• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Standard 350

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Meni je radio recimo 10 minuta, ugasim ga, pa idem ponovno paliti i bez čoka ne ide.

Budem ga probao pustiti da radi duze kad ga odfuram van grada - trenutno radim na njemu u garazi pa ga ne mogu predugo drzat upaljenim jer zasmrdi sve oko sebe :)


Sent from my iPad using Tapatalk
 

ratibor

Novi član
Tu od
20 Tra 2018
Poruka
24
Zna li neko da li se ovi roleri oznaceni na slici podmazuju? Da li se koristi ulje ili mast?

IDGQe.jpg


I za majstore jedno pitanje. Da li neko moze da mi kaze cemu sluzi ova rupica na motoru? Koji bi razlog mogao biti u pitanju da je neki majstorski genije napravi? Pretpostavljam da tu nije fabricki postavljena. Cisto me zanima da utvrdim od cega je motor bolovao. Rupica ulazi direktno u blok motora i kada rukom okrecem magnet "zviždi" dok klip radi gore dole.

Posto radim busenje cilindra i stavljam novi klip i sredjujem celi motor da li bi ovo trebalo zatvoriti?

IDr2x.jpg


ID702.jpg


IDQVE.jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,754
Ona prva slika mi je nekako poznata !

Ajd ti to lijepo sve rasturi !:icon_pray:

Ako brusiš cilindar i mijenjaš klip to ti nije ni pola motora.
 

ratibor

Novi član
Tu od
20 Tra 2018
Poruka
24
Slika je s interneta, e sad ako je tvoja sta da se radi :icon_lol: naletela mi sama :icon_lol:

Da, rasturam ceo motor, zato i pitam da li ovu rupu da zapusim nekim vijkom recimo. Inace kad se odradi busenje i zameni klip nije mnogo toga ostalo. Jos nekoliko lezajeva i par semeringa i to je to :icon_lol: Sta da radim kad 2T motori imaju sve zajedno 5 delova :icon_lol:
 

ratibor

Novi član
Tu od
20 Tra 2018
Poruka
24
Ne znam, tek treba da bacim pogled i proverim. Nadam se da su u dobrom stanju.

Javljacu se ja jos dok sredim ovaj motor
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Ako valjke u poteznici za startovanje UMO 6 motora podmazuješ skupljala ti se bude prašina i nastajalo blato, napravi to vrlo diskretno, malo ili ništa.

Rupica na bloku UMO 6 mora biti za odušak, ne smiješ ju blindirati.
 

ratibor

Novi član
Tu od
20 Tra 2018
Poruka
24
Rupica na bloku UMO 6 mora biti za odušak, ne smiješ ju blindirati.

Hoces reci da rupica nije naknadno izbušena? Gledam slike ovih motora i ni na jednom nisam uspeo da je vidim. Cini mi se kao da je samo moj ima
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,754
Iz posta kolege #plus bi se moglo zaključiti da starter (ne treba podmazivati, jer se skuplja prašina, ili samo diskrtetno). djelomično točno.

Ta rupica na bloku je na svim Tomosima sa reduktorom, znači pripada kućištu reduktora.

Ako na tu rupicu puše kad se klip kreće gore - dole, nema rada tog motora.

Starter rastavljen na proste dijelove.

IMG_20180501_091532_1.jpg


IMG_20180501_084627_1.jpg
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Iz posta kolege #plus bi se moglo zaključiti da starter (ne treba podmazivati, jer se skuplja prašina, ili samo diskrtetno). djelomično točno.

Molim te pojasni nam to detaljno; nije nikome na odmet znati zašto je dobro a zašto nije dobro te valjke u starteru podmazati. Nemoj biti škrt na pojašnjenju i riječima.
 

ratibor

Novi član
Tu od
20 Tra 2018
Poruka
24
Dobro je podmazati da bi se smanjilo habanje materijala i zbog zastite od korozije. Lose je jer je to otvoren sistem u koji ventilator neprestano nanosi zemljanu prasinu koja se lepi na ulju/masti. To je pretpostavljam neki osnovni princip.

Verovatno je losa ideja koristiti ulje koje bi centrifugalna sila ventilatora vremenom rasirila na sve strane a prljavstina se na njega zalepila i eto nereda po celom starteru.

Ukoliko me neko ne odgovori ja cu staviti malo litijumove masti.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,754
Na slici je prikazano kako struji zrak kroz starter, opruga je gore u kapi ( i zrak ne struji po njoj), dok donji dio startera (dio koji dolazi u ventilator) je malo više izložen strujanju zraka (tako da je i više izložen prašini).

IMG_20180503_102940_1.jpg
 

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Da nastavim jos malo sa ugradnjom GX200 na MIO 350. Ovaj put remen, stoperi i kuplung.

Remen koji sam na kraju našao da najbolje paše u ovoj kombinaciji je B33.75 (17 x 855 LI). Stopere sam napravio iz gotovih vinklova koje sam samo pobrusio za zaoblim rubove. Dva su ugrađena na prednju, a jedan na zadnju remenicu. Sasvim solidno da je remen zategnut kad je kuplung uključen, odnosno da ne hvata pogonsku remenicu kad je isključen.

3badafa3892b391e1f88147d4a0b2e93.jpg


b04a3259ed9714a284bbec96eda8175e.jpg


Zategnutost remena i kuplunga su složeni tako da je udaljenost remena iznad kuplunga nešto manje od 80mm - više nego po manual-u, al čini se da ne stvara probleme.

3e9fa0253c6b9efbb2a1f70ecb3f13be.jpg


7900cf36c35849bb6c7d7c95915c8e29.jpg


U akciji to izgleda ovako. Malo remen poskakuje, ali ne čini se zbog toga ima nekih problema.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=WPiR554GKcM[/YT]

Inače, zadnja remenica je ipak original MIO 125/17, koju sam igrom slučaja zadnji put kupio na Hreliću za 60 Kn. Ono kaj me malo brine je kaj je prednja remenica SPB a ova MIO kao običan B. Remen naoko nasjeda jednako na obje, ali ima nekih 0.5 mm razlike u širini (16.5 vs 17), te par mm u dubini. Kako će to dugoročno utjecati na trajnost remena, ne znam. Volio bih da su obje istog tipa - imam zadnju 125 SPB ali je treba dosta potokariti jer mesnata, kao da je skinuta sa tenka :)

Btw. motor je zvjer :icon_pray: Sa Tomosom je bilo daš gas, uključiš kuplung i samo kaj se getriba okretala u leru, čuješ kako padne broj okretaja - s ovim baš ništa na osjetim.

Malo sam ga provozao na kotačima u 2. na full gasu i doslovno sam morao trčati za njom, dok sam za Tomićem samo brzo hodao, tako da pretpostavljam da će i puno brže, sitnije frezati s motikama

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Posljednje uređivanje:

ratibor

Novi član
Tu od
20 Tra 2018
Poruka
24
Dobro si ovo odradio samo se motor prebrzo vrti ako je na leru. A mozda se i meni samo cini. U svakom slucaju :(y)::(y)::(y):

Jesu li stari stoperi od tomosa slucajno na prodaju? :icon_e_biggrin:
 

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Thx. Mislim da motor nije bio skroz na leru dok sam ovo snimao. Idle rpm na tim motorima je inace oko 1400 +- 100.

Kaj se tice Tomos dijelova, za sada jos ne prodajem vec sve drzim u kompletu dok ne budem ziher da ovo radi, a onda cu vidjeti kaj cu s time.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,754
Nije loše, ove graničnike možeš još malo približiti remenu, ali ne nužno ako dobro odvaja i ne proklizava pod opterećenjem.
Kad budeš probao raditi ćeš vidjeti kako se ponaša i onda možeš još poštelati.:icon_thumright:
 

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Bili su oni i blize, no kako remen poskakuje u radu lupao je malo po njima. To sto kazes, vidjet cu kako ce se ponasati u radu, pa onda fine tuning.

Ono sto mi je sad ostalo za vidjeti je kako vratiti poklopac remena natrag. Naime, kako je motor podignut, remen je sad vrlo blizu vijka koji drzi poklopac, pa ce se mozda guliti na nosac od poklopca.

Jedna varijanta je da iskoristim ove gornje L stoper profile i jednostavno na njih slozim neki prihvat kutije. Tipa, ubacim dva vijka i izbusim rupe na poklopcu. Tek toliko da da ima neki oblik zastite.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,754
Sad sam primjetio da ti fali jedan dio (koji je dosta važan), a nisi ga ugradio. Taj dio je vezni lim između motora mjenjača koji ujedno služi kao zaštita pogonske remenice i na njega moreš fiksirati zaštitni poklopac remena.
 

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Znam, ovaj od tomosa ne pase ni priblizno, morao bih negdje naci taj dio od f400. S njim bi imao i originalne stopere naprijed.

Kad nadjem taj lim negdje povoljno, planiram uzet.



Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
749e73d6d953c4a76f5ad09b7efd272b.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh