• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO standard F-400

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
A kaj ako je opal komad svečice i podraplje cilindar uz pomoč poluge, ko bu platil tvoj savjet, ili recimo ako (predpostavljam da je radilca cviknula) je ....
Ma kaj ja uopče tu delam, idem odmarat svoje umorne okece :icon_redface:

Ti ga u međuvremenu probaj nagovoriti da ugradi manometar kakav si ti na svoju makinu htel ugraditi, znaš onaj od vodokotliča :icon_pray:

Kakav komad svjecice pa videl bi ga da je kad je glavu skinul.

Kakve sad manometar ima veze s ovim?!?
Kad vec pises o manometru onaj nije bil od vodokotlica nego za bilo koju instalaciju i medij pod tlakom,trebal sam njega ugradit nego ste me nafukali na duplo skuplji koji je ista stvar samo sa drugim naljepnicama.

Brgud sory nisam videl prvi post od luke mobitel mi prebacuje stranice bezveze.:(sweat):
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pa dečki nećemo se svađati oko oko ovoga krša koji nije vrijedan ružne riječi.
1. Sa F-400 sam dobio tomosov motor koji pali i radi, ali nije postavljen. Rupe za vijke pašu ali će se morati pomaknuti desno 30 mm - za pola reduktora.
2. Dobio sam motor F-400 koji je rastavljen - samo je radilica zatvorena. Bivši vlasnik mi je rekao da je pukla klipnjača. Danas sam ga okrenuo papagajkama i ništa ne struže, na cilindru ne vidim oštećenja. Kada je klip u gornjem položaju može se sasvim malo pomicati naprijed - nazad dok lijevo - desno ne. Ako je pukla klipnjača mislim da ne bih klip išao od GMT do DMT. Sa motora je poskidano sve pa i svi vijci, samo me muči kako skinuti poklopac sa radilice - baš ne ide. Vidim da su podizači ventila izvađeni.
Prednji dio motora je varen negdje oko sredine.

Inače sam završio zanat mehaničara u servisu (servis Wartburga, Trabanta, Tome Vinkovića, Ursusa i Tomosa) ali sam poslije otišao studirati i nikada više nisam taj posao radio. Uglavnom sam uvijek vozio nova auta tako da nisam imao popravaka.

Sada kupujem stare stvari i podsjećam se mladih dana.
Ako bih sredio motor F-400 onda ne bih radio preinake za Tomosa.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,618
Kakve sad manometar ima veze s ovim?!?
Kad vec pises o manometru onaj nije bil od vodokotlica nego za bilo koju instalaciju i medij pod tlakom,trebal sam njega ugradit nego ste me nafukali na duplo skuplji koji je ista stvar samo sa drugim naljepnicama.
Imaš prav, stvarno smo bili bedaki. Onaj bi se baš ljepo uklapal, a tek one cijevi .........

Trebali smo te nagovoriti da tlačnu sklopku ugradiš.
Vjerujem da bi nam uspjelo.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Luka ti njega raskopaj pa bus sam videl kak je i kaj je i jel se isplati popravljat.

Muha vidis nije losa ideja,tlacnu sklopku deti ak kaj procuri samo pozatvaram sklopke i nema brige.:icon_eyes:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,618
Tlačna sklopka obično nekaj pali ili gasi, e sad jel može nekaj otvarati ili zatvarati to neznam.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Imaš samo jednu remenicu na reduktoru i nije ti u pravcu. Da staviš onu duplu (koja inače ide), ukupna visina nje je 43 mm, a visina do druge remenice je 40 mmn (vanjske), ovo visina se odnosi po pravcu kako dođe na osovinu reduktora. Znači jednostavije je montirati original remenicu i OK. Na toj Hondi je nešto kemijano (fale dijelovi), i ako ti fale podizači ventila onda znaš što slijedi (ako se odlučiš ga raditi) ? :icon_scratch:
Opa pa ti si ovlašteni serviser pet različitih brendova ! Dobro neki više nisu aktuelni, ali neki jesu .:(clap):
Gdje je luft ?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@brgud malo nizak udarac-- brendovi su jaki...........ali mi nije žao što sam tu izgubio 3 godine prema 20 godina škole. Mogao sam imati servis po financijama, a imam prostora i alata više nego većina manjih servisa, ali to nije tema. Imao bih posla za svoj servis jer imam 15 teretnih i osobnih vozila (kupljena nova).
Kupio sam 2 nova kultivatora Labin progres 8 i 14 KS sa svima priključcima i kada pukne guma ja ga prodam.
U mirovini sam i kupim ono što nitko neće i tu ubijam slobodno vrijeme, to radim od zajebancije a ne iz potrebe.

Sada idemo raditi, prethodno napisano zanemari:
Motor je rastavljen, radilica je u redu ali nekako lagano ulazi u ležajeve. Teško se okreće na klipnjači na radilici u jednom položaju, klipnjača na bolcnu klipa ima malo lufta, karike, klip i stubline mi se čine u redu, navoj svijećice u glavi je u redu. Ima podizače ventila i osigurače za opruge, samo nema opruga.
Ponavljam da Tomos paše na postolje Honde samo je remenica lijevo izbačena oko 3 cm u odnosu na remenicu mjenjača i remen ide po vanjskom rubu valjka španera ili spada. Tako izbacuje prednji dio unutarnjeg dijela trodjelnog zaštitnog lima remena na kojem se nalaze zaustavljači.
 

ceki

Član
Tu od
18 Ruj 2009
Poruka
366
na prethodnoj stranici vidi se da sivi i crveni motor nemaju isto postolje što znači ako hoćeš stavit tomos kao što je sivi moraš se dovijat kako ...

inače isto imam motor od mješalice na hondici i on ima užu remenicu nego na getribi pa klinasti remen vrlo brzo postane špagetasti remen

najbolje ti to utopi i jedan i drugi motor nekom nek se sigra a ti zapali preko u bosnu i uzmeš novog kineza gx160 kod njih bar nederu s cijenama ko kod nas
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Moj je Tomos kao onaj crveni.
Gdje u Bosni ima kinez gx160 i dali paše na f-400?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Ja sam 20 godina bi obrtnik i imao svoj kamion i druga vozila sa kojima sam radio. Sada sam u mirovini pa se malo zabavljam time.:(hi):

Ako radilica lagano ulazi u ležajeve moguće je da je motor radio bez ulja i da su ležajevi na momente blokirali i radilica se okretala bez ležaja (ili je radio sa manjkom ulja i na kosini pa je bio bez dovoljno podmazivanja). Klipnjača je dobila riseve. Provjeriti promjer radilice na mjestu ležajeva, ako je zadovoljavajući, brusiti radilicu, nova klipnjača, ležajevi, semerinzi. Ako je stublina, klip i karike još OK onda složiti. Još provjeriti vođice ventila, ako nemaju puno lufta brusiti ih i štelati.
Sa stavljenim Tomosom nije ti u pravcu sa remenicom mjenjača, treba ga staviti u pravac (ali o tom sam već pisao).:icon_axe:
Ako se stavlja sivi motor, treba promijeniti postolje i reduktor zakrenuti za 90 stupnjeva, remenice moraju biti iste širine ! :icon_e_surprised:
Ako se tu misli na motor Honda gx160 crni sa crnim pvc rezervarom za gorivo sa lijeve strane kad se gleda od startera. Taj motor je bez ležajeva na radilici, (bez kugličnih ležajeva). Radilica je na tom mjestu većeg promjera i nasjeda na blok motora (kao piksnu, bronzinu koja na donjoj strani ima utor za podmazivanje)!
 
Posljednje uređivanje:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Postavljen motor Tomos UM6, pali bez problema, priključak za sajlu nema (motor od mješalice) pa sam kupio novi karburator - 220 kn. Našao sam drugi motor sa karburatorom sa kojeg sam skinuo postolje tako da sam dobio remen u centar s tim što sam kupio duple remenice.
U reduktorima motora nije bilo ulja pa me zanima koje ulje i koliko ide u reduktor motora, te kako se sipa - ima onaj mali čep sa zadnje strane, te dali mu je vijak sa prednje strane za odzračivanje. Reduktori nisu isti jedan je brži - ima veći zupčanik na radilici a drugi manji, ja sam ostavio sporiji.
Koje ulje ide u mjenjač i koliko?
Još nasuit ulje i može proba.

Njegov motor majstor pregledao kaže G200, pukla klipnjača i stavljena polovna koja je navodno dosta istrošena zbog čega ima lufta na bolcnu klipa i teško se okreće u jednom položaju na radilici, drugo još može. Pošto imam rezervni motor Tomos, hondu bih prodao, koliko mogu tražiti, ima sve, karburator, auspuh, filter zraka...
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
U reduktor možeš staviti bilo koje mot. ulje 15W40 (super 3, super 5), ne treba ništa odzračivati jer ima jedna rupica na bloku lijevo od red. Naljeva se na taj mali vijak sa prednje strane. Ulja ide cca 1,5 dcl i kad se nagne mtk napred za 15 da 20 stupnjeva da ulje dođe do dna navoja. Inače u radu na tu rupicu (odzračnik) baca ulje van, pa kod dužeg rada treba ga kontrolirati i nalijevati. U mjenjač ide 1,1 l ulja isto (super 3,5 ). Evo slika kako sa naljeva i vidi se rupa na bloku. :eek::

23242061550977631242.jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
To je reduktor koji je original, omjer 2 : 1, radilica se okrene 2 puta, pogonska remenica 1 put. Stavi koju slikicu, a taj G200 koju remenicu ima, i da li je remenica na radilici ili na bregastoj ?:(doh):

52006015347777056690.jpg
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Skinuo sam mjenjač (f400), otpustio vijke i vidio da je pukao španer - opruga. Isti sam zamijenio bez rastavljanja mjenjača. Ima malo lufta u mjenjaču, a na stol je ispao jedan zub stoga bih ga rastavio cijelog.
Molim pomoć - kako rastaviti mjenjač - redoslijed rastavljanja i na što obratiti pozornost?
Dali sve izlazi na jednu stranu, dali se skidaju poluge birača brzina...?
Hvala.

Njegov motor majstor pregledao kaže G150, 144 cm3, pukla klipnjača i stavljena polovna koja je navodno dosta istrošena zbog čega ima lufta na bolcnu klipa i teško se okreće u jednom položaju na radilici, drugo još može. Pošto imam rezervni motor Tomos, hondu bih prodao, koliko mogu tražiti, ima sve, karburator, auspuh, filter zraka...[/QUOTE]

Zna li netko cijene
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Rastavljo sam mjenjač od f-620, trebalo bi bit slično, kad skineš poklopac,(jednu stranu kučišta), onda prvo poslikaj sve unutra i biće ti lakše kod sastavljanja.Poluge birača treba sigurno vaditi i pripaziti na kuglice koje osiguravaju poluge da neiskaču, kad sam prvi put rastavljo nisam ni znao za te kuglice, ali nisu bile ispale van.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Vidjeti ću sutra, lijevu stranu odvojim oko 2 cm a dalje ne ide lagano - bojim se forsirati.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,729
Moguče je da ti sa semeringa na osovini točka teže ide, osovina mora ostat a samo poklopac mora ići gore, na to pripazi. Diži onu stranu na kojoj nisu poluge, a ako dižeš onu di su poluge moraš sve sa poluga skinit.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Najprije ispusti ulje i ostavi ga malo da se iscijedi, demontirati zaštitne limove na dnu mjenjača, otpustiti sve vijke koji ga drže skupa. Bolje je prije izvaditi lijevu polutku (gdje izlaze poluge za brzine), jer ti na taj način svi zupčanici ostanu na svom mjestu (tako da vidiš što kako stoji). Polegni ga na desnu polutku i polako ga otvori i izvadi lijevu polutku. Potom otpustiš vijak (ključ 13) na desnoj polutci na vrhu i izvadiš oprugu ispod vijka. Zapamtiš kako je složeno i sve rasturiš, vidiš što je oštećeno, zamijeniš i opet složiš. :cool2:
Znači ipak se radi o G150, Ja sam zainteresiran, možeš mi poslati ponudu na PP. Evo dvije slike za uvod .:8):
Osovina i poluge prije skidanja očistiti (jer dio koji je vani malo zarđavi i skupi prljavštine pa zapinje za smering).

92996707760446462618.jpg


33220351117699201074.jpg
 
Posljednje uređivanje:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ulje je ispušteno, kućište - deklovi se rastave 2-3 cm, vijak otpušten ali dalje ne ide lagano. Dali udariti osovinu - sredinu ne diram pošto je brtva (za sada) dobra.
Kada vidim što je u nutra sve će mi biti jasno.

Ne znam dali si vidio štosam napisao - pukla je opruga i našao sam jedan otkinut zub ili ako nije mala kajlica.
 
Na vrh