• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MTK Labin SS strižna kosa

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
"puknuti",

možda i ne mora neko da mi bude pri pomoći sa grabuljom tj. trebalo bi dobro osmisliti da se naprave dve male okrugle grabulje kao "Sunce" za traktore od kojih bi se jedna postavila između kose i pogonskog točka sa jedne strane i takođe druga sa druge strane i lepo bi zabacile pokošenu travu u sredinu između točkova.

Problem je napraviti okruglu grabulju manjeg prečnika, pa način fiksiranja još bolje na šraf sa mogućnošću zaokretanja oko svoje ose i fiksiranja pod nekim povoljnijim uglom.....

Po mom mišljenju, samo tako bi se moglo uraditi i nikako drugačije.......

"Dongfeng",
ovo dole na slikama je moja IMT kosilica.

I nemam pojma gde bi se mogao postaviti teg.
 

Prilozi

  • DSCN9715.jpg
    DSCN9715.jpg
    77 KB · Pregleda: 292
  • DSCN9714.jpg
    DSCN9714.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 226
Posljednje uređivanje od moderatora:

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Za početak bi možda najjeftinija varijanta bila da kompletiraš greben, odnosno te odbacivače sijena ili kako ih već ko zove. Fale ti još dva dijela koji uz osnovnu namjenu taman dodaju još par kilograma težine i malo veći pritisak.

Ovako je na muti, a to je u principu isti greben pa možeš i od nje tražiti.

afae93c5ef55be82d22b25a3c9b83899.jpg
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Vidis li to izbočenje ispod imbusa gdje se sipa ulje/ mast tu se sarafi teg. Dobro ti sa ovim bez tega ikako kosis. Ti ovo stalno moraš drzati
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
Imam originalne "grebene" (ili "hakiriki"), ali su usled zapetljane trave, rikverca unatrag i guranja guste, zapetljane trave, ti moji "grebeni" su deformisani i pukli tj. iskrivljen je lim i pukao je lim na ivici između ojačanja za pričvršćivanje i tanjeg lima.

Evo dole slike mojih "grebena" i čini mi se da su manjih dimenzija nego tvoji.Dužina mojih "grebena" je oko 30 cm, a najmanja visina oko 13 cm i najveća visina oko 20 cm. Moji "grebeni" su toliko malih dimenzija tako da za visoke, zapetljane, položene trave nemaju ama baš nikakvu funkciju.
 

Prilozi

  • DSCN9716.jpg
    DSCN9716.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 337
  • DSCN9717.jpg
    DSCN9717.jpg
    79.2 KB · Pregleda: 129
  • DSCN9718.jpg
    DSCN9718.jpg
    64.3 KB · Pregleda: 52
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
Brzina je jedan od uzroka da nakuplja travu, ustvari sporost.:mad:
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
"brgud",

hoćeš reći da prebacim u brzohodni rikverc umesto sporohodnog rikverca i da trčim za mašinom?

A da li kosilica sa istim brojem okretaja od 934 obrta/min stigne da seče travu u brzohodnom rikvercu?

Napominjem da su na mašini dimenzije guma 5.00-15" (prema upustvu piše sporohodni rikverc ide 2,86 km/h, a brzohodni rikverc 5,76 km/h), a imam i manji prečnik guma 5.00-12" (sporohodni rikverc 2,50 km/h, a brzohodni rikverc 5,04 km/h).

Sad ću da postavim manji prečnik guma 5,00-12" i pokušati sa brzohodnim rikvercom gde ću nekako uspeti da pratim brzinu košenja nego sa većim prečnikom guma.

Dodatak: probao sam košenje sa većim prečnikom guma i sa brzohodnim rikvercom, još gora situacija - diže se kosilica usled startovanja mašine i još više se gomila trava......

Odustajem od probe sa manjim prečnikom guma kako ne bih gubio vreme a rezultat će isto da bude.
 
Posljednje uređivanje:

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Prvo riješi teg, a poslije te sve djavole poskidaj i kosi. Ja te nemam ni na jednoj kosilici.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Nadjes olova na otpadu i izlijes teg. Ja sam na drugi MTK sa ovakvom kosom kod tebe napravio od olova teg. A mora biti u malo bolje opremljenim prodavnicama. Kod nas u skoro svakoj ima, samo je razlika u cijenama.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
"Dongfeng", "puknuti",

nisam ubeđen da bi teg rešio problem jer u sporohodnom rikvercu prilikom startovanja kosilica sopstvenom težinom lepo leži na zemlji (tlu).

Kod mene u Srbiji sam sasvim ubeđen da se ne može nigde naći u prodavnicama odgovarajući teg. U vezi izrade olovnog tega u ličnoj režiji (najmanji problem jer se moj brat bavi time), veći je problem osmisliti veličinu kalupa složenog oblika sa rupom u sredini radi pričvršćenja i da bude takve veličine ili oblika kako bi bio lepo skriven i stabilan ispod onog zelenog poklopca (ili haube), a kalup je od debelog lima i ne isplati se izrada kalupa radi odlivanja samo jednog jedinog liva.

U mom voćnjaku ima na dosta mesta neravnih kratkih valovitih terena i tu se pomalo podiže kosilica ali to nije razlog što se gomila trava na krajnjoj strani gde je već pokošena trava.

Lično mislim da je osnovni problem u veličini "grebenika" (ili "hakirike") i nije mi jasno zašto je proizvođač te kosilice napravio tako male slabašne "grebenike", a ne duže, visočije i jače za visoke trave.

Dodatak:

Pre nego što sam kupio ovu IMT kosilicu, kosio sam sa GUTBROD kosilicom (dvotaktna mašina - stalno mi se gasila i curila mešavina iz karburatora) i kosio sam bez ikakvih problema ceo isti voćnjak i to čak bez ikakvog vertikalnog (okomitog) dela na krajevima i bez "grebenika" i bez tegova.

Kako to?!

Da nije razlog u premalom broju obrtaja kardana kao pogona za kosilicu?!

Moram priznati da sam dosad uvek kosio u avgustu ili septembru kako bih izbegao duplo ili više košenja godišnje.

Ovo dole na slici je GUTBROD kosilica:
 

Prilozi

  • strizna-kosilica-gutbrod-slika-14541825.jpg
    strizna-kosilica-gutbrod-slika-14541825.jpg
    48 KB · Pregleda: 621
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
nisam ni mislio da bi uteg rješio problem nakupljanja trave , uteg bi rješio da se greben ne diže kod kretanja , naročito ako kosiš u brdo ..to je muka za šofera .
Taj uteg legne na cjev prijenosa , drži ga "U" vijak , i može se pomicati tako da namjestiš najbolji položaj
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Čovječe pa gdje ti je motor na ovom cudu, a gdje na SS. Da bog boguje ova kosa njega ne može držati kako treba ni na ravnom, a možeš joj naći i vagu kad je okrenes niz brdo. Kositi bez tega je ubistvo sa ovim. Original teg drži samo jedan obični saraf koji prolazi kroz teg i uvrce se u kosu.
Vjerovatno imam više pokosenog sa MTK nego iko ovdje na forumu i kažem ti stavi teg i poskidaj to sve što imaš sa strana grebena i kosi.
Ja ti pišem iz iskustva dugog 15 godina i svake godine pokosim 30 hektara sa MTK.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
"Dongfeng",

kako da stavim teg kad ga NEMAM UOPŠTE?!

Pardon, imam jedan baš veoma težak neoriginalan teg, ali je on pravougaonog oblika dimenzija 11 x 35 x 21 cm, i ne vidim način postavljanja na kosilicu.
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
Koliko filozofirate o tom utegu, nađi jedan komad šine i probaj staviti (za probu), pa ako bi se pokazalo dobra onda napraviš neki uteg prikladniji. Ako pak ideš u ljevaonicu napraviti uteg i na kraju ustanoviš da to nije to ! Pošto ne koristiš orig. kosu (ova je vjerojatno lakša, možda ima manje hoda itd...). Ako imaš koga blizu da ti posudi orig. kosu za probu, pa onda vidiš razliku. Da i sa kotačima 12 cola.:8):
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
"brgud",

ne znam odakle ti ideja da imam neoriginalnu kosilicu?

Na osnovu čega si zaključio?

Moja kosilica je 100 % originalna IMT-ova i stvarno je teška tako da sam morao posebno prenositi kosilicu i posebno prenosni mehanizam i namontirati ih takođe posebno svaki ponaosob na SS.
 
Posljednje uređivanje:

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Kosa se originalna za Labin.

Bgm kolega tebe izdaje snaga dok ti je teška ta kosa.:drink::drink:

Može se staviti svašta kao teg samo mora stati ispod lima, inače će se nakupljat trava na njega.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
Ma ne sumnjam ja da kosa nije orig. IMT (ali ja ne znam da li je ista kao orig. za Labina). Ustvari da li su to iste kose ? Da li je ista težina, isti hod noževa, širina itd...:(hi):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,218
Pogon kose je tzv. Rotoflex, s planetarnim zupčanikom. Hod im je svima isti, a razlika je samo u duljini cijevi i prihvatu za pojedini MTK, kak je prikazano na slici u prije priloženom linku.

Imam takvu kosu s grebenom 95cm na MTK Muta Maestral:
2a3caef7.jpg


cc768993.jpg


Glede košnje: Maestral ima brzine 1.7, 3.1 i 5.4km/h (dakle, poput tvojeg sporog i brzog rikverca), a brzina kardana odgovara bržoj brzini kardana.
U trećoj brzini je nemoguće kositi, prebrza je.

Skinul sam bočne daske koje skreću travu, jer su štopale travu. Ovak ide bolje, jedino je problem kositi slijedeći red :)

Nisam iz pitanja shvatil gdje ti nabire travu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh