• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Honda F600/620

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Rastavljen je.
Piše na njemu g42, i 171,ili 172 ccm...
Slikat ću sutra klip i cilindar, iako će slika teško prikazati dubinu riseva na klipu.
Ima puno riseva, ali ne čine mi se preduboki.
Klip bi i kupija drugi, da nije radilice i klipnjače..
Ona mi se čini da je platila ali nisam siguran.
Ne osjetim pomicanje, (klap,klap), ali mi se čini nekako labavo, i nisam siguran jel to ok..
Kolika rupa triba bit od cilindra,jel 66.5mm ok??
Jel pola milimetra ili 3/4 mm puno zračnosti izmedju klipa i cilindra??:icon_scratch:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
To ti nije puno svaki klip ide u konus sto znaci da je doljnji dio klipa siri a gornji uzi to je tako radi toga sto se celo klipa najvise grije i siri zato je to tako.
Ima li ti radilica risova?
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Radilica risova???
Kako?
Di to pogledat i kako provjerit koji dio i kako znat šta je za vratit, a šta nije pametnio vraćat u motor?
Ja nisam ni zna da radilica može imat risove, pa ju nisam ni gleda na taj način!
Proba sam vuć za klip, držeći radilicu, da se pokaže klapa li koji ležaj.
Negdi sam čita da ima igličasti ležaj, ali neznam jel to pod klipom, ležaj bolcena klipa, ili je medju pršutima, na radilici igličasti ležaj.
Ili oba???
Dozvoljavaju li igličasti ležaji mrvu više lufta a da to opet valja,nego da je isti luft na kliznom ležaju?
Svaka informacija dobrodošla!:icon_pidu:

Čak mi se i ležaji radilice čine uredni, da glatko klize bez najsitnijeg zapinjanja...Iako bi njih preventivno zaminija ako nebi bili baš prebezobrazno preskupi!

Motor se čini vrlo jednostavan.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
neznam koliko se to isplati popravljati......jer nije g200 motor, a nisam se ni susretao sa djelovima za taj tvoj motor......

taj motor mislim da ima pogon sa radilice (ali nisam siguran), ako je i mjenjač od f42 honde, onda bi gx ili dizel mogao lijepo ići gore.......:icon_pidu: uglavnom, to treba provjeriti, jer se nesječam........

pa koliko bude trajao......ili original gx motor
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Dali ima risove na onom djelu gdje klipnjaca dolazi?
Iglicasti lezajeva nema na radilici ni na maloj pesnici.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
taj motor ima igličasti na letečem ležaju......
Da pogon je sa radilice.

Možda nerazumljivo pitam.

Do tog igličastog se dodje vadjenjem bolcena i odstranjivanjem klipa, ili raspresavanjem radilice??
Kako ga provjerit može li ostat da radi neko vrime, i da odradi bar 50-100 sati?

Kakav je drugi ležaj u toj klipnjači, i može li ga se i od čega otokariti?

I dalje ne shvačam di tribam na radilici pogledat ima li risova?

Još nisam sa klipnjače skinija klip, još su klip i radilica "u 1 komadu"..
Samo sam pokušava probat klapa li..
Čini se nekako labavo, ali na minimalno vrtenje radilice remenicom, ne osjetim zazor, klapanje, kao da glatko ide kad brzo vrtim radilicu, na jednu pa na drugu stranu..Bez lupkanja..
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Dali se klipnjaca da rastavit na radilici treba biti dva sarafa ako ih nema onda je iglicasti lezaj i radilica se mora restavit odnosno ispresat!
Dali ti se klipnjaca klima gore-dole na radilici? isto tako i na klipu?ako se neklima dobro je!!
Piksa na maloj pesnici se moze napraviti od grafitne bronce!!
Risovi na radilici budu na onom djelu gdje leteci lezaj nalijeze na radilicu a da bi to vidio treba skinut klipnjacu,,,,
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Dali se klipnjaca da rastavit na radilici treba biti dva sarafa ako ih nema onda je iglicasti lezaj i radilica se mora restavit odnosno ispresat!
Dali ti se klipnjaca klima gore-dole na radilici? isto tako i na klipu?ako se neklima dobro je!!
Piksa na maloj pesnici se moze napraviti od grafitne bronce!!
Risovi na radilici budu na onom djelu gdje leteci lezaj nalijeze na radilicu a da bi to vidio treba skinut klipnjacu,,,,

Da tribalo bi raspresat radilicu za skinit klipnjaču, nema 2 vide i onaj polumjesec kao klipnjača od fiće.

Probavao sam klipnjaču vuć gori doli, neznam klima li se ili ne.
Nisam siguran.
Ako je, ili ja to neznam primjetiti ili se klima baš vrlo malo.
Probat ću sutra opet, da "utvrdim gradivo"..:smile:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ako je G42 motor u pitanju ,proverite prvo dal ijedan deo postoji za kupiti za nju. Kod nas nema deo nijedan vise za motor a moze se poruciti direktno iz japana al bolje da nekazem posto su. karike bi samo kostale ko ceo gx motor. to su bili jako robusni motori ali nazalost izbaceni davno iz proizvodnje i delova nema. Komsija mi ima upravo taj g42 i sad je zamenuo motor sa gh160 motorom. Ako proveravas motor to jedino mikrometrom se mora premeriti i znati svaku toleranciju jer odokativna metoda tu nepali. tolerancije japanaca su vrlo male ako hocete da dobro radi
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
gleda sam po ebay-u da se nać zamjenski klip, i prstenovi, i semerinzi.
igličasti od radilice ne..možda mi ni nije neophodan..vidićemo još, samo gledam šta je sve moguće, neznam baš da će se ovo radit, osim u slučaju minjanja samo prstenova i semeringa...
staro je to, ne želim ulupavat velike novce u to..
Iako mi se svidja mašina sa normalnim ležajima, ono starog tipa..:wink:

inače, zna ko čemu služi kanal na jednom ležaju, onom većem?
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Slikaj najbolje da vidim jer se napamet tesko da se zna. verovatno za laksi povrat ulja ako je na spoljnoj kosuljici. uglavnom u vezi je sa podmazivanjem ili viskom ulja nesto
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Luft klipa i cilindra je puno previše....3/4mm to much:icon_eyes:
Dijelovi za to čudo su skupi i to poprilično. Ako i kupiš te vitalne dijelove zamjenske, onda ti je bolje odmah kupiti cijeloga kineza.:icon_rofl:
Leteći je iglićasti i tu nebi smio osjetiti nikakav luft. U aksijalnom smjeru je luft i neka te on ne zavara.
Ako misliš na radijalni kanal po vanjskoj košuljici ležaja, on služi sa pozicioniranje radilice u bloku(zar nema karike na tom dijelu:(think):)
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ma to je u ležaju, sa vanjske strane, kanal.u njega ide prsten, kao pola segera, pretpostavljam da taj prsten drži ležaj aksijalno centriran.Nije toliko ni bitno.
Pada mi na pamet kupit 2 semeringa, i set prstenova i sklopit motor ovako.
Neki ozbiljniji remont se za njega ne isplati.
Prestar je unatoč urednom cilindru.
Tribam vidit ima li od čega klip da je točno 66mm pa da ima 3 prstena...:icon_jook:


edit;
Previše lufta?
Ja i neznam jel 3/4mm ili pola mm, kad promrdam klip prstom, nešto klapa..
Izmirit ću danas.
Šublerom, jer točnije ništa nemam.
Ako luft na igličastom ne budem moga osjetit okrećući radilicu, priko remenice tamo-vamo, mogla bi bit dobra klipnjača i ova dva ležaja?

Ako je motor tako problematičan za nabavit djelove, moga bi on i na njuškalo u djelove, pa nek si neko drugi kompletira jedan motor od dva, neko ko se u to bolje razumi od mene...

Ovo bi čak moga bit i blok bušen a klip osta od niže specijale?
Koliko se buši blok, na iduću specijalu, jel 0.5mm?
Opet, nešto se i širi kad se ugrije, toliki klip će se raširit 30tak stotih, do po milimetra ugrijan??
 
Posljednje uređivanje:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Da to je kanal za centriranje.
Širi se i cilindar, ne samo klip. Ajde da je to rus u pitanju, nebi me čudilo, ali u japanca naći takav zazor, je previše. Nemam podatke, ali ne vjerujem da je više od 0.2mm:icon_e_confused:
Radilica ne smije nimalo mrdat dok provjeravaš zazor. To se inače mjeri komparatorom dok je radilica stegnuta. Al, eto, ako baš ne možeš rukom osjeiti zazor, onda pretpostavljam da je sve ok.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,663
Taj motor je bio za obnovu već kad je bio montiran prošli put, a sad pogotovo. Nabrojio se sve moguće i nemoguće, a nisi spomenuo da li taj motor ima pogonsku remenicu na radilici ili na bregastoj ? (Ako možda i jesi, meni je promaklo). Ako misliš mijenjati samo karike i semerinmge, to ti je gore nego ništa. Prije svega moraš dokučiti, da li ti uopće takav motor odgovara, pa onda vidjeti koliko bi koštao popravak, pa tek onda ići u realizaciju.:icon_rolleyes:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Promaklo ti je, izvod za remenicu je sa radilice.

Motor mi se inače jako svidja!!!

Volija bi idućeg imat točno te arhitekture i kvalitete.
Nema lanca, bregasta u bloku, samo 2 ventila, bregasta, i radilica sa po 2 ležaja, i po jednim zupčanikom!!
prava šteta šta kinezi ovo nisu (uspješno) kopirali!!!
i šta bolcen klipa isto nema rolnu kao piaggio nrg, a cilindar košuljicu...:icon_rolleyes:

Nedostatak djelova i skupoća me odbijaju da išta radim s njim, osim eventualno ako naletim na baš jeftine djelove od nekog drugog istog takvog.
Vidićemo.
To je zamišljeno da freže zemlju od moje škrte tetke, ona je prije 2 dana izrazila želju da kupujemo novi motor, ali danas dolazi i kaže da će joj zemlju pofrezat neki krga ili tako nešto..:icon_pray:
Ja za sebe imam mutu i malog miju.
Tetka ima 85 godina i radi jedno 2-3 000 kvadrata, od oko 6000, koliko je pokupovala...
Kad je tako divlja svašta se od nje može očekivati..

edit;

ovakav je motorhttps://www.youtube.com/watch?v=VsCIus1LfMw
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,663
Ovo je prikaz pogonske remenice (promjera 14 cm), i pogonjene remenice (promjer 12 cm). Za jedan obrtaj pogonske remenice, pogonjena remenica se okrene isto jedan obrtaj za 5 cm više po obodu remrnice. Znači skoro pa 1 : 1 (ovako odokativno). Taj omjer je optimalan za rad tog mtk. E sad ako i osposobiš taj motor, nećeš moći dobiti taj omjer prijenosa. Dobio bi nešto slično kao na slici u prethodnim postovima (gdje je to prepravljeno, po mojoj ocijeni jako loše). Da ne dalje obrazlažem što ? zašto ?:(grin):


QCjMIS4.jpg
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Ako bi stavio ovu istu pogonsku remenicu sa g-200 motora, prebaci remen na spori prijenos i igra se sa brzinama, jer ima tri brzine.
Odprilike bi dobio optimalne okretaje za frezanje.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Na G42 mislim da je originalna remenica 8cm precnika sto je istovetno kao mala remenica G200 motora. Tako da ce sigurno dobro raditi i netreba veca jer je ipak G42 slabiji snagom
 

Najnoviji postovi

Na vrh