• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO standard F-400

Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
A kak izgleda to kvačilo?
A kako će izgledati... Dvije remenice koje povezuje remen sa nekakvim cilindrom koji zateže taj remen. I ima još sa strana neke graničnike.
Uglavnom, patnja je to sve dovesti u balans da nije niti previše zategnuto a da nije ni labavo.

Kada stisneš kvačilo mora remenica proklizavati i ne bi se freza smjela pomicati (moja nastavi ići) a kada otpustiš mora dobro uhvatiti i frezati bez proklizavanja
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
A baš imaš sreće našao sam jedan djelomični slikovni prikaz. Tu su prikazane samo osnove, ima još ponešto detalja. Ali mi se nada pisati po 26 puta, proljeće je itd.....:LOL::cool:
DSC00539.JPG
Fercion je sad ON!
 

ZStruja

Novi član
Tu od
19 Stu 2022
Poruka
8
Imš tri osnovne stvari kod podešavanja remena.
Prvo i osnovno moraju postojati oni orginal i metalni L odstijnici kod prve remenice (remenica od motora)
ti limovi moraju biti podešeni tako da u radu budu iznad remena da ga ne dodiruju.
(postoje dva jedan ispod i drugi iznad)

Zatim postoji pet vijaka koji drže motor na frezi, sve ih otpusti tako da možeš pomicati motor lijevo desno.

Stavi remen i podesi položaj motora tako da remen bude dovoljno labav da proklizuje prednja remenica dok je stisnut Kuplung, napni sajlu tako da onaj natezač bude dovoljno nisko da otpusti remen.
Kad otpustiš Kuplung remen sada mora biti dovoljno napet da kod opterečenja ne proklizuje.

Nikad nečeš uspjeti podesiti tako dobro da dok je u leru da odvaja dok je stisnuta ručica kuplunga na onom blokiranom položaju več da odvaja kad je ručka kuplunga stisnuta do kraja.

Na poklopcu imaš i okvirne mjere za regulaciju remena..
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
A baš imaš sreće našao sam jedan djelomični slikovni prikaz. Tu su prikazane samo osnove, ima još ponešto detalja. Ali mi se nada pisati po 26 puta, proljeće je itd.....:LOL::cool:
View attachment 58991
Fercion je sad ON!
Super stvar samo zar može ići zupčasti remen umjesto klasičnog konusnog?

U mene je onaj standardni remen koji je dosta krut, a ovaj mi izgleda poprilično fleksibilan.

Drugo, hvala na slikovnom prikazu dimenzija razmaka, ali ja imam osjecaj da meni najveći problem pravi onaj dole cilindar koji se pomjera ručicom kvačila.
Mišljenja sam da mi sajla nije ispravno nategnuta.
Ima li negdje uputstvo za postavljanje sajle i onog cilindra kojega ona pokreće?

A jesi li probao micati motor?
Naravno.
Otpustio sve šarafe koji drže motor i onda bih nageo frezu naprijed da sila teže lagano zategne remen i u tom bi položaju stegao šarafe i onda bih pokušao podesiti kuplung sajlu.

Ali najčešće ili ne odvaja (zapravo odvaja ali vrlo slabo, toliko da je nekada opasno u uskim prostorima raditi) ili dobijem drugu krajnost da u radu proklizava u zemlji.

Ma sa ovim remenom samo neke pizdarije, te ne odvaja, te proklizava.
Nabaviti ovakov fercion i pjesma.
Centrifugalno kvačilo s remenicom —

Da, ali ako se ne varam centrifugalno kvačilo funkcionira tako sa stegne pri većim obrtajima? Tako da bi se moglo raditi samo na full gasu 😁
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,921
Taj "zubčasti" remen je takav samo da može na remenicu manjeg promjera nego obični klinasti.
Poigrati se malo podešavanje
Centrifugalno kvačilo se RAstegne!
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83

Taj "zubčasti" remen je takav samo da može na remenicu manjeg promjera nego obični klinasti.
Poigrati se malo podešavanje
Centrifugalno kvačilo se RAstegne!
Da ali kako bi čovjek stao naglo sa centrifugalnim remenom? Onda bi trebao naglo spustiti gas?

Imš tri osnovne stvari kod podešavanja remena.
Prvo i osnovno moraju postojati oni orginal i metalni L odstijnici kod prve remenice (remenica od motora)
ti limovi moraju biti podešeni tako da u radu budu iznad remena da ga ne dodiruju.
(postoje dva jedan ispod i drugi iznad)

Zatim postoji pet vijaka koji drže motor na frezi, sve ih otpusti tako da možeš pomicati motor lijevo desno.

Stavi remen i podesi položaj motora tako da remen bude dovoljno labav da proklizuje prednja remenica dok je stisnut Kuplung, napni sajlu tako da onaj natezač bude dovoljno nisko da otpusti remen.
Kad otpustiš Kuplung remen sada mora biti dovoljno napet da kod opterečenja ne proklizuje.

Nikad nečeš uspjeti podesiti tako dobro da dok je u leru da odvaja dok je stisnuta ručica kuplunga na onom blokiranom položaju več da odvaja kad je ručka kuplunga stisnuta do kraja.

Na poklopcu imaš i okvirne mjere za regulaciju remena..
Imam metalne odstojnike. E sad, točan njihov položaj nisam siguran, ali ih stavim tik iznad remena da ne struže dok je u radu.

Vijaka ja mislim imam ukupno 4 što drže motor (po 2 sa obe strane).

Meni je čudan zatezač sajle jer imam osjećaj (ne mogu 100% vidjeti) da mi se onaj cilindrični zatezač ne može dovoljno nisko spustiti kada zategnem sajlu baš zbog onog limenog poklopca koji prekriva remen.
Kao da ga sa donje strane ograničava taj limeni poklopac.

Nisam vidio na poklopcu te mjere, morat cu malo bolje pogledati.

A znači nije ni zamišljeno da kvačilo bude 100% odvojeno dok je ručica u zapetom položaju? To mi objašnjava dosta, iako mi ne zvuči baš normalno da se freza nastavi kretati dok je podignut kuplung...
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
Pisao sam do u detalje , što se tiče štelanja kvačila. Ali po svemu morati ću opet to malo prožvakati!🙄

Ne može se naštelati kvačilo , ako se počne na polovici kpl. cijelog postupka.

Ovo centrifugalni kvačilo , moglo bi doći u obzir. I ono funkcionira kao i svako drugo centrifugalni kvačilo.
Ovdje nema potrebe za tim.🤞
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
Ma ovaj internet kod mene spor (kao sporohodni puž), za upload dvi slike pol ure.
Uglavnom, sajlu skratiti za 10 mm, na ručki (na vijku) za fino štelanje staviti na sredinu.
Osovina na kojoj valjak radi , mora biti podmažen.
IMG_20230325_105912[1].jpg
Ovo je položaj zatezača (kad je ručka ) stisnuta do kraja, znači zatezač mora doći skroz da zaštitnog lima. Tu na slici je malo više , jer je u fazi slaganja. Jasno je da treba nakon 35 godina sakupljanja prašine u ležaju istog zamijeniti novim 6202 2RS (sa PVC) zaštitom.
IMG_20230325_110118[1].jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja bi produžio/skratio polugu na zatezacu i tak dobio veči hod zatezača ..dobio bi proporcinalno veči teret na rucki ali bože moj ..
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Ma ovaj internet kod mene spor (kao sporohodni puž), za upload dvi slike pol ure.
Uglavnom, sajlu skratiti za 10 mm, na ručki (na vijku) za fino štelanje staviti na sredinu.
Osovina na kojoj valjak radi , mora biti podmažen.
View attachment 59006
Ovo je položaj zatezača (kad je ručka ) stisnuta do kraja, znači zatezač mora doći skroz da zaštitnog lima. Tu na slici je malo više , jer je u fazi slaganja. Jasno je da treba nakon 35 godina sakupljanja prašine u ležaju istog zamijeniti novim 6202 2RS (sa PVC) zaštitom.
View attachment 59007
Kako uspiješ staviti onaj limeni poklopac na remen ako ti valjak ide skroz do tog dole blatobrana?

Meni se taj valjak ne moze spustiti puno bas zbog onog poklopca
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
A jbg.... ne baš doslovno da blatobrana, pustiš malo prostora , toliko da možeš staviti zaštitni poklopac. Tako i onako zaštitni poklopac ima onu izbočinu (baš za zatezač remena). I taj zaštitni poklopac ne uvaljuješ kad je zatezač u donjem položaju, a kad je poklopac montiran zatezač ide do njega., nema dalje nego u radni položaj.
 
Na vrh