• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motorne pumpe za navodnjavanje

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
evo slike pumpe..









inace je pumpa iz 74. godine :D
plasticno kuciste filtera sam nabavio, ali ce se morat pripasivat. i dalje nece bez coka raditi. previse zraka, nema sta drugo biti. ali to nije problem..
kako skemijat posudu za zalijevanje gore?
naci nesto sto odgovara dimenzijama, izbusiti rupe za ova 4 sarafa sto drze izlaz iz pumpe, rupu na sredini i napraviti dihtung koji ce ici sa donje strane. posudu staviti izmedju ta dva dihtunga i to bi trebalo biti to?
a što će ti ikakva posuda ,jednostavno nagni pumpu i uspi vodu na izlaznom crijevu,tako mi u firmi radimo na hondinoj pumpi (vijak na kojem se sipa teško se odvrće pa naspemo kroz izlaznu cijev i brže je i lakše)
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
sutra ide na probu pa smo tako i planirali dok se ne nabavi posuda..

Tibor ,na usis ( ova mesingana spojnica) stavi usisnu brtvu ili gumicu ,ova ti je tlačna. Isto tako i na usisnu cijev stavi usisnu brtvu ,nisu jednake .

nisam ni znao da ima razlike u tome? ( i ja sam onda neki vatrogasac :lol: )
za sada nemam niti usisnu cijev, za probu cu posudit.
dobro, znaci i brtva ide na spisak za kupovinu..
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
a kad uzimaš, uzmi novi usis, novi plastični holedner s navojem i gumicom koji bu ti zamijenil ovaj vatrogasni na usisu, za taj model ti treba i korpa s klapnom na usis ili nepovratni ventil (tak da ti voda ostane u crijevu pa nemoraš puno zalijevat prilikom starta).
inače, nesmije duže od minutu-dvije radit na suho, ode dihtung i prodre ti voda u motor...
i nema razrađivanja, ja sam svoje odma stiso i deri, i tak delaju godinama...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
test uspjesno zavrsen :mrgreen:

usisna cijev je bila suplja i nije htjela pumpa povuc vodu unatoc raznim nagovaranjima. susjed ima slicnu pumpu, ali drukcija spojnice pa nismo mogli uzet njegov usis ali je rekao neka otvorimo pumpu, mozda ima kamencica unutra. to je njega znalo zezat. i bilo ih je par. ali nije bio problem u tome nego smo usput vidjeli da na spojnici na usisu nije bila brtva s nutarnje strane. tamo je vukla zrak. stavili brtvu, privremeno zakrpali usisnu cijev i radi super.

sto se tice zaljevanje usisa, nitko nije spomenuo ovaj sistem koji nam je bivsi vlasnik rekao. stavi se usis u vodu i bucka se. dakle povlaci se gore-dolje. za cas krene voda na one otvore na pumpi.
dakle posuda i nije potrebna. moze se i bez nje.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Forumaši trebam pomoć!
Ovako jučer sam drugi puta upalio moju novu Tomos SMP2 i evo problema!
Sistem pumpanja bio je sljedeći cisterna 3000 lit usisna cijev s korpom stavita odozgor na cisternu,pumpa na zemlji,rezeorvari 2 m visine usisno-izlazno crijevo fi52mm.
Prvi puta sam bez problema to napunio a drugi:madmana: 30 min 500 lit i odustao.
Prvo sam nalio kučište pumpe vodom,povukao čok dva poteza upali,vratim čok crkne,opet isti postupak krene nabijem gas do pola i kada usisava dok neistera zrak i crijeva budu puna radi 10-tak sekundi i rikne s pola gasa.
Opet sve nanovo ali moram je paliti samo ako uključim čok,krene crkne,ugasim čok gas 1/3 upali,pojačam gas 3/4 puna crijeva 10-ak sekundi tera ugasi se i tako 5 puta.
Odustao sam jer sam šta krivo učinio ili je od jače smjese goriva i ulja(stihl) jače je za 1/3 jer su mi rekli da nesmijem laufati pumpu dugo bez vode.
Znalci molim za pomoć ili pravac servis?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Vjerojatno ti je neka prljavština na elektrodi svječice ili svječica neispravna...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Vjerojatno ti je neka prljavština na elektrodi svječice ili svječica neispravna...

:confused:Pa radila je sveukupno 15 minuta, koju da uzmem Bosh??? ,ovu nikako mislim da je bosna 80
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Pa skini je dole i pogledaj dali baca dobro iskru, naravno pazi da te struja ne trese
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
sviječicu novu, nema veze kaj piše na njoj i pali...
ova stara je sigurno imala manu, al ne moraš se bojat bosna svječica, meni duraju po tri sezone...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
sviječicu novu, nema veze kaj piše na njoj i pali...
ova stara je sigurno imala manu, al ne moraš se bojat bosna svječica, meni duraju po tri sezone...

Ok hvala na odgovoru,kupim drugu.
Pozdrav:supz:
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Kad motor pali na saug a neće da radi kada se vrati saug to je znak da nedolazi dovoljno goriva u cilindar. Prvo odvrni gorivo i sačekaj jednu minutu zatim zavrni gorivo i odvrni na karburatoru odozdo plastično lonče i u njemu treba da bude malo manje od pola goriva, ako u lončetu nema goriva začepljen ti je dovod ili ti plovak ne propusta dovoljno goriva. Ako u lončetu ima malo manje od pola goriva onda odvrni odozdo diznu šafcigerom i pročisti je licnom ili žičicom od čelične četke, uglavnom to bude problem začepljena dizna.
 
Z

zoran070

Guest
Uzmi tomos, ili hondu ako imas novaca, a onu ole-mac bi izbjegaval jer treba jako dugo cekat na djelove, iako je mozda vrhunska pumpa

bolja je i kineska dizel nego tomos benzin
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Tek sam sada vidio temu :) Tko treba djelove za kineze? Majku mu milu i kinezu 3 godine imam karike, klip, radilice, nikom da uvalim :) Eto prodajem ako netko treba. Imam još starter opruge, auspuhe, filtere, dizne, pumpe, jeftino dam samo da se riješim lagera.
Inaće kinezi se ne kvare! Oni se isplate i bace ;) Kakve veze ima motorne pumpe za navodnjavanje sa temom traktori i mehanička radionica??

@Njoko čestitke na kupnji! Tomos je odličan stroj ali u vrhu po potrošnji kuna/sat. Kinezi su najbolji! Istina 41 kila je 41 kila. Poz

@ostali Kinezi sranje?
A pogledajte u kakavom stanju ih drže "gazde" :)
fotografija0597w.jpg

fotografija0598.jpg

fotografija0599x.jpg

fotografija0600.jpg

fotografija0601z.jpg


Moji mehaničari i ja nema kineza ili yanmara kojeg ne možemo vratiti u prvobitno stanje ;)
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
@Njoko čestitke na kupnji! Tomos je odličan stroj ali u vrhu po potrošnji kuna/sat. Kinezi su najbolji! Istina 41 kila je 41 kila. Poz


Kolega Kontam ako je tako onda ću odustati od honde,i uzeti dizelku za navodnjavanje,kada si pun dijelova:) ali nažalost iduću god,mraz obrao i krušku i jabuku:madmana:
Tomosica mi služi samo za pretakanje vode i jedino nju mogu vozati na blatobranu traktora:lol:
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Napravi postolje na rudi pa onda možeš i "41" kilu voziti da ne kažem kineza jer ružno zvući-svi imamo neke predrasude.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
nebi niko imal predrasude prema kineskim strojevima da su tak super i pouzdani...
a i vjerujem da volimo bit lokal patrioti pa kupujemo "domaće"...
nego, jel istina da su klipovi na kineskim mašinama od bambusa?
:scratch


:rolfer::rolfer::rolfer:
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Je istina a cilindri su im od lotusovog cvijeta.

Ima kineza i Kineza.

A šta mi to proizvodimo da uopće dođem u situaciju da budem lokal patriota?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
mi proizvodimo KVAROVE na tuđim strojevima...
kaj bi proizvodili, viš da niš neznamo...
naš najveći domet je kad nam se ne dela da nešto na brzinu smislimo, a da bi sjeli i napravili nekaj od a do ž, to su endemi...:madmana:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Napravi postolje na rudi pa onda možeš i "41" kilu voziti da ne kažem kineza jer ružno zvući-svi imamo neke predrasude.

Radi se o tome kada nosim atomizer u dr. voćnjak,iz bunara napuniti,oprati atomizer;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh