skupo za izvesti.
Izvadjeno iz Deckera
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Hodore u pravu si.

Raskopal sam gotovo novu hondu gdje nisu pojedeni zubi i između zubi remenice i osovine je neminovno luft što pogoduje da remen izlupeta zube....

Drugi problem je na koji ste vidim svi zaboravili da je remenica od gusa (mekani materijal), što samo luđak na cementiranu osvinu i još sa zračnosti može staviti...

Ako je remenica gus, onda bi trebala kruna biti umetak cementiranog željeza... pa može imati čak i lufta i nikaj se nebu dogodilo... (osim trzanja, a to je ionak cijeli mtk napravljen sa zračnostima, recimo osovine kotača/motika itd. :mad: )
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Ak je več takva izvedba, onda je bolje da je jeftinija remenica "mekša" od vratila.
 

Najnoviji postovi

Na vrh