• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

Mirso1

Član
Tu od
29 Sij 2024
Poruka
62
@Lee Champa naš kolega želi preskočiti naše faze učenja i zato sad ima toliko nepoznanica.
Bez zamjere, svima...
Nepoznanice su tu svakom bile prilikok rastavljanja prvog puta ovajvog sistema,nikad nisam vidio kako se ovaj tim motora rastavlja te je normalno da imam nepoznanica,sto se tice stelanja ventila znam da ih stelam inace nebih rekao da je i usis i izduv nastiman na 0.3,vidit cu veceras da rastavim trenutno sam na poslu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,430
Ma nisi napisao osnove. Kako pali motor. Da se vidi kako i koliko duva zagrijan. To je osnovica rada tog motora.
Ako pali na 0 stepeni takav motor mora imati dobru kompresiju, i samo može trošiti više ulja.
Ja sam skeptičan u pogledu tog duvanja.
Na tim motorima kad se zamijenu dobre karike, a cilindar nema risove to mora da radi dobro i da traje.
Al dobro na tebi je šta želiš. Ako sta možemo pomoći pokušat ćemo, ali smo slijepi ti nas vodiš.
 

Mirso1

Član
Tu od
29 Sij 2024
Poruka
62
Pa evo,ne mogu sad video jer je rastavljena, ali evo kako je radila na stangasu mjenjala gas,dimila plavo,trosila ulje ne puno ali se primjetilo,puhala na taj cep, 2 puta mi se desilo da nema nikako kompresije da kad okrecem zamajac da samo vrti u prazno po meni ventil bio osto otvoren,palila je kad sam je tek kupio na jedan potez na stangasu a sad kad je ovako oko 0 stepeni napolju nece bez 5 6 puta i to pod malo vecim gasom,regulator me isto zeza kad spustim mtk na zemlju poveca obrtaje kad je nagnem ko da frezam hoce da se ugasi ako ne na stangasu, to su uglavnom sazeto ti njeni problemi
 

Mirso1

Član
Tu od
29 Sij 2024
Poruka
62
Cilindar i glavu sam skino,ovdje na klipu se vide odredjeni risovi,nisu veliki,vilindar je ispoliran. Osjeti se potrosenost pod prstom,klipnjaca nema lufta ni radilica,ostalo je jedino da provjerim da li ventili dobro drze ...,ima li ikakav dihtung izmedju cilindra i glave, odvdje nije bio.
Edit:sad sam nasuo benzina, usisni je propustio a i izduvni ako sam ja to pravilno odradio.
17067259740657412044810519495563.jpg 1706725710444824359325502545426.jpg 17067257464192060714988476121916.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Mirso1

Član
Tu od
29 Sij 2024
Poruka
62
Ja se izvinjavam sto spamam po forumu,samo zelim da pitam da li je to uzrok duvanja gore na poklopac,i sto je nekad gubila to kompresiju sto sam gore napisao?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,430
Ovi kružni kanali dali imaju ovakvi i kod vrha. Nemogu ovako vidjet dali su od stajanja, ili od oscilacija karika u DMT. Ti vidiš koliko su bili ti kanali prije glačanja. Dali ih je korozija načinila ili karike.
Koja je sad mjera cilindra, raspitaj se gdje prodaju dijelove dali imaju klip za specijalu. Samo vidi sad mjeru. Buši se za 0,5 mm. Recimo ako je 80, ide na 80,5. Ako je 80,5 ide druga na 81 mm.
 

Mirso1

Član
Tu od
29 Sij 2024
Poruka
62
Ovo je po meni od tog proslog majstora,ja mislim da je ovo on nekako kao sastrugo nebi trebalo ovo ovako bitnpo meni od karika, i ide skroz do vrha ne mogu sad izmjeriti jer nemam subler sa duzim onim vrhom da mogu izmjeriti kako treba,trbalo bi ga ili odraditi ili zamjeniti po meni,a inace je klip original 85.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,430
Ako je mijenjao cilindar onda je stavio koji je stajao i uhvatila korozija pa je očistio. Ma sad nema veze. Vidi šta ćeš sa njim, i glavu nek odradi neko ventile.
 

Mirso1

Član
Tu od
29 Sij 2024
Poruka
62
Ako je mijenjao cilindar onda je stavio koji je stajao i uhvatila korozija pa je očistio. Ma sad nema veze. Vidi šta ćeš sa njim, i glavu nek odradi neko ventile.
Trazit cu nekog da odradi glavu. Pa da mogu da vracam ovo nazad
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,430
Pumpu i diznu na reglažu, ako nije rađena. Provjeri sad filter goriva i očisti rezervoar. Očisti dobro blok gdje naliježe cilindar. Ako se odlučiš na novi cilindar i klip uzmi još jedan prsten podloške za pod cilindar. Tim podloškama se steluje zazor klipa sa glavom u GMT, podizanje ili spuštanje cilindra. Kad dobiješ urađenu glavu i cilindar. Uzmi polir paste stavi na glavu i cilindar vrti po glavi, da se malo ispolira nalijeganje, jer nema dihtunga već samo aluminij glava brtvi.
Valjda si zapamtio kako je klip bio okrenut. U montaži klip u GMT, Stegni glavu bez postavljanja podizača pod klackalice, zatim otpusti glavu i lagano je skini da ne pomjeris cilindar I tad izmjeri zazor vrh cilindra I klipa (0,8-1,2). Kad to dobiješ onda vrati glavu i sve po redu spakuj. Ako imaš više od 1,2 zazor vadi podlošku ispod cilindra, i obrnuto manji dodaješ podlošku.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,658
Kako je na početku ove sage navedeno da je rađena "g......" (beseda koja se uzalud koristi!).
Tragovi na cilindru su od karika i to od dugotrajnog stajanja motora (koji je duže vrijeme bio stand bay). Potom je cilindar (kao, nešto) čišćen i misleći da će to biti dobro, očito je da to nije dobro . Kao prvo cilindar se ne može izmjeriti šublerom. Kao drugo cilindar nije dobar i ne zna se koliko je istrošen! Dalje na klipu između karika se vidi crnilo (koje je od čega?).
To da je rađena g........ Toga nema ni u tragovima. Tako da treba riješiti klip - cilindar itd ... i tek onda ići dalje bla bla.🤔
..
 

Mirso1

Član
Tu od
29 Sij 2024
Poruka
62
Klip nisam vadio,ima li veze kako cu postaviti novi mislim na motornoj pili ima stelica,kako ide na ovom,diznu sam kontao ili na remont ili kupit drugu, a pumpu mozete li mi objasniti kako izvaditi na sta obratiti paznju?ali vidio sam i ja da je isto ko garez sta li je vec prosla do 3 karike,klip je dobio zutu boju mozda se ne vidi na slici sa strane rezervoara i zaamjaca,isao sam jucer u trgovinu rekao sam im da provjere da li se moze nabaviti cilindar i klip novi i cijena,javim vam danas kad odem u trgovinu da provjerim
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,430
Kako je na početku ove sage navedeno da je rađena "g......" (beseda koja se uzalud koristi!).
Tragovi na cilindru su od karika i to od dugotrajnog stajanja motora (koji je duže vrijeme bio stand bay). Potom je cilindar (kao, nešto) čišćen i misleći da će to biti dobro, očito je da to nije dobro . Kao prvo cilindar se ne može izmjeriti šublerom. Kao drugo cilindar nije dobar i ne zna se koliko je istrošen! Dalje na klipu između karika se vidi crnilo (koje je od čega?).
To da je rađena g........ Toga nema ni u tragovima. Tako da treba riješiti klip - cilindar itd ... i tek onda ići dalje bla bla.🤔
..
Zatraži sam da izmjeri cilindar sublerom ne zbog pohabanosti, već da se vidi dali je original, ili je rađena specijala nekad. Bez ikakvih tolerancija ako je 85. Nebitno je jel 85,2. Dali može ići na razvubušvanje. Dalje je posao majstora da ga premijeri i proceni mogućnost. Dali je dobar poslije 1 ili treba odma na mjeru druge.
Na jednom motoru koji sam zbavio, cilindar je 96,xx nema potrebe ga precizno mjeriti jer je na njemu bila 2 specijala i sad je za smeće.
 

Mirso1

Član
Tu od
29 Sij 2024
Poruka
62
Vidit cu danas da probam izmjeriti cilindar kako spada,kad sam probo sa svojim sublerom izaslo mi je 85.4 sad koliko sam ja to tacno mogo izmeriti jer samo dole na dnu cilindra mogu mjeriti gore u gornjem dijelu je sve garez.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,658
Mjerenje cilindra šublerom je idi mi - dođi mi, more se izmjeriti na vrhu gdje faše ne stržu! A ča ni jednostavnije izmjeriti klip da se vidi da li je st. ili nije.😒
Doli je zmeri, gdje faše NE rade!
 

Mirso1

Član
Tu od
29 Sij 2024
Poruka
62
Ma najbolje, da se ne zezam sa tokarima,da uzmem nov cilindar i nov klip, vidit cu danas za cijenu,ako bude preskupo ice na obradu stavit drugi klip i karike,samo da vas pitam kako izvadit pumpu na sta paziti da mogu odnesti majstorima da je prestelaju i odrade.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Nisam stručnjak, no radije bi stari, razbušeni cilindar (s novim klipom u nadmjeri, ako postoji), nego današnji novi sklop (ako nije original Lombardini).
Razbušeni cilindar ima nešto veću zapreminu, pa je i motor malo jači, a materijal je sigurno kvalitetniji od današljnih "odljevaka od starih konzervi".
 

Najnoviji postovi

Na vrh