• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

mlin na kamen

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
evo "mog" milna

lum5udwtw0ih4tqnoe.jpg



de1ce3p30crucb2m0luc.jpg



uikevtmuhgxvxxgydilj.jpg



2lviy9ffid21j09bdy.jpg



6ycpwal9uzcwthydce.jpg



eyt54a2htlsv9mzy9niy.jpg



fezoupni0j941miousa5.jpg



romtgb4oluuohhvvqbq.jpg



zx55pymtw9zbx30mapyk.jpg


negdje 80-tih kad je gazda išao u penziju stavio je ključ u bravu i od tad stoji...
što je interesantno imamo sve papire od građevinske, uporabne, papira vođenih godinama, statistike itd....
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Brzina kamena je uvjek ista.Jedino ak je veči kamen onda obodni dio prelazi veči put.Ako je kamen veči onda su i kanali duži a dio za fino sitnjenje je približno iste širine.

e ovo je bitno. interesantno. a koji je srednji promjer kamena po kojem se treba ravnati?
mi smo danas počeli rastavljati dio mlina koji odvaja brašno (nema fotki dok ne sredim laptop, jbg). ugl, stari je našao neki broj od neke firme iz sesveta (mislim), navodno imaju svilena sita, pa ako se informacija pokaže točna, bit ćete obavješteni. za sada je u planu promjeniti sve drvene elemente i napraviti nove izlaze za brašno.

@zivisic, u tom slučaju je puno jednostavnije samo nabaciti motor s odgovarajućom remenicom. imam ja 30-ak remenica svih veličina, pa ako zatreba, javi dimenzije, možda se nađe nešto. a i na otpadu ima pun sanduk ;)

@zwer, kad je to rađeno? meni se čini negdje 30-ih, možda i ranije. obožavam zidane nadvoje, pogotovo ciglene. a to za dozvolu me ne čudi, nekad je to bilo normalno, ja imam sve papire djedove kuće, štaglja i štale iz '64, a vidio sam i negdje dokumentaciju kuće koju je pradjed pravio 40-ih. ali očev prijatelj ima građevinsku dozvolu i pravilnik o održavanju okućnice nekog svog šukundjeda iz polovine 19-og stoljeća. nekad smo bili europa u punom smislu...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,507
Čuvaj taj mlin od nametnika Zver, prekrasno izgleda.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
e ovo je bitno. interesantno. a koji je srednji promjer kamena po kojem se treba ravnati?
mi smo danas počeli rastavljati dio mlina koji odvaja brašno (nema fotki dok ne sredim laptop, jbg). ugl, stari je našao neki broj od neke firme iz sesveta (mislim), navodno imaju svilena sita, pa ako se informacija pokaže točna, bit ćete obavješteni. za sada je u planu promjeniti sve drvene elemente i napraviti nove izlaze za brašno. . .
ITP, jel to firma TEHNOPAN?



@zwer, kad je to rađeno? meni se čini negdje 30-ih, možda i ranije. obožavam zidane nadvoje, pogotovo ciglene. a to za dozvolu me ne čudi, nekad je to bilo normalno, ja imam sve papire djedove kuće, štaglja i štale iz '64, a vidio sam i negdje dokumentaciju kuće koju je pradjed pravio 40-ih. ali očev prijatelj ima građevinsku dozvolu i pravilnik o održavanju okućnice nekog svog šukundjeda iz polovine 19-og stoljeća. nekad smo bili europa u punom smislu...
Da, samo za papire nije trebalo izdvojiti pol vrijednosti objekta kao današnjih dana, pa su ih zato ljudi i imali.
Glede europe: ne nosi nam nikaj dobro. To se već vidi...nažalost.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
mislim da nije, ali nisam siguran. tehnopan sam ja mislio kontaktirati u vezi sita za tijer koji mislim praviti. samo sumnjam da će imati sve što meni treba, ja inače sve volim zakomplicirat :) a jel itko kupovao išta od njih?
ma slažem se za dozvolu, da ne pričamo kako to funkcionira vani, jedan prijatelj, norvežan, pravi kuću, pa kaže da mu je trebalo oko 15 dana da sakupi sve papire, a cifre su, u odnosu na standard, smješne.
a ovo za europu se odnosilo na ono što smo bili nekada, prije izmišljanja termina tipa zapadni balkan ili region, jel. europska unija je nešto drugo, samo mi nećemo znati iskoristiti ono što treba, pa ćemo, kao i uvijek tražiti krivce u drugima... odoh u off. i to teški :)
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
odlicna tema ljudi!
Bas mi je drago!
Jos kad bi bija neki prehrambeni tehnolog da se javi malo o teoriji mljevenja, sve bi naucili!

Meni je mlinarstvo super zanat, plemenit, pomalo misteriozan i svakako kultan...kad pricamo o kamenu:)

Upogonit cu ja svoga, makar na pedale, pa da zena vrti i guzicom trese da zito lagano ispada, a ja cu promatrat prijenos...hehe
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Zwer jako lijepi mlin, jako lijepe slike si stavil, šteta da stoji prazan ovak gizdavi.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Ne znam dal da postavim novu temu (sigurno ima nekih koji ovu ne prate a znaju o tome), zanima me kako najpametnije skladistit zitarice do mljevenja?!

Kod nas ljudi najcesce pakiraju u zeljezne bacve, koje hermeticki zatvore i to je to.
Nekad su bili drveni "ambari", koji su se uglavnom razmontirali jer bi drvo dotrajalo, napali bi ga insekti i slično.
Ima i betonskih ambara ali kazu da se u njima zito zna upalit, narocito kukuruz.

Ja bi najradije sebi napravio betonski ambar jer vjerujem da bi morao funkcionirat, kukuruz bi se upalio ako je prevlazan uskladisten, ali ne mogu odgonetnit dal bi se "upalio" od vlage iz prostorije koja dojde zbog poroznosti betona?

Jel zna tko kako se kod velikih silosa odzava vlaznost zita?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Meni malom rekao veliki poljoprivrednik da zrno kukuruza ne skladišti u silosu već na pod stavi oko 5 cm zobi i na zob stavi zrno kukuruza (nisam ga pitao koliko debelo stavlja zrna kukuruza) Kasnije melje kukuruz i zob zajedno.

Vrijedi pokušati ako imaš mjesta.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
nemam mjesta u tome j eproblem...
ja bi trebao cuvati kukuruz tvrdunac cijelu godinu da ga pomalo mlijem za puru/palentu...
Isto tako psenicu i proljetni jecam.
I to ako Bog da trebalo bi nakon nekog vremena bit oko 50t psenice 5 jecama i 10 kukuruza...
Trebao bi oko 20-ak m2 obzidat cca 3m...amabri bi bili cca 0.7x3x3(visina) 10 kom
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
definitivno drveni najbolji. imam 2 drvena od po cca 1,5-2 m3 u kojima skladištim kukuruz u zrnu. To mi je dost a moje potrebe al kad sfali onda ide u željezne bačve....

Za bilo što drugo osim drva zrnje mora bit idealno suho....

Što se mlina tiče, on mi je na neku ruku problem, žao nam ga je raskopat a fali nam mjesta za neke druge stvari, još k tome trebalo bi i crijep mijenjat itd....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,507
Slučajno sam nanjušil dva kamena (gornji i donji) promjera cca 90 centimetara u dobrom stanju.
Ako koga zanima mislim da nebu pretjerano
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
mi svu stočnu hranu držimo na tavanu, tj. iznad svih pomoćnih prostorija je betonska ploča i nema nikakvih problema, to je napravljeno prije 20-ak godina. ali kukuruz ne mislimo vršit još tjedan dana. prije je sve bilo na drvenim podovima, ali problem je što se drvo uvija. a stara kuća je zidana u tkz. ključ, pa se na tavan naslanja štagalj, a tu se slago višak slame. pa se tu i miševa znlao nakotit, pa mačke koje ih love vrše nuždu u zrnu... uvijek problemi. sad smo izbacili slamu sa štaglja, pa je puno lakše, nema nekih problema. žito za brašno smo ove godine stavili u drvene bačve, ali mislio sam za iduću godinu napraviti mali drveni ambar, da stane 3-4 t pšenice i meni dosta. ali to je više da ne dolaze glodavci, a stočna hrana može i na tavan...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Slučajno sam nanjušil dva kamena (gornji i donji) promjera cca 90 centimetara u dobrom stanju.
Ako koga zanima mislim da nebu pretjerano
Nanjuši i ostatak ja sam zainteresiran .
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ako je bio drveni mlin, teško će nanjušit ostatak. bolje sam napravit. gledo sam jednom na b92 njihovu poljoprivrednu i prikazali su lika kako si je napravio mlin. nije neka filozofija, samo malo vremena i volje ;)
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Da se to napravit, ali treba krenut odma bez puno pitanja...
Jer ako pocemes postavljat nikad kraja, koji materijali, dozvoljena plastika i guma za prehranu?
Koji inox, sta je sa pocincanim, s cim obojat ako nije pocincano...
Drvo dojde jos ko najbolji izbor...tj. ono staro, orginalno ako ima...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,507
Nanjuši i ostatak ja sam zainteresiran .
Ostatak je istrunul i odnjela voda, samo to nije uspjela odnjeti. Ivađeni su van na "suho"
Prije par godina smo tam rušili neke topole i nazirala se još neka greda u vodi, više ni toga nema.

Ako te zanima pitam
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
i ja imam nesto slično kad bi bila cjena kao u prijasnjim postovima napisano bi to i prodo, a ako ne možda i sam nekad to osposobim kad odem u mirovinu (86godiste sam)

za skladištenje ti je najjeftinije podcinčani silosi stim da žitarice nesmiju imati veću vlagu od cca 13%
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
evo "mog" milna


negdje 80-tih kad je gazda išao u penziju stavio je ključ u bravu i od tad stoji...
što je interesantno imamo sve papire od građevinske, uporabne, papira vođenih godinama, statistike itd....
samo mi javi lokaciju na privat , da to čudo pogledam u živo i vidim što se može napravit . .mislim da mi je to dosta blizu .

ITP, jel to firma TEHNOPAN?




Da, samo za papire nije trebalo izdvojiti pol vrijednosti objekta kao današnjih dana, pa su ih zato ljudi i imali.
Glede europe: ne nosi nam nikaj dobro. To se već vidi...nažalost.
vidi se nažalost i to, da su ti mlinovi radili danonočno za brašno , ali zadnjih 30tak godina sve smo zanemarili , jer nam su trgovci dopelali sve iz ''svijeta beloga''
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh