• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator GOLDONI

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na mojoj BCS-ki su talijani to odlično riješili. Ako uključuješ rikverc, automatski izsključi kardan. Kod košnje se ručke okrenu za 180° i onda se može šaltati i uključivati kardan bez ograničenja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
To može na strojevima s inverterom; na onima koji ga nemaju, baš i ne ide. A takvi su stari Mondial i Super Specijal.

Na Muti (novi tip) to je vezano za priključak (frezu), a za kosilicu nema problema.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Kod mene nema sanse da ide u rikverc dok je polozaj kardan spori ili brzi nema kombinacije koja spasava, a ne mozes kardan ni upalit ako je u rikvercu, moze jedino u sinkro, bas zbog ozljeda
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Fiksne ručke? Logično, jer ni ne može gurati priključke.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Znam da, a ima čak i onaj vanjski osigurač da ne možeš uopće kardan uključit dok ga ne pomakneš al pošto sam ja vozio i prikolicu na frezu to sam anuliro
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Kod mene su okretne ručke,i nemožeš prebacivati naprijed-nazad kod uključenog kardana,ali kardan možeš uključiti i u rikverc i naprijed
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Mžeš mijenjati brzine R-1 i R-2 dok je kardan uključen,ali ne možeš smjer naprijed nazad
Ako je naprijed možeš sve 1-2-3-4,ali nemožeš prešaltati u rikverc
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
To može na strojevima s inverterom; na onima koji ga nemaju, baš i ne ide.
Na reverzer si mislil. Zlata vrijedi. :love:
Imam 4 naprijed i 3 rikverc. Ako se u 4 koja je dosta brza, okrene reverzer za hod u rikverc, nastavi prema naprijed, ne šljivi komandu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Na reverzer si mislil. Zlata vrijedi.
Da, inverter, reverzer...

Imam 4 naprijed i 3 rikverc. Ako se u 4 koja je dosta brza, okrene reverzer za hod u rikverc, nastavi prema naprijed, ne šljivi komandu.
Isto je na Maestralu/Kosoru.
Na novima nemreš ubaciti u 4. (transportnu) brzinu kad su ručke okrenute prema motoru.
Blokada kardana je vanjska, izvedena na priključku.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
Probaj najprije ubaciti rikverc, pa onda uključiti frezu. To bi moralo (jer inače ne bi mogel kositi).
Kad tak postupaš, "svjestan si opasnosti" i nisi slučajno uključil kardan ;)
To znam da ide ali nemam potrebe jer nemam priključaka
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,311
Imam pitanje u vezi motora Lda 450, nije baš s goldonija al pretpostavljam da su isti ako je takva oznaka, na koji način on ima riješen uljni filter? Uvijek mijenjam ulje al mi nije jasno kako ima riješeno filtriranje kad nema filtera, barem ne onog vidljivog.
 

denben

Član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
68
Moze kakva fotografija? Ja sam kupio taj nosac I filter ali nisam jos ugradio.
Kakvu brtvu ste stavili, te koje rupe zacepili te zasto uopce te rupe postoje? Kakvi vijci, bakrene podloske I sl.?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
713
Jel ima uljnu pumpu taj motor? Kao da mi zvoni da onaj mog oca, kojeg više nemam jer je ukraden, nije imao uljnu pumpu ili samo ne smije pod nagib bez obzira na uljnu pumpu...
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Moze kakva fotografija? Ja sam kupio taj nosac I filter ali nisam jos ugradio.
Ima negdje u labin progres super special temi. Podavno sam stavio. Samo skinuo onaj dekl, iskoristio istu brtvicu i vijke....

Jel ima uljnu pumpu taj motor?
Definitivno ima uljnu pumpu.

... Evo, lakše mi bilo otići do stroja nego tražiti...
 

Prilozi

  • IMG20220715224937.jpg
    IMG20220715224937.jpg
    86.6 KB · Pregleda: 19
Posljednje uređivanje od moderatora:

ljermontov

Član
Tu od
25 Stu 2022
Poruka
38
Pozdrav svima!
Početnik sam koji se zalezio i sad imam puno problema i puno pitanja.
Unaprijed hvala svima koji mi žele pomoći.
Posjedujem motor Lombardini 6LD360 i odavna već želim sebi sastaviti mondial.
Glupo sam se zaletio i na neviđeno od tipa (prevaranta) kupio "ispravan " Goldoni 110 mjenjač i Goldoni frezu za njega .
Ukupno platio(sa slanjem) 3200kn.
E,sad na mjenjaču :
1.od četiri uha na koje sjeda prirubnica i motor tri su polomljena
2.probušena rupa u poklopcu mehanizma poluga brzine i freze
3.oglođani navoji pržunjera(brezona ) na koje sjeda nastavak za frezu i u njih zabušeni vijci za drvo!!!(vjerovatno glupa improvizacija koju je stavio da se pržunjere ne iščupaju
4.osovina što izlazi iz mjenjača( na koju sjeda nastavak),zarezana ravno (opet improvizacija da učvrsti improvizirani nastavak-smijuriju)
5.na osovini na koju sjeda kvačilo stoji neko improvizirano zvono,pričvršćeno maticom!?!(to još trebam rastaviti)
Sreća u svemu ovome je što mjenjač radi.
Odnijeti ću ga majstoru za varenje aluminija koji će mi nanijeti novi materijal i urezati navoje gdje je potrebno.
Znade li itko koji navoj treba urezati u rupe na koje sjeda nastavak za frezu?
Na frezi:
Polomljeni zubovi osovine do pola(improvizirani nastavak ih skršio).
Koja osovina ide u ovu frezu i kako izgleda nastavak ,pošto i iz iz motokultivatora i freze izlazi"muški" kraj osovine.
I šlag na kraju
Ne mogu skinuti donji dio kvačila sa konusa radilice,kajle nema,zapekao,neće ni sa radapcigerom.
Kvačilo s motora bilo je na benassi kopačici,ako ga uspijem skinuti,valja li za mondial?
20221124_183815.jpg
20221124_182218.jpg
20221124_183628.jpg

Evo još sličica "majstorovih" čuda. 20221124_182233.jpg
20221124_183643.jpg
IMG-835adf9c5edd4568a00c334b590b2a39-V.jpg

Freza:

20221012_094148.jpg
20221012_094156.jpg
20221124_185350.jpg

Motor(kvačilo prije i nakon djelomičnog skidanja):
20221021_155427.jpg
20221110_091015.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Ajoj!!! Vrati mu to jer ovo je očita podvala.
Freza mi izgleda kao da je za Super Speciala

Glede kuplunga: ovaj je predugačak (predubok). Za skidanje takvog kuplunga koristil sam posebni radapciger. Možeš ga vidjeti OVDJE.
 

Najnoviji postovi

Na vrh