• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO standard F-400

Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
@brgud e vala svaka ti čast! :ppozdrav:

Šta bi mi savjetovao na kojoj polutci da počnem slagati mjenjač?

Ja sam mislio prvo na lijevoj jer tu izlaze osovine viljuški, pa sam se predomislio da slažem na desnoj jer se tu nalaze utvrđivači brzina.


P.S. umal zaboravih još jedno krucijalno pitanje. Imam onu tvoju skicu koju si crtao za utvrđivače brzina. Međutima na onim skicama što sam skinuo sa interneta položaj bubrežića nije nacrtan na istoj skici gdje su i kulice, pa me to malo zbunjuje gdje bi po njima trebao biti bubrežić.

Ja sam tebe shvatio da u rupe idu opruga-kuglica-(osovina)-bubreg-(osovina)-kuglica-opruga.

Bubreg bi trebao biti sam u sredini između dvije rupe ako sam dobro shvatio.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Možeš početi sa lijevom (za vježbu), pa onda rastavi i počni sa desnom!
Dobro si posložio elemente utvrđivača, bubrežni ti je na šemi (elemenata unutar) mjenjača br. 12.
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
@brgud skoro sam sastavio sve, nadam se da nece biti problema. Jos malo pa cu je probati.

Nego, mislio sam pitati za spuzvicu filtera zraka, od cega bi se moglo napraviti jer mi je bezobrazno skupo u lokalnoj prodavnici.

I je li itko dodavao magnet na donji čep za ispust ulja iz mjenjača. Napravio sam čep i ostavio u njemu šupljinu promjera 6mm za neki magnet ako ga nađem, ali nisam ništa našao još.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Jel ovo.
IMG_20210313_171626[1].jpg

Ha a magnet, nepotrebno a i nema nekog smisla.
Zašto pojednostaviti stvari , ako može komplicirano.
Napravio si čep sa rupom, da si barem prije našao magnet , pa prema njemu raditi čep.

Besmislica.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,714
Ovaku spužvicu sam dobio na poklon kad sam nešta kupovao.Bila mi je odmah sumnjiva.
Došao kući uzeo ju u ruku, kad ono vidi se kroz nju. Nemora biti da je i ova takva....
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
A gdje ti to vidiš spužvicu? :geek:
Znači da se ne bi trebalo vidjeti kroz nju, možda da se vidi sa strane nje!
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Jel ovo.
View attachment 34017

Ha a magnet, nepotrebno a i nema nekog smisla.
Zašto pojednostaviti stvari , ako može komplicirano.
Napravio si čep sa rupom, da si barem prije našao magnet , pa prema njemu raditi čep.

Besmislica.

A dobro, magnet ako naletim nekad da je valjkast i promjera 6mm samo cu ga ubaciti u čep. Nije zgorega. A može i ovako ostati.

A što se tiče spužvice filtera zraka improvizirao bih nešto samo da ne kupujem jer je bezobrazna cijena. Mislio sam izrezati od spužve za pranje automobila, ali je pregusta pa kad bi malo prašine palo po njoj vjerojatno zrak ne bi prolazio i gušio bi se motor.
A čini mi se kao da ti nisi stavio nikakvu spužvu nego nekakvu plastičnu mrežicu kao za kupanje 😄 je li to to ili mi se samo učinilo?

Znači ne mora biti spužva, mogu komotno staviti i nešto dosta rjeđe i prozračnije kao neku mrežicu?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Nekoliko primjeraka spužvica (koje to nisu), ali za nekoga (možda ) i jesu.
Naravno mogu poslužiti kao abrazivna spužvica za tuširanje, a pogotovo bi dobra bila ova skroz desno - srebrna (je top) za navedene radnje. :hahah:
IMG_20210314_112610[1].jpg
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Nekoliko primjeraka spužvica (koje to nisu), ali za nekoga (možda ) i jesu.
Naravno mogu poslužiti kao abrazivna spužvica za tuširanje, a pogotovo bi dobra bila ova skroz desno - srebrna (je top) za navedene radnje. :hahah:
View attachment 34062

Sad sam se bacio na motor, iako nemam nekog posebno ni alata nipotrošnog materijala. Ali sam mislio skinuti karburator i malo ga očistiti.

Moram li imati nove dihtunge ako skinem karburator? Pretpostavljam da stare brtve nece onda dihtati dobro.... A smijem li umjesto brtvi na karburatoru koristiti onaj crveni ABRO silikon za zaptivanje?

I koji bi najjednostavniji način čišćenja karburatora bio da što manje rastavljam pošto nemam novih dihtunga?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Zavisi u kakvom su stanju stare brtve?Ako su cijele i ne falšaju, onda su dobre.
Silikonirat može, ali nije moja preporuka. Stare brtve budu tvrde i stegnute, pa kao takve ne brtve.
Najbolje staviti nove brtve.
Karburator, ako ga ne rastaviš komplet, ne možeš ga ni očistiti kako treba.
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Okej hvala!

A ima li igdje shema slaganja noževa na osovinu za ovu F400. Negdje na internetu sam našao manual za američki verziju i samo su ugrubo rekli da standardno dolaze sa svake strane po 3 reda noževa, ali ovisno od tla može se staviti +/- 1 red.

Ja imam noževa za 4 reda sa svake strane. Neki mi govore da je to previše za ovako malu kopačicu. Zanima me je li štetno da joj stavim 4 reda nozeva sa svake strane. I ima li igdje shema za 4 ili eventualno za 3 reda noževa?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Ovo je u originalu (ukupno 6 glavčina) sa po četiri noža. Kad su složeni kao na slici onda je to 85 cm širine. Ako se skinu produžetci za treću glavčinu, onda širina bude 60 cm i još se može suziti pomicanjem (druge ) glavčine za 5 cm , onda je radni zahvat 50 cm.
IMG_20200721_105727[1].jpg
Tu se ujedno vide pravilno složeni noževi. Ako ti imaš kojim slučajem (srpaste) noževa (kao na slici) koji su na mtk. Onda bi moglo biti da su ukupno 8. Srpasti noževi su puno kraći (što se tiče) pokrivanje radnog zahvata. Tako da ako se njih složi svih 8, opet se može pokriti 85 cm radnog zahvata.

Inače ovi noževi (standarni) kako su složeni na slici su sasvim dovoljni za taj mtk.
Raditi sa više noževa od ovako složenih, ne može biti štetno za mtk. ako se radi u već dosta usitnjenom tlu.
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
@brgud
Ajde super, znači originalno dolaze po 4 reda noževa sa svake strane, to je dobro znati. Ja sam mislio da su 3...

Probao sam sa 4 reda noževa ali mi se čini da je mtk previše opterećen jer je tvrđe tlo u mene sa dosta kamenja, tako da ću najvjerojatnije vratiti na 3 reda noževa sa svake strane da ne bi bespotrebno uništavao kopačicu.

Jedino ne znam kako ih je najbolje rasporediti, jer sam vidio da ima dosta kombinacija na kojoj udaljenosti mogu biti noževi jedni od drugih i na koliko glavčina se mogu rasporediti...

Vezano za noževe, u mene nisu originalni hondini nego su čini mi se od agrije 506. Malo su dulji (viši) pa mi to više odgovara.

Evo slika kako sam ih složio.
P.S. nis siguran jel na jednu glavčinu ide jedan set noževa ili može više na jednu glavčinu?

IMG_20210321_225013.jpg
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Mislim da ih nisi dobro složio,teško je razlučiti iz slike,ali bitno ti je koilko su nnoževi "zamaknuti"dakle gledaš npr.lijeve noževe i krećeš od pogona,svaki do njega mora lovit zemlju malo kasnije i tako slijedeći,znači idu u spiralu,evo ti primjer kako trebaju biti složeni,ako si me shvatio
I tri reda noževa sa svake strane je sasvim dovoljno
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Mislim da ih nisi dobro složio,teško je razlučiti iz slike,ali bitno ti je koilko su nnoževi "zamaknuti"dakle gledaš npr.lijeve noževe i krećeš od pogona,svaki do njega mora lovit zemlju malo kasnije i tako slijedeći,znači idu u spiralu,evo ti primjer kako trebaju biti složeni,ako si me shvatio
I tri reda noževa sa svake strane je sasvim dovoljno
Zamaknuti jesu, ali se to mozda ne vidi sa slike. Svaki sljedeci je za 45 stupnjeva zamaknut unazad. Tako da svako drugi nož ima jednak položaj. Nemam opcija da smanjim taj "zamak" unazad, to je maksimalno koliko mogu napraviti.

Mene zanima međusobni razmak. Koliko je optimalno (preporučljivo)?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Zmaknuti jesu ali ne isti noževi,brkaš lijeve i desne noževe.koliko se vidi iz slike idu zamaknuti,ali malo lijevi,a između malo desni.Bit će ti puno mirniji rad kad složiš sve lijeve noževe zamaknute i sve desne noževe zamaknute(ne govorim o lijevoj i desnoj strani mtk,već o lijevim idesnim noževima)
Šta se razmaka tiče složiš po osjećaju,nije ti jako bitno jer sa laganim pomicanjem mtk lijevo desno sve isfrezaš,ne vrijedi kad su pregusti jer ako ti je tlo prevlažno će ti se nabirat zemlja između njih,ja ih rađe razmanem,znači prvi čim bliže redukoru,a zadnji čim više van,a srednji u sredinu između ova dva i ide super
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
E ne ne, nije super! Slabo si gledao moju sliku, dovoljno je ovako kako je na slici (možda čak i previše).

Ovo što si složio je katastrofa. Noževi nisu original, a isto nisu od IMT 506 (ali slični IMT 506) jesu, što je sad nebitno. Ukupno ide 24 noža na 6 glavčina, pobroji ih na slici.

N tvojoj slici primjećujem da produžeci za treću glavčinu nisu original, duži su.

#bane ovi link ča si peta, na njemu se ne vidi kako su noži montani! :geek:
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
E ne ne, nije super! Slabo si gledao moju sliku, dovoljno je ovako kako je na slici (možda čak i previše).

Ovo što si složio je katastrofa. Noževi nisu original, a isto nisu od IMT 506 (ali slični IMT 506) jesu, što je sad nebitno. Ukupno ide 24 noža na 6 glavčina, pobroji ih na slici.

N tvojoj slici primjećujem da produžeci za treću glavčinu nisu original, duži su.

#bane ovi link ča si peta, na njemu se ne vidi kako su noži montani! :geek:
Ma nije u mene ništa original osim glavčina :LOL:
A kako 24 kada ukupno i u mene i u tebe ima 32 noža? 16 sa jedne i 16 sa druge strane.

Jedino je razlika koju ja primjećujem izmedju rasporeda mojih i tvojih to što su tvoji na 6 a moji na 4 glavčine?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Brgud
Jako lijepo se vidi pogotovo ova lijeva strana na slici,samo moraš povećat sliku
 

Najnoviji postovi

Na vrh