• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,165
Evo moje davno iskustvo,da potpalim raspravu
Labinac 14 ks sa DMB motorom,u oranju sa dva kotača pukla radilica na konusu koji ide u kvačilo,motor je ostao normalno raditi,ali nije više imao pogona,a i mtk nije imao puno radnih sati.Zašto je tu pukla radilica?
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
605
@puknuti.
Da, znam da je većina takvih motora bez filtera (u mom kraju vjerovatno 90% nema filter) jer filter nisam vidio na nijednom stroju kupljenom prije rata.
A većina ih je i dalje prijeratnih.

@brgud. Nije isti majstor radio oba puta. Prvi put je dida išao u Trst po djelove, ne znam koji je bio razlog kupnje u Trstu, vjerovatno nije bilo djelova kod nas (makar je takvih motora bilo na svakom kantunu)
A ni druga generalka nije bila baš jeftina, koliko se sjećam, negdje pola cijene novog motora možda i više od toga. Moj otac se ne kuži u strojeve i nema običaja pametovati majstoru nego plati koliko ovaj traži.

@plus jest, motor se naradio, nemam tu što reći, bilo je tu 20 godina cjelodnevnog frezanja vinograda ili prijevoza. Sva sreća imali smo malu prikolicu pa ga transport nije ubijao preopterećenjem.
Sad više nemamo vinograd, samo frezamo vrt, a za transport služi jači i noviji nasljednik.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,637
Ja se ponavljam.1.8 lit. Ulja ide u njega ..treba 10 min da se zamjeni..trošak od 6-7 eura..rekli bi kao kutija cigareta..a samo oni koji su radili generalku znaju da košta skoro kao za 539.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
@baustelac99 ja i dalje ostajem kod svojeg stava da ti je stari motor dao sve što može dati, a ti mu sada kao dobri gazda sve to vrati, daj ga u mirovinu, sa zahvalnošću. Bio ti je dobar sluga, usprkos malo ne temeljitim majstorima koji su ga održavali. Ništa nije vječno. Želim ti lijep dan.
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
166
Imam dva pitanja

1. Ja nemam filter ulja, ali imam kao mesto gde bi mogao da se zakači nosač i folter. Da li je to tako fabrički ili je neko skinuo o zatvorio kanale. Sve izgleda fabrički kao da ništa nije budženo. 2000 god, DMB motor.

2. Čemu služi remenica na velikom labinu? Ona mala iza žljeba za paljenje.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,165
To ti je tako original,mislim da se kao novi nisu uopće prodavali sa filterom(nisam siguran)
A remenica je tu tvornički postavljena jer je to motor koji može ići za bilo koju namjenu i remenica se može iskoristiti za bilo koji pogon(pumpa za vodu,alternator,pumpa hidraulike,za brusni kamen......)Jednom smo prilikom,davnih vremena,kad se žito vršilo na vršalici,koristili za pogon trake za slamu,jer je u selu nestalo struje za elektromotor....
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,745
More se i neki cirkular za drva piliti vrtiti preko te remenice, ili recimo za upaliti neki sličan Mtk koji teže upaliti, stavi se jedan malo duži klinasti remen i e vo la zapaljot.:LOL:
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
166
Hvala, sad mi je jasnije.
Čitam slučajno u ovoj temi pre oko 100 strana da je nekome počeo da brljavi kad se zagreje i čivek izmenjao sve i na kraju to ne može niti ima majsotra koji znaju to da poprave. Dal je realno da ljudi poprave automatski menjač pun robota i kompjutera, a ne mogu da poprave i našteluju jedan motor od 14 ks?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,760
Automatski mjenjač se skine, postavi drugi, ovaj u kvaru se pošalje u njihov servis i sve to dobro naplati.
A tko će se zajeb.. sa nekim Labinom?
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
166
Pa valjda isti onaj koji se zeza sa traktorima. Nije ova mašina mnogo jeftinija od traktora. Ja sam ga platio 3000, a za te pare ima od ursusa 335 do fergusona 533 i 539...

Mislim deluje mi krajnje prosto ovaj motor. Ima jedno 6 pokretnih delova i to je to 😀
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,165
Nije stvar u tome da neznaju,nego je teško naplatiti ruke
Ako na traktoru od 16 000 eur naplati posao 1000 eur to je ok
A da ti za labinca uzme 1000 eur ,šta bi rekao?

Govorim samo hipotetski
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Rekel bi da je mešter lopov jer popravak je polovica vrednosti stroja ako ne i više.
Jednostavno ga baciš u smeče ili pljuneš u šake pa popraviš sam i tu nekaj prišparaš.
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
166
Mislim da mi je motor potrošio 10% ulja od proleća do sad, bio je malo preko max, a sad je malo ispod max. Jel to sme ili je motor u problemu? Pali odlično, ima snage i više nego dovloljno... Dimi samo na baš malom gasu, u radu nema dima.
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
166
Ja ću da ga menjam na 6 meseci, 2 litra 700 dinara (6 evra) i to nije najjeftinije nego neko osrednje. To radim i motor bi trebalo da traje.

Kad okrenem ručke, onda imam samo dve brzine za napred, to su brzi i spori rikverc?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Kad okrenem ručke, onda imam samo dve brzine za napred, to su brzi i spori rikverc?
I to je bolje nego na staroj Muti.
Tam imaš samo jednu radnu brzinu u smjeru freze ili pluga i 3 rikverca ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh