• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motori

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
moj sused dan danas ide sa APNcom u vinograd :)
a ima puno leeet...

majke ti janje, pa kak si uspil regat za dvoje?
ja sam imal dugački sic, i zadnje nogice za suvozača, ali nisu dali nego za jednog...


pa prikolica :lol::lol::lol:


evo ja moram malo da sredim mog ATXa za vaskršnje praznike , naime uvijek se na vaskrs nedaleko od mene organizuje neki skup OFFroadera svih vrsta .

moram nabaciti lančanike 10-37 umjesto sadašnjih 11-34 i srediti prednju kočnicu da nebi bilo pocikivanja uz bukvu :rolfer:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
Drek žute s bijelim detaljima i kromiranim poklopcima radilice:rolfer:

ovaj je bio zelen, znam da su bile 4 ili 5 boja i svaka verzija je imala svoju boju i samo u toj se takav prodavao....
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
savo, zar ti je i tih 11-34 prebrzo?
lancanik od 11 zubi nisam nikada imao, a 34 su bili rijetki. uglavnom je bio odnos 12-32. 13-32 je bio kompromis za snagu i brzinu a 14-32 sam stavljao samo za nizbrdice. u tom slucaju je 5. bila beskorisna po ravnom. jedino za lagano krstarenje.
ah, dobra stara vremena :mrgreen:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
savo, zar ti je i tih 11-34 prebrzo?
lancanik od 11 zubi nisam nikada imao, a 34 su bili rijetki. uglavnom je bio odnos 12-32. 13-32 je bio kompromis za snagu i brzinu a 14-32 sam stavljao samo za nizbrdice. u tom slucaju je 5. bila beskorisna po ravnom. jedino za lagano krstarenje.
ah, dobra stara vremena :mrgreen:



haha haha haha haha haha da stvarno, haha haha imam ja od ktma od 40 zuba, hehe :D:D:D:D:D :)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
ne vidim šta je ovdje toliko smiješno

@tibor88
pa za taj poduhvat je prebrzo , radi se o oksremno ekstremnim uzbrdicama gdje idu ''rasni'' kroseri , e ima nas ekipa koji hoćemo da im dokažemo da i ova sića od motora tuda može proći
kolega sprema jednog skutera za to , isto zezanje sa varijatorom i stavljaju se kros gume , ustvari gume od moto kultivatora :vragek:
plastike su već skinute

mene najviše zeza to što mi je obrtni moment prilično mali , motor jednostavno nema snage pri kretanju i na malim obrtajima , ima snage kada se ''razvrti'' ali znaš i sam da je teško razvrtiti motor i krenuti na uzbrdici a da se ne propneš
e to moram da kompezujem lančanicima

stublina je od BTa

znači nije mi uopšte bitna maksimalna brzina za to ''planinarenje'' jer sigurno neće biti prilike da se vozi brzo , napominjem , ekstremni uslovi :supz:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
a tako je to... a trebao bi mu se igrati s strujom, sada ja sam vec zaboravio dali se da na tim motorima sta napraviti ali inace mu zatvoris ili otvoris paljenje i eto snage na malim okretajima ali tada velikih ni nema
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
neznam dali se moze na apn-u jer on nema ni elektronsko paljenje, ali na krosu recimo kada maknes malo paljenje tada počne ranije ili kasnije loviti okretaje, tj mozes mu napraviti da od pocetka ide al vecih okretaja ni nema, ili da ide ko neka sportiva od 125 koja rasteze pola dana al kad uhvati tada ''poleti'' tada ide bolje nego neka ka bi pocela od nule
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Dali ti uopšte znaš o čemu pričaš ? :prayer:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
neznan kako se ca zove, uglavnom stator ti je paljenje a rotor magnet i sada taj stator na kroserima ima da ga mozes malo ''rotirati'' i ti ga stavi full na jednu stranu pa full na drugu pa ces znat o cemu pricam, sada neznam za kamo je kako, al imas na njemu neke stupnjeve il nesto i ja mislim kada je manje stupnjevi tada ti lovi odmah kada je vise tada rasteze tri dana...

uglavnom vec ce neki znat o cemu pricat pa ce to bolje pojasnit
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Ma znam ja o čemu ti pričaš ali pitam tebe znaš li ti šta si upravo rekao ?
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ma kad je mi je tesko opisat jer se vec slabo domisljan, stim sam se bio igrao davno samo jedanput i sam vidio da je najbolje kako je recimo ''original'' i tesko se domislim kako se ca zove i kako izgleda sad tocno vec i sta tocno treba da se uradi

se more to stelatovat na apnu?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
može se štelovati i na APNu kao i na (skoro) svim motorima ali razbacuješ se sa savjetima ŠTA i KAKO treba da se uradi a samo si jednom čačkao nešto što sigurno nije dovoljno da bi nekome dijelio savjete jer neznaš ni nazive pojedinih dijelova paljenja a o podešavanju da ni ne pričamo :madmana:

smanji malo :mad:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
da zaboravih napisati da sam to bio samo probao... bilo je to davno ali ja sam probao ono sta mnogi mehanicari nisu, jer svi naprave kako pise u manualu al rijetki probaju drukcije, recimo samo za to sam morao svaki puta skidati magnet jer je magnet preko paljenja i skidao sam ga sigurnih 30puta jer sam za svaki stupanj napravio jedan djir da vidim kako ide, i za svaki skalin igle u karburatoru isto tako a to nije nesto sta se ljudima da skidati i stavljati van mauala pa ici probat pa opet vracat... ja sam svaki dio na svojim motorima stavio na sve moguce pozicije i isprobavao, a auspusima sam toliko kemijao da koga god pitam sta bi bilo kad bi se to maknulo nema pojma ili krivo rece jer nemozes znati ako nisi probao, nazalost ja sam se puno puta razocarao pa ajde vari to natrag, uvijek sam htio izvuci vise od motora... zavario sam radilicu (i hladnjak kada se je rascvao kad sam pokupio drvo prvi djir je propisao ali tada malo tekuceg metala i dan danas je na tom motoru) i napravio da motor ide unatrag u svim brzinama i tako da nesto znam ali samo sam malo zaboravio, al dopelji mi jednocilindrasa 2t pa rijesim sigurno... s 4t nisam bio stigao da se igram, došla recesija :)

promjeni kut paljenja pa kazi dali ima razlike u momentu :)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
:lol: pa za promjenu ugla predpaljenja ne treba skidati magnet , on ima neke otvore ne sebi

a to da si ti pametnji od fabrike i mehaničara , ma u to ne sumnjam nimalo :prayer:

nema tih para za koje je bih ja dozvolio da ti čačkaš po mome motoru pa makar on bio najveći krš na svijetu , radije bi mu ugradio pedale :rolfer:
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
509
neznan kako se ca zove, uglavnom stator ti je paljenje a rotor magnet i sada taj stator na kroserima ima da ga mozes malo ''rotirati'' i ti ga stavi full na jednu stranu pa full na drugu pa ces znat o cemu pricam, sada neznam za kamo je kako, al imas na njemu neke stupnjeve il nesto i ja mislim kada je manje stupnjevi tada ti lovi odmah kada je vise tada rasteze tri dana...

uglavnom vec ce neki znat o cemu pricat pa ce to bolje pojasnit
onda dok rasteže pa dok ulovi taj moment baca te na zadnji kotač,dobro baš ne baca na zadnji kotač ali odjedamput dobi moment i povuče dosta :) tak moja aprilija,ali nije to samo do paljenja,to je do prelivnih kanala u cilindru,ispušnog,i usisnog,i samog klipa,kolka mu je visina itd.
a na tomosu,bt,t15sl(zvan kosi usis) i t15 oni su imali moment na visokim obrtajima,ja osobno imam taj t15sl(kosi usis) na apn-u i samo lovi na visokim obrtajima,mada ja paljenje poštelam na kasno ili rano,njemu su tako kanali složeni u cilindru,al mi sad čudno kak ti govoriš da paljenje okrečeš,naravno da se okretati i na 2t i na 4t,štelaš paljenje da baci iskru kasno ili rano,ali neznam kak da se vuče pa lovi,moja aprilija se vuče prvo na niskim,pa onda lovi,i to je do auspuha,za kakve obrtaje je predviđen,za tomose ove bt,i t15.. se najbolje pokazao mf power,s njim vuče kao blesav,a naprimjer master,s njim nikako ne vuče,ima svakakvih caka na 2t motorima,ko ima volje se igrati,skužit će ih :mrgreen::mrgreen:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
:lol: pa za promjenu ugla predpaljenja ne treba skidati magnet , on ima neke otvore ne sebi

a to da si ti pametnji od fabrike i mehaničara , ma u to ne sumnjam nimalo :prayer:

nema tih para za koje je bih ja dozvolio da ti čačkaš po mome motoru pa makar on bio najveći krš na svijetu , radije bi mu ugradio pedale :rolfer:

ovisi koji motor, na ktm 660 ne treba jer je sve drukcije, rekao sam da neznam kako je na apn-u jer snjim nisam imao posla bas, a na mnogima neces nastimat paljenje bez skidanja magneta... ja sam si sam napravia ključ za skidat magnet i ki je to dela zna koliko je posla tu... u jednom danu sam znao dva puta otvorit cijelu masinu i stavit je na motor opet natrag, ne govorim nista samo sam htio pomoći jer stime mozes nesto dobiti ako ti je moment toliko potreban al gubis visoke okretaje i takva voznja je meni glupa..

ja sam rekao da je original najbolje sve usklađeno al ti si taj koji bjezi od toga i zeli nesto drukcije

a za tomose uvijek govorim da su daleko od dobro nastimanog motora jer je sve na njima prestara tehnologija, 40 godina imaju isto sve od masine do zanje vide na motoru, tu se da napravit da ide dosta bolje od originala s malo para
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
onda dok rasteže pa dok ulovi taj moment baca te na zadnji kotač,dobro baš ne baca na zadnji kotač ali odjedamput dobi moment i povuče dosta :) tak moja aprilija,ali nije to samo do paljenja,to je do prelivnih kanala u cilindru,ispušnog,i usisnog,i samog klipa,kolka mu je visina itd.
a na tomosu,bt,t15sl(zvan kosi usis) i t15 oni su imali moment na visokim obrtajima,ja osobno imam taj t15sl(kosi usis) na apn-u i samo lovi na visokim obrtajima,mada ja paljenje poštelam na kasno ili rano,njemu su tako kanali složeni u cilindru,al mi sad čudno kak ti govoriš da paljenje okrečeš,naravno da se okretati i na 2t i na 4t,štelaš paljenje da baci iskru kasno ili rano,ali neznam kak da se vuče pa lovi,moja aprilija se vuče prvo na niskim,pa onda lovi,i to je do auspuha,za kakve obrtaje je predviđen,za tomose ove bt,i t15.. se najbolje pokazao mf power,s njim vuče kao blesav,a naprimjer master,s njim nikako ne vuče,ima svakakvih caka na 2t motorima,ko ima volje se igrati,skužit će ih :mrgreen::mrgreen:

koja aprilia je u pitanju? kao da sam negdje procitao ali sam zaboravio pa da ne trazim...
nije toliko do paljenje al daj mu ti zapri paljenje do kraja ili otvori stavrno nisam siguran koje tocno pa ces vidjet da nece bit tog rastizanja pa neznam koli klip ni koliko da si polirao kanale, al rekao sam i u prvom postu da takav motor nije gust vozit... barem meni nije, nije ni snazan kao kada rasteze pa tada pocne lovit...

ja da kupim novi motor, recimo novi 690smc r nebi nikad nis prckao po njemu, osim bi mu akrapa stavio to dolazi u obzir ostalo ne jer kazem jos jedanput da je kod novih motora al da nije tomos original najbolje pogođen motor ali ako ti takav ne valja onda ideš prčkati, veču snagu il nesto slično nečeš dobit, mozes samo dobit da ide bolje od nule ili da duze rasteze tako da mu se igras s ventilima, smjesom, strujom i sl al u konacnosti ja mislim da nece imat onu snagu kao original
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
Pa koliko si motora do sada ''sredio'' ?

nisam nikada nabrijavao motor, samo sam ih slagao...

a na svom sam radio svasta jer sam uvijek bio previse znatizeljan kako bi bilo da to stavimo ovako i sl,meni si mogao svu masinu istrest na pod svaku vidicu ma sve ja sam znao tocno od cega je ca, stvarno sam sve moguće probao na njemu samo da vidim kako ce tada ici, a kada moras svu masinu skidati i rastaviti do kraja za samo malo se poigrat s mjenjacem i tada zatvorit pa nakon jednog djira opet otvorit jer skuzis da nije bas znas koliku volju sam imao i sta sam mu sve uradio, kad sam ga kupio bas prije toga je bio ovlasteni mehaničar radio na njemu, mjenjao neki lezaj i naravno da je toliko zahebo da je pukla radilica i kad sam rekao da cu je zavarit svi su se smijali al nebi to bio rekao da nije bio tip iz škvera poli mene i rekao ja ću ti to zavarit i uzeo donio ja stavio i vrtila je ta jos puno, poslije je otisla klipnjaca pa sam stavio novu jer tako dolazi u kompletu... na tuđim nisam nista tako sta radio jer sam uvijek govorio i opet govorim da je motor i jos ako je sportski motor najbolje i najvise izvuceno iz njega onako kako fabrika napravi
 
Na vrh