• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO standard F-400

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Da vidio sam . Kako sam napisao, Očistiti osovinu i poluge, polako odizati polutku paralelno (možeš lagano udarati po osovini i polugama, drvenim čekićem da ne oštetiš krajeve os. poluge). Obično kad pukne opruga (zatezač lanca), stradaju valjčići na lancu, a ako je otkrhnut koji zub (znači da je u radu iskakala iz brzina i dolazi do krnernja). Treba paziti na elemente utvrđivača brzina (2 opruge, 2 balina, bubrežni valjčić), da ih ne pogubiš kod rastavljanja. Kad se slaže treba pregledati navedene elemente jer oni su uzročnici iskakanja iz brzina !:(devil):
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Skinuo sam mjenjač (f400), otpustio vijke i vidio da je pukao španer - opruga. Isti sam zamijenio bez rastavljanja mjenjača. Ima malo lufta u mjenjaču, a na stol je ispao jedan zub stoga bih ga rastavio cijelog.
Molim pomoć - kako rastaviti mjenjač - redoslijed rastavljanja i na što obratiti pozornost?
Dali sve izlazi na jednu stranu, dali se skidaju poluge birača brzina...?
Hvala.

Njegov motor majstor pregledao kaže G150, 144 cm3, pukla klipnjača i stavljena polovna koja je navodno dosta istrošena zbog čega ima lufta na bolcnu klipa i teško se okreće u jednom položaju na radilici, drugo još može. Pošto imam rezervni motor Tomos, hondu bih prodao, koliko mogu tražiti, ima sve, karburator, auspuh, filter zraka...

Zna li netko cijene[/QUOTE]

pa koliko bi ti pita za nju?
nema toga znalca koji bi zna koliko ti najviše za nju možeš dobit,to je kako naletiš..
koliko će netko za nju dat..
konkuriraju ti i novi kinezi koji su jeftini,a da ih se nać da drljaju lipo vrimena,pa je novo opet novo..
tvoga se isplati uzet pa ga sredit 100%,da bude ka nov,pa bi traja..ako je ta klipnjača potrošena,potrošeno je i ostalo,iako još može..
bojim se da za nju nećeš dobit neki novac..
ja ju recimo uzea nebi, osim ako bi bila baš jeftina a onda bi ju slaga kako triba..nebi ju na traktor stavlja da je opet skidam za par miseci..mora bi računat na minjanje puno djelova pa ako se posrići da neke i nemoram..
kako idem "od sebe", vjerovatno je da će i ostali tako računat..osim ako nekom baš triba neki dio pa eto za djelove..
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
1 - motor prodan. Došao kupac, pregledao sve dijelove - vratio u kutiju, stavio ruku u džep - platio, potom smo otišli u birc i utvrdili gradivo.....:icon_pidu:.

2 - mjenjač rastavljen, kupljeni novi ležajevi mjenjača.
Mjenjač sam rastavljao jer sam pronašao jedan slomljeni zub. Kada sam rastavio pronašao sam još jedan zub na dnu, znači netko je prije otvarao mjenjač, a nije očistio kućišta pošto svi zupčanici imaju sve zube.
Znam da je otvaran pošto ima 2 kuglice, bubreg i jednu oprugu - znači jedna nedostaje.
Sutra ako vrijeme dozvoli slijedi sastavljanje.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Lanac mi izgleda kao nov, a možda i je.
Što sam pisao da nedostaje jedna opruga, ista je ostala u kućištu.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
1 - Lanac nema spojnicu, dobro naliježe na zupčanike.
2 - Skužio sam da je bicikl sa brzinama puno kompliciraniji od mjenjača f-400, tako da bih ga rastavio i sastavio vezanih očiju. U servisu traže samo za ruke :(whew): 1500 kn plus dijelovi :icon_hang:
3 - Kada sam kupio kopačicu nešto mi je lupalo u mjenjaču (zbog toga sam ga i rastavljao) i kada sam pokušao frezati motičice uhvate, nešto zagrebe, stroj zastane i nastavi. Sada nakon 20 - 30 m frezanja ista stvar, dali je opet pukla opruga - španer pošto lanac nije dugačak. Ne sjećam se dali se to događa u jednoj ili obadvije brzine.
To se događa samo pod opterećenjem, ako se vozim po dvorištu bez opterećenja nema nikakvih problema - da imam malu djecu imali bih jeftinu igračku, ali....:(giggle):
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Za sve što ti traže 1500 kn, za komplet složiti i osposobiti stroj za rad ili samo za složiti mjenjač ? :icon_cry:
Najvjerojatnije ti iskače iz prve brzine !:(clap):
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@brgud doktore svaka čast,
Kada sam prodao motor čovjeku dugo smo sjedili u bircu i pričali o svemu - što nam je palo na pamet. Čovjek se bavi popravcima od mot. pila do vozila (auto mehaničar je) i kaže da u Osijeku u servisu za rastavljanje i sastavljanje mjenjača traže 1500 kn bez dijelova, a on za ruke za mjenjač uzima 250 kn (njegove riječi).

Danas probao kopati - zemlja mokra i vidio da iskače iz brzine, mislim da iskače iz prve i druge, ali hebeš posao po blatu. Dali mjenječ ide ponovo na stol ili se može poštelovati iz vana. Opruge, kuglice i bubreg sam dobro stavio, zubi na zupčanicima su svi u redu. Kako sam pisao netko je prije radio mjenjač jer sam našao 2 otkinuta zuba.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Dali su ti vilice birača brzina dobre, ako jesu onda možda taj čovjek što je sastavio mjenjač, nije ga dobro sastavio ili nedostaje nekih djelova u mjenjaču.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Vilice mi izgledaju dobre, a ima sve brzine. Kada sam ga sastavio - sklopio u desni dekl nisam primjetio da nešto nije u redu. Zupčanici su uzubljivali.
Gdje mogu naći crtež sa svim dijelovima pa još jedan dan sve na stol.
Koji može biti razlog što iskače?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Ja imam crtež od 620, probaj izguglat crtež na internetu, moralo bi se nači, ja sam svoje crteže našo na Mio stranicama, ali sada više nema crteža na njihovim stranicama.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Da to ti je ono "pričam ti priču". Ma znaš za sve to napraviti pa da to bude OK (tamo neki lijevo - desno) ti to nešto naplaćuje 1500 kn, ali JA ću ti to napraviti za samo 250 kn (ej allo !).:(punch):
# delsa 18 mtk je radio prije rastavljanja i poslije rastavljanja "isto". Pošto je prilikom rastavljanja ustanovljeno da ne fale nikakvi dijelovi u mjenjaču i opet je sastavljen sa svim pripadajućim dijelovima. Znači da su bili svi dijelovi prije isada ! :icon_pray:
U postu 100 i 108 su slike koje prikazuju (cijelu mudrost elemenata mjenjača koji su zaduženi za utvrđivanje brzina). Na slici 108 se lijepo vidi opruga i vijka koji zateže oprugu. Znači s vremenom opruga se stegne i ne vrši dovoljno pritisak na kuglicu i onda pri opterećenjem iskače iz brzina. Na slici 108 se vidi da je jedna opruga kraća od druge (treba staviti novu, dužu). A dobro sad možeš opet sve rastaviti pa ponovo složiti (pa ćeš postati konkurent ovom koji ti je prodao priču).:(devil): šala mala.
Ali prije ponovnog rasurenja možeš onaj vijak koji zateže oprugu (ključ 13) na desnoj polutci otpustiti i staviti malo duži vijak da bolje zategne oprugu, dužina tog vijka bez glave je cca 11 mm, staviš malo duži da dovoljno zategne.:(emo):
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Ako taj vijak ima podlošku (onda je treba izvaditi), a ne staviti (onda bi još manje zatezao !):8):
# MUHA pleys !:icon_axe:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,618
Pločica se može i pod tjelo vijka staviti (izmeeđu vijka i opruge), nemora baš pod glavom vijka biti.
Brgud, žišku?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Može i tako, ali je jednostavnije uzeti vijak dužine cca 14 mm zategnuti ga pa probati kako ide (ako zateže previše, samo ga se skrati), ili još jednostavnije još malo duži vijak sa maticom sa kojom se može regulirati potrebna dužina i samo stegnuti .:(nerd):
Evo i slikovni prikaz !

05439950202110305569.jpg
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Crtež mjenjača nisam našao, dok sam našao crtež od motora G150 što mi ne treba.
Gledao sam post 100 i 108 prije nego što sam sastavljao mjenjač jer mi nije bilo jasno gdje ide valjčić - bubreg. Donja opruga je ostala u deklu, ali kada sam stavio kuglicu ista je bila vani tako da sam je morao stisnuti prije guranja poluge - vilice. Sutra ću probati regulaciju dužinom vijka. Mlad sam pa ću naučiti ima vremena.
@brgud 250 kn za rastavljanje i sastavljane mjenjača, dali je to puno ili malo novaca. Pa nije to puno posla, za mene je to cijena ful,jer danas je teško doći do kune. Kupac motora mi nije nudio uslugu, samo je rekao cijenu po kojoj radi u svojoj radionici.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Slika prikazuje kako se ne radi,jer feder se menja ili sa alatom povrača u prvobitno stanje.Ovaj način je na granici da utvrđivač ne blokira osovinicu i sa time otežava šaltanje.:(nerd):
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Pa za rastavljanje i sastavljanje mjenjača mislim da bi svaki mehaničar si zaračunao 2 sata rada, i ako je satnica cca 150 kn, onda bi to bilo to.
Najbolje je staviti nove opruge (zato sam ja na slici u postu 108 stavio staru i novu oprugu), da se vidi razlika ! Tu sam naveo dvije varijante sa kojima se može (sa starim oprugama) popraviti da stroj funkcionira. Isto tako se može i donju oprugu malo podložiti a gornju malo zategnuti. Naravno da je bolje određene elemente koji su istrošeni (ili je kod njih došlo do zamora materijala) zamijeniti novim ! Ali je uvijek na onom ko si popravlja da napravi kako misli da je bolje i isplativije.:Kiss:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,618
Mjenja onaj ko ima i može. Ja vjerujem da bu stara (ako nije spucala) dulje trajala on tri nove.
Kaj je s onim trnom., kuglicom ili kaj več ima, dau tome nije problem?
Ili poderano ležište na osovini vilice?
 
Na vrh