• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Hvala za informaciju,znam da ima u Zelini neki ali neznam koliko je dobar.A kod ovoga iz Mađarske bi ja ostavio svoju i da mi ju vrati popravljenu.Nebih uzimao neku drugu,ovoj nije ništa nego ima skoro 7000 sati pa je malo potrošena,malo mi duže vergla dok ga palim.Baš se vidi da je do pumpe jer dok vergla neide odmah dim na auspuh,tek pred paljenje se počne vidjeti da je počela pumpati gorivo.Mada nije ni nova skupa,mislim da je 1900 kuna.Za usporedbu na torpedu nam je skroz otišla na manje od 5000 sati i nova je koštala onda 1300 maraka :(sweat):
Gdje si na kraju nosio pumpu na reparaciju.?
Moja je svoje dala na 7200 rh.
Taj Čurg u Mađarskoj, jel problem naći tog bošistu?
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Nisam još nigdje nosio jer mi treba sad traktor svaki dan.Ali našao sam tog u zelini zove se Bogdan i kod njega ću odnijeti.On popravlja te pumpe
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,695
znalci (savo), da li se može dogodit da stubline na mtz 52-ki propadnu...naime, meni je probilo brtvu (opet) na desnu stranu (di je boš pumpa) i to sad raskopah i vidim po otisku da je lijeva strana višlja i svjetla, a desna strana garava i kao niža na oko...
ako je tome tak, jel mi ne gine skidanje bloka?...ili ima kakva kemija da se to izvede manje bolno...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Obično dihtung probija uvijek na tu stranu , na toj strani je manje vijaka koji je drže a i eksplozije odnosno izlaz iz komore u stublinu je na toj strani.

E sad , moguće da je propala , Imaš li načina da izmjeriš ?
Jedan čovjek koji mnogo prčka sa rusima mi je rekao da on taj problem rješava limenkom kokakole :(think):
Navodno ispod propadnutog dijela podmetne komad lima od limenke. Nisam nikada ni pokušavao tako nešto.

A krivljenje bloka na tim starim motorima je česta pojava nakon 30-40 godina rada. :icon_weed:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,695
da metne samo pod brtvu limenku, ili treba stublinu vadit?

...makar mi to ne zvuči uvjerljivo...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Šteta posla sa bilo kakvom kemijom..... Bolje ubaciti nove stubline i onda si miran....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ni meni ne zvuči ubjedljivo , ispod stubline na onaj falc.

I ja sam prije za nove . makar i kineske.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,695
e, stigla danas brtva i dobil sam s njom li nekakve teflonske prstene...sam da još znam kak se to ugrađuje...:(giggle):

probat ću ga još jednom složit bez diranja stublina, pa ako to opet vrisne, idem u detaljan napad...
nije neki trošak mijenjat brtvu...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Kada staviš dihtung na blok onda te prstenove uklapaš u njih , u prstenovima ima utor u koji ulegne onaj metalni dio sa dihtunga.
Obično se tefloni moraju malo skratiti.
 

Djoleexe

Novi član
Tu od
12 Stu 2018
Poruka
3
Pozdrav svima,novi Sam na forumu,a I Novi vlasnik jednog Ruje.Naravno malo toga znam o njima Pa mi je svaka pomoc dobro dosla.E sad konkretno,radi se o Mtz 50,kako nastelovati vreteno,trenutno na rucici radi ovako:
Prednji polozaj vrti
Srednji takodje
A y zadnjem polozaju je iskljucen,odn.ukocen,nemoze se okrenuti rukom.
Mislim da to nije dobro.
 

kiki1903

Član
Tu od
9 Svi 2013
Poruka
223
Eh probaj vidjet pod opterećenjem kardana kako ti se ponaša
Otvor za stelovanje pojasnih lamela nalazi ti se ispod podiznog cilindra hidraulika skroz na zadnjem djelu.
Uvrnut je sa 5 vijaka
Kad njega dignes cidit ćeš 2 sipke na koje ide gedora 14
Jedna ti je od kocnice kardana a druga ti je za pritezanje pogonske lamele.
Jer njemu kardan radi po principu diferencijala
Koju stranu blokiraš 2 vrti
Najbolje je rucicu stavit u neutral i onda vidit koliko je pritegnuto.
Koristi obavezno ručicu pod sjedistem i tamo ga stavi u neutral dok ne radis sa kardanom
Imas 3 polozaja naprijed ti je pogon preko kotača sredina nema pogona a iza je pogon sa motora direktni
 

Djoleexe

Novi član
Tu od
12 Stu 2018
Poruka
3
Hvala najlepse na sazetom odgovoru,ali kod mene nema ta rucica ispod sedista.Kada stelujem na ta dva sarafa desava se da zablokira kardan I nemoze se pokrenuti rukom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,695
nije ručica ispod sjedišta, nego na podu od mjenjača prema sjedištu...mora bit!
 

manc

Član
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
162
Pozdrav ljudi.molio bih nekoga da mi da uputstva za uporabu 82 imao sam do sad t40 ali tu nema sličnosti ni malo.mjenjač je drugačiji i sve ostalo.jel ima dekompresor.jel može mi neko staviti tablicu sa brzinama za početak.estetski je traktor ok ali masti na sve strane,bit će posla za poludit.koči mi samo ljevi kotač lufta na križevima od kardana prve vuče,struja nešto ne štima majstori spojili krivo kleme,taman sam ovog t40 uredio tip top i sad ispočetka učenje i šarafanje do ludila.hvala unapred svima.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ako ti je za utjehu iste su sijalice kao na T40 :icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl:

Ajd sad malo ozbijno .
Dekompresor klasični nemaš ali imaš klapnu na usisu koja dosta pomaže startu na hladnijim danima , mada ako je motor uredan to pali kao mina.
A ta glapna di se nalazi na usisnoj cijevi gore iznad motora blizu lončeta u koje sipaš naftu za grijač.

A brzine

rvc2m9.jpg
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,695
složena brtva sa tefloncima...jedino trebaju 4 ruke da se to stavi..



očišćen blok kolko se moglo...pol dana brusil...







pripremil glavu...



i sam ju stavil gore...sad me neš pika ispod prsnog koša...

 
Posljednje uređivanje:

manc

Član
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
162
Ako ti je za utjehu iste su sijalice kao na T40 :icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl:

Ajd sad malo ozbijno .
Dekompresor klasični nemaš ali imaš klapnu na usisu koja dosta pomaže startu na hladnijim danima , mada ako je motor uredan to pali kao mina.
A ta glapna di se nalazi na usisnoj cijevi gore iznad motora blizu lončeta u koje sipaš naftu za grijač.

A brzine

rvc2m9.jpg

šta je najbolje instalacija radi na pola.nije valjda sve izgorilo.i vrti motor na ključ.probao sam ga upalit sa 100 ah ima brzi alnaser ali ništa čini mi se da sporo vrti,dimio je ali nije sastavio i hladno je relativno.a grijač neznam jel radi i di se pali,jbg sve mi novo tu,a brzine su problem da.imas savo kakvu tabelu.davio sam te za t40 sad ću i za ovoga dok ga ne sredim i taj ostaje dok sam živ jedino ako na lotu dobijem pa uzmem neki noviji rus.gledao sam onaj video neko je stavio o održavanju majke ti mile ima on dosta toga za kontrolirat i servisirat.blaženi t 40.do sad sam izgubio kosu samo gore sad će mi sve ispast dok sve uredim.
 

Najnoviji postovi

Na vrh