• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mrki88

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
evo malo slika moje farmice spremne za novu turu.. :D

znači, dole je piljevina cca 5-10cm debljine(ovisi jel ljeto ili zima), tri reda pojilica, 52 komada hranilica, dva ventilatora na čelu za hlađenje, jedan na krovu za izvlačenje vlage, svi pušu van...
a9ab4571.jpg

eada3a24.jpg

lani smo mislili uzeti silos kapaciteta 6 tona, al smo onda počeli dobivati smjesu u vrećama od 25kg (prije bile 50kg), pa smo odustali...
4b572ac0.jpg

inače, vreće kipamo u ovaj mlin koji dalje putem sajle transportira hranu u hranilice..
18702591.jpg

kada piceki odu na kolinje, priprema farme za novi turnus započinje sa čišćenjem gnjoja
0b74cc64.jpg
dd4d02f7.jpg

kada nema ovakvih problema http://www.youtube.com/watch?v=ePJaczxJ5p0 , čišćenje je gotovo za sat vremena.

onda slijedi kompletno pranje farme iznutra miniwashem te pranje hranilica i pojilica ( cca 3-4h posla)..
nakon dva do tri dana kada se posuši, slijedi kompletno krečenje farme sa vapnom zbog dezinfekcije. ( cca 2h posla)
kada se to posuši ( prosječno tri dana), slijedi unošenje piljevine i slaganje hranilica, zatvaranje ventilatora zbog uštede na grijanju, a oni ne trebaju prvih tjedan,dva...
kada se farma pripremi i više nema potrebe ulaziti u nju dok piceki ne dođu, pali se neka "cigla" koja čitavu prostoriju ispuni dimom, i tak stoji dok se samo ne izdimi, a služi za završnu dezinfekciju...

kada je turnus unutra, potrebno je jedanput dnevno ući k pilićima i pokupiti krepane ako ima, hrane se, kad dosegnu neku kilažu i počnu popravo jesti, ujutro i navečer, po oko 200kg smjese svaki put..

to vam je uglavnom sav posao vezan uz uzgoj brojlera...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Prava proizvodnja nema što, a plasman? A gdje završi gnojivo? :roll:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
Kontam kaže:
Prava proizvodnja nema što, a plasman? A gdje završi gnojivo? :roll:

kada smo se prije 9 godina počeli baviti s tim, prvo smo radili za Koku, jedno tri godine, a onda su nas doslovno odjebali tvrdeći da smo im premali i da im se ne isplati raditi toliki put za jedan kamion mesa ( držim 2500 komada što je dovoljno da napuni jedan kamion) ... :scratch

od onda smo u kooperaciji sa jednim privatnikom, i mogu reć da nije ni lošije ni bolje..
manje je plaćeno meso, ali kod njega ja nekada imam samo tjedan, dva između turnusa da pripremim farmu, što znači da godišnje imam veći broj turnusa, dok ljudi kod Koke znaju čekati po tri mjeseca, a farme im zjape prazne a krediti idu..
znači, ja imam više tura, al su manje plaćene, dok ovi koji imaju bolje plaćene ture imaju manje tura godišnje i tak to sve dođe na isto, i kod malog privatnika, i kod velike Koke... :D


Gnojivo je dosada vozio jedan naš poljoprivrednik koji obrađuje puno zemlje, mi smo bili zahvalni što nam je počistio farmu, a on jer je dobio to kvalitetni gnojivo...
ove godine ću ja sav gnoj sebi ostavit, jer mi je vrijeme da zagnojim svojih ral i pol zemlje, ja gnojim svake 4 godine sa ovim gnojem...
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
Imam nekih cijevi viška, pa gledam da si napravim drljaču...

ja sam je zamislio ovako, 2,20 širina, metar dužina iza traktora, napravio bi tri krila...

za igle bi iskoristio šipku za armiranje, 10-ku, koje bi povario na krila napravljena od cijevi 30puta30...

jel bi bilo dobro da igle napravim u špic, te koliku dužinu da radim, 10cm??

jel bi var uopće izdržao drljanje??

ako imate kakvih prijedloga, slobodno dajte...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Nebu valjalo.
Potraži po selu negdje konjske drljače i skupi 3 krila. Ramu napravi od 5/4" cijevi.
Tata je tak napravil još početkom 70-tih i još ih uvijek koristimo.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
puknuti kaže:
E to ti je najbolje , lagni i uživaj .

ti ne jebi...
imam ja mjesto za tebe!! :axe:
 
B

Bobo

Guest
Cine se uredni strojevi, samo mislim da ce ti plug vaditi presiroku prvu brazdu, posto je osovina dosta izbacena u desno...
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
Puknuti, neda mi vrag mira, jebiga... :D

Bobo, znam, mislio sam baš pitat jel bi bilo pametno pomaknuti osovinu i za koliko u desno?? 1,2 cm? :scratch

strojevi su dobri, malo jesu loši jer su stajali vani, ali nisu poderani jako niti izrabljeni...
daske i lemeši na plugu su sasvim solidni, a zubi na tanjuračama su ko novi...
nije se to puno ni koristilo, 2 rali zemlje su se s tim obrađivale, a ove tanjurače su druge na tom imanju i za duplo su bolje od onih drugih...

mislim da nisam puno dao,3 i pol...
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Nisi, meni su toliko tražili samo za tanjurače u puno lošijem stanju, a na plug dvobrazni imt nisam nigdje naišao ispod 2 soma kuna.
 
B

Bobo

Guest
Nisi uopce puno platio...

Inace, kod mene je osovina pluga s desne strane skoro skroz uvucena... Bolju sliku nemam...



Kad plug udje u zemlju top link poluga stoji ravno i nemam nikakve kose vuce.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
ajd ovako, pošto slabo vidim na ovoj slici razliku na osovinama između tvog i mog..

znači, osovinu pomaknuti kako strelica pokazuje do kraja??
905533be.jpg
 
B

Bobo

Guest
Ne bas do kraja.

Moja osovina je uvucena skoro do kraja i ova rucka za stelanje je zavarena na osovinu. Ja sam moj plug tako upamtio ;)

Pokusaj ubrazditi plug, i gledaj da ti prednja brazda grabi jednako kao i zadnja kad je rucka za stelanje u nekom srednjem polozaju. tako ju ditegni i to je sva mudrost. 1cm lijevo-desno ne igra ulogu, ali 5-6 igra i to veliku.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Mrki88 kaže:
ajd ovako, pošto slabo vidim na ovoj slici razliku na osovinama između tvog i mog..

znači, osovinu pomaknuti kako strelica pokazuje do kraja??
905533be.jpg
Mrki, postavi traktor u ravnu brazdu na ravnom polju, i postavi onu okomitu ručku na ravno ili jedan zub prema natrag. Naravno, podesi desnu polugu i duljinu treće točke (gornje poluge) tak da ti je plug paralelan sa zemljom u uzdužnoj i poprečnoj osi.
Izori nekoliko brazdi prije, s takvim plugom kakav je, da postigneš dubinu i ravninu.
Kad zaoreš onu brazdu u kojoj želiš podešavati, stani na sredini. Izmjeri zahvat prve brazde i zahvat zadnje brazde. Koliko je zahvat prve brazde veći od zadnje, za toliko plug pomakni u desno (odnosno, pomakni onu zakrivljenu polugu u lijevo).
To ti je najdulji, no najtočnii put. Kad to pogodiš, različitu zahvat prve brazde pri različitim dubinama oranja podesit ćeš na onoj okomitoj polugi sa zubima.

Nego, jesi li nabavil motornu pilu? Vidim da se ima kaj piliti ;)
Jesi li popodne doma?
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
eeeeeeeeej Zvone!!

evo, sad sam sam ušao u kuću..
hvala na savjetima, bum probao, al tek kad napravim hidrauliku (ne radi mi plivajuća)..

pila nije još nabavljena, ja sam si skoro prije uskrsa uzeo ms290, al brat sad hoće da uzmemo 660 po pola, pa sad neznam više šta da radim...

ja sam ti doma do 18h, navrati ak buš u blizini...
 

Najnoviji postovi

Na vrh