• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO standard F-400

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Ima li netko sliku kose, kad je namontirana? Kako se spaja i kuda ide remenje? idem poslikat da se pohvalim novim strojem....
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Pitanje jedno uz strižnu kosu za F400:

Da li ima reznih listova za kupiti za ovaj tip kose te da li su na listu standardni zubi kao na bcs ili neki uži?

Kakvi su to zubi na protukosi?
 

Prilozi

  • slika-36863616.jpg
    slika-36863616.jpg
    46.9 KB · Pregleda: 442

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,618
Mrga, nemoj u to ulagati ni kune.
Ja sam imal takvu i totalno sam bil razočaran. Noževa ima za kupiti kod ovih kramarov kaj po placu hodiju
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Muha što joj bi? Ne kosi dobro? i meni se čini da nejde to dobro jer nema prstiju... imal sam bez prstiju kosu na traktoru marke Busatis sa dvije pomične kose (ne kosa i protugreben kao gramip superior) i koma, samo razočarenje, nikak nije rezalo, a kose po komadu 650 kuna...zubi na kosi nisu imali ona nazubljenja + gumeni stabilizatori koji drže kose skupa skupi...

Hm, ova kosa za mio 450 se nudi badava.... i neznam,,,,
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,618
Moja je imale te prste pa i dalje nije nikak kosila, možda ja to i nisam znal dobro poštelati pa zato :icon_scratch:
Štopalo se, trgalo travu, zapinjalo kojekud ..... nisam bil zadovoljan.

Ako je zabadava onda nemaš kaj razmišljati. Za njuškalo bu dobra takva kakva je.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Od jučer sam vlasnik mtk f-400 (tako kaže bivši vlasnik).
Stroj je u kutiji, ali ne zato što je novi, već što je njegov original motor rastavljen - valjda radilica. Dobio sam uz nju motor Tomos um6 koji sam jučer na panku upalio sa špricanjem mješavine u filter zraka. Danas sam jednom povukao špagu i odmah je upalio, iznio sam ga van i na zemlji je radio oko2 min. Gas dobro prima, sam se ugasio premda ima goriva, ali to je sada zadovoljavajuće. Što se tiče motora morati ću riješiti sajlu gasa jer ima samo onu malu polugicu.

U obadvije brzine i rikverc ide jako lijepo, ali postoji onaj ALI !!!
U jednoj brzini remenica mjenjača se okrene 3/4 kruga, a u drugoj 1,5 kruga pa tek onda pokreće kopačice - znači lanac nije zategnut. U postu 103 i 106 sam vidio sliku lanca i španera pa ne zanima DALI SE LANAC MOŽE našpanovati bez otvaranja mjenjaća??? ako može - kako? Na kopačicama i mjenjaču - reduktoru ima suhog blata ali ne vidim trag ulja, znači ili dobro brtvi ili nema ulja u mjenjaču - nisam kontrolirao ulje.
E još da napišem da nema lufta na osovini kopačica niti remenici zato ga nebih volio rastavljati.

Kako ste zadovoljni sa ovim kopačicama, i dali netko ima sa Tomosovim motorom.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Puknuta ti je opruga (u obliku banane) treća slika u postu 106. Ako je puknuta ta opruga i ako ideš radit, oštetit ćeš lanac ako već nije oštećen. Ne može se zategnuti iz vana. Provjeri da li ima ulja (treba biti do dna navoja sa plastičnim čepom) kad je u vodoravnom položaju. Ako staviš Tomosov motor gore onda bi trebalo promijeniti remenicu na mjenjaču. Kod Tomosovog motora ide remen širine 13 mm, a kod honde G150 širine 17 mm ili ako nađeš 16,7 mm. Ako staviš Tomosa on ima duple remenice. Znači možeš koristiti brzine 2 +2. itd..:(nerd):
Kako nema lufta, ako si okretao remenicu za 3/4 i nije se pomaknula pogonska osovina ?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
1- Ovaj Tomosov motor na sebi ima remenicu za jedan remen.........
2- Sada sam vidio da ulje curi na čep pošto sam mjenjač stavio na stol i dolje okrenuo čep.
3- Kada sam rekao za luft mislio sam na ležaje
4- Kada okrenem 3/4 ili 1,5 kruga onda okreće pogonska osovina - motičice.

Kada riješim mjenjač i motor onda idu remenice, kupovina remena i štelovanje. Moram od nekuda da krenem.

Hvala na pomoći.

Još jedno - ako je pukla opruga što pretpostavljam da je - znači mjenjač se mora rastaviti. Ako rastavljam mjenjač gdje ću naći drugu brtvu i čime je namazati?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
ak brtvu ne strgaš ne treba ti nova, namažeš sa brtvenom pastom "sim80" ako ti je dostupna ako nije s običnom litijevom mašću.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Ovako bi to trebalo izgledati (ovo je Mio 250, brz brzina) a remenice su iste. Dim. remenice na motoru: manja 66 mm, veća 94 mm
Dim. remenice na mjenjaču: veća 130 mm, manja 113 mm

dobyek2eedbnbpkh16ir.jpg


Koji o ova dva motora imaš (ako je sa jednom remenicom) onda je ovaj lijevi (od mješalice), promijer remenice je 68 mm. Ovaj desni je original za Mio 300 i 350. Razlika je u položaju reduktora i remenice.

peec755oblk6ojq8f9m.jpg


Oprugu tražit kod lokalnih trgovaca dijelova ili Mio Standard Osijek, isto tako i brtvu. Ako ne nađeš brtvu, možeš je i sam napraviti (debljine 0,40 - 0,50 ), ako je dobra brtva nije je potrebno ničim mazati i ako su dosijedi brtve ravni. :icon_thumright:
Da zaboravi sam ti imaš F400, na mjenjaču imaš jednu remenicu promijera 130 mm. Znači isti promijer kao i ova, samo je razlika u širini.
 
Posljednje uređivanje:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Motor je kao ovaj tvoj crveni i reduktor stoji vodoravno. Ovaj lim sa zaustavljačima ne odgovaraju rupe za vijke tako da moram bušiti druge, ali to će se već riješiti. Još mi ostaje kako riješiti polugu gasa jer ima onu malu što se gas dodaje rukom bez sajle.
Danas sam povukao špagu - starter na panku i odmah je upalio.
Ne znam koliko bi me koštalo da uredim njegov motor original.

Remenica na motoru je vanjski prečnik 70 mm, dok je remenica na mjenjaču 105 mm (ima utisnuto 068 ili 058 x 0011).

Mjenjač sam bez rastavljanja vratio nazad - kada sam skinuo motičice ima samo malo lufta, ništa ne grebe (reskirati ću). Kada vrtim osovinu motičica odmah se okreće remenica, a kada vrtim remenicu ima skroz mali prazan hod. Razolg prethodno opisanog hoda - lufta je što ga dosta ima na motičicama jer ne sjedaju fiksno na osovinu. Debljina osovine je 23 mm.
Iz mjenjača sam na čep za usipanje ispustio ulje. Ulje nije prljavo i ima ga preko 1 l.

Kod kupovine sam reskirao jer mi se cijena činila povoljna.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Bolje bi bilo da osposobiš Hondu. Moguće je samo nagađati koliko bi koštao popravak dok ga ne rastaviš i vidiš sve što bi trebalo raditi. Da ga rastaviš i ustanoviš što je sve za raditi. Onda ti mogu cca reći koliko bi te to koštalo jer sam skoro radio jednoga takvoga.
Ovaj lijevi krburator je original a desni je samo primjer kakvog imaš ti (nađeš neki takav koji odgovara valjčić i kapa za sajlu).

qsi0pe5s7ppiug2p1j4.jpg


Da si ispustio ulje na donji čep onda bi prije primjetio da li ima krhotina u ulju. Ako ti ima lufta na osovini noževa (fiksiraj sa vijkom), pa onda stavi u brzinu pa malo guraj napred - nazad i odmah ćeš vidjeti da li ima previše lufta. :(think):
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Na motoru je skinuta glava, klip je u donjem položaju, a radilica se neda okrenuti rukom.

Što se tiče lufta, ima ga dosta sa motičicama kako sam prije opisao.

Ovo ću ulje vratiti u mjenjač i ispustiti na donji čep pa ću vidjeti. Ako bude u redu ulje ide novo.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Ako se radilica ne okreće. Treba sve rasturiti (radilica, klipnjača, karike, klip, ventile, provjeriti vođice, ležajeve itd..) :icon_question:

Ako ima lufta. Što si ustanovio, gdje je luft, u mjenjaču ili istrošena pogonska osovina ili osovina loževa. Pogonska osovina je 23 mm. Da nije možda osovina za noževe od veće Honde (26 mm), pa ti ima luft.? Provjeri to. :mur:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Luka probaj ga na magnetu nekom polugom malo cimat ljevo desno dok ne krene,prije pospricaj wd-om s gornje strane klipa,vjerojatno su karike zapekle,a ako je u podrucje radilice doslo vlage mogu i lezajevi zahrdat,ako su lezajevi nema razradivanja nego sve sirom i zamjena lezajeva i semeringa,karika i brtvi.

Brgud pa ovi tomos motori nemaju ventile,jedino ako nisi na hondine 4-t mislil?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,618
Luka, nemoj Oficirova lupetanja slušati jer navovaj način buš trebal i klip i magnet, ako usput još kaj ne slomiš primjenom sile na tom majušnom motorčiću.
Rastavi sve širom kak ti je Brgud rekel, na tim motorčićima od kemijanja nema ništ, a djelovi skupida glava boli.....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Muha kakvo trganje,pa nije od kartona i plastike.
Samo bez lupanja cekicem i nebu nis puklo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,618
A kaj ako je opal komad svečice i podraplje cilindar uz pomoč poluge, ko bu platil tvoj savjet, ili recimo ako (predpostavljam da je radilca cviknula) je ....
Ma kaj ja uopče tu delam, idem odmarat svoje umorne okece :icon_redface:

Ti ga u međuvremenu probaj nagovoriti da ugradi manometar kakav si ti na svoju makinu htel ugraditi, znaš onaj od vodokotliča :icon_pray:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Kupio je f400 sa neispravnim motorom (blokirana radilica), i uz njega dobio još jedan Tomos sa reduktorom. I sad čovijek razmišlja da li montirati Tomosa (koji je kako napisao upalio na stolu) ili popraviti Hondi motor, pa pita koliko bi koštao popravak Honde ?:icon_pray:
# oficir da si pročitao prvi post od # luka009 u ovoj temi onda bi znao o čemu se radi, a ne samo iz jednoga posta vući neke zaključke ! (sory) . :(punch):
 

Najnoviji postovi

Na vrh